«5-րդ ալիքի» սեփականատեր Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցի գործով որոշումը կհրապարակվի վաղը
Վերաքննիչ դատարանը` նախագահությամբ դատավոր Մնացական Հարությունյանի, քիչ առաջ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ «5-րդ ալիքի» սեփականատեր Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցի գործով որոշում կայացնելու: Այս մասին նիստի ավարտից հետո լրագրողներին ասաց Թավադյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը՝ տեղեկացնելով, որ դատական ակտը կհրապարակվի վաղը՝ հունվարի 21-ին:
Խուդոյանը հիշեցրեց, որ քրեական գործով, որով Թավադյանին մեղադրանք է առաջադրվել, մեղադրյալ է ևս մեկ անձ՝ Վարուժան Մկրտչյանը: Նա նշեց, որ նիստի ընթացքում իրենք հարցրել են, թե ինչպե՞ս է ստացվում, որ նույն մեղադրանքով մեկ անձ կալանքի տակ է պահվում, իսկ մյուսի նկատմամբ ընտրվում է ազատազրկման հետ չկապված խափանման միջոց:
Ըստ Խուդոյանի՝ սա ամենևին չի նշանակում, որ ցանկանում են՝ Մկրտչյանը ևս կալանավորվի, պարզապես դա ցույց է տալիս Արմեն Թավադյանի նկատմամբ խտրական վերաբերմունքը:
«Անձին կալանավորում են ցուցմունք կորզելու համար: Պարոն Թավադյանն, ըստ վարույթն իրականացնող մարմնի, կալանավորված կմնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ ինքնախոստովանական ցուցմունք չի տվել»,- ասաց Խուդոյանը՝ նշելով, որ սա իր դիրքորոշումն է:
Ինչ վերաբերում է դատարանից ակնկալիքներին, Խուդոյանը նշեց, որ դատարանի հարցադրումներից ակնհայտ էր, որ նա ամբողջությամբ ընկալել է իրենց բողոքի էությունը, իրավական հարթության մեջ այլ որոշում չի կարող լինել, քան Թավադյանին ազատ արձակելը, սակայն թե ինչ որոշում կկայացվի, կանխատեսել չի կարող:
«Որոշումից պարզ կլինի, թե դրանում ինչքանով է հաշվի առնվել իրավաբանությունը, ինչքանով՝ այլ հարցեր»,- ասաց Հովհաննես Խուդոյանը:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Թավադյանը ձերբակալվել է 2019-ի դեկտեմբերի 24-ին, ապա նրան մեղադրանք է առաջադրվել կազմակերպված խմբի կողմից վկային կամ տուժողին սուտ ցուցմունք տալու նպատակով կաշառելու հոդվածով և միջնորդություն ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ:
Քրեական գործով, որի շրջանակներում Թավադյանը կալանավորվեց, մեղադրյալ է նաև Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից Վարուժան Մկրտչյանը, որն, ըստ ոստիկանության տեսանյութի, Մարտի 1-ի գործով տուժողներից մեկին գումարի և հետագայում պաշտոնի դիմաց ցուցմունքից հրաժարվելու առաջարկ էր արել:

Решение по делу о мере пресечения в отношении владельца “Пятого канала” будет оглашено завтра
Апелляционный суд под председательством судьи Мнацакана Арутюняна немногим ранее удалился в совещательную комнату для принятия решения по делу об избрании меры пресечения в отношении владельца телекомпании “Пятый канал” Армена Тавадяна. Об этом журналистам сообщил защитник Тавадяна Ованнес Худоян. По его словам, судебный акт будет оглашен завтра, 21 января.
Защитник напомнил о том, что обвиняемым по уголовному делу, в рамках которого предъявлено обвинение Тавадяну, является также Варужан Мкртчян. На сегодняшнем судебном заседании защита поинтересовалась, почему по одному и тому же делу один обвиняемый находится под арестом, а с другого взята подписка о невыезде.
По словам О.Худояна, эта ситуация свидетельствует о дискриминационном отношении к Армену Тавадяну. Человека арестовали для получения самопризнательных показаний, отметил защитник.
На вопрос, что они ожидают от суда, Ованнес Худоян сказал, что из вопросов суда можно сделать вывод, что суть представленной ими жалобы воспринята, и в правовой плоскости иного решения, кроме освобождения Армена Тавадяна, быть не может. Тем не менее, защитник не взялся прогнозировать, какое решение примет суд.
Армен Тавадян был задержан 24 декабря 2019 г. После этого ему предъявили обвинение в подкупе свидетеля или потерпевшего с целью получения ложных показаний. В суд было представлено ходатайство о применении в отношении Тавадяна ареста в качестве меры пресечения.
Обвиняемым по уголовному делу, в рамках которого арестован владелец “5-го канала”, является также сторонник Роберта Кочаряна Варужан Мкртчян, который, согласно видеозаписи полиции, предлагал одному из потерпевших по делу 1 марта деньги, а впоследствии также должность в обмен на его отказ от своих показаний.