Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու հարցով որոշում կայացնելու
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանը քիչ առաջ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ Ռոբերտ Քոչարյանի և Մարտի 1-ի գործով մյուս ամբաստանյալների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, գործի վարույթը կարճելու միջնորդությունների վերաբերյալ որոշում կայացնելու:
Հիշեցնենք, որ արդեն մի քանի դատական նիստ է՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով մյուս մեղադրյալներ Արմեն Գևորգյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Սեյրան Օհանյանի պաշտպանները միջնորդություններ են ներկայացնում իրենց պաշտպանյալների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, գործի վարույթը կարճելու վերաբերյալ:
Միջնորդության հիմքում դրված հանգամանքները բազմաթիվ են, պաշտպանները պնդում են, որ ամբաստանյալներին չէր կարող Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով մեղադրանք առաջադրվել, որ Ռոբերտ Քոչարյանի դեպքում չի հաղթահարվել նախագահի անձեռնմխելիության արգելքը: Ներկայացվել են նաև այլ հիմնավորումներ:

Суд удалился для принятия решения по вопросу прекращения уголовного преследования в отношении Роберта Кочаряна и других
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Анны Данибекян немногим ранее удалился в совещательную комнату для принятия решения по ходатайствам о прекращении уголовного преследования в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна и других фигурантов дела “1 марта”, а также о прекращении производства дела.
Напомним, что на последних судебных заседаниях по данному делу защитники Р. Кочаряна, бывшего премьер-министра Армена Геворкяна, бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова, бывшего министра обороны Сейрана Оганяна представили ходатайства о прекращении уголовного преследования в отношении своих подзащитных и прекращении производства дела.