Որդեգրումներ․ ինչի մասին են վկայում տվյալները
«Հայաստանի երկու քաղաքացիներ, օգտագործելով իրենց կապերը, կազմակերպել են Հայաստանի քաղաքացի հանդիսացող երեք տասնյակից ավելի երեխաների որդեգրումներ՝ Իտալիայի քաղաքացիների կողմից»։ Այս մասին 2019 թվականի նոյեմբերի 14-ին հայտնեց Ազգային անվտանգության ծառայությունը։
Կալանավորվեցին «Վերարտադրողական առողջության պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտի» փոխտնօրեն Արշակ Ջերջերյանը և «Երևանի մանկան տուն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լիանա Կարապետյանը։ Նրանց, «Վերարտադրողական առողջության պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտի» տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանին, Անուշ Գարսանցյանին մեղադրանք առաջադրվեց քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ծնողներից երեխային ապօրինի բաժանելը կամ երեխային փոխելը) և 200 -րդ հոդվածի 3-րդ կետով (առևտրային կաշառք)։ Դատարանի որոշմամբ՝ այս անձինք գրավի դիմաց ազատ արձակվեցին։
«Հետքն» ուսումնասիրել է վերջին 10 տարիներին Հայաստանից որդեգրումների վերաբերյալ տվյալներ։ Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում որդերգման վիճակագրությունից մի քանի ուշագրավ փաստեր։
1․ Սխալներ, խմբագրումներ եւ անհամապատասխանություն պետական վիճակագրությունում
Վերջին 10 տարիներին Հայաստանից որդեգրված երեխաների վերաբերյալ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և Ազգային վիճակագրական կոմիտեի (ԱՎԿ) տրամադրած տվյալները չեն համընկնում։ Ըստ նախարարության` որդեգրվել է 634 երեխա, իսկ ըստ ԱՎԿ-ի՝ 849 երեխա։ Այս թվերի միջև տարբերությունը 215 է, որը զուտ թիվ չէ, այլ հարյուրավոր երեխաների առանձին ճակատագրեր։ Երկու պետական մարմինների վարած վիճակագրությունն ըստ տարիների դիտարկելիս՝ ամենամեծ տարբերությունը նկատվում է 2010 և 2011 թվականին։
«Հետքը» փորձեց պարզել, թե ինչն է որդեգրված երեխաների վերաբերյալ վիճակագրության նման անհամապատասխանության պատճառը։ Ազգային վիճակագրական կոմիտեից մեզ հայտնեցին, որ որդեգրումների մասին իրենց տեղեկատվության աղբյուրը Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն է, որը հանդիսանում է տվյալ ոլորտի վարչական լիազորությունների տիրապետող մարմին, հետևաբար և վարչական ռեգիստր: Նախարարությունը տվյալներն ԱՎԿ-ին է տրամադրում կիսամյակային պարբերականությամբ: Եթե Ազգային վիճակագրական կոմիտեն նախարարությունից ստացել է տվյալներ, որոնք հետագայում փոփոխության են ենթարկվել նախարարությունում, հնարավոր է՝ որոշ տվյալներ խմբագրվել են հետին ամսաթվով։
«Ձեր դիտարկումը, որ ինչ որ մի տեղ եղել է նաև որոշակի այլ տիպի միջամտություն, ես չեմ կարող մեկնաբանել, որովհետև կարծում եմ, որ նման գնահատական կարող են հնչեցնել իրավապահ մարմինները՝ որոշակի աշխատանք կատարելուց հետո»,- ասում է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ «Հետքի» հետ զրույցում։
Նա նշեց, որ վիճակագրության անհամադրելիությունը նույնպես պատճառ է հանդիսացել, որ նախարարությունը կասկածի տակ դնի որոշ որդեգրումների օրինականությունը և դիմի օրինապահ մարմիններին։ «Թվերի տարբերությունը մեզ նույնպես մտահոգում էր, որովհետև թվերը նաև վերահսկողության միջոց են, և երբ դրանցում կա խնդիր, պարզվում է, որ իրավիճակի վերահսկողությունը ամբողջական չէ»,- ասում է Անդրեասյանը։
Ըստ փոխնախարարի՝ այս պահին նախարարությունն աշխատում է տվյալների հավաքագրման և մշակման առավել ճշգրիտ, արդյունավետ լուծումների վրա։
