«Մարդիկ սպանվեցին, կտտանքների ենթարկվեցին միայն այն պատճառով, որ հայ էին» հատուկ նիստ` նվիրված Բաքվի ջարդերի տարելիցին
Երևանում մեկնարկել է Հայաստանի և Արցախի խորհրդարանների միջև համագործակցության հատուկ նիստը` նվիրված Բաքվի ջարդերի 30-րդ տարելիցին: Բացման խոսքով հանդես եկավ Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Արարատ Միրզոյանը` հիշեցնելով, որ 30 տարի առաջ այս օրերին Խորհրդային Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում տեղի ունեցավ հայերի ջարդեր: Նիստը մեկնարկեց Բաքվի ջարդերին զոհ գնացած անձանց մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցելով:
«Արկադի Ավանեսով, Սերգեյ Հարությունյան, Արուսյակ Մարկոսյան, Պետրոս Հարությունով, Աննա Սարկիսովա և տասնյակ ուրիշներ, ում սպանեցին: Հարյուրավոր այլ մարդիկ, ովքեր անմարդկային խոշտանգումների ենթարկվեցին: Այս մարդիկ սպանվեցին, կտտանքների ենթարկվեցին միայն այն պատճառով, որն հայ էին, նրանց միակ մեղավրությունը հայկական ազգային պատկանելություն ունենալն էր: Օրեր անց Հայաստանի Գերագույն խորհուրդն արդարացիորեն արձանագրեց, որ Բաքվի դեպքերը Խորհրդային Ադրբեջանի կողմից վարվող շովինիստական քաղաքականության ակնհատ դրսևորումն էին»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԺ նախագահի խոսքով` հայատյացության քաղաքականությունն իր դրսևորումն ունեցավ նաև 21-րդ դարում:
«Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հերոս հռչակվեց Ռամիլ Սաֆարով մի անձ, որ կացնահարել էր քնած հայ սպային: 2016-ի թվականի ապրիլին Թալիշում դաժանաբար սպանեցին քաղաքացիական անձինք»,-հիշեցրեց Միրզոյանը:
Միրզոյանի խոսքով` ադրբեջանական իշխանությունները նման ձեռագիր են որդեգրել Ադրբեջանի տարածքում բնակվող այլ էթնիկ փոքրամասնությունների նկատմամբ:
«Ես ուզում եմ զգուշացնել միջազգային հանրությանը, որ Ադրբեջանում բնակվող տեղաբնիկ ժողովուրդները կանգնած են գրեթե նույն վտանգի առաջ, ինչ հայերը նախորդ դարի վերջին: Մարդկության դեմ նոր հանցագործությունները կանխելու համար ես կարևորում եմ միջազգային հանրության և գործընկեր խորհրդարանների կողմից տեղի ունեցած հանցագործություններին ճիշտ գնահատական տալը»,-ասաց Միրզոյանը:
Արցախի խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդգծեց` այսօրվա նիստը հատուկ է իր օրակարգով ու նշանակությամբ:
«Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի անունից ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Արարատ Միրզոյանին և խորհրդարանի մեր բոլոր գործընկերներին այս կարևոր օրակարգով համատեղ նիստը կազմակերպելու համար»,-ասաց նա:
Աշոտ Ղուլյանի համոզմամբ` հայ ժողովրդի պատմության մեջ որքան նշանակալի են փառահեղ հաղթանակները, նույնչափ կարևոր են հիշատակի և ոգեկոչման էջերը:
Դա մեր պատմության անբաժանելի մասն է, որ գուցե հաճախ հետևանք է եղել մեր անկեղծ դրացիության, հարևանի հանդեպ լիակատար վստահության և մարդասիրության: Երեսունամյա հեռավորությունից կատարված ոճիրի անցքերը ուսումնասիրելիս մի պարզ ու մարդկային հարց է առաջանում` ինչպես կարող էր նույն ժողովուրդը երեք անգամ ջարդի ենթարկվել մի քաղաքում, որի հիմնաքարերը իր ձեռքով է դրել: Պատասխանը մեկն է` արարող հայը չի սպանել իր մեջ մարդասիրությունը` ամեն անգամ իր մեջ հաղթահարելով հասցված ցավը»,-ասաց Ղուլյանը:
Արցախի խորհրդարանի խոսնակի համոզմամբ` հայատյացությունը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի պետական քաղաքականության գերակայություն` արտահայտվելով անգամ կրթության, մշակույթի, սպորտի բնագավառներում:
«Վերջին օրերին դրա հերթական դրսևորումը տեսանք, երբ ադրբեջանցի երգիչը հրաժարվեց նույն բեմ դուրս գալ հայ երգչուհու հետ»,-ասաց նա:
Ղուլյանի խոսքով` Բաքվի ջարդերի ոճիրը իրագործողներն որևէ իրավական պատասխանատվության չեն ենթարկվել:
«Ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա վերահաստաում ենք` Արցախի Հանրապետությունը հետևողական է լինելու Ադրբեջանի տարբեր բնակավայրերում հայության հանդեպ իրագործված ցեղասպանության կազմակերպիչներիյն և իրագործողներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում»,-ասաց Ղուլյանը:

“Людей убивали и подвергали пыткам только за то, что они были армянами”: специальное заседание парламентов Армении и Арцаха по случаю 30-летия погромов в Баку
В Ереване начало работу специальное совместное заседание парламентов Армении и Арцаха, посвященное 30-ой годовщине армянских погромов в Баку. Заседание началось с минуты молчания в память жертв этих событий. Затем выступил спикер Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян. Он отметил, что 30 лет назад в эти дни в столице Азербайджана Баку проходили армянские погромы. “Аркадий Аванесов, Сергей Арутюнян, Арусяк Маркосян, Петрос Арутюнов, Анна Саркисова и десятки других убитых. Сотни людей подверглись нечеловеческим пыткам. Все эти люди были убиты и подверглись пыткам только за то, что были армянами. Их единственной виной была армянская национальность. Спустя несколько дней Верховный орган Армении справедливо констатировал, что события в Баку были проявлением проводимой Советским Азербайджаном шовинистической политики”,- отметил А.Мирзоян. По словам председателя парламента Армении, политика армяноненавистничества проявляется и в 21-ом веке.
“Власти Азербайджана провозгласили героем Рамиля Сафарова, который зарубил топором спящего армянского офицера. В апреле 2016 г. в Талыше были жестоко убиты гражданские лица”,- напомнил Мирзоян.
По словам спикера НС РА, такой почерк азербайджанские власти применяют и в отношении проживающих на территории Азербайджана других этнических меньшинств. “Хочу предупредить международную общественность, что проживающие в Азербайджане аборигенные народы стоят перед той же угрозой, что и армяне в конце прошлого века. Для предотвращения новых преступлений против человечества считаю важным, чтобы международное сообщество и парламенты-партнеры дали справедливую оценку совершенным преступлениям”,- сказал А.Мирзоян.
Председатель парламента Арцаха Ашот Гулян подчеркнул, что сегодняшнее заседание является особенным по своей повестке и значению. “От имени парламента Республики Арцах хочу выразить благодарность председателю парламента Армении Арарату Мирзояну и всем другим нашим коллегам за организацию совместного заседания по столь важной повестке”,- сказал А.Гулян.
По словам спикера арцахского парламента, в результате изучения преступления тридцатилетней давности напрашивается простой человеческий вопрос: как мог один и тот же народ трижды подвергнуться погромам в городе, основы которого заложил собственными руками? На этот вопрос есть один ответ: созидающий армянин, каждый раз преодолевая причиненную ему боль, не убил в себе человечность.
Ашот Гулян выразил убежденность, что армяноненавистничество продолжает оставаться приоритетом государственной политики Азербайджана, каждый раз проявляясь в разных сферах – образовании, культуре, спорте.
“В последние дни мы стали свидетелями очередного проявления такого отношения, когда азербайджанский певец отказался выйти на одну сцену с армянской певицей”,- сказал спикер парламента Арцаха, отметив, что те, кто осуществил погромы в Баку, так и не понесли правовую ответственность за это преступление.
“Республика Арцах будет продолжать проявлять последовательность в вопросе привлечения к ответственности организаторов и исполнителей геноцида армян, осуществленного в различных населенных пунктах Азербайджана”,- подчеркнул Ашот Гулян.