Ադրբեջանը խախտել է Մանվել Սարիբեկյանի կյանքի իրավունքը. ՄԻԵԴ
ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է Բաքվում մահացած հայ հովվի գործով վճիռը եւ Ադրբեջանի կառավարությանը պարտավորեցրել 60,000 եվրո վճարել Սարիբեկյանի ընտանիքին
«Հետքը» զրուցել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Սարիբեկյանի եւ նրա իրավահաջորդների ներկայացուցիչներ Արա Ղազարյանի եւ Արտակ Զեյնալյանի հետ (ՀՀ կառավարությունը երրորդ կողմ էր ներգրավվել այս գործով)։ Նրանք սա անգնահատելի որոշում են համարում Ադրբեջանում 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված Կարեն Ղազարյանի գործի քննության համար։ Թե ինչ ընթացակարգով է Ադրբեջանը վճարելու ՄԻԵԴ սահմանած գումարը, իրավաբանները դեռ չգիտեն, քանի որ սա առաջին նման վճիռն է։ Ադրբեջանը եռամսյա ժամկետ ունի բողոքարկման համար, եթե չբողոքարկի, այս որոշումն ուժի մեջ կմտնի։
2010 թ. սեպտեմբերի 11-ին Գեղարքունիքի մարզի Թթուջուր գյուղի բնակիչ, 20-ամյա Մանվել Սարիբեկյանը անասուններին փնտրելիս մոլորվել էր Տավուշի մարզի սահմանամերձ գոտում ու հայտնվել հակառակորդի մոտ:
Սարիբեկյանի ծնողները հավատացած էին, որ նա ոչ թե մոլորվել է, այլ հայկական հատվածում առեւանգվել է ադրբեջանցիների կողմից: Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարել էր, թե իբր Մանվելը հետախույզ է եւ գերեվարվել է ԼՂ հյուսիսարեւելյան հատվածից հայերի իրականացրած դիվերսիոն գործողության արդյունքում: Ադրբեջանցիները հարցազրույց էին կազմակերպել Սարիբեկյանի հետ, որտեղ երիտասարդը հայտարարել էր, թե իբր լրտես է: Նույն տարվա հոկտեմբերի 5-ին Ադրբեջանի ՊՆ-ն ու զինդատախազությունը հաղորդագրություն տարածեցին, թե իբր Սարիբեկյանը նախնական կալանքի վայրում ինքնասպանություն է գործել կախվելով: Նոյեմբերի 4-ին Իջեւան-Ղազախ հատվածում՝ Կայան գյուղի մոտ, նրա դիակը հանձնվեց Հայաստանին։ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտարարեց, որ Սարիբեկյանի դին լավ պահպանված չի եղել, դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքում էլ պարզ է դարձել, որ երիտասարդը ենթարկվել է խոշտանգումների, անմարդկային վերաբերմունքի: Այս առթիվ ՀՀ ոստիկանությունում քրգործ էր հարուցվել, որը հետո փոխանցվել էր ԱԱԾ-ին: Նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը դիմել էր նաեւ Ադրբեջանին՝ խնդրելով հայտնել, թե արդյոք կան նյութեր Սարիբեկյանի մահվան վերաբերյալ, եթե այո, ապա ուղարկել դրանք ՀՀ՝ քննության համար: Ադրբեջանի դատախազը չէր արձագանքել այս նամակին: Հայաստանն աջակցության խնդրանքով դիմել էր ԱՊՀ գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի նախագահ, ՌԴ գլխավոր դատախազ Չայկային, որն առաջարկել էր ադրբեջանցի գործընկերոջը քննարկել նամակը եւ տեղեկացնել արդյունքների մասին: Սակայն, դարձյալ ապարդյուն։
Սարիբեկյանի ներկայացուցիչները դիմել էին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ ընդդեմ Ադրբեջանի:
Արա Ղազարյան