2․ Օտարերկրացիների կողմից որդեգրված երեխաների մեծ մասն առողջական խնդիրներ է ունեցել
Մինչև 2016 թվականն Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալները չեն առանձնացնում որդեգրված երեխաների առողջական վիճակը։ 2016-2018թթ-ի տվյալների վերլուծությամբ հասկանում ենք, որ օտարերկրացիների կողմից որդեգրված երեխաների մեծ մասը համարվել են առողջական խնդիր ունեցող։ Այլ երկրներ որդեգրված երեխաների 86 տոկոսն իբրև ունեցել են առողջական խնդիրներ, իսկ 14 տոկոսը՝ ոչ։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի քաղաքացիների կողմից որդեգրված երեխաների 78 տոկոսը եղել է առողջ, իսկ 22 տոկոսը՝ առողջական խնդիր ունեցող։
3․Որդեգրված երեխաների մեծ մասը մինչեւ 6 տարեկան են
Որդեգրել ցանկացող ծնողները նախընտրել են փոքր տարիքի երեխաներ։ Որդեգրված Հայաստանի քաղաքացի հանդիսացող երեխաների 85 տոկոսը 0-6 տարեկան են․ 124 երեխա 6 ամսականից 1 տարեկան, 311 երեխա՝ 1-6 տարեկան։ Մնացած տարիքային խմբերը չնչին տոկոս են կազմում։
Տվյալների այս վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանից որդեգրված երեխաները հիմնականում եղել են միայնակ մայրերի զավակներ կամ ունեցել են ծնողներ։ Ավելին՝ որդեգրումների գործընթացը կազմակերպող պետական կառույցները նախապատվությունը տվել են օտարերկրացի որդեգրողին։ Երեխաների մեծ մասն ուղարկվել է Իտալիա և ԱՄՆ։ Այլ երկրներ ուղարկվող երեխաների մեծ մասը համարվել է առողջական խնդիր ունեցող։ Պետությունը չի հետաքրքրվել որդեգրված երեխաների ճակատագրով։
Մեր հարցմանը, թե արդյո՞ք որևէ վերահսկողություն իրականացվում է օտարերկրացիների կողմից որդեգրված երեխաների հետագա կարգավիճակի վերաբերյալ, Արտաքին գործերի նախարարությունից պատասխանել են, որ իրենք արտերկրում որդեգրված ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող երեխաներին հսկելու գործառույթ չունեն: Նույնանման պատասխան ենք ստացել նաև Արդարադատության նախարարությունից, որում նշվում է, որ իրենք որդեգրողի ընտանիքում որդեգրված երեխայի խնամքի նկատմամբ անմիջական վերահսկողություն չեն իրականացնում: «Որդեգրված երեխայի կյանքի պայմանների վերաբերյալ տեղեկությունները հավաքագրվում են համապատասխան երկրի իրավասու մարմինների կամ հավատարմագրված կազմակերպությունների աշխատակիցների կողմից նշված երկրի օրենսդրությամբ սահմանված կարգով»,- պարզաբանել է արդարադատության նախարարությունը։
4․ Առաջնահերթությունը միշտ տրվել է օտարերկրյա որդեգրողին՝ անտեսելով օրենքը
Ընտանեկան օրենսգիրքը սահմանում է, որ օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց, ինչպես նաև Հայաստանի սահմաններից դուրս բնակվող ՀՀ քաղաքացիների կողմից ՀՀ քաղաքացի երեխաների որդեգրումը թույլատրվում է միայն այն դեպքերում, երբ հնարավորություն չկա այդ երեխաներին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում մշտապես ապրող ՀՀ քաղաքացիների ընտանիքում դաստիարակության հանձնելու կամ երեխաներին իրենց ազգականների կողմից որդեգրելու:
Ըստ ԱՎԿ տվյալների՝ վերջին 10 տարիներին որդեգրել ցանկացողների 48 տոկոսը (1361 մարդ) եղել են Հայաստանի, իսկ 52 տոկոսը (1493 մարդ)` օտարերկրյա քաղաքացիներ (12:13 հարաբերակցություն): Չնայած դրան՝ երեխա որդեգրած անձանց 18 տոկոսն է (116 մարդ) միայն եղել Հայաստանի, իսկ 82 տոկոսը (518 մարդ)` օտարերկրյա քաղաքացիներ (9:41 հարաբերակցություն)։
Այսինքն՝ որդեգրող թեկնածուները գրեթե հավասարապես եղել են և Հայաստանի և օտարերկրյա քաղաքացիներ, սակայն, անտեսելով օրենքը, առաջնահերթությունը միշտ տրվել է օտարերկրացի որդեգրողներին։
