Նոր հէկ Եղեգիսում՝ «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության պատգմավորի թեկնածուի մասնակցությամբ
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալությունը մշակում է «Գնդասար Էներգո» ՍՊԸ-ի ներկայացրած նոր ջրօգտագործման թույլտվության նախագիծը։
Նախատեսվում է փոքր հիդրոէլեկտրակայան կառուցել Վայոց ձորի մարզի Եղեգիս համայնքի Հորս բնակավայրի վարչական տարածքում՝ «Սպիտակի» կոչվող 4 աղբյուրներից։
«Գնդասար էներգո» ընկերությունը գրանցվել է 2018թ․ սեպտեմբերի 14-ին։ Երկու բաժնետր ունի՝ Արմեն Լենիկի Առաքելյանը՝ 80% և «Դի-Էյջ-Դի-Կոնտակտ» ՍՊԸ-ն` 20 %։
Արմեն Առաքելյանը նաև ընկերության տնօրենն է։ Վերջինս հաշվառված է Վայոց ձորի մարզի Շատին համայնքում և 2017-ին «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունից առաջադրվել էր պատգամավորի թեկնածու։
Արմեն Առաքելյանը, պետռեգիստրի տվյալներով, առնչություն ունի նաև «Եղեգհէկ» (Շատինում հէկ է շահագործում), «Գնդասար ջուր», «Աղբյուր հէկ» ՍՊԸ-ներին։
20 տոկոսի բաժնետեր «Դի-Էյջ-Դի-Կոնտակտ» ՍՊԸ-ն ևս Հայաստանում է գրանցված: Ըստ ՊԵԿ-ի՝ գործող է և զբաղվում է մասնագիտական, գիտական և տեխնիկական գործունեությամբ։
Երկու բաժնետեր ունի՝ Հակոբ Լյուդվիգի Դինգչյանը և ԱՄՆ քաղաքացի Մայքլ Ջեյմս Դելֆիան։ Նրանք հավասար մասնակցություն ունեն ընկերության բաժնեմասում։
Հակոբ Դինգչյանը 17 տարի եղել է Սյունիքի և Վայքի տարածաշրջանի կապի տեխնիկական համակարգերի գլխավոր ինժեներ, այնուհետև նույն ընկերության գլխավոր տնօրեն, Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համակարգի գլխավոր տնօրեն։ 2000-2008թ. աշխատել է ԱՄՆ Զարգացման գործակալության կողմից ֆինանսավորվող ՊԱ Խորհրդատվական ընկերությունում որպես ալտերնատիվ էներգիային, այդ թվում նաև արևային էներգիային առնչվող նախագծերի մենեջեր և տեխնիկական փորձագետ:
Հակոբ Դինգչյանը նաև տարբեր տեսակի գործունեություն ծավալող «Դիկոնտ» ՍՊԸ-ում է բաժնետեր եղել։ Այժմ էլ ընկերության ղեկավար կազմում է։
Մայքլ Ջեյմս Դելֆիայի մասին համացանցում գտանք այն, որ վերջինս որպես USAID ծրագրի ավագ էներգետիկ փորձագետ է հանդես եկել Վրաստանում՝ G4G (Governing for Growth) ծրագրի համար։ Վերջինս 2002թ․ գրանցված ընկերությունում բաժնեմասը ձեռք է բերել 2008թ-ին։
Փորձեցինք հէկի կառուցման և USAID մասնագետի ներգրավվածության վերաբերյալ մանրամասներ ճշտել Հակոբ Դինգչյանից։ Սակայն «Դիկոնտ» ՍՊԸ-ից մեզ փոխանցված հեռախոսահամարին Հ․Դինգչյանը չպատասխանեց։
Հորս բնակավայրի վարչական ղեկավար Շմավոն Ամրգուլյանը «Հետքի» հետ զրույցում պատմեց, որ 4 աղբյուրներից իրենք այժմ չեն օգտվում, և իրենց խմելաջրին հէկի կառուցումը խոչընդոտ չի առաջացնի։
«Մեր խմելու ջրի հետ կապված խնդիր չկա, մենք ավելի վերևից ենք ջրամատակարարում իրականացնում։ Դրանք ներքևի տարբեր տեղերից, քիչ-քիչ, կարելի է ասել՝ կաթիլ-կաթիլ հավաքվում են փոքր ձորակների մեջ։ Էդ առուներով մենք նախկինում դաշտերն էինք ոռոգում, ցանքատարածություններ ունեինք, բայց հիմա տենց չենք օգտվում»,- նշեց Շմավոն Ամրգուլյանը։
Վարչական ղեկավարը փոքր-ինչ տարակուսանք ուներ, որ հէկը կկարողանա ամբողջ ծավալով աշխատել, քանի որ այդ առուներով մեծ ծավալի ջուր չի հոսում։ Նրա կարծիքով, հէկը սեզոնային պիտի աշխատի, որովհետև երաշտի դեպքում առուներից կարող է նույնիսկ ջուր չհոսել։
«Իրենք ասում են՝ փոքր գեներատոր կդնեն ամռանը,- փոխանցեց Շմավոն Ամրգուլյանը։ Մենք նախնական պայմանավորվել ենք, իհարկե նաև հանրային քննարկում էլ է եղել, որ ապրիլ, մայիս և հունիս ամիսը պետք է օգտագործվի էդ ջուրը, մնացածը ոռոգման նպատակով պիտի ուղղենք մեր ջրամբարը»։
Վարչական ղեկավարն ասում է, որ հէկն ինչ-որ առումով իրենց գյուղին ձեռնտու է, քանի որ նախ այդ առուները կմտնեն իրենց գյուղի խաղողի այգիների համար ոռոգման աղբյուր հանդիսացող Հորս վտակը։ Բացի դրանից, գյուղի ջրամբարը սնուցման համար արտաքին ցանց չունի, պիտի լիցքավորվեր անձրևի և ձնհալի ջրերով։ Վերջին տարիները երաշտային են եղել, և ջուր գրեթե չի կուտակվել ջրամբարում։ Հէկի կառուցոմով այդ ջրերը հատվածաբար կուղղվեն նաև ջրամբար, մի մասը հէկի, մյուս ման էլ՝ գյուղում նախատեսված մեկ այլ լծրագրի միջոցով։