2011-ի մայիսին ես գործն ուղարկել եմ Եվրադատարան, ընդ որում՝ այն վեց ամիս դատարանում կորած էր։ Փաթեթը, որն ինձ ուղարկել էր Եվրադատարանը, վեց ամիս հետո եմ ստացել անհայտ հասցեից, նշված էր, որ Ֆրանսիայից է եկել, բայց Եվրադատարանում ինձ ասում էին, որ դեռ հուլիսին ինձ ուղարկել են ապացույց, որ գանգատը գրանցվել է։ Ես նույնիսկ դիմել էի ԵԴ նախագահին, որ պարզեմ, թե ինչ է տեղի ունեցել, որովհետեւ դատարանի փաթեթը չեմ ստացել, եւ հանկարծ դեկտեմբերին փաթեթ ստացա Ստրասբուրգից՝ առանց որեւէ բացատրության, թե հուլիսից դեկտեմբեր ուր էր այդ փաթեթը։ Իմ կարծիքով՝ արտաքին միջամտություն է եղել, որովհետեւ այստեղ ժամկետային վիճելի հարց կար։ Ըստ երեւույթին, փորձ էր արվել անել այնպես, որ ինձ մեղադրեին, թե ուշ եմ ուղարկել գանգատը։ Աղմուկ բարձրացրի, ՄԻԵԴ նախագահին գրեցի, խնդրեցի կարգապահական վարույթ հարուցել, եւ ամենայն հավանականությամբ Եվրադատարանի շենքի ներսում ինչ-որ բան էր տեղի ունեցել։ Ինչեւէ, ես հաղթահարեցի դա, այնուհետեւ դա խնդիր չառաջացրեց։
Գանգատի ընդունման մասով պիտի նշեմ, որ ամենաառաջին չափանիշը՝ պաշտպանության ներպետական միջոցները սպառելը չէր արվել, որովհետեւ մենք նշել էինք, որ հնարավոր չի դա անել։ Այն ժամանակ մենք չունեինք փախստական Սարգսյանների գործով վճիռը, որով սահմանվել էր, որ հայերը չեն կարող Ադրբեջանի տարածքում հայցել իրավական պաշտպանություն։ Ես նշել էի, որ միամիտ է կարծել, թե Սարիբեկյանները կարող են գնալ եւ Ադրբեջանում հայցել քրեական պաշտպանություն իրենց որդու սպանության հանգամանքների առումով։ Ուստի, հնարավոր չի սպառել ներպետական իրավական պաշտպանության միջոցները։ Այս փաստարկն ընդունել է ՄԻԵԴ-ը եւ ասել, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի ներկայացրել որեւէ իրավական ակտ կամ ներպետական պաշտպանության միջոց, որ նման իրավիճակում հայտնված անձինք, այսինքն` ՀՀ քաղաքացիները, կարող են իրավական պաշտպանություն հայցել Ադրբեջանի իշխանություններից։ Ընդհակառակը, այդ իշխանությունները հրաժարվել են նույնիսկ որեւէ կերպ պատասխանել ՀՀ իշխանությունների դիմումներին։ Եվ այս պրակտիկան շարունակվում է մինչեւ հիմա Կարեն Ղազարյանի գործով։ Եթե Եվրոպական դատարանը չընդուներ այս հանգամանքը, մեր գանգատը պիտի մերժեր։
Եվրոպական դատարանը հաստատված է համարել Սարիբեկյանի գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի՝ կյանքի իրավունքի խախտումը։ Որոշման մեջ նշված է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը մահվան հանգամանքների վերաբերյալ համոզիչ հիմնավորումներ չի ներկայացրել, հետեւաբար, նյութաիրավական հիմքով ստացվում է, որ մահը վերագրվում է Ադրբեջանին, եւ նա պատասխանատվություն է կրում մահվան համար։ Շատ հաճախ ԵԴ-ն պատասխանատվություն է ճանաչում միայն ընթացակարգային հիմքով, այսինքն՝ մենք չգիտենք՝ արդյոք ձեր պաշտոնատար անձինք մեղավոր են մահվան մեջ, բայց քանի որ հետաքննություն չեք արել, ինքնին պատասխանատվություն եք կրում։ Իսկ այս դեպքում ասվում է, որ ամենայն հավանականությամբ մահը տեղի է ունեցել ձեր պաշտոնատար անձանց մեղքով։ Այստեղ գործում է փաստի կանխավարկածը։
