Պատիժ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար, ինչը դիտավորությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ․ նոր նախագիծ
Քննչական կոմիտեն առաջարկում է քրեական պատասխանատվություն նախատեսել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար, որը դիտավորությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։ Կոմիտեն ընդգծել է, որ կարգավորմամբ կհստակեցվի այդ հանցագործության որակումը և կապահովվի պատժի համաչափությունը։
Քննարկման ներկայացված նախագծով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար, որը դիտավորությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ կպատժվի ազատազրկմամբ՝ 4-8 տարի ժամկետով` գույքի բռնագրավումով կամ առանց դրա։
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ այս օրենքի նախագծի ընդունման արդյունքում կվերացվի օրենսդրական բացը։
Նշենք, որ Քրեական օրենսգրքով պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման համար, որպես ծանրացնող հանգամանք էր նաև այն դեպքում, երբ այդ չարաշահումը անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ էր առաջացրել։ Այս կարգավորմամբ նաև պատասխանատվություն կսահմանվի նաև այն դեպքերում, երբ այդ չարաշահումը դիտավորությամբ ծանր հետևանքներ է առաջացրել։
Քննչական կոմիտեի հաղորդմամբ՝ գործնականում հանցագործության որակման խնդիրներ են առաջանում այն դեպքերում, երբ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը դիտավորությամբ է առաջացրել ծանր հետևանքներ: «Գործող օրենքի ներկայիս կարգավորումը հնարավորություն չի տալիս ավելի խիստ պատասխանատվություն սահմանել դիտավորությամբ ծանր հետևանքներ առաջացնելու համար: Նման իրավակարգավորումը արդարացի և տրամաբանական չէ, խախտում է պատժի համաչափության սկզբունքը և չի բխում պատժի նպատակներից»,- նշել է Քննչական կոմիտեն։

Наказание за злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия – новый законопроект
Следственный комитет предлагает предусмотреть уголовную ответственность за злоупотребление должностными полномочиями, умышленно повлекшее тяжкие последствия. Комитет подчеркнул, что регулирование позволит уточнить квалификацию данного преступления и обеспечить соразмерность наказания.
Согласно представленному на обсуждение законопроекту, за злоупотребление должностными полномочиями, умышленно повлекшее тяжкие последствия, предусматривается лишение свободы на срок от 4 до 8 лет с конфискацией или без конфискации имущества.
По мнению Следственного комитета, в результате принятия этого проекта будет устранен пробел в действующем законодательстве.
Отметим, что по действующему Уголовному кодексу злоупотребление должностными полномочиями считается отягчающим обстоятельством и в том случае, если оно вызвало по неосторожности тяжкие последствия. Этим регулированием устанавливается также ответственность в тех случаях, когда злоупотребление умышленно вызывает тяжкие последствия.
В сообщении СК отмечается, что на практике проблемы с квалификацией преступления возникают в тех случаях, когда злоупотребление должностными полномочиями умышленно вызывает тяжкие последствия.
“Регулирование действующего закона не позволяет установить более строгую ответственность за умышленное причинение тяжких последствий. Такое правовое регулирование не является справедливым и логичным, нарушает принцип соразмерности наказания и не вытекает из целей наказания”,- говорится в сообщении Следственного комитета.