Հայաստանի կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտի սեփականատերերը փոխվում են
Հայաստանի կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտում զգալի փոփոխություններ են տեղի ունենում։ Այս օրերին մամուլը շրջանառում է «Յուքոմ» ընկերության կողմից «Բիլայն»-ի («Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ, նախկին՝ «ԱրմենՏել»-ը) ձեռքբերման լուրերը, որը հաստատել են նաև այդ ընկերությունները։
Նոր վարկ և նոր բաժնետերեր՝ «Յուքոմ»-ում․ ընկերությունը վերագրանցվել է
Մինչ «Յոքոմ»-«Վեոն Արմենիա» գործարքի բանակցություններն են ընթանում, վերաձևակերպումներ և բաժնետերերի փոփոխություններ են տեղի ունեցել «Յուքոմ»-ում։
Նախ՝ «Յոքոմ» ՍՊԸ-ն, որը «Յուքոմ» հեռահաղորդակցական ընկերության և ապրանքանիշի սեփականատերն էր, այլևս չի գործում։
Ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի տվյալներով, հունվարի 15-ին ՍՊԸ-ն գործունեությունը դադարեցրել է։ Նույն օրը «Յուքոմ»-ը վերագրանցվել է որպես փակ բաժնետիրական ընկերություն՝ նույն 24 մլն դրամին հասնող կանոնադրական կապիտալով։ Տնօրենը նույնն է մնացել՝ Հայկ Եսայանը։
Ընկերության բաժնետոմսերի տեղաբաշխումից երևում է, որ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի հարազատները ընկերության ամենամեծ բաժնետերերն են։
Մասնավորապես, Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյաններն ունեն 11,9-ական տոկոս բաժնեմաս, վերջիններիս հորեղբոր որդին՝ Արամ Խաչատրյանը, տնօրինում է 24,34 % բաժնեմասին։ Այսինքն՝ Խաչատրյանների ընտանիքի ձեռքում այս պահին ողջ բաժնեմասի 48,14 % -ն է։
«Յուքոմ»-ի ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող Հայկ և Ալեքսանդր Եսայաններին մնացել է 2,97-ական % բաժնեմաս, միասին՝ 5,94 %։
«Տաշիր գրուպ»-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանին պատկանող ռուսաստանյան բաժնետիրական առևտրային «Ֆորա-բանկ»-ին մնացել է 10,5 %-ը:
Ընկերությունում նոր բաժնետեր է հայտնվել․ Սուրիկ Սիրակի Պողոսյանը դարձել է 6,3 %-ի սեփականատեր։ Վերջինս Տաշիրից է, ՀՀԿ անդամ է եղել, 2007թ. մայիսի 12-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր էր ընտրվել թիվ 32 ընտրատարածքից։ 2012-ին հեռացել է ՀՀԿ-ից։ Այժմ Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի տնօրենների խորհրդի կազմում է, ընդհանուր հարցերով տնօրենն է։ Նա Սամվել Կարապետյանի քրոջ ամուսինն է։
«Յուքոմ»-ի 29,09 %-ի բաժնետերը օֆշորային «ԱյՅու Թելեքոմյունիքեյթ» ՍՊԸ-ն է։ Ընթերցողներին հիշեցնենք, որ այս ընկերության բաժնեմասը նախկինում 49 % էր, սակայն հետզհետե նվազել է։ Կիպրոսում գրանցված ընկերության բաժնետերն էլ Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում գրանցված Darison Management Ltd-ն է, որի բաժնետերերը բացահայտել չի հաջողվում, քանի որ ԲՎԿ-ն խիստ գաղտնի օֆշորային գոտիներց մեկն է։
Կիպրոսյան ռեգիստրից տեղեկանում ենք, որ «ԱյՅու Թելեքոմյունիքեյթ» ՍՊԸ-ն 2019թ․ սեպտեմբերի 3-ին պայմանագիր է կնքել և վարկ վերցրել «HSBC–Հայաստան» բանկից՝ գրավադրելով ընկերության բաժնետոմսերը։ Գումարի չափը, սակայն, չի նշվում։
Հիշեցնենք, որ 2015թ․ հուլիսին «Յուքոմը» գնել էր նաև մեկ այլ օպերատորի՝ «Օրանժ Արմենիա»-ի ակտիվները և միավորել «Յուքոմ» ապրանքանիշի ներքո:
Վերաձևակերպումներ են եղել նաև «Վիվա-ՄՏՍ» ընկերությունում
Բաժնետերեր են փոխվել նաև «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունում։ Վերջին փոփոխությունը եղել է 2019-ին։
Սակայն մինչ այդ՝ 2018թ․-ին, «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերն օտարվել էին «Արամայո Ինվեսթմենթս Լտդ.» (Aramayo Investments Limited) ընկերությանը, որը երեք բաժնետեր ուներ. լիբանանցի եղբայրներ Պիեռ և Մովսես Ֆատուշները ունեին 10-ական տոկոս բաժնեմաս, մնացյալ 80 %-ը պատկանում է Լյուքսեմբուրգում գրանցված Mobile Telecom Holdings S.A.R.L-ին, որը ռուսաստանյան «ՄՏՍ»-ի դուստրն էր։
Այժմ, 2019թ․ հունվարին կատարված փոփոխությունից հետո, «Արամայո Ինվեսթմենթս Լտդ.»-ի միակ բաժնետերը Allegretto Holdings S.A.R.L ընկերությունն է, որը ռուսական «ՄՏՍ»-ի 100 տոկոսանոց դուստրն է։ «ՄՏՍ»-ի ռուսաստանյան կայքը ևս հաստատում է, որ հայաստանյան դստեր 100 %-ի սեփականատերն է։ Իսկ ռուսական «ՄՏՍ»-ի խոշոր բաժնետերը «Սիստեմա» բաժնետիրական ֆինանսական կորպորացիան է՝ հանձին տնօրենների խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Եվտուշենկոյի։
«ՄՏՍ» ընկերության պաշտոնական կայքի համաձայն՝ 44 %-ից ավելին ազատ շրջանառության մեջ է։
Այսպիսով, եթե «Յոքոմ»-«Վեոն Արմենիա» գործարքը կայանա, ապա կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտում գործող երկու հիմնական օպերատոր կլինի, որից ֆիքսված և ինտերնետի մատակարարման դաշտում գերիշխող դիրքում կհայտնվի «Յուքոմ»-ը։

Меняются собственники в сфере связи и телекоммуникаций Армении
В сфере связи и телекоммуникаций Армении происходят значительные изменения. В эти дни в прессе циркулируют сведения о приобретении “Юкомом” “Билайна” (ЗАО “Веон Армения”, в прошлом – “АрменТел”). Эту информацию подтвердили и сами компании.
