Քննվում է «5-րդ ալիքի» սեփականատեր Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցի հարցը. Արմեն Աշոտյանը, Էդուարդ Շարմազանովը, Լևոն Քոչարյանը դատարանում են
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Մնացական Հարությունյանի, քիչ առաջ սկսվել է «5-րդ ալիքի» սեփականատեր Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցը կալանավորումն ընտրելու որոշման դեմ նրա պաշտպանների բողոքի քննությունը:
Նիստին զուգահեռ դատարանի բակում բողոքի ակցիա է տեղի ունենում, որին մասնակցում են ՀՀԿ-ի ներկայացուցիչներ Արմեն Աշոտյանը, Էդուարդ Շարմազանովը, քիչ առաջ դատարան եկավ նաև Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը:
Արմեն Աշոտյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ եկել է աջակցելու Հայաստանում մամուլի ազատությանը, քանի որ վերջին զարգացումները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի իշխանությունները նոր գրոհ են սկսել խոսքի ազատության դեմ:
«Այսօր Արմեն Թավադյանն իր վրա է կրում այդ ռիժիմի ռեպրեսիվ ապարատի ամբողջ ծանրությունը»,- ասաց Աշոտյանը՝ Թավադյանի վերաբերյալ գործը շինծու որակելով: Աշոտյանի համար առավել մտահոգիչ է, որ այս գործի շրջանակներում Արմեն Թավադյանն արդեն 28 օր զրկված է ազատությունից: Վերջինս հայտարարեց, որ ոչ ոք լրատվամիջոցների նկատմամբ անպատիժ ճնշումներ գործադրել, իրենց լռեցնել չի կարող:
Էդուարդ Շարմազանովը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ ինքը դատարանի բակում է՝ ընդդեմ բռնատիրության և հանուն ժողովրդավարության ու խոսքի ազատության:
Լևոն Քոչարյանը նշեց, որ հարցեր է առաջացնում հանգամանքը, որ քրեական գործով մեկ այլ անձ, ում վերաբերյալ տեսանյութ է հրապարակվել, ազատության մեջ է, իսկ Թավադյանը՝ կալանքի տակ: Նշենք, որ այս պահին նիստը շարունակվում է: Թավադյանը բերվել է դատարան ու մասնակցում է նիստին:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Թավադյանը ձերբակալվել է 2019-ի դեկտեմբերի 24-ին, ապա նրան մեղադրանք է առաջադրվել կազմակերպված խմբի կողմից վկային կամ տուժողին սուտ ցուցմունք տալու նպատակով կաշառելու հոդվածով, և միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ:
Քրեական գործով, որի շրջանակներում Թավադյանը կալանավորվեց, մեղադրյալ է նաև Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից Վարուժան Մկրտչյանը, որն, ըստ ոստիկանության տեսանյութի, Մարտի 1-ի գործով տուժողներից մեկին գումարի և հետագայում պաշտոնի դիմաց ցուցմունքից հրաժարվելու առաջարկ էր արել:

В суде рассматривается вопрос о мере пресечения в отношении владельца “Пятого канала” Армена Тавадяна
В апелляционном уголовном суде под председательством судьи Мнацакана Арутюняна немногим ранее началось рассмотрение жалобы защитников владельца “Пятого канала” Армена Тавадяна на решение об избрании в отношении него ареста в качестве меры пресечения.
Одновременно с судебным заседанием во дворе суда проходит акция протеста, в которой участвуют представители бывшей правящей Республиканской партии Армен Ашотян и Эдуард Шармазанов. Немногим ранее в суд пришел сын второго президента РА Роберта Кочаряна Левон Кочарян.
А.Ашотян сказал журналистам, что пришел поддержать свободу прессы в Армении, так как последние события показывают, что власти страны начали новое наступление на свободу слова.
“Сегодня Армен Тавадян взял на себя всю тяжесть репрессивного аппарата этого режима”,- заявил А.Ашотян, назвав дело Тавадяна “сфабрикованным”. Наибольшую обеспокоенность у члена РПА вызывает то обстоятельство, что Тавадян уже 28 дней находится под арестом.
Эдуард Шармазанов в беседе с журналистами отметил, что находится во дворе суда в знак протеста против диктатуры и во имя демократии и свободы слова.
Сын экс-президента Левон Кочарян, напомнив о том, что по данному делу один человек, в отношении которого обнародована видеозапись, находится на свободе, а Тавадян – под арестом, заявил, что эта ситуация вызывает вопросы.
В эти минуты заседание продолжается. Тавадян находится в зале суда.
Армен Тавадян был задержан 24 декабря 2019 г., после чего ему было предъявлено обвинение в подкупе с целью получения ложных показаний от свидетеля или потерпевшего. В суд было представлено ходатайтство о его аресте. Обвиняемым по уголовному делу, в рамках которого арестован Тавадян, является также соратник Роберта Кочаряна Варужан Мкртчян. Последний, согласно видеозаписи полиции, предлагал одному из потерпевших по делу 1 марта деньги, а в дальнейшем и должность в обмен на отказ от показаний.