Նախկին հայ պաշտոնյաների զավակների չեխական ընկերությունները
Չեխիան պահանջված ուղղություն է ոչ միայն զբոսաշրջիկների, այլեւ բիզնեսի եւ անշարժ գույքի ներդրողների համար: «Հետքը» մինչ այս ներկայացրել է նախկին հայ պաշտոնյաների եւ նրանց փոխկապակցված անձանց չեխական գործունեության մասին պատմող մի շարք հոդվածներ:
Հիմնվելով մեր չեխ գործընկերների հետաքննությունների, ինչպես նաեւ այդ երկրի միգրացիոն մարմինների փորձի վրա՝ գրել էինք, որ Եվրամիության անդամ Չեխիայում «թղթի վրա» ընկերություն հիմնելը (ընկերություններ, որոնք լուծարված չեն, բայց նաեւ փաստացի որեւէ գործունեություն չեն ծավալում), որպես կանոն, օգտագործվում է դրանց տերերի կողմից գործարար ներկայանալու համար, ինչը կօգնի, օրինակ, երկարաժամկետ կացության թույլտվություն ստանալ Չեխիայում: Այս քայլին դիմում են շատ օտարերկրացիներ, սակայն մեր գործընկերներին Չեխիայի ՆԳՆ-ից հայտնել էին, որ իրենք քաջատեղյակ են «քողարկող» ընկերությունների միջոցով միգրացիոն համակարգը չարաշահելու փորձերին:
Ինչ վերաբերում է հայ պաշտոնյաներին ու նրանց հարազատներին, ապա վերջիններիս մի մասն իսկապես անշարժ գույք եւ հիմնականում այդ գույքը շահագործող բիզնես ունի Չեխիայում, մի մասն էլ, ըստ էության, ընկերություններ է հիմնել ոչ միայն նման գույք ձեռք բերելու (ընկերության թեկուզ ֆիկտիվ առկայությունը հեշտացնում է գույքի ձեռքբերումը), այլեւ, ինչպես վերը նշվեց, գործարար ներկայանալու եւ կացության իրավունք ստանալու համար:
«Pedro Production»
Այս ընկերությունը ներկայում պատկանում է 2 նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների զավակներին, սակայն 2008-ի հունվարի 2-ին հիմնադրել են այլ անձինք: «MAMATOV GROUP» ՍՊԸ-ն գրանցել են Ղազախստանի 4 քաղաքացիներ (Վլադիմիր Մամատով, Օլգա Մամատովա, Լյուբով Շվեցովա, Վլադիմիր Լի) եւ Չեխիայի բնակիչ Օլգա Միտրյուկովան: 2010-ին նրանք ընկերությունն օտարել են Երեւանի բնակիչներ Դավիթ եւ Յուրի Գրիգորյաններին ու Լյուդմիլա Մխիթարյանին, որոնք անվանափոխել են ՍՊԸ-ն՝ դարձնելով «PALMIRA Holding»: 2011-ին էլ ընկերության նոր տերեր են գրանցվել երեւանցի Արա Հովհաննիսյանն (50 %) ու ուկրաինուհի Իննա Տուրաշը (50 %): Վերջիններիս, ինչպես եւ ընկերության առաջին տերերի լիազորված անձը ՍՊԸ-ն կառավարելու գործում եղել է Օլգա Միտրյուկովան:
Ա. Հովհաննիսյանը բենզինի եւ դիզվառելիքի շուկայում հայտնի «CPS»-ի հիմնադիր Աշոտ Սալազարյանի քրոջ որդին է: Հենց Հովհաննիսյանը, Սալազարյանն ու վերջինիս կինն էին ժամանակին հիմնել «CPS» ապրանքանիշը ներկայացնող «Քաղ Պետրոլ Սերվիս» արտադրական կոոպերատիվը (Սալազարյանը դրա նախագահն էր, Հովհաննիսյանը՝ փոխնախագահը): «CPS»-ի գործունեության մասին նախկինում գրել ենք: Արա Հովհաննիսյանի հայրը՝ Արամ Հովհաննիսյանը, 1990-ականներին, երբ ՆԳ նախարարը Վանո Սիրադեղյանն էր, եղել է Երեւանի փոխմիլպետ:
