«Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին օրենքը չի համապատասխանում հետհեղափոխական Հայաստանում ստեղծված իրողություններին». խորհրդարանական լսումներ
Տեսալսողական մեդիածառայությունների ոլորտի օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնած խորհրդարանական լսումներին հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը հիշեցրեց` դեռ նախորդ նիստին հայտարարել է այն մասին, որ քաղաքական մեծամասնությունը մտադիր է փոփոխություններ կատարել «Հետուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում:
«Այն, ըստ մեզ, որպես իրավական գործիք հնացած է և չի համապատասխանում հետհեղափոխական Հայաստանում ստեղծված իրողություններին: Նախորդ տարվա մեր հայտարարության համապատասխան հետևողականորեն շարժվում ենք առաջ: Այսօրվա լսումները նպատակ ունեն ձեր շնորհիվ վերհանել ոլորտում առկա խնդիրները և արդեն մեր կողմից իրականացնել մտքերի, գաղափարների ծաղկաքաղ: Սրանք լինելու են մեծածավալ փոփոխություններ, որովհետև Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին օրենքը նախահեղափոխական շրջանում գուցե ընդունելի կլիներ, սակայն այսօր նպատակ ունենք ամբողջովին բարեփոխել այս ոլորտը»,- ասաց Մխիթար Հայրապետյանը:
Վերջինս հիմնականում երեք ուղղություններով է պատկերացնում օրենքի տրամաբանությունը` տեխնիկական խնդիրների, եթերի բովանդակության, ինչպես նաև պետք է հստակ արձանագրված լինի, թե ինչ կրթական ու մշակութային բաղադրիչ է առկա նախագծում:
Քննարկման նախաձեռնող, նույն հանձնաժողովի անդամ Վահագն Թևոսյանն իր ելույթում հույս հայտնեց, որ ելույթների միջոցով հնարավոր կլինի հարցի վերաբերյալ շահագրիռ բոլոր կողմերի տեսակետները լսել:
Թևոսյանի խոսքով` անհրաժեշտ է «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքի նախագիծ, քանի որ գործող տարբերակը փոփոխությունների կարիք ունի` ոլորտում ի հայտ եկած իրողություններով պայմանավորված:
«Նոր օրենքը պետք է միտված լինի ոլորտը բարեփոխելուն, այս մասին են վկայում ոչ միայն ոլորտի շահառուների հետ եղած քննարկումները, այնպես էլ հանրային որոշակի պահանջը: Անհրաժեշտություն կա փոփոխություն կատարելու հիմնական հասկացությունների մեջ»,- ասաց Թևոսյանը:
Ըստ Վահագն Թևոսյանի` մարզերում հեռուստաընկերությունները կայանալու խնդիր ունեն, և նա կարծում է, որ լավագույն լուծումը միջմարզային մուլտիպլեքսների ստեղծումն է, որը և վերահսկողության իրականացումն է հեշտացնում և ծախսատարության առումով արդյունավետ գործիք է:
«Հեռարձակման ոլորտում կա բազմակարծություն ապահովելու խնդիր, բայց ոչ ի օգուտ իշխանությունների, և սա անգամ միջազգային գործընկերներն են արձանագրում»,- ասաց նա:
Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանն էլ իր բացման խոսքում անդրադարձավ Մխիթար Հայրապետյանի ելույթին. «Նոր օրենքի անհրաժեշտությունը ոչ թե քաղաքական պահանջ է, այլ 21-րդ դարի անհրաժեշտություն»: Հակոբյանի խոսքով` նույնիսկ օրենքի նախագծի անվան հարցում ենք ուշացել. «Այն ոչ թե հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին պետք է լիներ, այլ` հեռարձակման մասին կամ տեսալսողական ծառայությունների մատուցման մասին»:
«Մենք ունենք օրենք, որը շատ թույլ է կարգավորում այս ոլորտում իրավահարաբերությունները, չի նպաստում հեռուստաընկերությունների զարգացմանը: Անկախ ամեն ինչից ավանդական մեդիան (հեռուստատեսությունը, հեղ.) է մնում ամենասոսկալի ազդեցություն ունեցողը հանրային կարծիքի վրա, այս պարագայում պետք է մշակել նոր օրենք, որը կկարգավորի տեսալսողական ծառայությունների մատուցումը: Ամբողջ աշխարհում անցում են կատարել տեխնիկական վերահսկողությունից բովանդակային վերահսկողության»,- ասաց Տիգրան Հակոբյանը:

“Закон о телевидении и радио не соответствует реалиям, созданным в постреволюционной Армении”: парламентские слушания
Постоянная парламентская комиссия по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта инициировала проведение парламентских слушаний по законодательным изменениям в сфере аудиовизуальных медиауслуг. В своем выступлении председатель комиссии Мхитар Айрапетян напомнил о том, что политическое большинство намерено внести изменения в закон РА ”О телевидении и радио”.
“Как правовой инструмент этот закон, на наш взгляд, устарел и не соответствует реалиям, созданным в постреволюционной Армении. Мы последовательно идем вперед в соответствии с нашим прошлогодним заявлением. Цель сегодняшних слушаний – выявить с вашей помощью существующие в сфере проблемы, что позволит нам использовать высказанные в ходе слушаний наиболее важные мысли и идеи. Изменения будут широкомасштабными, поскольку если в дореволюционный период закон о телевидении и радио, возможно, был бы приемлем, то сегодня мы ставим задачу полного реформирования этой сферы”,- заявил М.Айрапетян.
Председатель комиссии выделил три основных, на его взгляд, аспекта закона: технические проблемы, контент эфира, характеристика содержащихся в проекте образовательного и культурного компонентов.
Выступивший на слушаниях член профильной комиссии Ваагн Тевосян выразил надежду, что выступления участников обсуждения выявят точки зрения всех заинтересованных в этом вопросе сторон.
Тевосян указал на необходимость разработки проекта закона “О телевидении и радио”, поскольку действующий вариант, по его словам, нуждается в изменении, что обусловлено новыми реалиями в этой сфере.
“Новый закон должен быть направлен на реформирование сферы. Об этом свидетельствуют не только обсуждения с бенефициарами, но и определенное общественное требование”,- сказал Ваагн Тевосян.
По его словам, в регионах существует проблема становления телекомпаний, и в этом вопросе наилучшим решением может быть создание межобластных мультиплексов, которые могут стать эффективным инструментом.
“В сфере телевещания необходимо обеспечить плюрализм мнений, но не в пользу властей. Это отмечают даже международные партнеры”,- добавил В.Тевосян.
Председатель Комиссии по телевидению и радио Тигран Акопян в своем вступительном слове коснулся выступления Мхитара Айрапетяна, подчеркнув, что “необходимость в новом законе – не политическое требование, а потребность 21-го века”. “Мы имеем закон, который очень слабо регулирует правовые отношения в этой сфере, не способствует развитию телекомпаний. Безотносительно ко всему традиционные медиа (телевидение. – Авт.) продолжают оказывать самое ужасное воздействие на общественное мнение. В этой ситуации нужно разработать новый закон, который будет регулировать оказание аудиовизуальных услуг. Весь мир перешел от технического контроля к контролю за контентом”,- отметил Т.Акопян.