Հայաստանի կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտի սեփականատերերը փոխվում են
Հայաստանի կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտում զգալի փոփոխություններ են տեղի ունենում։ Այս օրերին մամուլը շրջանառում է «Յուքոմ» ընկերության կողմից «Բիլայն»-ի («Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ, նախկին՝ «ԱրմենՏել»-ը) ձեռքբերման լուրերը, որը հաստատել են նաև այդ ընկերությունները։
Նոր վարկ և նոր բաժնետերեր՝ «Յուքոմ»-ում․ ընկերությունը վերագրանցվել է
Մինչ «Յոքոմ»-«Վեոն Արմենիա» գործարքի բանակցություններն են ընթանում, վերաձևակերպումներ և բաժնետերերի փոփոխություններ են տեղի ունեցել «Յուքոմ»-ում։
Նախ՝ «Յոքոմ» ՍՊԸ-ն, որը «Յուքոմ» հեռահաղորդակցական ընկերության և ապրանքանիշի սեփականատերն էր, այլևս չի գործում։
Ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի տվյալներով, հունվարի 15-ին ՍՊԸ-ն գործունեությունը դադարեցրել է։ Նույն օրը «Յուքոմ»-ը վերագրանցվել է որպես փակ բաժնետիրական ընկերություն՝ նույն 24 մլն դրամին հասնող կանոնադրական կապիտալով։ Տնօրենը նույնն է մնացել՝ Հայկ Եսայանը։
Ընկերության բաժնետոմսերի տեղաբաշխումից երևում է, որ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի հարազատները ընկերության ամենամեծ բաժնետերերն են։
Մասնավորապես, Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյաններն ունեն 11,9-ական տոկոս բաժնեմաս, վերջիններիս հորեղբոր որդին՝ Արամ Խաչատրյանը, տնօրինում է 24,34 % բաժնեմասին։ Այսինքն՝ Խաչատրյանների ընտանիքի ձեռքում այս պահին ողջ բաժնեմասի 48,14 % -ն է։
«Յուքոմ»-ի ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող Հայկ և Ալեքսանդր Եսայաններին մնացել է 2,97-ական % բաժնեմաս, միասին՝ 5,94 %։
«Տաշիր գրուպ»-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանին պատկանող ռուսաստանյան բաժնետիրական առևտրային «Ֆորա-բանկ»-ին մնացել է 10,5 %-ը:
Ընկերությունում նոր բաժնետեր է հայտնվել․ Սուրիկ Սիրակի Պողոսյանը դարձել է 6,3 %-ի սեփականատեր։ Վերջինս Տաշիրից է, ՀՀԿ անդամ է եղել, 2007թ. մայիսի 12-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր էր ընտրվել թիվ 32 ընտրատարածքից։ 2012-ին հեռացել է ՀՀԿ-ից։ Այժմ Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի տնօրենների խորհրդի կազմում է, ընդհանուր հարցերով տնօրենն է։ Նա Սամվել Կարապետյանի քրոջ ամուսինն է։
«Յուքոմ»-ի 29,09 %-ի բաժնետերը օֆշորային «ԱյՅու Թելեքոմյունիքեյթ» ՍՊԸ-ն է։ Ընթերցողներին հիշեցնենք, որ այս ընկերության բաժնեմասը նախկինում 49 % էր, սակայն հետզհետե նվազել է։ Կիպրոսում գրանցված ընկերության բաժնետերն էլ Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում գրանցված Darison Management Ltd-ն է, որի բաժնետերերը բացահայտել չի հաջողվում, քանի որ ԲՎԿ-ն խիստ գաղտնի օֆշորային գոտիներց մեկն է։
Կիպրոսյան ռեգիստրից տեղեկանում ենք, որ «ԱյՅու Թելեքոմյունիքեյթ» ՍՊԸ-ն 2019թ․ սեպտեմբերի 3-ին պայմանագիր է կնքել և վարկ վերցրել «HSBC–Հայաստան» բանկից՝ գրավադրելով ընկերության բաժնետոմսերը։ Գումարի չափը, սակայն, չի նշվում։
Հիշեցնենք, որ 2015թ․ հուլիսին «Յուքոմը» գնել էր նաև մեկ այլ օպերատորի՝ «Օրանժ Արմենիա»-ի ակտիվները և միավորել «Յուքոմ» ապրանքանիշի ներքո:
Վերաձևակերպումներ են եղել նաև «Վիվա-ՄՏՍ» ընկերությունում
Բաժնետերեր են փոխվել նաև «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունում։ Վերջին փոփոխությունը եղել է 2019-ին։
Սակայն մինչ այդ՝ 2018թ․-ին, «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերն օտարվել էին «Արամայո Ինվեսթմենթս Լտդ.» (Aramayo Investments Limited) ընկերությանը, որը երեք բաժնետեր ուներ. լիբանանցի եղբայրներ Պիեռ և Մովսես Ֆատուշները ունեին 10-ական տոկոս բաժնեմաս, մնացյալ 80 %-ը պատկանում է Լյուքսեմբուրգում գրանցված Mobile Telecom Holdings S.A.R.L-ին, որը ռուսաստանյան «ՄՏՍ»-ի դուստրն էր։