«Հորս-1» փհէկի համար ջրօգտագործման թույլտվության նախագծի մշակման աշխատանքների և փաստաթղթեի նախնական տարբերակին դիտողություններ և առաջարկներ ներկայացնելու և համար նախարարությունը հունվարի 29-ին՝ ժամը 16։00-ին քննարկում է նախատեսել։

Another Hydroelectric Plant for Vayots Dzor; Free Democrat Party MP Nominee Owns 80% of the Company
Armenia’s Ministry of Environment reports that the Water Resources Management Agency is developing a new water use permit for a project submitted by Gndasar Energy LLC.
The company plans to build a small hydroelectric power station on waters emanating from four springs in Hors, a village of the Yeghegis community in Vayots Dzor.
Gndasar Energy, registered in September 2018, has two shareholders - Armen Arakelyan owns 80% and DHD Contact LLC owns 20%.
Arakelyan, who also serves as Gndasar Energy’s director, was nominated in 2017 by the Free Democrats party to run for a seat in the Armenian National Assembly. Arakelyan is registered as residing in the Vayots Dzor community of Shatin.
According to the State Register, Arakelyan is also linked to the companies YeghegHeg (Shatin hydroelectric power plant), Gndasar Water and Aghbyur Hydro.,
DHD Contact is also registered in Armenia. According to the State Revenue Committee, it operates and is engaged in professional, scientific and technical activities.
It has two shareholders - Hakob Dingchyan and US citizen Michael James Delphia. They both own 50%.
Hakob Dingchyan was chief engineer of Syunik and Vayk Regional Communication Systems for seventeen years. He then became the company’s general manager, before working at Vorotan Hydro Power System as general manager.
From 2000-2008 he worked as a Project Manager and Technical Expert in Alternative Energy, including Solar Energy Projects at PA Development Fund funded by USAID.
Hakob Dingchyan was also a shareholder of Dikont LLC, which operates in various types of activities. He’s still one of its managers.
Searching the web, we found out that Michael James Delfia was a senior energy expert for the USAID in Georgia for the G4G (Governing for Growth) program. He acquired a stake acquired a stake in DHD Contact (registered in 2002) in 2008.
We tried to contact Hakob Dingchyan and get more specifics about the hydro plant’s construction and the involvement of USAID. Dingchyan, however, did not respond to the phone number we got from Dikont LLC.
Hors village head Shmavon Amrgoulyan told Hetq that they are not using the springs and that the construction of the hydroelectric power plant will not impact their water supply.
“There is no problem with our drinking water. We tap the water from farther above.” says Amrgoulyan.
He says the plant will work seasonally, because in the case of drought, even the brooks may be dry.
"They say they will put a small generator in the summer," Amrgoulyan says. “We have agreed in advance, and of course, there has also been a public discussion that this water should be used in April, May and June, the rest should be directed to our reservoir for irrigation.”
The governor says that the plant is beneficial to their village as those brooks will become the source of irrigation for their village's vineyards.
In addition, the village's reservoir has no external supply network. It must be replenished with rain and snow. Recent years have been dry and almost no water has accumulated in the reservoir. The plant will divert some of the water to the reservoir and some through the HPP and the other through another pipeline planned for the village.
The ministry is scheduled to submit comments and proposals for the development of the draft water use permit and draft document for the Hors-1 hydroelectric power plant.