Հաջորդում է քննության համարժեքության մասին բացատրությունը։ Դատարանը կարծում է, որ Ադրբեջանում քննությունն իրականացվել է այն կանխավարկածով, որ Սարիբեկյանը կատարել է ինքնասպանություն կախվելու միջոցով։ Հենց սկզբից ռազմական ոստիկանության բաժանմունքը, որի վերահսկողության ներքո գտնվել է Սարիբեկյանը, տեղեկացրել է քննիչներին, որ նա կատարել է ինքնասպանություն։ Հարց է ծագում՝ ինչպե՞ս իմացան, որ ինքնասպանություն է։ Այս կանխավարկածը հետագայում տեղ է գտնում Ադրբեջանի զինվորական ոստիկանության որոշումներում, որով հրահանգվել է դատաբժշկական փորձաքննություն կատարել։ Ի հավելումն՝ քննությունը, որ հարուցվել է իշխանությունների կողմից երեք օր անց՝ ինքնասպանության հիմքով։ Հետեւաբար, հենց սկզբից բացառվել է հնարավորությունը, որ Սարիբեկյանը կարող է այլոց կողմից իր նկատմամբ բռնության արդյունքում մահացած լինել։ ԵԴ-ն նշել է, որ քննության մեջ ներգրավված պաշտոնատար անձինք այլընտրանքային որեւէ գիծ չեն տարել։
Սա շատ հետաքրքիր մոտեցում է։ Պետք է հաշվի առնել, որ Սարիբեկյանը ՀՀ քաղաքացի էր եւ ձերբակալվել ու մեղադրվում էր որպես հայ լրտես, որը մտել էր Ադրբեջան ահաբեկչական ակտ կատարելու, հետեւաբար կարելի է ենթադրել, որ ադրբեջանական իշխանությունների այս փաստերի ու պնդումների մասին տեղյակ էին նաեւ կալանավայրի աշխատակիցները, որտեղ Սարիբեկյանը պահվում էր։ Հենց այդպես էր ձերբակալման առաջին իսկ պահից, քանի որ այդպես էր ներկայացնում նաեւ ադրբեջանական մեդիան։ Ավելին, ըստ դատարանի՝ չի կարելի անտեսել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ատելության եւ լարվածության ընդհանուր կոնտեքստը։ Սա իմ փաստարկն էր։ Դատարանի կարծիքով՝ այս հանգամանքները հիմք էին, որպեսզի է'լ ավելի մանրամասն առաջ տարվեր քննությունը՝ արդյոք սա էթնիկ ատելության գործոն է պարունակում։
Ցավում եմ, որ Կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածի խախտում չի արձանագրվել, այն է՝ խտրականության արգելում։
Դատարանը հաշվի է առնում նաեւ այն փաստը, որ քննության ընթացքում Ադրբեջանի իշխանությունները երբեւիցե փորձ չեն արել կապվել Սարիբեկյանի ընտանիքի եւ ՀՀ իշխանությունների հետ՝ նրա ձերբակալման, կալանքի, մահվան եւ քննության հանգամանքների համար։ Ընդհակառակը, նրա ձերբակալումը եւ մահը ՀՀ իշխանություններին հայտնի է դարձել մեդիայի միջոցով։ Միակ կոմունիկացիան եղել է նրա մահվան վկայականի ուղարկումը դիակը հանձնելիս։
Թեեւ 14-րդ հոդվածի խախտում չի արձանագրվել, բայց դատարանը նշել է, որ քննությունը պետք է տարվեր էթնիկ հիմքով ատելության շարժառիթով հանցագործության ուղղությամբ։
Արտակ Զեյնալյան
Մենք դատարանին ապացուցել ենք, որ Մանվել Սարիբեկյանը կախված է եղել ոչ թե փափուկ բանով, այլ կոշտով։ Սարիբեկյանն ուրիշ տեղ կախված է եղել, բերել են իր խցում իմիտացիա են արել։
