Ն. Փաշինյան․ «Պետք է 2020 թ. հակակոռուպցիոն ոլորտում վերջնականապես ճեղքենք այն սահմանը, որը մեզ պահում է միջին երկրների շարքում»
Կառավարության հունվարի 23-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ միջազգային զեկույցներում Հայաստանի գրանցած առաջընթացներին։
Առաջինը Միջազգային «Ժողովրդավարության ինդեքս-2019» զեկույցն է, որի համաձայն՝ Հայաստանը շարունակել է առաջընթաց գրանցել ժողովրդավարության ոլորտում։ 2019 թվականի արդյունքներով Հայաստանը ստացել է 5,54 միավոր՝ նախորդ 4,79 միավորի փոխարեն և 17 հորիզոնականով բարելավել իր դիրքերը՝ 167 երկրների շարքում նախորդ 103-րդ տեղի փոխարեն զբաղեցնելով 86-րդ հորիզոնականը։
Վարչապետի խոսքով, միջազգային ինդեքսների համաձայն՝ Հայաստանը համարվում է տարածաշրջանի ամենաժողովրդավարական պետությունը։
Հաջորդը «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ» ընկերության հրապարակած «Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվ-2019» ամենամյա զեկույցն է պետական սեկտորում կոռուպցիայի վերաբերյալ։ Զեկույցում ներառված է 180 երկիր։ ԱՊՀ երկրների մեջ ամենամեծ առաջընթացը գրանցել է Հայաստանը՝ անցյալ տարվա 35 միավորի փոխարեն հավաքելով 100 առավելագույնից 42 միավոր եւ զբաղեցրել 77-րդ հորիզանականը՝ նախորդ 105-րդ հրիզոնականի փոխարեն։
«Մենք 28 կետով առաջընթաց ենք գրանցել, զեկույցում նշվել է, որ հեղափոխությունից և նոր Կառավարության ձևավորումից հետո Հայաստանը խոստումնալից հեռանկարներ ունի հակակոռուպցիոն բարեփոխումներ իրականացնելու ոլորտում: Չնայած նշված զարգացումներին՝ ոչ թափանցիկ հասարակական երևույթները խանգարում են կոռուպցիայի արմատական վերացմանը»,- նշեց վարչապետը։
Ըստ նրա՝ չնայած մեծ առաջընթացին՝ Հայաստանը շարունակվում է համարվել հիբրիդային ռեժիմ ունեցող երկիր, սա նույնպես կապվում է դատական համակարգում առկա խնդիրների հետ, ընդ որում՝ այդ բարեփոխումների ճակատագրից է կախված, թե երկու ոլորտներում էլ միջին երկրների սանդղակը Հայաստանը երբ կհաղթահարի և կհայտնվի առաջատար երկրների ցանկում․ «Պետք է 2020 թվականին հակակոռուպցիոն ոլորտում վերջնականապես ճեղքենք այն սահմանը, որը մեզ պահում է միջին երկրների շարքում»։
Ռուստամ Բադասյանը նշեց, որ Հայաստանի ամենաբարձր արդյունքը եղել է 2014 թվականին, երբ միավորը եղել է 37, այսինքն՝ Հայաստանը երբեք 42 միավոր չի ունեցել։
«Հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ և գործողությունների ծրագրով նախատեսել ենք, որ 2023 թվականին 55 միավոր է լինելու։ Բավական կասկածներ էին հնչում, թե արդյոք մենք նման նպատակ կարող ենք մեր առաջ դնել, այս զեկույցի հրապարակումը ցույց է տալիս, որ այն ավելի քան իրատեսական է»,- նշեց Արդարադատության նախարարը։
Նրա խոսքով՝ Կառավարության մի շարք նախաձեռնություններ որոշ ուժերի կողմից անընդհատ շահարկվում են, և ներկայացվում է, որ հերթական թափանցիկությունը ապահովելու նախաձեռնությունը կարող է ազդել օտարերկյա ներդրումների, կայունության վրա, մինչդեռ նման ցուցանիշները և կոռուպցիայի ընկալման ինդեքսը ապացուցում են, որ այս գործողությունները միայն ու միայն նպաստելու են կայունությանը և ներդրումների համար բարենպաստ միջավայր են ապահովելու։
Վարչապետը հայտնեց, որ տնտեսությունը ոչ միայն չի վախենում բարեփոխումներից, այլև դրանցից ոգևորված՝ մեծ տեմպերով ակտիվություն է ցուցաբերում։

Н.Пашинян: “В 2020 году мы должны окончательно прорвать границу, которая держит нас в числе средних стран”
На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян коснулся зафиксированных в международных докладах успехов Армении.
Первый международный доклад – “Индекс демократии-2019”, согласно которому Армения продолжает добиваться прогресса в сфере демократии. По результатам 2019 г. Армения получила 5,54 балла против предыдущих 4,79 баллов, а также улучшила свои позиции на 17 пунктов, заняв среди 167 стран 86-е место вместо предыдущего 103-го места.
По словам премьера, Армения, согласно международным индексам, считается самым демократичным государством региона.
Ежегодный доклад “Индекс восприятия коррупции-2019”, представленный международной организацией “Трансперенси Интернешнл”, касается коррупции в госсекторе. В докладе представлены 180 стран. Среди стран СНГ самого большого прогресса добилась Армения, которая вместо прошлогодних 35 баллов из ста возможных набрала 42 балла, заняв 77-е место против 105-го в прошлом году.
“Мы поднялись на 28 пунктов. В докладе указано, что после революции и формирования нового правительства у Армении многообещающие перспективы в сфере осуществления антикорруцпионных реформ. Несмотря на указанные достижения, непрозрачные общественные явления мешают окончательному искоренению коррупции”,- сказал премьер.
По словам Никола Пашиняна, Армения, несмотря на значительный прогресс, продолжает считаться страной с гибридным режимом, что также связывается с проблемами в судебной системе. Причем именно от судьбы этих реформ зависит, когда Армения преодолеет шкалу средних стран в обеих сферах и окажется в списке ведущих государств. “В 2020 году мы должны окончательно прорвать ту границу в антикоррупционной сфере, которая держит нас в числе средних стран”,- подчеркнул Н.Пашинян.
По словам министра юстиции Рустама Бадасяна, ранее самый высокий результат был зафиксирован в 2014 г. - 37 баллов. То есть 42 балла Армения никогда не получала.
“В соответствии с антикоррупционной стратегией и программой действий мы предусмотрели в 2023 г. получить 55 баллов. Высказываются скептические мнения относительно того, можем ли мы ставить перед собой такую цель. Публикация данного доклада показывает, что эта цель более чем реальна”,- отметил глава Минюста.
По словам Р.Бадасяна, некоторые силы постоянно спекулируют инициативами правительства, а обеспечение очередной транспарентности расценивается как возможность воздействовать на иностранные инвестиции и стабильность. Между тем такие показатели и такой индекс восприятия коррупции свидетельствуют о том, что указанные действия лишь способствуют стабильности и обеспечению благоприятной среды для осуществления инвестиций.
Глава правительства отметил, что экономика не только не боится реформ, но и воодушевлена ими, проявляя большую активность.