Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործի քննությունը սկսվեց
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան և Նոր Նորք նստավայրում դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, րոպեներ առաջ սկսվեց Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, գյուղատնտեսության նախկին նախարար Սերգո Կարապետյանի, «Ֆլեշ» ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանի և գյուղատնտեսության նախարարության երկու այլ պաշտոնյաների վերաբերյալ քրեական գործի քննությունը:
Դատարանի դիմաց մեկ ժամից ավելի է՝ բողոքի ակցիա է, դատարան բերող ճանապարհներն ամբողջությամբ խցանված են: Այս պահին մի խումբ օպերատորներ և լրագրողներ հնարավորություն չունեն նիստերի դահլիճ մուտք գործելու, քանի որ դահլիճում այլևս տեղ չկա:
Բարսեղ Բեգլարյանն ու Սերգո Կարապետյանը դատարան են մուտք գործել գլխավոր մուտքից: Վերջինս լրագրողների որևէ հարցի չպատասխանեց, իսկ Բարսեղ Բեգլարյանը քրեական գործը որակեց կեղծ թատրոն:
«Նիկոլի արկածները և նրա հետևանքները»,- ասաց Բարսեղ Բեգլարյանը: Սերժ Սարգսյանը դահլիճ մուտք գործեց ծառայողական մուտքից:
Հիշեցնենք, որ այս գործով մեղադրյալի կարգավիճակում է 5 անձ: Նրանցից 4-ին՝ Սերժ Սարգսյանին, Բարսեղ Բեգլարյանին, գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Սամվել Գալստյանին և նույն նախարարության Բուսաբուծության վարչության պետ Գևորգ Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով յուրացումը կամ վատնումը կազմակերպել, դրդելը, օժանդակելը), իսկ գյուղատնտեսության նախկին նախարար Սերգո Կարապետյանին՝ 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով յուրացումը կամ վատնումը):

Началось рассмотрение дела Сержа Саргсяна и других
Несколько минут назад в суде общей юрисдикции ереванских округов Аван и Нор Норк под председательством судьи Ваге Мискаряна началось рассмотрение уголовного дела третьего президента РА Сержа Саргсяна, бывшего министра сельского хозяйства Серго Карапетяна, владельца компании “Флеш” Барсега Бегларяна и других бывших должностных лиц Министерства сельского хозяйства.
Уже больше часа перед зданием суда проходит акция протеста. На всех ведущих к зданию суда улицах возникли заторы.
Группа операторов и журналистов не может пройти в зал судебных заседанй из-за отсутствия там мест.
Барсег Бегларян и Серго Карапетян зашли в здание суда через главный вход. Последний не стал отвечать на вопросы журналистов, а вот предприниматель Барсег Бегларян назвал уголовное дело “ложным спектаклем”, а также “приключениями Никола и их последствиями”.
Серж Саргсян вошел в зал судебных заседаний через служебный вход.
Напомним, что фигурантами данного дела являются пять человек. Четверым из них – Сержу Саргсяну, Барсегу Бегларяну, бывшему замминистра сельского хозяйства Самвела Галстяну и начальнику управления растениеводства того же министерства Геворку Арутюняну – предъявлено обвинение в организации, подстрекательстве, содействии хищению или растрате в особо крупном размере (ч.3 ст.38-179 УК РА). Бывший министр сельского хозяйства Серго Карапетян обвиняется в хищении или растрате в особо крупном размере (п.1 ч.3 ст.179 УК РА).