Պաշտպանները միջնորդություն ներկայացրին Մանվել Գրիգորյանի բուժումը Ֆրանսիայում շարունակելու համար
Մանվել Գրիգորյանի գործով այսօրվա նիստին պաշտպանական խումբը միջնորդեց թույլատրել Գրիգորյանին մեկնել Ֆրանսիա և բուժումը շարունակել այնտեղ։
Դատարանը՝ նախագահությամբ Մնացական Մարտիրոսյանի, տեղեկացրեց, որ Գրիգորյանը գտնվում է վերակենդանացման և ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում՝ սրտի ռիթմի խանգարմամբ։
Միջնորդությունը ներկայացրեց փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը։ Նա նշեց, որ Գրիգորյանը 10 ամիս է՝ ստացիոնալ բուժում է ստացել, սակայն հիվանդությունների թիվը գնալով ավելացել է։ Նա նշեց, որ Գրիգորյանը շուրջ 20 տարի բուժում է ստացել Ֆրանսիայում և հավելեց, որ բուժումը կիրականացվի Գրիգորյանի հարազատների միջոցներով։
«10 ամիս ինտենսիվ բուժում ստացավ հանրապետության լավագույն հիվանդանոցներից մեկում, սակայն բուժման ընթացքում հիվանդությունների թիվն ավելացավ, հիմա գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում։ Հարազատները ցանկանում են, որ բուժվի այն հիվանդանոցում, որտեղ 20 տարի բուժվել է և ինսուլինակախյալ չի եղել։ Անկանխատեսելի հետևանքերը հաշվի առնելով՝ միջնորդում ենք թույլատրել մեկնել և բուժում ստանալ», - նշեց Բաղդասարյանը։
Փաստաբան Գուրգեն Գրիգորյանը ևս միացավ միջնորդությանը՝ նշելով, որ թեև Գրիգորյանը բուժում է ստանում, սակայն եթե այդպես շարունակվի, ապա վիճակը վատթարանալու է։ Փաստաբանի պնդմամբ՝ բուժումը հնարավորություն կտա հետագայում դատաքննությունն ավելի արդյունավետ շարունակել, որին կմասնակցի նաև Գրիգորյանը։ «Եթե բուժումը չանցկացնի այդ հիվանդանոցում՝ վիճակը գնալով վատանալու է, այս պայմանը որևէ մեկին ձեռ չի տալիս»,- նշեց փաստաբանը։
Մեղադրող Վահե Դոլմազյանը, անդրադառնալով Գրիգորյանի՝ կալանքը որպես խափանման միջոց փոխելուն, նշեց, որ այն փոխվել է Կառավարության համապատասխան որոշման հիման վրա, սակայն, որևէ փաստական տվյալ չկա, որ ներկայիս վիճակում նրան չեն կարող բուժել Հայաստանում, ուստի միջնորդությունն անհիմն է և ենթակա է մերժման։
«Խոսքս հիշեք, եթե անձի հետ մի բան պատահեց, մեղադրողն ասելու է՝ ամեն ինչ արել ենք, միջգերատեսչական հանձնաժողովն ասելու է՝ ամեն ինչ արել ենք։ Անձին անհրաժեշտ է բուժում, թող բուժվի այնտեղ, որտեղ իրեն կբուժեն», - խոսքը եզրափակեց փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը։
Դատարանը նշեց, որ որևէ փաստաթուղթ չկա, որ Հայաստանում բուժում իրականացնելու համար չկան համապատասխան պայմաններ, դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը նշեց, որ նման փաստաթղթեր, հետազոտության արդյունքներ դատարան ներկայացնելուց հետո դրանք կքննվեն, սակայն այսօրվա ներկայացրած միջնորդությունը ենթակա է մերժման։
Այսօրվա նիստը հետաձգվեց, քանի որ Մանվել Գրիգորյանը չէր ներկայացել նիստին, հաջորդ նիստը նշանակվեց փետրվարի 11-ին։
Գրիգորյանի փաստաբաններն այսօրվա նիստին ներկայացրին ևս մեկ միջնորդություն՝ Գրիգորյանի երեխաներին պատկանող գույքի վրայից արգելանքը վերացնելու վերաբերյալ։ Մնացական Մարտիրոսյանը, լսելով կողմերին, հայտնեց, որ նշված գույքի վերաբերյալ կարող է որոշում կայացնել, երբ հրապարակվեն ու հետազոտվեն բոլոր ապացույցները։

Защитники Манвела Григоряна представили ходатайство о продолжении его лечения во Франции
На сегодняшнем судебном заседании по делу бывшего депутата Национального Собрания, генерала Манвела Григоряна защита представила ходатайство с просьбой разрешить их подзащитному выехать во Францию для продолжения лечения.
Председательствующий судья Мнацакан Мартиросян напомнил о том, что Григорян находится в отделении реанимации и интенсивной терапии.
По словам адвоката Левона Багдасаряна, Манвел Григорян уже десять месяцев получает стационарное лечение, однако болезни только прибавляются. По словам Багдасаряна, его подзащитный около 20 лет лечился во Франции. “Он десять месяцев получал интенсивное лечение в одной из лучших клиник страны, однако в процессе лечения появились новые болезни. Сейчас Григорян находится в реанимации. Родные хотят, чтобы он отправился на лечение в ту больницу, где лечился на протяжении 20 лет и не был инсулинозависимым. Учитывая непредсказуемые последствия, мы ходатайствуем разрешить Манвелу Григоряну уехать на лечение во Францию”,- отметил Л. Багдасарян.
Ходатайство поддержал другой адвокат, Гурген Григорян, который заявил, что если так будет продолжаться, то состояние их подзащитного может ухудшиться. По словам защитника, лечение позволит продолжить судебный процесс с большей результативностью, так как Манвел Григорян сможет участвовать в заседаниях.
Прокурор Ваге Долмазян отметил, что нет никаких фактических данных о том, что Григоряна в его теперешнем состоянии не могут лечить в Армении. Поэтому ходатайство не имеет оснований и подлежит отклонению, добавил прокурор.
В свою очередь суд указал на отсутствие документа, подтверждающего, что в Армении нет соответствующих условий для лечения Григоряна. В случае представления таких документов и результатов исследований они будут изучены, однако сегодняшнее ходатайство подлежит отклонению, добавил М.Мартиросян.
Судебное заседание было отложено, так как Манвел Григорян не присутствовал в суде. Следующее заседание назначено на 11 февраля.
Адвокаты Григоряна представили еще одно ходатайство – о снятии ареста с имущества, принадлежащего детям генерала. Судья, выслушав стороны, пояснил, что решение по этому вопросу может быть принято после исследования всех доказательств.