Յուրի Խաչատուրովի պաշտպանը միտումնավոր չէր ներկայացել Մարտի 1-ի գործով դատական նիստին՝ գրությամբ բացատրելով դրա պատճառը
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի, ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի գործով նշանակված դատական նիստն այսօր հետաձգվեց. Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը դատարան չէր ներկայացել, և գրություն էր մուտքագրել դատարանի գրասենյակ, որում բացատրել էր չներկայանալու պատճառը:
Ըստ Միհրան Պողոսյանի՝ դատարանը չի ապահովում դատավարության կողմերի մրցակցության սկզբունքը, ինչն անբարենպաստ վիճակ է ստեղծում պաշտպանության կողմի համար: Դատարանն, ըստ Պողոսյանի, որևէ գործողություն չի կատարել անգամ այն պայմաններում, երբ փաստաբանների հասցեին սպանված հարազատ ունենալու սպառնալիք է հնչել: Նշենք, որ նախորդ՝ հունվարի 9-ի դատական նիստի ընթացքում տուժողի իրավահաջորդներից Էդիկ Հարությունյանն, առարկելով պաշտպանների՝ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ միջնորդության դեմ՝ նշել էր՝ «Թող հարգելի պաշտպանները հարգեն Մարտի 1-ը, թե չէ կհայտնվեն մեր տեղում»: Ամենայն հավանականությամբ, պաշտպանն այս հանգամանքը նկատի ունի, երբ ասում է, որ փաստաբանների հասցեին հնչել է սպանված հարազատ ունենալու սպառնալիք:
Միհրան Պողոսյանը չներկայանալու համար նաև ներողություն էր խնդրել դատավարության այն մասնակիցներից, որոնք պատշաճ վարքագիծ են դրսևորել:
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը դիմումն ընթերցելուց հետո հայտնեց, որ նախորդ դատական նիստից հետո հետազոտվել է նիստի ձայնագրառումը, և դրանում որևէ սպառնալիք՝ կապված սպանված հարազատ ունենալու հետ, չի հնչել: Դատավոր Դանիբեկյանը նշեց, որ եթե պաշտպանության կողմն, այնուամենայնիվ, իրական սպառնալիք է տեսնում, կարող է դիմել համապատասխան դատավարական գործողությունների:
Հետո դատավորը ճշտեց՝ արդյոք Յուրի Խաչատուրովն ունի՞ հնարավորություն այլ պաշտպան հրավիրելու, վերջինս հայտնեց, որ ինքը գոհ է իր պաշտպանից և մտադրություն չունի նրան մեկ այլ պաշտպանով փոխարինելու:
Միհրան Պողոսյանի դիմումին արձագանքեց նաև դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը: Վերջինս հայտնեց, որ իրենք չեն ընդունում Միհրան Պողոսյանի ներողությունը, որ Պողոսյանի արարքը ցուցադրական քայլ է, իսկ նրա պնդումը, թե դատավարության ընթացքում չի ապահովվում դատավարության մասնակիցների մրցակցության սկզբունքը, մերկապարանոց հայտարարություն: Ըստ Գևորգ Բաղդասարյանի՝ պաշտպանության կողմը միջնորդությունների քննության ընթացքում մշտապես հնարավորություն է ունենում վերջինը դիրքորոշում հայտնելու: Բաղդասարյանը միջնորդեց Պողոսյանի նկատմամբ դատական սանկցիա կիրառել, սակայն դատավորը նշեց, որ պաշտպանի նկատմամբ սանկցիա կիրառելու հարցը պետք է քննության առարկա դառնա նրա ներկայությամբ:
Արձագանքելով դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի խոսքին, թե չեն ընդունում Պողոսյանի ներողությունը՝ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը նկատեց. Պողոսյանը ներողություն է խնդրել դատավարության այն մասնակիցներից, որոնք պատշաճ վարքագիծ են դրսևորել:
«Ես կարծում եմ, որ դատախազներն իրենց պաշտոնին հարիր վարքագիծ չեն դրսևորել, ուստի Միհրան Պողոսյանը նրանցից ներողություն չի հայցել»,- ասաց Հայկ Ալումյանը: Նշենք, որ նախորդ դատական նիստերից մեկի ընթացքում Միհրան Պողոսյանի և դատախազների միջև վիճաբանություն է տեղի ունեցել:
Դատական նիստը հետաձգվոց մինչև հունվարի 21-ը, մինչ այդ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հիշեցրեց Քրեական դատավարության օրենսգրքի կարգավորումը, որ երեք դատական նիստ անընդմեջ չներկայանալու դեպքում պաշտպանը կարող է հեռացվել գործի վարույթից:

Защитник Юрия Хачатурова умышленно не явился на судебное заседание по делу 1-го марта
Назначенное на сегодня судебное заседание по уголовному делу второго президента РА Роберта Кочаряна, бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова, бывшего министра обороны Сейрана Оганяна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна было отложено из-за неявки защитника Хачатурова Миграна Погосяна. Последний представил в суд заявление, в котором изложил причины своего отсутствия.
По словам М.Погосяна, суд не обеспечивает принцип конкуренции сторон судопроизводства, что создает неблагоприятную ситуацию для защиты. Кроме того, суд не предпринял каких-либо действий, когда со стороны родственника одного из убитых 1 марта 2008 г. прозвучала угроза в адрес защитников. Отметим, что на заседании 9 января правопреемник одного из потерпевших, Эдик Арутюнян, возражая против ходатайства защитников о прекращении уголовного преследования в отношении обвиняемых, заявил: “Пусть уважаемые защитники уважительно относятся к событиям 1 марта, в противном случае они окажутся на нашем месте”.
По всей видимости, именно данное обстоятельство имел в виду защитник, заявляя об угрозе родственника погибшего в адрес адвокатов.
В заявлении Мигран Погосян извинился за свою неявку перед теми участниками судебного процесса, которые, по его словам, проявляют надлежащее поведение.
Судья Анна Данибекян, зачитав заявление, сообщила, что в результате изучения видеозаписи предыдущего судебного заседания не обнаружила каких-либо угроз со стороны родственника убитого. Данибекян также отметила, что если сторона защиты, тем не менее, усматривает угрозу, она может предпринять соответствующие судопроизводственные действия.
Затем судья поинтересовалась, может ли Юрий Хачатуров пригласить другого защитника, на что он ответил, что доволен работой г-на Погосяна и не намерен отказываться от его услуг.
На заявление Миграна Погосяна отреагировал и прокурор Геворк Багдасарян. Он заявил, что не принимает извинений Погосяна, так как этот шаг носит демонстративный характер, а утверждение о необеспечении принципа конкуренции сторон в ходе судебного процесса является голословным.
По словам прокурора, в ходе рассмотрения ходатайств защита всегда имеет возможность последней высказать свою позицию. Багдасарян ходатайтствовал о применении в отношении М.Погосяна судебной санкции, однако судья отметила, что этот вопрос должен рассматриваться в присутствии самого защитника.
Комментируя отказ прокурора Багдасаряна принять извинения Миграна Погосяна, защитник Роберта Кочаряна Айк Алумян отметил, что Погосян принес извинения тем участникам судебного процесса, которые проявляют надлежащее поведение.
“Я думаю, что прокуроры не проявляли соответствующее своей должности поведение, поэтому Мигран Погосян извинился не перед ними”,- заявил Алумян.
Отметим, что на одном из предыдущих судебных заседаний между Миграном Погосяном и прокурорами вспыхнул спор.
Судебное заседание отложено до 21 января. Судья Данибекян напомнила о том, что в случае неявки защитника на три судебных заседания подряд он может быть исключен из судопроизводства по данному делу.