ՄԻԵԴ-ը շեշտում է, որ ՀՀ իշխանություններրը Մինսկի կոնվենցիան կոորդինացնող մարմնի՝ ԱՊՀ գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի միջոցով հարցում են ուղարկել Ադրբեջան եւ չի ընդունում Ադրբեջանի իշխանությունների պնդումը, որ իրենք չունեին որեւէ պարտավորություն համագործակցելու, քանի որ դիվանագիտական հարաբերություններ չկան երկու երկրների միջեւ։ Այստեղ արդեն դատարանը մտնում է քաղաքական դաշտ՝ հղում կատարելով Կիպրոսի նախադեպի վրա։ Դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը պետության վրայից չի գցում իր պարտականությունները Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով։ Դատարանը նշում է, որ ինչպես երեւում է գործի նյութերից, Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների կատարած հետաքննության նյութերը հայկական կողմին հասանելի են դարձել միայն գործի կոմունիկացիայի արդյունքում։ Հետեւաբար, Սարիբեկյանի ծնողները որեւէ հնարավորություն չունեին իրենց շահերը պաշտպանելու, ըստ այդմ՝ տեղի է ունեցել նաեւ 2-րդ հոդվածի խախտում վարույթային հիմքով, ոչ միայն նյութաիրավական։ Այսինքն՝ դատարանն արձանագրում է, որ Ադրբեջանը չի թոթափել իր վրա դրված ապացուցման բեռը, որ Սարիբեկյանն ինքնասպանություն է գործել, այլ ոչ թե` սպանվել։
Մենք պնդել էինք նաեւ, որ տեղի է ունեցել Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի խախտում՝ Սարիբեկյանին մահվանից առաջ խոշտանգել են։ Դատարանն այս մասով նշել է, որ հաշվի է առնում Հայաստանի դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքներն այն մասին, որ բացի խեղդամահությունը, Մանվել Սարիբեկյանն ունեցել է երիկամի, կրծքավանդակի, ձախ կոնքի եւ հետանցքի վնասվածք։
Դատարանը հաստատված է համարել, որ Սարիբեկյանը խոշտանգվել է մահվանից առաջ, կյանքի վերջին օրերի ընթացքում։ Ենթարկվել է վատ վերաբերմունքի, սաստիկ բռնության կյանքի վերջին օրերին, երբ գտնվում էր զինվորական ոստիկանության բաժանմունքում` Բաքվում։
Ապացույցների հավաքման պրոցեսում մենք օգտագործել ենք նաեւ Ադրբեջանում հայտնված մյուս ՀՀ քաղաքացիների վկայությունները՝ Հակոբ Ինջիղուլյանի եւ Եղիշե Գեւորգյանի, որն իր 5-հոգանոց ընտանիքով «ԵրԱԶ» մեքենայով հայտնվել էր Ադրբեջանում։ Նրանք եղել էին Սարիբեկյանի մահվան վկան, քանի որ պահվել էին նույն շենքում՝ իրար տակ գտնվող խցերում: Եղիշե Գեւորգյանը պատմում էր, որ ինքը բանտում լսել է Մանվելի մասին բանտի աշխատակիցներից, իսկ նրա մահվան օրը լսել է, որ Մանվելի խցի դուռն անընդհատ բացվում-փակվում էր: Դրանից 1-2 օր անց բանտի աշխատակիցը, ըստ Եղիշեի պատմածի, իրեն ասել է՝ տեսա՞ր ինչ բերինք ձեր հովվի գլխին։ Եղիշե Գեւորգյանի վկայությունը ստուգվել է Ադրբեջանում հայտնված զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանի պատմածով, որին Եղիշեն հանդիպել է բանտում: Ինջիղուլյանը պատմում էր, որ Եղիշե Գեւորգյանը խցի պատուհանից իրեն ծխախոտ է իջեցրել պարանով։
Բացի այդ՝ Ինջիղուլյանի վկայությամբ, այն չարաբաստիկ բազկաթոռը, որի վրա նստած հարցազրույց է տվել Մանվել Սարիբեկյանը, գտնվում էր բանտի երկրորդ հարկի նախասրահում, ոչ թե ադրբեջանական ANS հեռուստաընկերությունում, եւ որ ինքն էլ է նստել այդ բազկաթոռին։ Այսինքն՝ բանտում հեռուստատեսային տաղավարի իմիտացիա էր ստեղծվել։
Եթե մենք ֆիքսեինք եւ ապացուցեինք դիվերսանտների կողմից առեւանգելու փաստը, իսկ ես կարծում եմ, որ թե' Կարեն Ղազարյանը, թե' Մանվել Սարիբեկյանը Հայաստանից առեւանգված եւ տարված էին, ապա ՄԻԵԿ 14-րդ հոդվածի (խտրականության արգելումը) խախտումը եւս հաստատված կհամարվեր։