Վերադառնանք «PALMIRA Holding»-ին: 2013-ի ապրիլին Ա. Հովհաննիսյանն ու Ի. Տուրաշն ընկերությունն օտարել են երեւանցի Մհեր Սահակյանին եւ Լուսինե Չիլինգարյանին, որոնք անվանափոխել են ՍՊԸ-ն «Pedro Production»-ի: Մ. Սահակյանը 2003-2007 թթ. ԱԺ պատգամավոր Սամվել Սահակյանի որդին է: Ս. Սահակյանն իբրեւ հաշվապահ աշխատել է «Հայծխախոտ» արտադրական միավորումում, «Գրանդ-Ակումբ» ԲԲԸ-ում, եղել «Գրանդ Տոբակո» ՍՊԸ-ի ֆինանսական ու գործադիր տնօրեն, իսկ հետո՝ «Մասիս Տոբակո Մ.Վ.» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրեն: Այլ կերպ ասած՝ Սամվել Սահակյանը ծխախոտագործության եւ հրուշակեղենի ոլորտում հայտնի գործարար Հրանտ Վարդանյանի ընտանիքի թիմից էր: 2003-ին անկուսակցական Սահակյանը պատգամավոր է ընտրվել Մասիսի տարածաշրջանն ընդգրկող թիվ 21 ընտրատարածքից: 2007-ին եւս առաջադրվել էր մեծամասնական կարգով, սակայն չէր վերընտրվել:
Լուսինե Չիլինգարյանն էլ խորհրդատվական-հետազոտական ծառայություններ մատուցող «Պարադիգմա Արմենիա» ՓԲԸ-ի (ներկայում՝ «BDO Armenia») հիմնադիր, տնտեսագետ, 2008 թ. հարկային պետական ծառայության պետի (Վահրամ Բարսեղյանի) առաջին տեղակալ, 2008-2009 թթ. ՊԵԿ նախագահի (Գագիկ Խաչատրյանի) առաջին տեղակալ, 2009-2012 թթ. Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Ահարոն Չիլինգարյանի դուստրն է:
200 հազ. չեխական կրոն (ներկայում հավասար է 4,2 մլն դրամի) կանոնադրական կապիտալով «Pedro Production» ՍՊԸ-ն Մ. Սահակյանն ու Լ. Չիլինգարյանը կիսում են 50-50 համամասնությամբ: Նրանք նաեւ ընկերության տնօրեններն են: «Pedro Production»-ի գործունեության ոլորտներն են անշարժ գույքի, բնակելի եւ ոչ բնակելի տարածքների վարձակալությունը, ինչպես նաեւ արտադրության, առեւտրի, ծառայությունների տարբեր տեսակներ: Ընկերությունը գրանցված է Պրահայի Չեշկոլիպսկա 391/5 հասցեում, որը բազմաբնակարան շենք է: Այստեղ ՍՊԸ-ի՝ վերը նշված հայ տերերից որեւէ մեկի անունով սեփականություն չկա: Բացի դրանից՝ Չեխիայի բիզնես ռեգիստրում այս ընկերությանը վերաբերող վերջին փաստաթուղթը թվագրված է 2013 թ.-ով:
«Jeritsyan Holding»
Գործարար, Արաբկիրի նախկին (2008-2009 թթ.) թաղապետ Ալբերտ Երիցյանի ընտանիքը մեկն է նրանցից, ովքեր Չեխիայում ընկերություններ եւ անշարժ գույք ունեն:
Նախկինում անդրադարձել ենք Պրահայում Երիցյանների հիմնած «Jeritsyan Holding» ՍՊԸ-ին: 2006-ի ապրիլի 12-ին այս ընկերությունը գրանցել էին Ալբերտ Երիցյանն ու որդին՝ Ռոբերտը, որոնց հետո միացել է վերջինիս եղբայրը՝ Արտակը: Ներկայում ընկերության սեփականատերերն են Ռոբերտ Երիցյանը (40 %), կինը՝ Լիլիթ Ասատրյանը (40 %), եւ նրանց որդին՝ կրտսեր Ալբերտ Երիցյանը (20 %): Նրանք նաեւ ընկերության տնօրեններն են: Կանոնադրական կապիտալը 200 հազ. կրոն է:
Հիշեցնենք, որ Ռ. Երիցյանը հետախուզվում էր ՀՀ իրավապահների կողմից ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի դեմ մահափորձի գործով, սակայն Չեխիայի դատարանը մերժել էր նրա արտահանձնումը ՀՀ-ին, քանի որ Երիցյանին այդ երկրում ապաստան էր տրվել: Նշենք, որ Երիցյանները ՀՀ քաղաքացիներ են, Երեւանի գրանցում ունեն: «Հետքը» տեղեկացել էր, որ Ռոբերտ Երիցյանը իշխանափոխությունից հետո վերադարձել է Հայաստան: Ճշտելու համար, թե արդյոք նրա հանդեպ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է, դիմել էինք գլխավոր դատախազութուն: Վերջինիս հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանը հայտնել է, որ Երիցյանի հանդեպ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է ապացույցների անբավարարության հիմքով:
