Հայաստանն Իրանի հետ հաղորդակցությունը 2 շաբաթով դադարեցնում է
Հայաստանի կառավարությունն արտահերթ հեռակա որոշում կընդունի Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ հաղորդակցությունը 2 շաբաթով դադարեցնելու մասին։ Այս մասին քիչ առաջ ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
հիմնվելով ՀՀ Պետական սահմանի մասին օրենքի 16-րդ հոդվածի վրա, որը վերաբերում է վարակիչ հիվանդությունների տարածման սպառնալիքի դեպքում պետական սահմանով հաղորդակցության ժամանակավոր դադարեցմանը, կառավարությանը արտահերթ հեռակա որոշում կընդունի Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ հաղորդակցությունը 2 շաբաթով դադարեցնելու մասին։
Մասնավորապես, կդադարեցվի Իրան-Հայաստան օդային հաղորդակցությունը ու Մեղրիի սահմանային անցակետով անձանց մուտքը Հայաստան։
Տեղեկացնում եմ նաև, որ վաղը առավոտյան տեղի կունենա Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող հանձնաժողովի նիստը, որի ընթացքում կքննարկենք մեր հետագա քայլերը, հավանական սցենարները ու դրանցից բխող միջոցառումները։ Այս հանձնաժողովը, ի դեպ, գործում է հունվարի 31-ից։
Ամեն դեպքում՝ հարկ եմ համարում ընդգծել, որ խուճապային տրամադրություններ տարածելու ոչ մի հիմք չկա: Նման գործողությունները բոլոր դեպքերում վնասակար են»,- գրել է վարչապետը:

На две недели прекратится сообщение между Арменией и Ираном
Правительство Армении заочно примет решение о прекращении на две недели сообщения с Исламской Республикой Иран. Об этом немногим ранее написал на своей фейсбуковской странице премьер-министр Армении Никол Пашинян.
основываясь на ст.16 закона РА “О государственной границе”, которая касается временного прекращения сообщения через государственную границу в случае распространения инфекционных заболеваний, правительство примет внеочередное заочное решение о прекращении на две недели сообщения с Исламской Республикой Иран.
В частности, будет прекращено воздушное сообщение Иран-Армения и въезд лиц через пограничный пункт в Мегри.
Сообщаю также, что завтра утром состоится заседание комиссии по предупреждению распространения коронавируса, на котором мы обсудим наши дальнейшие шаги, вероятные сценарии и вытекающие из них мероприятия. Кстати, эта комиссия действует с 31 января.
В любом случае считаю нужным подчеркнуть, что нет никаких оснований для распространения панических настроений. Подобные действия всегда наносят вред”,- написал премьер-министр.