Новый кредит и новые акционеры “Юкома”
Пока компании “Юком и “Веон Армения” вели переговоры, в “Юкоме” произошла смена акционеров. Во-первых, перестало действовать ООО “Йоком”, являвшееся собственником телекоммуникационной компании и бренда “Юком”.
По данным госреестра компаний, ООО прекратило свою деятельность 15 января. В тот же день “Юком” была перезарегистрирована как закрытое акционерное общество с тем же уставным капиталом в 24 млн драмов. Директором компании остался Айк Есаян.
Судя по размещениям акций, самыми крупными акционерами компании являются родственники бывшего председателя Комитета госдоходов Гагика Хачатряна.
Так, Гурген и Артем Хачатряны владеют по 11,9% акций, их двоюродному брату, Араму Хачатряну, принадлежат 24,34%. То есть в руках семьи Хачатрян находятся 48,14% акций.
Занимающим руководящие посты в “Юкоме” Айку и Александру Есаянам досталось по 2,97% акций, или в общей сложности 5,94%.
Российский акционерный коммерческий “Фора-банку”, принадлежащий владельцу Группы компаний “Ташир” Самвелу Карапетяну, стал собственником 10,5%.
В компании появился новый акционер – Сурик Погосян, которому досталось 6,3% акций. Погосян – уроженец Ташира. Он был членом Республиканской партии, в 2007 г. стал депутатом Национального Собрания . В 2012 г. С.Погосян вышел из рядов РПА. В настоящее время входит в состав директоров компании “Электросети Армении”, где занимает должность директора по общим вопросам. Отметим, что Сурик Погосян – муж сестры Самвела Карапетяна.
Владельцем 29,09% акций “Юком” является офшорное ООО “Ай Ю Телекоммюникейт”. Напомним, что ранее доля этой компании составляла 49%. Акционер зарегистрированной на Кипре ООО “Ай Ю Телекоммюникейт” – зарегистрированная на Британских Виргинских островах компания “Darison Management Ltd”, акционеров которой установить не удалось, так как БВО представляют собой одну из наиболее строго засекреченных офшорных зон.
По данным реестра компаний Кипра, 3 сентября 2019 г. ООО “Ай Ю Телекоммюникейт” заключило договор и взяло в банке “HSBC–Армения” кредит под залог акций компании. Размер кредита не указан.
Напомним, что в июле 2015 г. “Юком” приобрела активы другого оператора – “Оранж Армения”, объединив их под брендом “Юком”.
Перестановки произошли и в компании “Вива МТС”. Последнее изменение было произведено в 2019 г. Однако до этого, в 2018 г., акции ЗАО “МТС Армения” были отчуждены компании “Арамайо Инвестментс ЛТД.” (Aramayo Investments Limited), имеющей трех акционеров. Это братья Пьеро и Мовсес Фатуш из Ливана, которым принадлежат по 10% акций, и зарегистрированная в Люксембурге компания “Mobile Telecom Holdings S.A.R.L”, которая владеет остальными 80% акций. Последняя является дочерней компанией российской “МТС”.
После произошедших в 2019 г. изменений единственным акционером “Арамайо Инвестментс ЛТД.” (Aramayo Investments Limited) стала компания “Allegretto Holdings S.A.R.L”, 100-процентная “дочка” российской “МТС”. На российском сайте “МТС” имеется подтверждение того, что компания на 100 процентов ее армянская “дочка”. Крупным акционером российской “МТС” является финансовая корпорация “Система” в лице председателя совета директоров Владимира Евтушенко.
Согласно официальному сайту “МТС”, более 44% акций находятся в свободном обращении.
Таким образом, в случае заключения сделки между “Йоком” и “Веон Армения” в сфере связи и телекоммуникаций Армении останутся два основных действующих оператора. При этом “Юком” займет господствующее положение в сфере фиксированной связи и предоставления интернет-услуг.