Գրել էինք, որ «Jeritsyan Holding»-ը (գրանցված է Պրահայի Չոտեշովսկա 678/2 հասցեում, որը բնակելի շենք է), ըստ փաստաթղթերի, զբաղվում է անշարժ գույքի վարձակալութամբ, արտադրության, առեւտրի, ծառայությունների մատուցման տարբեր տեսակներով, սակայն գրանցման վայրում սեփականություն չունի: Փոխարենը ՍՊԸ-ն 387 քմ մակերեսով հողամաս եւ դրա վրա կառուցված անշարժ գույք էր ձեռք բերել Պրահայի Կիյե թաղամասում (Տալինսկա 1026/67): Այս տարածքում ռեստորան է գործում («U Eriky»), որը պատկանում է Երիցյանների հետ առնչություն չունեցող չեխական «Good Standing» ՍՊԸ-ին, այսինքն՝ Ալբերտ Երիցյանի ընտանիքը օգտագործման է հանձնել իր անշարժ գույքը:
Մեր առաջին հրապարակումից շատ չանցած Երիցյանների գույքի սեփականատերը փոխվել էր՝ «Jeritsyan Holding»-ին փոխարինել էր երեւանցի Հարություն Սարուխանյանը, ով, ամենայն հավանականությամբ, Ալբերտ Երիցյանի կնոջ՝ Անահիտ Սարուխանյանի ազգականն է: Այսինքն՝ Կիյե թաղամասի անշարժ գույքի սեփականատիրոջ փոփոխություն, ըստ էության, կատարվել է միայն թղթի վրա, իսկ փաստացի տերը Երիցյաններն են:
Վերը հիշատակված Օլգա Միտրյուկովան եղել է Երիցյանների լիազորված անձը «Jeritsyan Holding» ՍՊԸ-ն կառավարելիս:
«PLATINIUM»
Ալբերտ Երիցյանի հարսը՝ Լիլիթ Ասատրյանը, 2010-ին փայատեր է դարձել Պրահայում գրանցված մեկ այլ՝ «PLATINIUM» ՍՊԸ-ում: Վերջինս հիմնադրվել էր 2008-ի մայիսի 19-ին երկու հայերի՝ Խաչատուր Ղարիբյանի եւ Աշոտ Հակոբյանի կողմից, որոնք 2010-ին ՍՊԸ-ն փոխանցել են Լ. Ասատրյանին ու Երիցյանների հարազատներից երեւանցի Վարդուհի Նանագուլյանին: Ավելի ուշ Ասատրյանին փոխարինել էր սկեսրայրը՝ Ալբերտ Երիցյանը, իսկ 2015-ի նոյեմբերից «PLATINIUM»-ի միակ սեփականատերը Արտակ Երիցյանն է, ով նաեւ տնօրենն է:
Գործունեության ոլորտները նույնն են, ինչ «Jeritsyan Holding»-ի պարագայում՝ անշարժ գույքի վարձակալություն, արտադրության, առեւտրի, ծառայության տեսակներ: Սրա կանոնադրական կապիտալը եւս 200 հազ. կրոն է: «PLATINIUM»-ը գրանցված է Պրահայի Ռժեհորժովա 1004/32 հասցեում (բնակելի շենք է), որտեղ, սակայն, սեփականություն չունի:
«BZ Vend Company»
Արտակ Երիցյանը եւս մի ընկերություն ունի՝ գրանցված «PLATINIUM»-ի նույն հասցեում: «BZ Vend Company» ՍՊԸ-ն ստեղծվել է 2013-ի հոկտեմբերի 21-ին բելառուս Կրիստինա Զոլատավայի եւ ռուս Տատյանա Բոգդանովայի կողմից: 2015-ի հոկտեմբերին նրանք ընկերությունը փոխանցել են Արտակ Երիցյանին, ով դարձել է միակ տնօրենն ու սեփականատերը: ՍՊԸ-ն զբաղվում է արտադրության, առեւտրի եւ ծառայությունների տարբեր տեսակներով, ինչպես նաեւ հյուրանոցների գործունեությամբ, կանոնադրական կապիտալը 200 հազ. կրոն է:
Երիցյանների բոլոր 3 ընկերությունների ֆինանսական վերջին փաստաթղթերում նշված ակտիվներն ու պասիվները բավականին փոքր են:

Czech Companies Owned by Children of Former Armenian Officials
The Czech Republic is a destination sought not only by tourists but also by business and real estate investors.
Hetq has published several articles about the links between former Armenian officials and their associates to Czech businesses.
