Նախկին հայ պաշտոնյաների զավակների չեխական ընկերությունները
Չեխիան պահանջված ուղղություն է ոչ միայն զբոսաշրջիկների, այլեւ բիզնեսի եւ անշարժ գույքի ներդրողների համար: «Հետքը» մինչ այս ներկայացրել է նախկին հայ պաշտոնյաների եւ նրանց փոխկապակցված անձանց չեխական գործունեության մասին պատմող մի շարք հոդվածներ:
Հիմնվելով մեր չեխ գործընկերների հետաքննությունների, ինչպես նաեւ այդ երկրի միգրացիոն մարմինների փորձի վրա՝ գրել էինք, որ Եվրամիության անդամ Չեխիայում «թղթի վրա» ընկերություն հիմնելը (ընկերություններ, որոնք լուծարված չեն, բայց նաեւ փաստացի որեւէ գործունեություն չեն ծավալում), որպես կանոն, օգտագործվում է դրանց տերերի կողմից գործարար ներկայանալու համար, ինչը կօգնի, օրինակ, երկարաժամկետ կացության թույլտվություն ստանալ Չեխիայում: Այս քայլին դիմում են շատ օտարերկրացիներ, սակայն մեր գործընկերներին Չեխիայի ՆԳՆ-ից հայտնել էին, որ իրենք քաջատեղյակ են «քողարկող» ընկերությունների միջոցով միգրացիոն համակարգը չարաշահելու փորձերին:
Ինչ վերաբերում է հայ պաշտոնյաներին ու նրանց հարազատներին, ապա վերջիններիս մի մասն իսկապես անշարժ գույք եւ հիմնականում այդ գույքը շահագործող բիզնես ունի Չեխիայում, մի մասն էլ, ըստ էության, ընկերություններ է հիմնել ոչ միայն նման գույք ձեռք բերելու (ընկերության թեկուզ ֆիկտիվ առկայությունը հեշտացնում է գույքի ձեռքբերումը), այլեւ, ինչպես վերը նշվեց, գործարար ներկայանալու եւ կացության իրավունք ստանալու համար:
«Pedro Production»
Այս ընկերությունը ներկայում պատկանում է 2 նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների զավակներին, սակայն 2008-ի հունվարի 2-ին հիմնադրել են այլ անձինք: «MAMATOV GROUP» ՍՊԸ-ն գրանցել են Ղազախստանի 4 քաղաքացիներ (Վլադիմիր Մամատով, Օլգա Մամատովա, Լյուբով Շվեցովա, Վլադիմիր Լի) եւ Չեխիայի բնակիչ Օլգա Միտրյուկովան: 2010-ին նրանք ընկերությունն օտարել են Երեւանի բնակիչներ Դավիթ եւ Յուրի Գրիգորյաններին ու Լյուդմիլա Մխիթարյանին, որոնք անվանափոխել են ՍՊԸ-ն՝ դարձնելով «PALMIRA Holding»: 2011-ին էլ ընկերության նոր տերեր են գրանցվել երեւանցի Արա Հովհաննիսյանն (50 %) ու ուկրաինուհի Իննա Տուրաշը (50 %): Վերջիններիս, ինչպես եւ ընկերության առաջին տերերի լիազորված անձը ՍՊԸ-ն կառավարելու գործում եղել է Օլգա Միտրյուկովան:
Ա. Հովհաննիսյանը բենզինի եւ դիզվառելիքի շուկայում հայտնի «CPS»-ի հիմնադիր Աշոտ Սալազարյանի քրոջ որդին է: Հենց Հովհաննիսյանը, Սալազարյանն ու վերջինիս կինն էին ժամանակին հիմնել «CPS» ապրանքանիշը ներկայացնող «Քաղ Պետրոլ Սերվիս» արտադրական կոոպերատիվը (Սալազարյանը դրա նախագահն էր, Հովհաննիսյանը՝ փոխնախագահը): «CPS»-ի գործունեության մասին նախկինում գրել ենք: Արա Հովհաննիսյանի հայրը՝ Արամ Հովհաննիսյանը, 1990-ականներին, երբ ՆԳ նախարարը Վանո Սիրադեղյանն էր, եղել է Երեւանի փոխմիլպետ:
Վերադառնանք «PALMIRA Holding»-ին: 2013-ի ապրիլին Ա. Հովհաննիսյանն ու Ի. Տուրաշն ընկերությունն օտարել են երեւանցի Մհեր Սահակյանին եւ Լուսինե Չիլինգարյանին, որոնք անվանափոխել են ՍՊԸ-ն «Pedro Production»-ի: Մ. Սահակյանը 2003-2007 թթ. ԱԺ պատգամավոր Սամվել Սահակյանի որդին է: Ս. Սահակյանն իբրեւ հաշվապահ աշխատել է «Հայծխախոտ» արտադրական միավորումում, «Գրանդ-Ակումբ» ԲԲԸ-ում, եղել «Գրանդ Տոբակո» ՍՊԸ-ի ֆինանսական ու գործադիր տնօրեն, իսկ հետո՝ «Մասիս Տոբակո Մ.Վ.» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրեն: Այլ կերպ ասած՝ Սամվել Սահակյանը ծխախոտագործության եւ հրուշակեղենի ոլորտում հայտնի գործարար Հրանտ Վարդանյանի ընտանիքի թիմից էր: 2003-ին անկուսակցական Սահակյանը պատգամավոր է ընտրվել Մասիսի տարածաշրջանն ընդգրկող թիվ 21 ընտրատարածքից: 2007-ին եւս առաջադրվել էր մեծամասնական կարգով, սակայն չէր վերընտրվել:
Լուսինե Չիլինգարյանն էլ խորհրդատվական-հետազոտական ծառայություններ մատուցող «Պարադիգմա Արմենիա» ՓԲԸ-ի (ներկայում՝ «BDO Armenia») հիմնադիր, տնտեսագետ, 2008 թ. հարկային պետական ծառայության պետի (Վահրամ Բարսեղյանի) առաջին տեղակալ, 2008-2009 թթ. ՊԵԿ նախագահի (Գագիկ Խաչատրյանի) առաջին տեղակալ, 2009-2012 թթ. Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Ահարոն Չիլինգարյանի դուստրն է:
200 հազ. չեխական կրոն (ներկայում հավասար է 4,2 մլն դրամի) կանոնադրական կապիտալով «Pedro Production» ՍՊԸ-ն Մ. Սահակյանն ու Լ. Չիլինգարյանը կիսում են 50-50 համամասնությամբ: Նրանք նաեւ ընկերության տնօրեններն են: «Pedro Production»-ի գործունեության ոլորտներն են անշարժ գույքի, բնակելի եւ ոչ բնակելի տարածքների վարձակալությունը, ինչպես նաեւ արտադրության, առեւտրի, ծառայությունների տարբեր տեսակներ: Ընկերությունը գրանցված է Պրահայի Չեշկոլիպսկա 391/5 հասցեում, որը բազմաբնակարան շենք է: Այստեղ ՍՊԸ-ի՝ վերը նշված հայ տերերից որեւէ մեկի անունով սեփականություն չկա: Բացի դրանից՝ Չեխիայի բիզնես ռեգիստրում այս ընկերությանը վերաբերող վերջին փաստաթուղթը թվագրված է 2013 թ.-ով:
«Jeritsyan Holding»
Գործարար, Արաբկիրի նախկին (2008-2009 թթ.) թաղապետ Ալբերտ Երիցյանի ընտանիքը մեկն է նրանցից, ովքեր Չեխիայում ընկերություններ եւ անշարժ գույք ունեն:
Նախկինում անդրադարձել ենք Պրահայում Երիցյանների հիմնած «Jeritsyan Holding» ՍՊԸ-ին: 2006-ի ապրիլի 12-ին այս ընկերությունը գրանցել էին Ալբերտ Երիցյանն ու որդին՝ Ռոբերտը, որոնց հետո միացել է վերջինիս եղբայրը՝ Արտակը: Ներկայում ընկերության սեփականատերերն են Ռոբերտ Երիցյանը (40 %), կինը՝ Լիլիթ Ասատրյանը (40 %), եւ նրանց որդին՝ կրտսեր Ալբերտ Երիցյանը (20 %): Նրանք նաեւ ընկերության տնօրեններն են: Կանոնադրական կապիտալը 200 հազ. կրոն է:
Հիշեցնենք, որ Ռ. Երիցյանը հետախուզվում էր ՀՀ իրավապահների կողմից ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի դեմ մահափորձի գործով, սակայն Չեխիայի դատարանը մերժել էր նրա արտահանձնումը ՀՀ-ին, քանի որ Երիցյանին այդ երկրում ապաստան էր տրվել: Նշենք, որ Երիցյանները ՀՀ քաղաքացիներ են, Երեւանի գրանցում ունեն: «Հետքը» տեղեկացել էր, որ Ռոբերտ Երիցյանը իշխանափոխությունից հետո վերադարձել է Հայաստան: Ճշտելու համար, թե արդյոք նրա հանդեպ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է, դիմել էինք գլխավոր դատախազութուն: Վերջինիս հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանը հայտնել է, որ Երիցյանի հանդեպ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է ապացույցների անբավարարության հիմքով:
Գրել էինք, որ «Jeritsyan Holding»-ը (գրանցված է Պրահայի Չոտեշովսկա 678/2 հասցեում, որը բնակելի շենք է), ըստ փաստաթղթերի, զբաղվում է անշարժ գույքի վարձակալութամբ, արտադրության, առեւտրի, ծառայությունների մատուցման տարբեր տեսակներով, սակայն գրանցման վայրում սեփականություն չունի: Փոխարենը ՍՊԸ-ն 387 քմ մակերեսով հողամաս եւ դրա վրա կառուցված անշարժ գույք էր ձեռք բերել Պրահայի Կիյե թաղամասում (Տալինսկա 1026/67): Այս տարածքում ռեստորան է գործում («U Eriky»), որը պատկանում է Երիցյանների հետ առնչություն չունեցող չեխական «Good Standing» ՍՊԸ-ին, այսինքն՝ Ալբերտ Երիցյանի ընտանիքը օգտագործման է հանձնել իր անշարժ գույքը:
Մեր առաջին հրապարակումից շատ չանցած Երիցյանների գույքի սեփականատերը փոխվել էր՝ «Jeritsyan Holding»-ին փոխարինել էր երեւանցի Հարություն Սարուխանյանը, ով, ամենայն հավանականությամբ, Ալբերտ Երիցյանի կնոջ՝ Անահիտ Սարուխանյանի ազգականն է: Այսինքն՝ Կիյե թաղամասի անշարժ գույքի սեփականատիրոջ փոփոխություն, ըստ էության, կատարվել է միայն թղթի վրա, իսկ փաստացի տերը Երիցյաններն են:
Վերը հիշատակված Օլգա Միտրյուկովան եղել է Երիցյանների լիազորված անձը «Jeritsyan Holding» ՍՊԸ-ն կառավարելիս:
«PLATINIUM»
Ալբերտ Երիցյանի հարսը՝ Լիլիթ Ասատրյանը, 2010-ին փայատեր է դարձել Պրահայում գրանցված մեկ այլ՝ «PLATINIUM» ՍՊԸ-ում: Վերջինս հիմնադրվել էր 2008-ի մայիսի 19-ին երկու հայերի՝ Խաչատուր Ղարիբյանի եւ Աշոտ Հակոբյանի կողմից, որոնք 2010-ին ՍՊԸ-ն փոխանցել են Լ. Ասատրյանին ու Երիցյանների հարազատներից երեւանցի Վարդուհի Նանագուլյանին: Ավելի ուշ Ասատրյանին փոխարինել էր սկեսրայրը՝ Ալբերտ Երիցյանը, իսկ 2015-ի նոյեմբերից «PLATINIUM»-ի միակ սեփականատերը Արտակ Երիցյանն է, ով նաեւ տնօրենն է:
Գործունեության ոլորտները նույնն են, ինչ «Jeritsyan Holding»-ի պարագայում՝ անշարժ գույքի վարձակալություն, արտադրության, առեւտրի, ծառայության տեսակներ: Սրա կանոնադրական կապիտալը եւս 200 հազ. կրոն է: «PLATINIUM»-ը գրանցված է Պրահայի Ռժեհորժովա 1004/32 հասցեում (բնակելի շենք է), որտեղ, սակայն, սեփականություն չունի:
«BZ Vend Company»
Արտակ Երիցյանը եւս մի ընկերություն ունի՝ գրանցված «PLATINIUM»-ի նույն հասցեում: «BZ Vend Company» ՍՊԸ-ն ստեղծվել է 2013-ի հոկտեմբերի 21-ին բելառուս Կրիստինա Զոլատավայի եւ ռուս Տատյանա Բոգդանովայի կողմից: 2015-ի հոկտեմբերին նրանք ընկերությունը փոխանցել են Արտակ Երիցյանին, ով դարձել է միակ տնօրենն ու սեփականատերը: ՍՊԸ-ն զբաղվում է արտադրության, առեւտրի եւ ծառայությունների տարբեր տեսակներով, ինչպես նաեւ հյուրանոցների գործունեությամբ, կանոնադրական կապիտալը 200 հազ. կրոն է:
Երիցյանների բոլոր 3 ընկերությունների ֆինանսական վերջին փաստաթղթերում նշված ակտիվներն ու պասիվները բավականին փոքր են:

Чешские компании сыновей бывших армянских чиновников
Чехия – востребованное направление не только для туристов, но и для желающих основать здесь бизнес или приобрести недвижимость. Hetq.am уже опубликовал ряд статей о деятельности в Чехии бывших армянских чиновников и взаимосвязанных с ними лиц.