Այժմ, 2019թ․ հունվարին կատարված փոփոխությունից հետո, «Արամայո Ինվեսթմենթս Լտդ.»-ի միակ բաժնետերը Allegretto Holdings S.A.R.L ընկերությունն է, որը ռուսական «ՄՏՍ»-ի 100 տոկոսանոց դուստրն է։ «ՄՏՍ»-ի ռուսաստանյան կայքը ևս հաստատում է, որ հայաստանյան դստեր 100 %-ի սեփականատերն է։ Իսկ ռուսական «ՄՏՍ»-ի խոշոր բաժնետերը «Սիստեմա» բաժնետիրական ֆինանսական կորպորացիան է՝ հանձին տնօրենների խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Եվտուշենկոյի։
«ՄՏՍ» ընկերության պաշտոնական կայքի համաձայն՝ 44 %-ից ավելին ազատ շրջանառության մեջ է։
Այսպիսով, եթե «Յոքոմ»-«Վեոն Արմենիա» գործարքը կայանա, ապա կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտում գործող երկու հիմնական օպերատոր կլինի, որից ֆիքսված և ինտերնետի մատակարարման դաշտում գերիշխող դիրքում կհայտնվի «Յուքոմ»-ը։

One of the largest telecommunications operators in Armenia, Ucom, is planning to buy the assets of Beeline Armenia (Veon Armenia CJSC, former ArmenTel). News on the negotiations has already been confirmed by these companies.
In July 2015, Ucom bought the assets of another operator, Orange Armenia, and merged them under the Ucom brand.
Ucom: New Loan, New Shareholders and Re-registration
Changes are taking place at Ucom during the negotiations.
According to the State Register of Companies, on January 15, 2020, Ucom LLC ceased operations. On the same day, Ucom was re-registered as a CSJC with a capital of the same 24 million AMD and same director, Hayk Yesayan.
Relatives of former State Revenue Committee Chairman Gagik Khachatryan are the largest shareholders of the company.
His sons, Gurgen and Artyom Khachatryan own 11.9% of the shares, while their cousin Aram Khachatryan owns 24.34%. Thus, the Khachatryans control 48.14% of the total share.
Hayk and Alexander Yesayan, holders of Ucom leadership positions, have 2.97% each, with a total of 5.94%.
10.5% of shares belong to the Russian Fora Bank owned by Tashir Group owner Samvel Karapetyan.
There is a new shareholder of the company, Sourik Sirak Poghosyan, who now owns 6.3%. Poghosyan is from Tashir town, he was an RPA member until 2012, elected to the Parliament in 2007. He is currently on the board of directors of the Electric Networks of Armenia and holds the position of the general director. He is married to Samvel Karapetyan's sister.
29.09% of Ucom shares belong to an offshore company, IU Telecommunicate Ltd, which used to own 49% in the past. This company is wholly controlled by Darison Management Ltd., registered in the British Virgin Islands, an offshore location known for its secrecy.
The Cyprus Registry reports that IU Telecommunicate LLC took a loan on September 3, 2019 from HSBC Bank Armenia, pledging the company's shares. The amount, however, is not mentioned.
Redesigns at VivaCell-MTS
In the meantime, VivaCell-MTS has also changed its shareholders.
In 2018, the shares of MTS Armenia CJSC were sold to Aramayo Investments Limited, which had three shareholders: Lebanese brothers Pierre and Moses Fattoush owned 10% shares each, the remaining 80% were owned by Luxembourg-based Mobile Telecom Holdings S.A.R.L, a subsidiary of Russian MTS.
Following the change in January 2019, the sole shareholder of Aramayo Investments Ltd. is Allegretto Holdings S.A.R.L, a subsidiary of the Russian MTS. The Russian MTS website confirms that it owns 100% shares of its Armenian subsidiary. The largest shares of the Russian MTS belong to the Sistema Joint-Stock Financial Corporation, owned by the Chairman of the Board of Directors, Vladimir Yevtushenkov.
According to the official website of MTS, more than 44% shares are in free circulation.
So, when Ucom-Veon Armenia deal takes place, then there will be two major telecommunications operators, of which Ucom will dominate.