Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ` հանրաքվեն խթանելու է տնտեսական ակտիվությունը
Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին հետաքրքրվեց, թե ապրիլի 5-ին սպասվող հանրաքվեն ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ երկրի տնտեսական ակտիվության վրա: Պատգամավորի խոսքով` կա տեսակետ, որ երկու ամիս տևող քարոզարշավն ու հանրաքվեն կարող է բացասական ազդեցություն թողնել տնտեսության վրա:
«2019 թվականի փորձը ցույց տվեց, որ Հայաստանի տնտեսության վրա ազդող հիմնական գործոնը ապագայի նկատմամբ ՀՀ քաղաքացիների վստահությունն է: Ուզում եմ հավաստիացնել, որ այդ քարոզարշավի ընթացքում Հայաստանի քաղաքացիների վստահությունն ապագայի նկատմամբ ավելի կուժեղանա, ինչը նշանակում է, որ տնտեսական ակտիվությունն ավելի կմեծանա»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի վստահեցմամբ` հանրաքվեն ոչ միայն բացասական ազդեցություն չի ունենալու, այլ հակառակը` կունենա աշխուժացնող ազդեցություն:
«Մանավանդ, ինչպես երևում է, արտերկրում գտնվող մեր բազմաթիվ քաղաքացիներ պատրաստվում են գալ քվեարկելու համար, մենք ոնց որ թե ստեղծում ենք տուրիզմի նոր տեսակ, որը կոչվում է ընտրական տուրիզմ»,- ասաց Փաշինյանը:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ասաց, որ ընտրական տուրիզմը նոր չի ստեղծվում:
Վարչապետն ափսոսանք հայտնեց, որ առաջինը Հայաստանը չի հորինել ընտրական տուրիզմը:
«Ուզում եմ դիմել մեր հայրենակիցներին, ովքեր Հայաստանի քաղաքացիություն ունեն, անպայման այս ընթացքն օգտագործեն: Մանավանդ հիմա շատ ցածր սակագներով էժան ավիատոմսեր կարելի է գնել մի շարք եվրոպական քաղաքներից և ժամանել Հայաստան»,- ասաց նա:
Փաշինյանը վստահեցրեց, որ աննախադեպ ծավալի կապիտալ ծախսերը, որոնք Կառավարությունը պլանավորել է, խթանելու է տնտեսությունը, ինչպես նաև անշարժ գույքի շուկայում տիրող ակտիվությունը:

Никол Пашинян убежден: референдум стимулирует экономическую активность
Председатель постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян в ходе сегодняшнего Правительственного часа поинтересовался, какое воздействие окажет предстоящий 5 апреля референдум на экономическую активность страны. По словам депутата, высказывается мнение, что двухмесячная агитационная кампания и референдум могут негативно сказаться на экономике страны.
“Опыт 2019 года показал, что основным фактором, воздействующим на экономику Армении, является уверенность граждан РА в будущем. Хочу зааверить, что в ходе предстоящей агитационной кампании уверенность граждан Армении в своем будущем еще больше усилится, что будет означать дальнейшее повышение экономической активности”,- сказал Никол Пашинян.
Премьер заверил: референдум не только не окажет отрицательного воздействия, но, наоборот, будет способствовать активизиации.
“Тем более, что, как мы видим, многие находящиеся за границей наши соотечественники собираются приехать голосовать. Мы, пожалуй, создаем новый вид туризма – избирательный туризм”,- сказал Пашинян.
Министр экономики Тигран Хачатрян заметил, что избирательный туризм – не новое явление. Премьер выразил сожаление по поводу того, что не Армения первой придумала этот вид туризма.
“Хочу обратиться к имеющим гражданство Армении нашим соотечественникам обязательно воспользоваться этим событием. Тем более, что сейчас в ряде европейских стран можно приобрести дешевые авиабилеты и приехать в Армению”,- добавил Никол Пашинян.
Премьер заверил, что запланированные правительством беспрецедентные объемы капитальных расходов, а также активность на рынке недвижимости будут стимулировать экономику.