Опираясь на расследования наших чешских коллег и опыт миграционных служб этой страны, мы рассказали о том, что в являющейся членом Евросоюза Чехии учреждение компании “на бумаге” (имеются в виду компании, которые не ликвидированы, но на практике никакой деятельностью не занимаются), как правило, используется их владельцами для того, чтобы представляться бизнесменами и суметь получить, скажем, долгосрочный вид на жительство в Чехии. К этому шагу прибегают многие иностранцы. Однако нашим коллегам из чешского МВД заверили, что хорошо осведомлены о попытках злоупотреблять миграционной системой с помощью таких “завуалированных” компаний.
Что касается армянских чиновников и их родственников, то часть из них действительно имеет в Чехии недвижимость и бизнес, связанный с ее эксплуатацией, другая часть основала компании не только для приобретения имущества (наличие компании, пусть даже фиктивной, облегчает процесс приобретения недвижимости), но и для того, чтобы представляться бизнесменом и получить вид на жительство.
“Pedro Production”
В настоящее время эта компания принадлежит сыновьям двух бывших высокопоставленных должностных лиц. Однако 2 января 2008 г. компания была основана другими лицами. ООО “MAMATOV GROUP” зарегистрировали четыре гражданина Казахстана (Владимир Маматов, Ольга Маматова, Любовь Швецова, Владимир Ли) и жительница Чехии Ольга Митрюкова.
В 2010 г. они отчуждили компанию жителям Еревана Давиду и Юрию Григорянам и Людмиле Мхитарян, которые сменили название ООО на “PALMIRA Holding”.
В 2011-ом были зарегистрированы новые владельцы компании – житель Еревана Ара Ованнисян (50 %) и украинка Инна Тураш (50 %). Их доверенным лицом в деле управления компанией, как и в случае с ее первыми владельцами, была Ольга Митрюкова.
Ара Ованнисян – племянник учредителя известной на рынке бензина и дизтоплива компании “CPS” Ашота Салазаряна. В свое время именно Ованнисян, Салазарян и его жена основали производственный кооператив “Ках Петроль Сервис”, действовавший под брендом “CPS” (Салазарян был председателем кооператива, Ованнисян – его заместителем). О деятельности “CPS” мы уже писали. В 1990-х годах, когда министром ВД был Вано Сирадегян, отец Ара Ованнисяна Арам Ованнисян занимал должность заместителя начальника милиции Еревана.
Вернемся, однако, к “PALMIRA Holding”. В апреле 2013 г. А.Ованнисян и И.Тураш отчуждили компанию жителям Еревана Мгеру Саакяну и Лусинэ Чилингарян. Последние и сменили название ООО на “Pedro Production”. М.Саакян – сын бывшего депутата парламента (2003-2007 гг.) Самвела Саакяна. Последний работал бухгалтером в производственном объединении “Армтабак”, ОАО “Гранд-Клуб”, был финансовым и исполнительным директором ООО “Гранд Тобако”, а затем исполнительным директором ООО” Масис Тобако М.В.”. Иными словами, входил в команду семьи известного предпринимателя Гранта Варданяна, занимавшегося табачным и кондитерским производствами. В 2003 г. беспартийный Саакян был избран депутатом Национального Собрания. В 2007-ом он опять баллотировался в парламент по мажоритарной системе, но не прошел.
Лусинэ Чилингарян – дочь экономиста и учредителя оказывающего консультативные и исследовательские услуги ЗАО “Парадигма Армения (в настоящее время “BDO Armenia”) Агарона Чилингаряна. Отметим, что в 2008 г. Чилингарян был первым заместителем начальника Государственной налоговой службы Ваграма Барсегяна, в 2008-2009 гг. – первым заместителем председателя Комитета госдоходов Гагика Хачатряна, в 2009-2012 гг. – членом совета Центрального банка.
ООО “Pedro Production” с уставным капиталом 200 тыс. чешских крон (в настоящее время 4,2 млн драмов) М.Саакян и Л.Чилингарян делят между собой в соотношении 50%-50%. Они же являются директорами компании. Сферы деятельности “Pedro Production” включают аренду недвижимости, жилых и нежилых помещений, различные виды производственных и коммерческих услуг. Компания зарегистрирована в Праге, в многоквартирном доме по адресу: Чешколипска, 391/5. Никто из вышеуказанных армян-владельцев ООО не имеет здесь зарегистрированной на свое имя собственности.
