Խորհրդարանը մերժեց զորակոչից խուսափած անձանց վերաբերյալ օրենքի գործողության ժամկետը երկարաձգելու հարցը օրակարգ ներառել
Խորհրդարանը մերժեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքի գործողության ժամկետը երկարաձգելու նախագիծն օրակարգ ներառելու հարցը:
Տեղեկացնենք, որ գործող իրավակարգավորմամբ` զորակոչից խուսափած անձինք այլևս չեն կարող վերադառնալ Հայաստան, վճարել պետական տուրքը և ազատվել քրեական պատասխանատվությունից: Օրենքի գործողության ժամկետն ավարտվել է դեկտեմբերի 31-ին, հետևաբար հունվարի մեկից զորակոչից խուսափած ցանկացած քաղաքացի, երբ վերադառնա Հայաստան, ենթարկվելու է քրեական պատասխանատվության:
Նախագծի հեղինակ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանի խոսքով` օրենքի գործողության ժամկետի երկարաձգմամբ հնարավորություն են ընձեռում այն քաղաքացիներին, ովքեր զինապարտ չեն, վերադառնալ հայրենիք, տուգանք վճարել ու ազատվել քրեական պատասխանատվությունից:
«Երբ նախորդ տարի գարնանը ընդունում էինք այս նախագծում փոփոխություն կատարելու հարցը, հանձնաժողովում քննարկումների ընթացքում Կառավարության ներկայացուցիչները և մեծամասնության պատգամավորները խոստացան մինչ օրենքի ժամկետի լրանալը տալ հիմնարար լուծում, բայց մինչ տարվա ավարտ որևէ լուծում չկար: Կար քննարկվող տարբերակ, որը դրվեց շրջանառության մեջ, ապա հանվեց, մենք առաջարկում ենք օրենքի գործողության ժամկետը երկարաձգել, որ հնարավորություն տրվի 2020-ի ընթացքում մեր հայրենակիցները վերադառնան Հայաստան»,- ասաց Գորգիսյանը:
Պատգամավորի խոսքով` քանի դեռ չկա օրենքի նոր նախագիծ, ապա ցանկացած հետախուզման մեջ գտնվող անձ (զորակոչից խուսափելու հոդվածով), հենց վերադառնա Հայաստան, ենթարկվելու է քրեական պատասխանատվության:
«Քանի դեռ չկան նոր խաղի կանոններ, առաջարկում ենք նույն օրենքը գործի մինչև մշակվի նոր նախագիծ»,- ասաց նա:
Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի տեսակետը ներկայացրեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Կարապետյանը: Վերջինիս խոսքով` այս նախագիծը դարձել է բանակից խուսափելու օրենք:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ նախորդ փոփոխության ժամանակ համաձայնության էին եկել, որ վերջին անգամ է օրենքի գործողության ժամկետը երկարացվում: Կարապետյանը կոչ արեց դեմ քվեարկել նախագծին: Գևորգ Գորգիսյանը հակադարձեց` նախագիծը միտված չէ բանակից խուսափելը խրախուսելուն, միտված է ներգաղթին:
Նախագիծը մերժվեց օրակարգ ընդգրկվել 38 կողմ, 79 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ:
Գևորգ Գորգիսյանը հիշեցրեց նաև, որ երեկ ազգային հերոս Մովսես Գորգիսյանի մահվան տարելիցն էր, որը մեծ ներդրում է ունեցել բանակաշինության գործում և շնորհակալություն հայտնեց այն պետական ու քաղաքական գործիչներին, որոնք հարգանքի տուրք են մատուցել վերջինիս հիշատակին:
Տեղեկացնենք, որ վարչապետի և խորհրդարանի պաշտոնական կայքերում և ֆեյսբուքյան էջերում չկա որևէ անդրադարձ Հայաստանի ազգային հերոս Մովսես Գորգիսյանի մահվան 30-րդ տարելիցի առնչությամբ:

Парламент не включил в повестку вопрос продления срока действия закона об уклонившихся от призыва в армию гражданах
Парламент не включил в повестку работы сессии представленный фракцией “Просвещенная Армения” вопрос о продлении действия закона “О гражданах, не прошедших в нарушение установленного порядка обязательную военную службу”.
Отметим, что, согласно действующему правовому регулированию, уклонившиеся от призыва в армию лица уже не смогут вернуться в Армению, заплатить госпошлину и освободиться от уголовной ответственности. Срок действия этого закона истек 31 декабря прошлого года, следовательно с 1 января уклонившиеся от обязательной военной службы граждане в случае возвращения в Армению будут привлекаться к уголовной ответственности.
По словам автора законопроекта, секретаря парламентской фракции “Просвещенная Армения” Геворка Горгисяна, продление срока действия закона предоставляет возможность не являющимся военнообязанными гражданам вернуться на родину, заплатить пошлину и освободиться от уголовной ответственности.
“Кгда весной прошлого года мы обсуждали этот вопрос в постоянной комиссии, представители правительства и большинство депутатов пообещали до истечения срока действия закона предложить окончательное решение, однако до конца года так ничего и не было предложено. Обсуждался введенный в обращение вариант, который потом был отозван. Мы предлагаем продлить срок действия закона, чтобы в 2020 году наши соотечественники могли вернуться в Армению”,- отметил Горгисян.
Депутат предложил до разработки нового законопроекта продлить срок действия имеющегося закона.
Позицию постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности представил депутат фракции “Мой шаг” Тигран Карапетян. Он отметил, что данный проект стал законом уклонения от армии. Депутат напомнил о том, что ранее была достигнута договоренность о том, что срок действия закона продлевается в последний раз. Карапетян призвал проголосовать против законопроекта. Горгисян возразил: проект направлен не на поощрение уклонения от военной службы, а на содействие иммиграции.
В результате голосования проект был отклонен: “за” проголосовали 38 депутатов, “против” – 79.
Геворк Горгисян также напомнил о том, что вчера исполнилась 30-я годовщина смерти национального героя Мовсеса Горгисяна, внесшего большой вклад в дело создания армии. Депутат выразил благодарность тем государственным и политическим деятелям, которые отдали дань уважения памяти Мовсеса Горгисяна.
Отметим, что на официальных сайтах и фейсбуковских страницах премьер-министра и парламента нет каких-либо записей по случаю 30-ой годовщины смерти М.Горгисяна.