Գեղամ Մանուկյան. «Այսօր ամենամեծ ճնշման` օրենքի տակ գործող լրատվամիջոցները մենք ենք` հեռուստաընկերությունները»
Տեսալսողական մեդիածառայությունների ոլորտի օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնած խորհրդարանական լսումներին «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության լրատվական և հասարակական-քաղաքական հաղորդումների տնօրեն Գեղամ Մանուկյանն իր ելույթում ընդգծեց` տարիներ շարունակ օդում կախված են մնում ոլորտի խնդիրները:
«Փոփոխությունները պետք է լինեն, բայց կարևոր հանգամանք` խնդիրներն այնքան բազմաշերտ են, որ պետք է համալիր լուծում ստանալ, չի կարող լինել այնպես, որ օրենքում մեկ կետ փոխվի ու համարենք, որ մի քայլ առաջ ենք գնացել: Փորձը ցույց է տալիս` երբ համալիր փոփոխություններ չեն լինում, մեկ այլ խնդրի ենք բախվում, մասնավորապես՝ երբ քննարկումները ծավալվում էին հեռարձակողների հանձնաժողովում, համաձայնության եկանք, որ համալիր քննարկումներով լսումներ է պետք, բայց Արդարադատության նախարարության կողմից «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում մեկ կետով փոփոխության առաջարկ եղավ, որը բերեց հակազդեցության»,- ասաց Գեղամ Մանուկյանը:
Վերջինս կարևորեց մինչ այդ ելույթ ունեցած բանախոսների ելույթները, որ շատ կարևոր է բազմակողմանի ու օբյեկտիվ լրատվությունը, կարևոր է հանրությանը բազմաշերտ լրատվություն մատուցելը, սակայն այդ ամենը մնում են որպես դասագրքային բառեր, ինչն իր օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներն ունի: Մանուկյանի խոսքով` յուրաքանչյուր խորհրդարանական ու նախագահական ընտրություններին հեռուստատեսությունները հայտնվում են խայտառակ իրավիճակում, երբ վերջիններիս պարտադրվում է հավասարաչափ լուսաբանել թեկնածուների գործունեությունը:
«Եկեք պարզ ասենք` կա վիճակ, երբ քաղաքական ուժերից մեկը որոշում է որևէ լրատվականում ներկա չլինել, այդ լրատվամիջոցը կարո՞ղ է ապահովել բազմակարծություն: Այսօր ամենամեծ ճնշման` օրենքի տակ գործող լրատվամիջոցները մենք ենք` հեռուստաընկերությունները, մենք սահմանափակված ենք տարբեր օրենքներով»,- ասաց նա:
Մանուկյանն իր ելույթում անդրադարձավ նաև համացանցային կայքերին, որոնք հեռուստատեսությանը հավասար ապահովում են տեսանյութեր, կարելի է ասել հեռուստատեսություն են, սակայն որևէ օրենքով կանոնակարգված չէ վերջիններիս գործունեությունը: Մանուկյանը հարց հնչեցրեց, թե արդյոք այդտեղ հավասարություն կա, քանի որ վերջիններս ո՛չ գովազդի, ո՛չ եթերի որևէ սահմանափակման չեն ենթարկվում, սակայն հեռուստատեսությունների նման, կաբելային տիրույթում գործունեություն են ծավալում:

Гегам Манукян: “Сегодня самый сильный прессинг испытываем мы, действующие в рамках закона телекомпании”
На слушаниях по законодательным изменениям в сфере аудиовизуальных медиауслуг, организованных парламентской комиссией по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, выступил директор информационных и общественно-политических программ телекомпании “Еркир медиа” Гегам Манукян.
Отметив, что проблемы в этой сфере уже много лет остаются нерешенными, Манукян сказал: “Изменения нужны, но есть одно важное обстоятельство: проблемы настолько многослойны, что необходимо комплексное решение. Нельзя изменить в законе один пункт и считать, что сделан шаг вперед. Опыт показывает, что, не осуществляя комплексные изменения, мы сталкиваемся с новой проблемой. Например, во время обсуждения в Комиссии телевещателей мы согласились с необходимостью комплексного обсуждения, однако Министерство юстиции предложило внести изменения только в один пункт закона “О телевидении и радио”, что вызвало противодействие”,- отметил Г.Манукян.
Касаясь выступлений предыдущих ораторов, представитель “Еркир медиа” отметил важность преподнесения общественности многослойной информации. Однако все эти пожелания остаются на бумаге, что, на его взгляд, обусловлено как объективными, так и субъективными причинами.
По словам Гегама Манукяна, каждый раз во время парламентских и президентских выборов телекомпании оказываются в безобразной ситуации, так как их заставляют освещать в равной степени деятельность всех кандидатов.
“Давайте будем откровенны: бывает так, что одна из политических сил отказывается выступить в том или ином СМИ. Как в таком случае СМИ может обеспечить плюрализм мнений? Сегодня самый сильный прессинг испытываем мы, действующие в рамках закона телекомпании. Наша деятельность ограничена различными законами”,- отметил Манукян.
Он также коснулся интернет-сайтов, которые, по его словам, преподносят видеоматериалы наравне с телевидением, однако их деятельность не регулируется законом. “Можно ли в этой ситуации говорить о равенстве, если деятельность интернет-сайтов не подвергается ограничениям ни в плане рекламы, ни в плане эфира, но при этом они, как и телекомпании, действуют в кабельном пространстве?” – заметил докладчик.