5․ Օտարերկրացիների կողմից որդեգրված երեխաների մեծ մասին որդեգրել են Իտալիայից եւ ԱՄՆ-ից
2008-2018 թվականներին օտարերկրյա որդեգրումների մոտ 50 տոկոսը (434) կատարվել է Իտալիայի, իսկ 45 տոկոսը՝ (391) ԱՄՆ քաղաքացիների կողմից։ Այս երկու ուղղություններով որդեգրումների աննախադեպ բարձր ցուցանիշը տարիներ շարունակ չի անհանգստացրել պատկան մարմիններին։
Պաշտոնական վիճակագրությամբ՝ երեխաներ են որդեգրվել նաև Ֆրանսիայի (37), Շվեյցարիայի (7), Կանադայի (6) և Գերմանիայի (3) քաղաքացիների կողմից։
6․ Որդեգրված երեխաների մեծ մասը Երեւանից է
Վերջին 10 տարիներին որդեգրված երեխաների 60 տոկոսը Երևանից է։ Նրանց մեծ մասը որդեգրվել են «Երևանի մանկան տուն» ՊՈԱԿ-ից, որի տնօրեն Լիանա Կարապետյանի հանդեպ մեղադրանք է առաջադրվել մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ երեխային առանց ծնողների կամ երեխայի դաստիարակությունը և խնամքն իրականացնող այլ անձանց համաձայնության նրանցից բաժանելը կամ փոխելը։ Կարապետյանը մեղադրանքը չի ընդունում։
7․ Որդեգրվել են ծնողներ ունեցող երեխաները
2008-2018թթ-ին որդեգրված երեխաների 44 տոկոսը եղել է միայնակ մոր երեխա, 30 տոկոսն ունեցել է երկու ծնող, իսկ 20 տոկոսը՝ առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաներ են։ Այսպիսով, որդեգրման քաղաքականությունը ոչ թե ուղղված է եղել ծնող չունեցող կամ առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների խնամքն ապահովելուն, այլ միայնակ մայրերի կամ բազմազավակ ընտանիքների երեխաներին որդեգրման հանձնելուն։
Միավորված ազգերի կազմակերպության հատուկ զեկուցող Մոդ դե Բյոր-Բուքիքիոն դեռ 2015 թվականին անդրադարձել էր Հայաստանում երեխաների որդեգրման գործընթացում առկա չարաշահումներին․ «Որդեգրման գործընթացներում կատարվող իրավախախտումները, որոնք ներառում են նաև անօրինական որդեգրման նպատակով երեխաների վաճառքի դեպքեր, շարունակում են մնալ հիմնական մտահոգությունը երկրում»,- նշել էր նա:

Adoption Scandal in Armenia: Adoption Data and Statistics
In November 2019, Armenia’s National Security Service (NSS) reported that it had launched a criminal investigation into numerous cases of foreigners illegally adopting Armenian children between 2016 and 2018.
Razmik Abrahamyan, director of the country’s Institute of Reproductive Health, Perinatology, Obstetrics, and Gynecology, and his deputy, Arshak Jerejyan, Anush Garsantsyan were charged with Article 167 (Illegal separation of the child from the parents or substitution of the child) and Article 200 (Commercial bribe) of the Criminal Code.
Another defendant in the case, Yerevan Children’s Home Director Liana Karapetyan, was charged with Article 167 and Article 314 (Official forgery).
All three were later released from detention on bail.
Hetq has studied data on adoptions in Armenia for the past ten years. Here are some interesting facts from the statistics of adoption.
1 ․ Errors, edits, and inconsistencies in state statistics
Data provided by the Ministry of Labor and Social Affairs and the National Statistical Committee (NSC) on children adopted from Armenia over the past ten years do not match. According to the Ministry, 634 children have been adopted, while NSS mentions 849 children. The difference between these numbers is 215; not a small number. The biggest difference in statistics is observed in 2010 and 2011.
