Հրայր Թովմասյան. «Օրվա իշխանությունը խնդիր ունի արագ ձերբազատվելու ինձանից՝ որպես ՍԴ նախագահի, և այդ ամբողջն արվում է շատ կոպիտ»
«Ուզում եմ երկու բանի անդրադառնալ․ 2-3 անգամ ես հրավիրվել եմ հարցաքննության և այսօր էլ տանն էր ինչ-որ քննչական գործողություններ կատարվել։ Իմ խնդրանքը, միջնորդությունը, հորդորը եղել է մեկը, որ ամբողջը տեսաձայնագրվի, որովհետև ես ձեզ ուղղակի վստահեցնում եմ, որ այն, ինչ այսօր կատարվում է, այսօրով չի ավարտվելու։
Ցավոք սրտի, դրանք նոր քրեական գործերի հիմք են դառնալու, և այդ ժամանակ ապացուցողական բազան, թե ով ինչ ասաց, ինչու ասաց, չի լինելու։ Իմ միջնորդությունը ես միշտ կրկնելու եմ, որ այդ ամբողջ հարցաքննությունը տեսաձայնագրվի։ Ինձ համար անհասկանալի է քննչական մարմնի ձեռնպահ մնալը և մերժելը մեր միջնորդությունը, որ հարցաքննությունը և տան խուզարկությունը չձայնագրվի»,- իր տան խուզարկությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը:
Վերջինս կարծիք հայտնեց, որ այն, ինչ տեղի է ունենում այս օրերին Հայաստանում, իր շուրջ, Սահմանադրական դատարանի շուրջ, հիմնավորում է, որ խնդիրներն իրոք խորքային են։
«Օրվա իշխանությունը խնդիր ունի արագ ձերբազատվելու ինձանից՝ որպես ՍԴ նախագահի, և այդ ամբողջն արվում է շատ կոպիտ, այդ ամենն արվում է ակնհայտ, և դրա մասին իմ ասելով չի, որ մեր հանրությունը և նաև միջազգային հանրությունը տեղյակ է։
Սրա համար ես միայն ցավ եմ ապրում, քանի որ ինձ համար Հրայր Թովմասյանի խնդիրը այս պարագայում երկրորդական է, շատ կարևոր է ինձ համար երկրի հեղինակությունը, երկրի վաղվա օրը։ Չի կարելի այդքան տարիներ հավաքած հեղինակությունը շատ արագ մսխել»,- ասաց ՍԴ նախագահը:

Грайр Товмасян: “Действующая власть поставила задачу поскорее избавиться от меня”
“Хочу коснуться двух вещей. Я 2-3 раза приглашался на допрос, а сегодня в моем доме проводились следственные действия. Моя просьба, ходатайство, призыв сводились к одному: провести видеосъемку происходящего, потому что все, что сегодня происходит, этим не закончится. К сожалению, это станет основанием для новых уголовных дел, и тогда доказательной базы – кто что сказал, почему сказал – не будет. Я всегда буду настаивать на видеосъемке допроса. Мне непонятно, почему следственный орган отклонил мое ходатайство о том, чтобы допрос и обыск в квартире снимались на видеокамеру”,- сказал журналистам по окончании обыска в своей квартире председатель Конституционного суда.
По мнению Грайра Товмасяна, то, что происходит в эти дни в Армении, вокруг его личности, вокруг Конституционного суда, свидетельствует о наличии глубинных проблем.
“Действующая власть поставила задачу поскорее избавиться от меня как от председателя Конституционного суда, но все это делается грубыми методами. Об этом наша общественность, международная общественность знают не с моих слов. Все это вызывает у меня боль, так как в данном случае для меня очень важна репутация страны, ее завтрашний день. Нельзя так быстро растрачивать создававшийся годами авторитет страны”,- заявил председатель КС.