Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերին
Մյունխենյան անվտանգության համաժողովի շրջանակներում փետրվարի 14-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերին: Այս է տեղեկացնում ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
ԱԳ նախարարը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԵԱՀԿ գործադիր մարմինների հետ հաստատված արդյունավետ գործընկերության ամրապնդումը և ընդլայնումը՝ թիրախային նորանոր ծրագրերի և նախաձեռնությունների խթանման միջոցով: Այս տեսակետից քննարկվեցին «Հայաստանի հետ համագործակցության» ԵԱՀԿ ծրագրի շրջանակներում համագործակցությունը և այն առավել արդյունավետ դարձնելու ուղիները։
Զոհրաբ Մնացականյանը և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Գրեմինգերն անդրադարձ կատարեցին Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացին և այս շրջանակում տեղի ունեցած վերջին հանդիպումներին:
Նախարար Մնացականյանն ընդգծեց խաղաղ գործընթացում Արցախի իշխանությունների ուղիղ ներգրավվածության կարևորությունը, հատկապես այն հարցերում, որոնք վերաբերում են Արցախի անվտանգությանը և կարգավիճակին:
Երկուստեք ընդգծվեց խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ամրապնդման և ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելուն ուղղված հաջորդական քայլերի և այս շրջանակում ԵԱՀԿ դերսկատարման կարևորությունը։

While in Germany to attend the Munich Security Conference, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and OSCE Secretary General Thomas Greminger, met on February 14 and discussed several issues, including Nagorno Karabakh.
Mnatsakanyan, according to a statement released by his ministry, noted that Armenia seeks to expand and strengthen the effective partnership established with the OSCE executive structures through new targeted programs and initiatives. In this regard, the sides discussed collaboration in the framework of the OSCE Cooperation with Armenia program and ways to enhance its efficiency.
Mnatsakanyan and Greminger touched upon the Nagorno-Karabakh peace process and the recent meetings held.
Mnatsakanyan stressed the importance of the direct engagement of Artsakh authorities in the peace process, especially on issues related to the security and status of Artsakh.