Азербайджан нарушил право на жизнь Манвела Сарибекяна – ЕСПЧ
Европейский суд по правам человека обнародовал решение по делу умершего в Баку армянского пастуха, которым обязал правительство Азербайджана выплатить семье Сарибекяна 60.000 евро.
Hetq.am побеседовал с представителями Сарибекяна и его правопреемников в ЕСПЧ Ара Казаряном и Артаком Зейналяном (правительство РА привлекло к этому делу третью сторону).
Наши собеседники расценили принятое решение как неоценимое для рассмотрения дела приговоренного в Азербайджане к 20 годам лишения свободы Карена Казаряна. Юристы пока не знают, по какой процедуре Азербайджан заплатит установленную Евросудом сумму, поскольку это первое подобного рода решение. У Азербайджана есть три месяца на обжалование постановления Евросуда. Если жалоба не будет представлена, то решение вступит в силу.
11 сентября 2010 г. житель села Ттуджур Гегаркуникской области, 20-летний Манвел Сарибекян отправился на поиски скота и заблудился в приграничной зоне Тавушской области. В результате он оказался на территории противника.
Однако родители Манвела уверены, что он не заблудился, а был похищен азербайджанцами с армянской территории. Министерство обороны Азербайджана заявило, что Манвел якобы разведчик и был взят в плен в результате осуществленной армянами диверсии на северо-востоке Нагорного Карабаха. Азербайджанцы организовали интервью с Сарибекяном, который заявил, что якобы является шпионом. 5 октября того же года Министерство обороны и военная прокуратура Азербайджана распространили сообщение о том, что Сарибекян совершил самоубийство, повесившись в своей тюремной камере.
Тело Манвела Сарибекяна было передано Армении 4 ноября на участке Иджеван-Казах, возле села Кайан. Генпрокуратура РА заявила, что тело сохранилось плохо, а судмедэкспертиза установила, что молодой человек подвергался пыткам, бесчеловечному отношению. По данному факту в Полиции РА возбудили уголовное дело, которое потом было передано в Службу националной безопасности. Бывший генпрокурор Агван Овсепян обратился к Азербайджану с просьбой сообщить, имеются ли материалы о смерти Сарибекяна. А.Овсепян также просил при наличии таких материалов предоставить их Республике Армения для проведения расследования. Однако прокурор Азербайджана не отреагировал на это письмо. Армения обратилась за помощью к председателю координационного совета генпрокуроров стран СНГ, генпрокурору РФ Чайке, который предложил своему азербайджанскому коллеге обсудить письмо и сообщить о результатах. Однако и это обращение осталось без ответа.
Тогда представители Сарибекяна обратились в Европейский суд по правам человека с иском против Азербайджана.
