Կամրջելով պատմություններ II. Երևանում բացվեց Հայաստանից եւ Թուրքիայից երիտասարդ լուսանկարիչների համատեղ ցուցահանդեսը
Այսօր՝ հունվարի 24-ին, ՆՓԱԿ-ում տեղի ունեցավ «Կամրջելով պատմություններ II» (Bridging Stories II) խորագրով ծրագրի ցուցահանդեսը։
Ծրագրի նպատակն է միավորել մոտ, բայց միեւնույն ժամանակ միմյանցից բաժանված երկու համայնքներին՝ օգտագործելով լուսանկարչական հաղորդակցման զորությունը եւ պատմելով պատմություններ անմիջապես երիտասարդների բնակավայրերից։
Մասնակիցները Հայաստանից եւ Թուրքիայից թվով 20 երիտասարդ լուսանկարիչներն են: Ծրագրի դասավանդողներն են National Geographic-ի լուսանկարիչ Ջոն Սթենմայերը, VII ֆոտոգործակալության լուսանկարիչ Անուշ Բաբաջանյանն ու լուսանկարիչ Սաբիհա Չիմենը։
«Կամրջելով պատմությունները II» ծրագիրը սկսվել է 2019 թ․-ի օգոստոսին Դիլիջանում իրականացրած ֆոտոլրագրության աշխատարան-ճամբարով, ուր մասնակիցները քննարկել եւ կիրառել են լուսանկարչության, պատմագրության եւ սոցիալական մեդիաներով ինքնահրատարակչության հիմնական սկզբունքները։
Մեկ շաբաթ տեւող ճամբարից հետո մասնակիցները լուսանկարել են իրենց քաղաքներում եւ գյուղերում, նկարները հրապարակվել են նաեւ Instagram-ի @bridging.stories էջում։ Ցուցահանդեսում ընդգրկվել են լավագույն լուսանկարները։
Լուսանկարներում արտացոլված են երկու երկրների երիտասարդ մասնակիցների հետաքրքրությունների եւ ապրումների ընդհանրությունները եւ զուգահեռները։
Ծրագիրն արդեն իրականացվում է երկրորդ անգամ, առաջին ցուցահանդեսը տեղի էր ունեցել 2017 թ․-ի հունվարին, հրապարակվել էր նաեւ ֆոտոպատումների գիրքը։

Bridging Stories II project photo exhibition opened today at the NPAK/ACCEA gallery in Yerevan. The project is organized by Storyteller's Cafe NGO with the support of US Embassy Yerevan.
The purpose of Bridging Stories II is "to join two communities, near and connected, but far and apart, in an acto of uniting through the power of photographic communication – telling stories from the ground beneath th young people’s feet".
The project united 20 young photographers from Armenia and Turkey. Their trainers were National Geographic photographer John Stanmeyer, VII photo agency photographer Anush Babajanyan and photographer Sabiha Cimen.
The project began with a photographic camp in Dilijan last August. The participants discussed and practiced basic concepts of photography, storytelling and self-publishing through social media.
Following the camp, the participants photographed in their hometowns and villages. The pictures were posted on @bridging.stories Instagram feed. The exhibition features best photograps.
The photographs highlight the commonalities and parallels of interests and experiences shared by young people from both countries.
This is the second iteration of the project. First exhibition took place in January of 2017, Bridging Stories photo book was published the same year.