Based on the investigations of our Czech counterparts, as well as the experience of the immigration authorities of that country, Hetq wrote that establishing a "paper" company in the Czech Republic (companies that are not liquidated but also do not actually do business) is a process typically used to obtain a long-term residence permit in the Czech Republic.
Many foreigners take this approach, but our partners from the Czech Interior Ministry say they are aware of attempts to abuse the migration system through "covert" companies.
As for the Armenian officials and their relatives, some own real estate in the Czech Republic and businesses that use that property. Some have set up companies not only to acquire such property (even the fictitious existence of a company facilitates the acquisition of property), but also, as mentioned above, to give the appearance of doing business to obtain a residence permit.
Pedro Production
The company is currently owned by the children of two former high-ranking Armenian officials but was founded by other individuals on January 2, 2008.
MAMATOV GROUP LLC was registered by four citizens of Kazakhstan (Vladimir Mamatov, Olga Mamatova, Lyubov Shvetsova, Vladimir Lee) and Olga Mitrukova, a resident of the Czech Republic. In 2010, they sold the company to Yerevan residents David and Yuri Grigoryan and Lyudmila Mkhitaryan, who renamed the company PALMIRA Holding. In 2011, Ara Hovhannisyan (50%) and Ukrainian Inna Turash (50%) were registered as new owners of the company. The latter, as well as the authorized person of the first owners of the company in managing the LLC, was Olga Mitrukova.
Ara Hovhannisyan is the nephew of Ashot Salazaryan, the founder of the prominent gasoline and diesel fuel company CPS. It was Hovhannisyan, along with Salazaryan and his wife, who founded the CPS Petrol Service Manufacturing Cooperative (CPS) trademark (Salazaryan was its chairman and Hovhannisyan was its vice president). We have previously written about the activities of CPS. Ara Hovhannisyan's father, Aram Hovhannisyan, was Yerevan's deputy military chief in the 1990s, when Vano Siradeghyan was Minister of the Interior.
Let's go back to PALMIRA Holding. In April 2013, Hovhannisyan and I. Turash sold the company to Mher Sahakyan and Lusine Chilingaryan from Yerevan, who later renamed the company Pedro Production.
Mher Sahakyan is the son of Samvel Sahakyan who served as Armenian MP from 2003-2007. S. Sahakyan worked as an accountant at Haytzkhakhot (Armenian Tobacco) Plant, at Grand-Akumb OJSC. He served as Financial and Executive Director of Grand Tobacco LLC and then Executive Director of Masis Tobacco MV LLC. In other words, Samvel Sahakyan was working for the family of Hrant Vardanyan, a well-known businessman in the field of tobacco and confectionery. In 2003, non-partisan Sahakyan was elected a deputy from election district 21 in the Masis region. He was also nominated in the majoritarian system in 2007 but was not reelected.
