Կայացել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային հերթական հանդիպումը
Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ Արմեն Սարգսյանն այսօր նախագահական նստավայրում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Կարևորելով արդեն ավանդական դարձած, պարբերական բնույթ կրող հանդիպումները՝ Արմեն Սարգսյանը և Նիկոլ Փաշինյանը քննարկել են երկրի ընթացիկ օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Արմեն Սարգսյան- Պարոն վարչապետ, ուրախ եմ այսօր հյուրընկալել Ձեզ: Սա, կարծես, մեր ավանդույթն է՝ պարբերաբար հանդիպել, քննարկել և՛ երկրում, և՛ երկրից դուրս՝ միջազգային ոլորտում տեղի ունեցող բոլոր իրադարձությունները, նաև կիսվել մեզանից յուրաքանչյուրի ինստիտուտի՝ կառավարության և նախագահական ինստիտուտների այցելությունների, հանդիպումների, ձեռքբերումների, դժվարությունների մասին:
Այնպես որ, կրկին ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան- Շնորհակալ եմ պարոն նախագահ, ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար: Սա, ըստ էության, 2020 թվականի մեր առաջին աշխատանքային հանդիպումն է, և ուրախ եմ նաև արձանագրել, որ 2019 թվականը հաջող տարի ստացվեց Հայաստանի Հանրապետության համար: Հրապարակվել են 2019 թվականի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշները, և կարող եմ արձանագրել, որ 2019-ին ունեցել ենք տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի առավելագույն թիվը՝ այդ մեթոդով տնտեսական հաշվարկների մեկնարկից ի վեր. մեկնարկը եղել է 2011 թվականին: 2019-ին մենք արձանագրեցինք հեղափոխությունից հետո անցումային կառավարման շրջանը և մեր քննարկումների առանցքում էլ միշտ եղել է այն, որ պետք է ավելի ու ավելի շատ կարևորենք մեր երկրում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների թեման և հիմնադրենք ու ներդնենք ռազմավարական կառավարման տրամաբանությունը:
Կարծում եմ, որ 2020 թվականին հենց այդպիսի մի փուլ ենք թևակոխում, և մեր երկրում ինստիտուտների կայացումը, հակակշիռների և փոխզսպումների համակարգի ներդրումը մշտապես եղել է մեր ուշադրության կենտրոնում և հիմա էլ մեր ուշադրության կենտրոնում է: Գիտեք, նաև արձագանքել եք Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, եթե կարելի է ասել ճգնաժամին, և այսօր հույս ունեմ, որ մենք կքննարկենք նաև այդ խնդիրը, մտքեր կփոխանակենք:
Իհարկե, ես միանշանակ կիսում եմ Ձեր այն տեսակետը, որ մենք այդ հարցին պետք է մոտենանք հենց երկրի ինստիտուցիոնալ կայացման տրամաբանությամբ, մեր երկրի ազգային և պետական շահերի տրամաբանությամբ, հակակշիռների և փոխզսպումների ճշգրիտ և աշխատող համակարգ ունենալու տրամաբանությամբ, որովհետև միայն այդ պարագայում է, որ մենք կունենանք անշրջելի ժողովրդավարություն, անշրջելի օրենքի գերակայություն՝ սրանից բխող հետևանքներով, և, իհարկե, անշրջելի Սահմանադրական իրականություն, որը մշտապես եղել է մեր ուշադրության կենտրոնում և մեր աշխատանքային քննարկումների առանցքում: Այնպես որ շատ ուրախ եմ այս առիթի համար:
Նախագահ Արմեն Սարգսյան- Շատ լավ, ես էլ եմ պատրաստ քննարկման: Ուշադրությամբ կլսեմ Ձեզ, պարոն վարչապետ: Շատ էական է այն, ինչ Դուք ասացիք՝ ինստիտուտների կայանալը մեր երկրում, հավասարակշի՛ռ ինստիտուտների, որովհետև եթե խոսում ենք երկարաժամկետ, կայուն զարգացման մասին, առանց դրա հնարավոր չի լինի:
Իհարկե, արժե նաև քննարկել ապագա ծրագրերը՝ ներդրումային ծրագրերը: Ուրախությամբ կարող եմ ասել, որ կարծես թե նոր, փոքրիկ հաղթանակներ կան իմ այցելությունների ժամանակ՝ լինի դա Պարսից ծոցի երկրներ, Դավոս կամ Իսրայել: Կկիսվեմ Ձեզ հետ:
Հանդիպման առնչությամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է կատարել իր ֆեյսբուքյան էջում՝ հայտնելով, որ ինքն ու Արմեն Սարգսյանը ունեն ընդհանուր սկզբունքներ եւ պատկերացումներ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի լուծման ուղիների վերաբերյալ:

Никол Пашинян и Армен Саркисян обсудили вопросы текущей повестки дня и программы развития страны
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня в резиденции президента Республики Армения провел рабочую встречу с президентом Арменом Саркисяном.
