Գագիկ Խաչատրյանը կմնա կալանքի տակ
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Սերգեյ Մարաբյանի, որոշեց մերժել ՊեԿ նախկին նախագահ, ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու որոշման դեմ նրա պաշտպանի բողոքը: Խաչատրյանն, այսպիսով, կշարունակի մնալ կալանքի տակ:
Հիշեցնենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, և 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելը: Ըստ մեղադրանքի՝ հանցագործությամբ պատճառված վնասի չափը հասնում է 7 մլրդ դրամի:
Խաչատրյանը ձերբակալվել է 2019թ․ օգոստոսի 27-ին, ապա կալանավորվել: Հինգ ամսից ավելի է՝ գտնվում է կալանքի տակ: Նրա հետ միասին ձերբակալվել և կալանավորվել էր նաև եղբորորդին՝ Կարեն Խաչատրյանն, որն օրեր առաջ ազատ է արձակվել:

Гагик Хачатрян останется под арестом
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Сергея Марабяна отклонил жалобу защитников бывшего председателя Комитета госдоходов, бывшего министра финансов Гагика Хачатряна на продление срока его ареста.
Таким образом, Хачатрян останется под арестом.
Напомним, что бывший глава Минфина обвиняется в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия, а также в растрате в особо крупном размере. Размер причиненного преступлением ущерба достигает 7 млрд драмов.
Гагик Хачатрян находится под стражей более пяти месяцев. Вместе с ним был арестован и его племянник, Карен Хачатрян, который несколько месяцев назад вышел на свободу.