Նորաստեղծ ընկերությունը դիմել է Ազատեկի հանքավայրի շահագործման համար
2020թ․ հունվարի 9-ին գրանցված «Վայկ-ինվեստ» ՍՊԸ-ն ուզում է շահագործել Վայոց ձորի մարզի Ազատեկի ոսկի-բազմամետաղների հանքավայրը։ Ընկերությունը Վայք և Զառիթափի համայնքներում հանրային լսումներ է նախատեսում իրականացնել այս օրերին, վաղը՝ Զառիթափում, հունվարի 23-ին՝ Վայքում։ Հայտարարությունում նշվում է, որ ընկերությունը Ազատեկի հանքավայրը ստորգետնյա եղանակով է նախատեսում շահագործել։
«Վայկ-ինվեստ» ՍՊԸ-ն հիմնադրել է Արաբկիր վարչական տարածքում գրանցված 31-ամյա Հրաչյա Համլետի Ջանունցը։ Նա նաև ընկերության տնօրենն է։
Ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի տվյալների համաձայն՝ Հրաչյա Ջանունցը նաև «Աշա մետալ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրներից է, որտեղ նրա գործընկերները Թուրքիայի և Իրանի քաղաքացիներ են։
«Աշա մետալ» ՍՊԸ-ն ՊԵԿ-ում երևում է որպես «նոր գրանցված» ընկերություն, որի գործունեության տեսակը դասակարգված չէ։
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի կայքում նույնպես որևէ տեղեկություն չկա, որ այս ընկերությունները աշխատակիցների համար 1000 դրամ են վճարում։
Ըստ պետռեգիստրի՝ Հրաչյա Ջանունցի անունն առնչվում է նաև «Ա.Դ.Հ.Գ. » ԲԲԸ-ին՝ գրանցվախ 2003 թվականին։ Այս ընկերությունը գործող է և զբաղվում է ոսկու և այլ թանկարժեք մետաղների մեծածախ առևտրով։
Զառիթափ համայնքի ղեկավար Սիմոն Բաբայանին հարցրինք, թե ինչպես է համայնքը արձագանքել այս հանքի հնարավոր շահագործման կապակցությամբ, համայնքապետը պատասխանեց․ «Վաղը ժողովուրդը կգա, կորոշի»։
Հիշեցնենք, որ Ազատեկի հանքավայրի ընդերքօգտագործման իրավունքը ստացել էր «Վայք Գոլդ» ՍՊԸ-ն, որը, սակայնը 2019 թվականի դեկտեմբերի 13-ից դադարեցվել է։ Այս ընկերության փորձերը՝ հանրային լսումներ անցկացնել և դրական արձագանք ստանալ Վայքում, չէր հաջողվել, քանի որ Վայքի բնակիչները կամ բոյկոտում, կամ համաձայնություն չէին տալիս Ազատեկի շահագործմանը։
Ազատեկի հանքավայրից ապօրինի ընդերքօգտագործում իրականացնելու փաստով «Վայք գոլդ» ՍՊԸ-ի նկատմամբ հարուցված է քրեական գործ, և չի բացառվում, որ «Վայք-ինվեստ» ընկերությունը պարզապես հիմնադրվել է գործընթացները մեկ այլ ընկերության միջոցով իրականացնելու նպատակով։ Ավելին, Հրաչյա Ջանունցի հաշվառման հասցեում գրանցված է նաև Հայկուշ Արամի Օսիկյանը, նույն «Ասսաթ» ՍՊԸ-ի սեփականատեր և ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որդու ընկերության տնօրեն Արամ Օսիկյանի դուստրը։

Новосозданная компания подала заявку на эксплуатацию Азатекского месторождения
Зарегистрированное 9 января 2020 г. ООО “Вайк Инвест” намерено эксплуатировать Азатекское золото-полиметаллическое месторождение в Вайоцдзорской области. Компания планирует провести в ближайшие дни публичные слушания в общинах Вайк и Заритап. В заявке отмечается, что эксплуатация будет осуществляться подземным способом.
ООО “Вайк Инвест” было основано 31-летним Грачья Джанунцем, который прописан в ереванском административном округе Арабкир. Он же является директором компании.
В госреестре компаний Джанунц указан и как соучредитель ООО “Аша металл”, где его партнерами являются граждане Турции и Ирана.
В Комитете госдоходов “Аша металл” значится как “вновь зарегистрированная” компания, вид деятельности которой не классифицирован. На сайте Фонда страхования военнослужащих тоже нет сведений о том, что сотрудники этой компании перечисляют по 1000 драмов.
Согласно госреестру, Грачья Джанунц причастен также к зарегистрированному в 2003 г. ОАО “А.Д.Х.Г.”. Это действующая компания, которая занимается оптовой торговлей золотом и другими драгметаллами.
Мы поинтересовались у руководителя Заритапа Симона Бабаяна, как община отреагировала на возможную эксплуатацию месторождения. “Завтра народ соберется и решит”,- ответил Бабаян.
Напомним, что право на недропользование Азатекским месторождением получило ООО “Вайк Голд”, которое, однако, с 13 декабря 2019 г. уже не действует. Попытки этой компании провести в Вайке слушания и получить положительную оценку не увенчались успехом: жители либо бойкотировали слушания, либо не давали согласие на эксплуатацию рудника.
Отметим, что в отношении ООО” Вайк голд” было возбуждено уголовное дело по факту незаконного недропользования. Не исключено, что компания “Вайк Инвест” учреждена с целью осуществления процесса посредством другой компании.