Lusine Chilingaryan is the founder of Paradigma Armenia CJSC (now BDO Armenia), a consulting-research firm. In 2008, she served as First Deputy to the Head of State Tax Service (Vahram Barseghyan). In 2008-2009, she served as First Deputy to the Chairman of the State Revenue Committee (Gagik Khachatryan), 2009-2012 She is the daughter of Aharon Chilingaryan, a member of the Central Bank Board from 2009-2012.
Sahakyan and L. Chilingaryan each own 50% of Petro Production, a company with charter capital of 200,000 Czech Koruna (US$8,726).
They are also the directors of the company. Pedro Production's areas of activity include rental of real estate (residential and non-residential), as well as various types of production, trade, and services. The company is registered at Prague Cheshkolipska 391/5, which is a multi-apartment building. None of the names of the Armenian owners of the above company are listed as property owners in the building. In addition, the latest document related to this company in the Czech Business Register is dated 2013.
Jeritsyan Holding
The family of businessman and former Arabkir District Leader (2008-2009) Albert Yeritsyan is one of those who own companies and real estate in the Czech Republic.
Hetq has previously written about Jeritsyan Holding LLC, founded by the Yeritsyans in Prague. On April 12, 2006, the company was registered by Albert Yeritsyan and his son, Robert, and later joined by his brother Artak. The company is currently owned by Robert Yeritsyan (40%), his wife Lilit Asatryan (40%) and their son, Albert Yeritsyan (20%). They are also the directors of the company. Charter capital is 200,000 Koruna.
Readers should be reminded that Robert Yeritsyan was wanted by Armenian law enforcement agencies for the attempted murder of former Armenian State Revenue Committee Chairman Gagik Khachatryan. A Czech court denied Yeritsyan’s extradition to Armenia because he was granted asylum in that country. It should be noted that the Yeritsyans are citizens of the Republic of Armenia and have a Yerevan registration. Hetq learnt that Robert Yeritsyan had returned to Armenia after the 2018 “Velvet Revolution”. We asked the Prosecutor General's Office (PGO) to find out if the prosecution against Yeritsyan had been terminated. Arevik Khachatryan, head of the PGO’s press office, said that the prosecution against Yeritsyan had been terminated on the grounds of insufficient evidence.
We wrote that Jeritsyan Holding (registered at Proshetskovskaya 678/2 Prague, a residential building) is, according to the documents, engaged in real estate leasing, manufacturing, trading, and other types of services, but does not have a place of registration. Instead, the company acquired 387 square meters of land and property built on it, in the Kyje district of Prague (Tallinska 1026/67). In this area there is a restaurant U Eriky owned by the Czech company Good Standing LLC, which is not related to the Yeritsyans. In other words, the family of Albert Yeritsyan has allocated his real estate to be used.
Shortly after our first publication, the owner of the Yeritsyan property in the Czech Republic changed from Jeritsyan Holding to Harutyun Sarukhanyan (from Yerevan), who was probably a relative of Albert Yeritsyan's wife, Anahit Sarukhanyan.
PLATINIUM
Albert Yeritsyan's daughter-in-law, Lilit Asatryan, became a shareholder in PLATINIUM LLC, another company registered in Prague in 2010. The company was founded on May 19, 2008 by two Armenians, Khachatur Gharibyan and Ashot Hakobyan, who in 2010 transferred the company to Lilit Asatryan and family relative Vardouhie Nanagoulyan, from Yerevan. Asatryan was later replaced by her father-in-law, Albert Yeritsyan, and since November 2015 the only owner of PLATINIUM is Artak Yeritsyan, who is also the director.
BZ Vend Company
Artak Yeritsyan also owns BZ Vend Company, registered at the same address of PLATINIUM". BZ Vend was established on October 21, 2013 by Belarusian Christina Zolatava and Russian Tatyana Bogdanova. In October 2015, they transferred the company to Artak Yeritsyan, who became the sole director and owner. The company, with a charter capital of 200,000 Czech Koruna, deals in various types of production, trade and services, as well as hotel operations.
The assets and liabilities listed in the latest financial statements of all three Yeritsyan companies are quite small.