Подчеркнув важность ставших уже традиционными регулярных встреч, Армен Саркисян и Никол Пашинян обсудили вопросы, касающиеся текущей повестки дня страны.
Президент Армен Саркисян: “Господин премьер-министр, рад принять Вас сегодня. Это, кажется, уже наша традиция - периодически встречаться, обсуждать все события, происходящие как в стране, так и за ее пределами в международной сфере, а также делиться результатами визитов, встреч, достижениями, представлять трудности института каждого из нас - правительства и президентского института.
Так что, вновь приветствую Вас в резиденции президента Республики Армения”.
Премьер-министр Никол Пашинян: “Благодарю, господин президент, рад видеть Вас. Это, по сути, наша первая рабочая встреча в 2020 году, и я рад также констатировать, что 2019 год для Республики Армения был довольно удачным. Опубликованы показатели экономической активности 2019 года, и я могу констатировать, что в 2019 году у нас был самый высокий показатель экономической активности с начала экономических расчетов таким методом. Старт был в 2011 году. Хочу также отметить, что 2019 год был переходным периодом после революции, и в центре наших обсуждений всегда было то, что мы должны уделять все больше и больше внимания теме институциональных реформ в нашей стране, сформировать и внедрить логику стратегического управления.
Думаю, в 2020 году мы начинаем именно такой этап, становление институтов в нашей стране, внедрение системы сдерживания и противовесов всегда были и сейчас также находятся в центре нашего внимания. Вы также отреагировали на ситуацию, можно сказать, даже на кризис вокруг Конституционного суда, и сегодня, надеюсь, мы обсудим и связанную с этим проблему, обменяемся мнениями.
Конечно, я однозначно разделяю Вашу точку зрения, что мы должны подходить к этому вопросу именно в рамках логики институционального становления страны, логики национальных и государственных интересов нашей страны, логики наличия точной и работающей системы противовесов и взаимных уступок, поскольку только в этом случае у нас будет необратимая демократия, необратимое верховенство закона со всеми вытекающими из этого последствиями, и, конечно, необратимая конституционная реальность, которая всегда была в центре нашего внимания и наших рабочих обсуждений. Так что, очень рад этому поводу”.
Президент Армен Саркисян: “Очень хорошо, я тоже готов к обсуждению. Внимательно выслушаю Вас, господин премьер-министр. Очень важно то, что Вы отметили - становление институтов в нашей стране, уравновешенных институтов, потому что, если мы говорим о долгосрочном, стабильном развитии, без этого оно не будет возможным.
Конечно, стоит также обсудить и предстоящие программы - инвестиционные программы. Я с удовлетворением могу отметить, что, кажется, достигнуты новые, небольшие победы во время моих визитов: и в страны Персидского залива, и в Давос, и в Израиль. Поделюсь ими с Вами”.
Никол Пашинян и Армен Саркисян обсудили вопросы, связанные с текущей повесткой дня и программами развития страны.