Հայաստանում միլիոնավոր նոր ծառերի տնկման հնարավորություններն ու առկա ռիսկերը
«Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամի ու ՀԱՀ Յակոբեան բնապահպանական կենտրոնի համատեղ ջանքերով վերջերս Հայաստանում անցկացվեց «Գագաթնաժողով հանուն անտառների. գլոբալ ջանքերը և Հայաստանը» խորագրով միջոցառումը: Գագաթնաժողովի մասնակիցների թվում էին ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի, Քենիայի «Կանաչ գոտի» շարժման, «Woods Hole» գիտահետազոտական կենտրոնի, KKL- JNF իսրայելական ազգային հիմնադրամի, Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամի, «Լիբանանի անտառվերականգնման նախաձեռնության» ներկայացուցիչներ, այլ տեղական և միջազգային կազմակերպությունների փորձագետներ:
Միջոցառման բացումը կատարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ իր ոգեշունչ ելույթում խոստանալով մինչև 2050 թվականը կրկնապատկել Հայաստանի անտառածածկույթը և կոչ անելով ողջ ազգաբնակչությանը ներգրավվել 2020 թվականին նախատեսվող ծառատնկման լայնածավալ աշխատանքներում:
Քննարկելով ոլորտում առկա բազում մարտահրավերները՝ անտառտնտեսությունների մասնագետները կիսվեցին իրենց փորձով և ներկայացրեցին առաջարկություններ, որոնք էապես կարող են նպաստել Հայաստանի անտառածածկույթի կտրուկ ընդլայնման գործընթացին: Վերոնշյալ հավակնոտ ծրագրերի իրականացման հաջող ընթացքն ապահովելու նպատակով մենք փոխանցում ենք այս առաջարկություներն ու գաղափարները ՀՀ կառավարությանն ու համապատասխան նախարարություներին:
Առաջին և ամենակարևոր առաջարկն ու հորդորը հետևյալն է՝ զերծ մնալ ոչ բնիկ ծառատեսակներ ներկրելուց և տնկելուց: Օրեգոնի պետական համալսարանի Անտառագիտության քոլեջի դեկանի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էնթոնի Դեյվիսն իր ելույթի ժամանակ նշեց հետևյալը. «Շատ կարևոր է ուսումնասիրել տվյալ ծառի կամ բուսակի գենետիկ կազմը, քանի որ որևէ մեկը չի ցանկանում կորցնել հայկական բնաշխարհում հազարամյակներ շարունակ գոյատևած այդ ծառերի գենետիկ ժառանգությունը»:
KKL-JNF իսրայելական ազգային հիմնադրամի անտառագետ Դոկտոր Օմրի Բոննեհը ևս հանդես եկավ նմանատիպ հայտարարությամբ: Իսրայելական ազգային հիմնադրամն անտառվերականգնման ուղղված իր առաջին քայլերը սկսել էր Կենտրոնական Եվրոպայից տնկիներ և արմատակալներ ներկրելուց, որոնք, սակայն, հետագայում պարզվեց հարմարեցված չէին Իսրայելի բնակլիմայական պայմաններին: Հիմնադրամն այնուհետև որդեգրել է այլ գործելակերպ՝ արդյունքում գրանցելով տնկիների աճի և բազմացման բարձր ցուցանիշ:
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի, Բուսաբանության ինստիտուտի և Երևանի պետական համալսարանի գիտնականներն ու ոլորտի մասնագետները ժողովի ընթացքում իրենց մտահոգությունն արտահայտեցին ներկրված տնկիներից Հայաստանի էկոհամակարգ ներթափանցող հնարավոր ինվազիվ բուսատեսակների, ինչպես նաև միջատների, սնկերի և բույսերի այլ հիվանդություններ ռիսկերի առնչությամբ:
25-ամյա գործունեության ընթացքում, « Էյ Թի Փի»-ն բազմացնում է տնկիներ Հայաստանում հիմնած իր 4 տնկարաներում, իսկ մի մասն էլ՝ գործընկեր տնամերձ տնկարաններում: Հիմնադրամը մինչ այժմ տնկել է միայն էնդեմիկ ծառատեսակներ, որոնք աճեցվում և վերջնական տնկման վայր են տեղափոխվում տվյալ տեղանքին կից գտնվող «Էյ Թի Փի»-ի տնկարաններից, առավելագույն բարձր կպչողականության մակարդակ ապահովելու և էկոհամակարգերը չվնասելու համար:
Երկրորդ առաջարկությունը խառն անտառների տնկումն է, որպեսզի հնարավորություն ստեղծվի ձեռք բերել ավելի առողջ և կենսաբազմազանությամբ հարուստ անտառներ:
Դոկտոր Բոննեհը իր ելույթում նշել է, որ «հարկավոր չէ տնկել միայն սոճու անտառներ»՝ կրկին հղում կատարելով Խորհրդային Միության և Իսրայելի անտառագետների փորձին, որոնք ժամանակին թյուրիմացաբար տնկում էին միայն սոճու լայնատարած անտառներ:
Վնասատուներն ու հիվանդությունները կարող են հեշտությամբ ոչնչացնել միակազմ անտառները: Ի դեպ, նմանատիպ երևույթի մենք ականատես ենք եղել տարիներ առաջ Հայաստանում, երբ այն դեռևս Խորհրդային Միության կազմում էր : Միակազմ անտառները համեմատաբար նվազ դիմացկուն են և ավելի ենթակա հրդեհների: Անդրադառնալով խառն անտառներին՝ հարկ է նշել, որ վերջիններս ավելի շատ են մթնոլորտից կլանում ածխաթթու գազ՝ այսպիսով դրական ազդեցություն ունենալով կլիմայի փոփոխությունը մեղմելու գործընթացում, միաժամանակ օգնելով Հայաստանին իրականացնել Փարիզյան համաձայնագրով ստանձնած հանձանառությունը:
Վերջին առաջարկությունը վերաբերում է անտառվերականգնման այլընտրանքային տարբերակների դիտարկմանը, որը հիմնված չէ միմիայն թաղարներում բույսերի աճեցման վրա:
Հիմնվելով Հայաստանում բույսերի աճեցման և տնկման մեր երկարատև փորձի վրա՝ առաջարկում ենք հաշվի առնել հետևյալ մի քանի մոտեցումները՝
- էնդեմիկ ծառատեսակների աճեցման և վերատնկման համար ընտրեք բնակլիմայական պայմաններ ունեցող համեմատաբար մոտ գտնվող տեղամասերը:
- Գարնանը և աշնանը բույսերը տնկեք՝ կիրառելով բաց արմատային համակարգ: Այն նպաստում է բույսերի արագ աճին և տեղափոխմանը՝ հնարավորություն ընձեռելով վերատնկել ավելի շատ ծառեր, քան թաղարների օգտագործման պարագայում:
- Նոր տեխնոլոգիաներ փորձարկելու նպատակով ուսումնասիրեք փորձնական ծրագրեր, ինչպես օրինակ՝ հեռակառավարվող անօդաչու սարքերի միջոցով տնկումներ:
- Տնկեք սերմեր, ինչպես օրինակ կաղիններ՝ որպես լրացուցիչ տնկիներ
Մենք ոգեշնչված ենք մինչև 2050 թվականը Հայաստանի անտառածածկ տարածքների կրկնապատկման աշխատանքներում Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների ներգրավվման գաղափարով: Այս նպատակի իրականացման ճանապարհին« Էյ Թի Փի»-ն հանձն է առնում դառնալ ՀՀ նախարարությունների ռազմավարական գործընկերն ու կիրառել բույսերի աճեցման և ծառատնկման բնագավառում իր 25-ամյա փորձն ու գիտելիքները:
Նյութը կազմեցին «Էյ Թի Փի»- ի Երևանյան գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Արթուր Հարությունյանն ու «Էյ Թի Փի»-ի փոխտնօրեն Ջեյսոն Սոհիկյանը

Risks and Opportunities in Planting Millions of New Trees in Armenia
Armenia Tree Project (ATP) and AUA’s Acopian Center for the Environment recently conducted the first ever “Forest Summit: Global Action and Armenia” conference in Armenia. The Summit gathered national and international experts from organizations including the United Nations Development Program, Ministry of Environment, Kenya’s Green Belt Movement, Woods Hole Research Center, KKL-Jewish National Fund, World Wildlife Fund, and the Lebanon Reforestation Initiative.