Я направил дело в Евросуд в мае 2011 г., однако там его шесть месяцев не могли найти. Пакет, присланный мне из ЕСПЧ, я получил спустя шесть месяцев и с неизвестного адреса. Было указано, что письмо пришло из Франции, однако в Евросуде мне сказали, что доказательство регистрации жалобы отправили мне еще в июле. Я даже обратился к председателю ЕСПЧ, чтобы выяснить, что произошло, поскольку пакет до меня не дошел. И вдруг в декабре из Страсбурга приходят бумаги без какого-либо объяснения, где они находились в период с июля по декабрь. Мне кажется, имело место вмешательство извне, так как вопрос сроков вызвал подозрения. По всей видимости, была предпринята попытка обвинить меня в нарушении сроков подачи жалобы. Но я поднял шум, написал председателю ЕСПЧ, попросив возбудить дисциплинарное производство. И, судя по всему, в Евросуде что-то произошло. В любом случае я преодолел это препятствие, а в дальнейшем никаких проблем уже не возникло.
Относительно принятия жалобы должен сказать, что первоочередной критерий – исчерпание внутригосударственных средств защиты – не был соблюден, поскольку мы отметили, что это невозможно. Тогда мы еще не имели решения по делу беженцев Саргсянов, по которому установлено, что армяне не могут искать правовой защиты на территории Азербайджана. Я отметил, что наивно думать, будто Сарибекяны могут просить в Азербайджане уголовной защиты в связи с обстоятельствами убийства их сына. Поэтому исчерпать средства внутригосударственной правовой защиты невозможно. ЕСПЧ принял этот аргумент, отметив, что правительство Азербайджана не представило никакого правового акта или средства внутригосударственной защиты относительно того, что оказавшиеся в подобной ситуации лица, то есть граждане РА, могут просить правовой защиты у властей Азербайджана. Наоборот, азербайджанские власти отказались даже отвечать на заявления властей Армении. И эта практика продолжается до сих пор в связи с делом Карена Казаряна. Если б Евросуд не принял это обстоятельство, то наша жалоба была бы отклонена.
По делу Сарибекяна ЕСПЧ посчитал подтвержденной ст.2 Европейской конвенции о правах человека – нарушение права на жизнь.
В решении указано, что правительство Азербайджана не представило убедительных обоснований обстоятельств смерти, следовательно получается, что на материально-правовой основе смерть приписывается Азербайджану, который и несет ответственность. Очень часто ЕСПЧ признает ответственность только на процедурной основе. А это означает следующее: “Мы не знаем, виноваты ли в смерти ваши должностные лица, но поскольку вы не провели расследование, то ответственность, естественно, ложится на вас. А в таких случаях считается, что смерть, по всей вероятности, произошла по вине ваших должностных лиц”.
Далее следует объяснение эквивалентности следствия. Суд считает, что в Азербайджане следствие было проведено на основании версии о самоубийстве Сарибекяна путем повешения. Отделение военной полиции, где находился Сарибекян, сразу же сообщило следователям, что он совершил самоубийство. Возникает вопрос: как они узнали, что это самоубийство? В дальнейшем эта версия нашла место в решениях военной полиции Азербайджана, на основании которых было отдано распоряжение о проведении судмедэкспертизы.
Отметим, что власти начали расследование спустя три дня на основании версии о самоубийстве. Следовательно, возможность того, что Сарибекян мог умереть в результате применения насилия со стороны других лиц, была исключена с самого начала. ЕСПЧ отметил, что участвовавшие в расследовании должностные лица не рассмотрели другую, альтернативную версию.
Это очень интересный подход. Следует учесть, что Сарибекян был гражданином РА, и его задержали и обвинили как армянского шпиона, который проник на территорию Азербайджана с целью совершения теракта. Следовательно, можно предположить, что азербайджанские власти знали об этих фактах и утверждениях в том числе и от работников тюрьмы, где содержался Манвел Сарибекян. Так было с первого дня его задержания, поскольку именно так представляла ситуацию азербайджанская пресса. Более того, суд посчитал, что нельзя игнорировать существующий в отношениях Армении и Азербайджана общий контекст ненависти и напряжения. По мнению суда, указанные обстоятельства послужили основанием для рассмотрения дела с особой тщательностью на предмет содержания фактора этнической ненависти.
