Դատավոր Արթուր Պողոսյան. «Միայն տեսական գիտելիքները, կրթական աստիճան ունենալը բավարար չեն, որ անձը կարողանա հավակնել դատավորի պաշտոնին»
Վերաքննիչ վարչական դատարանի դատավոր Արթուր Պողոսյանը «Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի փոփոխությունների թեմայով խորհրդարանական լսումներին անդրադարձավ դատավորների թեկնածուների տարիքային շեմի իջեցման առաջարկին: Հիշեցնենք, որ փոփոխություններով առաջարկվում է ամրագրել, որ դատավորի թեկնածուի հավակնորդը կարող է լինել 25 տարեկան` գործող 28-ի փոխարեն:
«Մենք, ըստ էության, նախագծով ցանկանում ենք դատավորների թեկնածուների տարիքային ցենզը իջեցնել` ասելով, որ երիտասարդ, խոստումնալից անձինք կարող են դատավորի պաշտոն զբաղեցնել: Հասկանալի մոտեցում է, բայց ուզում եմ շեշտադրել մի հանգամանք` կրթական մասը մի կողմ, բայց դատավորը պետք է ունենա նաև որոշակի փորձ` և՛ կյանքի, և՛ աշխատանքային, և՛ իրավահարաբերությունների գնահատման իմաստով, միայն տեսական գիտելիքները, կրթական աստիճան ունենալը բավարար չեն, իմ համոզմամբ, որ անձը կարողանա հավակնել դատավորի պաշտոնին»,- ասաց Արթուր Պողոսյանը:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն արձագանքեց` կյանքի փորձը շատ հարաբերական է:
«Հնարավոր է` մարդ 35-40 տարեկանում այդպես էլ կյանքի փորձ չունենա, և չեմ կարծում 25 թե 28 տարեկան՝ դրանց միջև սկզբունքային շատ մեծ տարբերություն կա, կարծում եմ ապագայում տարիքային ցենզ չպետք է լինի: Դատավորներ պետք է դառնան մարդիկ 35-40 տարեկան դառնալուց հետո, Ձեր մատնանշած փորձն ունենալուց հետո, բայց չպետք է մոռանանք՝ ինչ իրավիճակում ենք: Նաև պետք է հաշվի առնել ավելի ավագ և երիտասարդ տարիքով անձանց կրթությունը, արդյոք ավելի ավագ սերնդի բազային կրթությունը համապատասխանում է ներկա պահանջներին, ինչպես՝ օտար լեզուների իմացությունը»,-ասաց Բադասյանը:
Դատավոր Պողոսյանն անդրադարձավ նաև այն հարցին, որ Բարձագույն դատական խորհրդի կայացրած որոշումները բողոքարկելու հնարավորություն կա, սակայն բողոքարկման հարցով կրկին ԲԴԽ պետք է դիմել:
«Արդյոք ճի՞շտ է որ մարմինը, որը ժամանակին որոշում է կայացրել, վերանայի իր որոշումը»,- հարցրեց նա:
Բադասյանն արձագանքեց, որ ուսումնասիրել են Վճռաբեկ դատարանի սահմանադրաիրավական կարգավիճակը և եկել այն եզրակացության, որ այն չի կարող հանդես գալ որպես վերաքննության ատյան ԲԴԽ-ի համար: Ուստի առաջարկվում է, որ ԲԴԽ-ն կարող է վերանայել իր որոշումը նոր երևան եկած հանգամանքների դեպքում:

Судья Артур Погосян: “Наличия только теоретических знаний и образовательной ступени недостаточно для того, чтобы претендовать на должность судьи”
Судья Апелляционного административного суда Артур Погосян, выступая на парламентских слушаниях по вопросу внесения изменений в Судебный кодекс, коснулся предложения о снижении возрастного ценза для кандидатов на должность судьи.
Напомним, что возраст кандидатов на должность судьи предлагается снизить с 28-ми до 25-ти лет.
“Снижением возрастного ценза для кандидатов в судьи мы хотим сказать, что молодые многообещающие лица могут занимать должность судьи. Это понятный подход, но хочу подчеркнуть одно обстоятельство: судья должен иметь не только определенный жизненный и трудовой опыт, но и опыт оценки правовых отношений. Я убежден, что наличие только теоретических знаний и образовательной ступени недостаточно для того, чтобы можно было претендовать на должность судьи”,- сказал Артур Погосян.
В ответ министр юстиции Рустам Бадасян отметил, что понятие “жизненный опыт” относительное. “Человек в 35-40 лет может не иметь жизненного опыта, к тому же я не думаю, что разница между 25 и 28 годами очень существенная. В будущем, на мой взгляд, не должно быть возрастного ценза. Также следует учитьывать образование людей более старшего и молодого возраста. Соответствует ли полученное старшим поколение базовое образование нынешним требованиям, например, в вопросе знания иностранных языков?” – сказал Р. Бадасян.
Судья Погосян коснулся также возможности обжалования решений Высшего судебного совета, подчеркнув, что по этому вопросу нужно обращаться опять-таки в ВСС.
Бадасян пояснил, что после изучения конституционного-правового статуса Кассационного суда пришли к выводу, что он не может быть апелляционной инстанцией для ВСС. Поэтому было предложено, что Высший судебный совет может пересмотреть свое решение в свете вновь открывшихся обстоятельств.