Prime Minister Nikol Pashinyan opened the Summit with an impassioned speech pledging Armenia to double its forest cover by 2050 and to start by engaging the entire nation in a massive planting effort during 2020. Against this challenge and backdrop, the forestry experts shared recommendations that provide a pathway for the dramatic expansion of Armenia’s forest cover. We convey these recommendations as a way of guiding Armenia’s government and ministries toward a successful implementation of these ambitious plans.
The first recommendation was an admonition against the importation and planting of non-native seedlings. Dr. Anthony Davis, interim dean of forestry at Oregon State University, pointed out the significant risks in his keynote address: “It is important to look at the genetic composition of your tree seedlings. You don’t want to lose the genetic heritage of the tree seeds that have evolved over millennia here in Armenia.”
Dr. Omri Bonneh, forester from KKL-Jewish National Fund (JNF) in Israel, made similar remarks. JNF started its reforesting efforts using Central European seedlings and root stock that were not appropriate for conditions in Israel. JNF changed direction, and their plantings have achieved greater success as a result.
Local scientists from the National Academy of Sciences, the Institute of Botany, and Yerevan State University cautioned about the risks of introducing invasive species, insects, fungus, and other plant diseases into the Armenian ecosystem from imported seedlings.
Over its 25 year history, ATP has grown all of its seedlings in its four nurseries within Armenia or in its partner backyard nurseries. ATP has planted only native trees--trees grown near the locations where they will be transplanted--to help ensure the highest rate of survival and success avoiding disruption to the local ecology.
The second recommendation is to plant mixed species forests in order to allow a more healthy forest to evolve. Dr. Bonneh stated “don’t put all your eggs in one basket” by planting large (monoculture) pine forests, again noting mistakes made by foresters in Israel and the Soviet Union when large pine plantations were established.
Pests and disease can wipe out single species plantings as we have witnessed in forests planted in Armenia during the Soviet years. A single species forest is less resilient and more susceptible to disasters like wildfires. Finally, mixed species forests are better able to soak up carbon from the atmosphere and so will provide a bigger climate benefit, thereby helping Armenia’s commitment to the Paris Agreement on Climate Change.
The final recommendation is to consider alternative ways of reforesting that don’t solely rely upon container plantings. Again, based upon our extensive history of growing and planting in Armenia, consider the following approaches:
- Grow native seedlings in the same elevation and climate zone as the planting areas.
- Plant bare root seedlings during the spring and fall planting seasons. This approach allows for easier growth and transportation and, hence, much larger scale than the use of container trees.
- Explore pilot projects to test new technologies such as planting with drones.
- Plant seeds such as acorns as an adjunct to seedlings.
We are inspired by the goal to engage Armenia’s citizens in the reforestation efforts and to double Armenia’s forest cover by 2050. ATP stands ready to be a strategic partner with Armenia’s ministries to accomplish these efforts drawing upon our 25 years growing and planting throughout Armenia.
ABOUT THE AUTHORS
Arthur Harutyunyan is ATP’s Operations Manager in Armenia and Jason Sohigian is the organization’s Deputy Director.
Photo: ATP produces over 50 species of native trees in its nurseries, which are located in close proximity to planting sites