To explain the discrepancy in the statistics, Hetq contacted both institutions. The NSC replied that the source of their information on adoptions was the Ministry of Labor and Social Affairs, the administrative body in the sector, and therefore the administrative register.
The Ministry provides data to the NSC on a semi-annual basis. If the NSC received data from the Ministry that was subsequently amended by the Ministry, some edits might be backdated.
"I can't comment on your observation that there was some kind of interference at some point, because I think law enforcement bodies can make such an assessment after doing some research," Deputy Minister of Labor and Social Affairs Zhanna Andreasyan told Hetq.
Andreasyan noted that the discrepancy in the statistics had also led the ministry to question the legality of some adoptions and appeal to law enforcement agencies. "We were also concerned about the difference in numbers because numbers are a means of control, and when there is a problem with them, it turns out that control over the situation is not a complete one," Andreasyan said.
She added that the Ministry is currently working on more accurate, efficient data collection and processing solutions.
2 ․ The majority of children adopted by foreigners had health issues
Until 2016, data from the NSC did not identify the health status of adopted children. However, the analysis of the data for 2016-2018 shows that the overwhelming majority of children adopted by foreigners were considered to have health issues: 86 percent of adopted children had health problems and 14 percent did not. At the same time, 78 percent of children adopted by Armenian citizens were healthy and 22 percent had health issues.
3. Most children were below 6 years
Adoptive parents mostly adopted young children. 85% of adopted Armenian citizens were 0-6 years old: 124 children were 6-12-months-old; 311 children were 1-6-year-old. The remaining age groups make up a small percentage.
This analysis of the data shows that children adopted from Armenia were mainly born to single mothers or had parents. Moreover, the state agencies organizing the adoption process have given preference to foreign adopters. Most of the children were sent to Italy and the United States. Most children sent abroad were considered to have health issues. The state was not interested in the fate of the adopted children.
In response to our query as to whether there was any oversight over the future status of children adopted by foreigners, the Ministry of Foreign Affairs responded that they did not have the function of overseeing the children of the Armenian citizens adopted abroad. We have received a similar response from the Ministry of Justice, stating that they do not exercise direct control over the care of the adopted child. "Information on the living conditions of the adopted child shall be collected in accordance with the legislation of the country concerned, by the competent authorities or accredited organizations in that country," the Ministry of Justice stated.
4 ․ Foreign adoptive parents were always prioritized, which is against the law
Armenia’s Family Code stipulates that the adoption of Armenian citizens by foreign nationals and stateless persons, as well as Armenian citizens residing outside of Armenia, is permitted only when there is no opportunity for these children to be raised in the families of Armenian citizens permanently residing in the Republic of Armenia or be adopted by relatives.
According to the NSC, 48 percent (1361) of those wishing to adopt in the last 10 years were from Armenia, and 52 percent (1493) were foreign nationals (12:13 ratio). However, only 18% (116 people) of those who adopted were citizens of Armenia, while 82% (518 people) were foreign nationals (9:41 ratio).
Thus, foreign adoptive parents were always prioritized.
5 ․ Most of foreigners adopting Armenian children were from Italy and the U.S.
In 2008-2018, about 50 percent (434) of children adopted by foreign nationals went to live in Italy and 45 percent (391) - the United States.
According to the official statistics, children were also adopted by citizens of France (37), Switzerland (7), Canada (6) and Germany (3).
6 ․ Most of the adopted children are from Yerevan
Sixty percent of children adopted within the last ten years were from Yerevan. Most of them were adopted from the Yerevan Children’s Home SNCO.
7. Most of the adopted children had living parents
In 2008-2018, 44 percent of adopted children were born to single mothers, 30 percent had two parents, and 20 percent were children without parental care. Thus, the adoption policy was not aimed at providing care for children without parents or parental care, but for adopting children born to single mothers or coming from families with many children.
Back in 2015, United Nations Special Rapporteur Ms. Maud de Boer-Buquicchio talked about child adoption issues in Armenia. "Irregularities committed in adoption processes, which can amount to sale of children for the purpose of illegal adoption, continue to be a major concern in the country," she said.