Кроме того, имеющийся в бизнес-реестре Чехии последний документ по этой компании датирован 2013 годом.
“Jeritsyan Holding”
Члены семьи предпринимателя, бывшего главы Арабкирского округа Еревана (2008-2009 гг.) Альберта Ерицяна – одни из тех, кто имеет в Чехии компании и недвижимость.
Ранее мы уже писали об основанном Ерицянами в Праге ООО “Jeritsyan Holding”. 12 апреля 2006 г. компанию зарегистрировали Альберт Ерицян и его сын Роберт, к которым потом присоединился другой сын предпринимателя Артак. В настоящее время собственниками компании являются Роберт Ерицян (40%), его жена Лилит Асатрян (40 %) и их сын Альберт Ерицян-младший (20 %). Они же и директора компании. Уставной капитал ООО “Jeritsyan Holding” – 200 тыс. крон.
Напомним, что Р.Ерицян был объявлен в розыск правоохранителями РА по делу о покушении на бывшего председателя Комитета госдоходов Гагика Хачатряна. Однако суд Чехии отказался экстрадировать Роберта Ерицяна в Армению, поскольку ему было предоставлено убежище в этой стране. Отметим, что Ерицяны – граждане РА, имеют ереванскую прописку. Hetq.am стало известно, что после смены власти в Армении Роберт Ерицян приехал на родину. Чтобы уточнить, прекращено ли уголовное преследование в отношении Р.Ерицяна, мы обратились в Генпрокуратуру. Начальник общественных связей Аревик Хачатрян сообщила, что уголовное преследование в отношении Р.Ерицяна прекращено за недостаточностью улик.
Мы писали о том, что, согласно документам, ООО “Jeritsyan Holding” (зарегистрировано в жилом доме в Праге по адресу: Чотешовска, 678/2). Компания занимается арендой недвижимости, производством, торговлей, оказанием различных видов услуг, однако собственностью на месте регистрации не владеет. Зато она приобрела земельный участок площадью 387 кв.м и построенную на нем недвижимость в пражском квартале Кийе (Таллинска, 1026/67). По этому адресу действует ресторан (“U Eriky”), который принадлежит не имеющему отношение к Ерицянам чешскому ООО “Good Standing”. То есть семья Альберта Ерицяна сдала свою недвижимость в аренду другой компании.
Вскоре после нашей публикации сменился владелец имущества Ерицянов: “Jeritsyan Holding” сменил житель Еревана Арутюн Саруханян. Последний, по всей видимости, родственник жены Альберта Ерицяна Анаит Саруханян. Это означает, что смена собственника недвижимости в квартале Кийе была произведена только на бумаге, реальными владельцами остались Ерицяны.
Вышеупомянутая Ольга Митрюкова являлась уполномоченным лицом Ерицянов в деле управления компанией “Jeritsyan Holding”.
“PLATINIUM”
В 2010 г. невестка А.Ерицяна Лилит Асатрян стала пайщиком зарегистрированного в Праге другого ООО – “PLATINIUM”. Последнее было учреждено 19 мая 2008 г. двумя армянами – Хачатуром Гарибяном и Ашотом Акопяном. Последние в 2010 г. передали компанию Лилит Асатрян и родственнице Ерицянов, жительнице Еревана Вардуи Нанагулян. Позже Лилит Асатрян сменил ее свекр – Альберт Ерицян, а с ноября 2015-го единственным собственником “PLATINIUM” стал его сын Артак Ерицян, занимающий также должность директора.
Сферы деятельности компании те же, что и у “Jeritsyan Holding”: аренда недвижимости, торговля, различные виды услуг. Уставной капитал этой компании тоже составляет 200 тыс. крон. “PLATINIUM” зарегистрирована в Праге по адресу: Ржехоржова, 1004/32 (жилое здание), где, однако, не имеет собственности.
“BZ Vend Company”
Артаку Ерицяну принадлежит еще одна компания, которая зарегистрирована по адресу “PLATINIUM”. ООО “BZ Vend Company” было учреждено 21 октября 2013 г. белорусской Кристиной Золатава и русской Татьяной Багдановой. В октябре 2015 г. они передали компанию Артаку Ерицяну, который стал ее единственным директором и владельцем. ООО занимается различными видами производства, торговли и услуг, а также гостиничной деятельностью. Уставной капитал компании - 200 тыс. крон.