Мне жаль, что не зафиксировано нарушение 14-ой ст. Конвенции – запрещение дискриминации.
Суд также учел тот факт, что за время проведения следствия власти Азербайджана ни разу не попытались связаться с семьей Сарибекянов и властями РА для расследования обстоятельств его задержания, ареста, смерти и следствия. Более того, о его задержании и смерти власти РА узнали из прессы. Единственной коммуникацией стало предоставление свидетельства о смерти Сарибекяна во время передачи его тела.
И хотя нарушение 14-ой статьи не зафиксировано, суд, тем не менее, отметил, что следствие должно было вестись в направлении совершения преступления на почве этнической ненависти.
Мы доказали суду, что Манвел Сарибекян висел не в мягкой, а в жесткой петле. Его повесили в другом месте, а потом перенесли в камеру, чтобы создать имитацию.
ЕСПЧ подчеркивает, что власти РА через координирующий Минскую конвенцию орган – координационный совет генпрокуроров СНГ – направили Азербайджану запрос и не признают утверждения властей этой страны о том, что те не имеют каких-либо обязательств по сотрудничеству, поскольку между двумя странами нет дипломатических отношений. Здесь суд, сославшись на прецедент Кипра, перешел уже в политическое поле. Отсутствие дипломатических отношений не снимает с государства обязательство по ст.2 Конвенции. Суд отметил, что материалы расследования, проведенного правоохранительными органами Азербайджана, стали доступны армянской стороне только в результате коммуникации по делу. Следовательно, родители Сарибекяна не имели возможности защищать свои права. То есть нарушение ст.2 было допущено на производственной, а не на материально-правовой основе. Тем самым суд констатировал, что Азербайджан так и не доказал, совершил Сарибекян самоубийство или был убит.
Мы также подчеркнули, что было допущено нарушение ст.3 Конвенции – перед смертью Сарибекяна пытали. По этой части суд отметил, что учитывает результаты проведеной в Армении судебно-медицинской экспертизы, согласно которой, помимо удушения, у Сарибекяна имелись повреждения почек, грудной клетки, левого бедра и заднего отверстия.
Суд посчитало доказанным, что перед смертью, в последние дни жизни, Сарибекяна пытали. В последние дни, находясь в отделении военной полиции в Баку, он подвергался страшному насилию.
В процессе сбора доказательств мы использовали также свидетельства оказавшихся в Азербайджане других граждан Армении – Акопа Инджигуляна и Егише Геворкяна. Последний со своей семьей из пяти человек на машине “ЕрАЗ” оказался на территории Азербайджана. Инджигулян и Геворкян были свидетелями смерти Сарибекяна, так как содержались в одной и той же тюрьме, в камерах, располагавшихся одна над другой.
Егише Геворкян узнал о Манвеле от работников тюрьмы. А в день его смерти он слышал, как дверь в камеру Манвела постоянно открывалась и закрывалась. А через один-два дня работник тюрьмуы сказал Егише: видишь, что мы сделали с вашим пастухом. Свидетельства Егише Геворкяна подтверждены рассказом оказавшегося в Азербайджане военнослужащего Акопа Инджигуляна, которого Егише встретил в тюрьме. Инджигулян рассказал, что Егише Геворкян из окна своей камеры спустил ему на веревке сигареты.
Кроме того, злополучное кресло, сидя в котором Манвел Сарибекян давал интервью, по словам Инджигуляна, находится в фойе второго этажа тюрьмы, а не в студии азербайджанской телекомпании ANS, и Инджигулян сам сидел в этом кресле. То есть в тюрьме была создана имитация телевизионного павильона.
Если б мы зафиксировали и доказали факт похищения людей диверсантами, а я думаю, что и Карен Казарян, и Манвел Сарибекян были похищены и увезены из Армении, то подтвердилось бы и нарушение ст.14 Европейской конвенции о правах человека (запрещение дискриминации).