«Ժառանգության» համագումարն «արհամարհել» էին ՀՀԿ-ն ու ՕԵԿ-ը
Այսօր «Ժառանգություն» կուսակցությունը կառավարության նիստերի դահլիճում անցկացրեց 7-րդ համագումարը: Հյուրերի թվում էին` «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ղեկավար կազմն ու անդամները, ԲՀԿ-ից Նաիրա Զոհրաբյանն ու Վարդան Օսկանյանը, ՀՅԴ-ից Վահան Հովհաննիսյանը, ինչպես նաեւ անկախ պատգամավոր Լյովա Խաչատրյանն ու ՕԵԿ-ից վերջերս հեռացած Գագիկ Բաղդասարյանը:
Համագումարին չէին մասնակցում ՀՀԿ-ից ու ՕԵԿ-ից: «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Անահիտ Բախշյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ համագումարին ներկա գտնվելու հրավեր ուղղարկել էին բոլոր կուսակցություններին, եւ ընտրովի մոտեցում չեն ցուցաբերել:
Ելույթով հանդես եկավ Վահան Հովհաննիսյանը: Նա նշեց, որ վերջին 5 տարիների ընթացքում խորհրդարանում ակտիվ համագործակցել են «Ժառանգության» հետ եւ կարեւորեց այդ համագործակցության շարունակականությունը նաեւ խորհրդարանից դուրս: Խոսելով գալիք ընտրություններից՝ Վահան Հովհաննիսյանն ասաց, թե երկրում պոռթկում չի լինի, եթե ընտրությունների ժամանակ հաղթեն իրենք (ընդդիմությունը), իսկ եթե ազատ ու արդար ընտրությունների միջոցով հաղթեն ներկայիս իշխանական ուժերը, ապա միմիայն կշնորհավորեն:
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ղեկավար Խաչատուր Քոքոբելյանը հայտարարեց, որ իրենց կուսակցությունը համագործակցության «երկար ճանապարհ ունի» անցնելու «Ժառանգություն» կուսակցության հետ:
Ելույթով հանդես եկան նաեւ «Ժառանգության» անդամներն ու պատգամավորները: Կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն իր ելույթում կարեւորեց կուսակցությունների համագործակցությունը «ավելորդ եւ անպիտան դարպասներից դուրս» (հավանաբար նկատի ուներ Ազգային ժողովը - հեղ.):
Րաֆֆի Հովհաննիսյանն առանձին-առանձին անդրադարձավ մի քանի ոլորտների, հարեւան պետությունների հետ ունեցած մեր խնդիրներին, նշեց բացթողումները եւ ներկայացրեց կուսակցության պատկերացումները նշված խնդիրների լուծման շուրջ:
«Պետական պաշտոնյան պետք է զուսպ լինի: 5 տարի անխտիր, նախագահից մինչեւ պատգամավոր, դատավոր, դատախազ, գործադիրծադիր մարմնի անդամներ, միմիայն պետք է ծառայեն ժողովրդին: Դրանից հետո թող հարստանան, բիզնեսմեն դառնան, պետական համալսարանի ռեկտոր դառնան, իրենց գիտելիքներն օգտագործելով՝ ինչ ուզում են, թող անեն: Բայց ոչ երբեք օգտագործեն պետական հանգամանքը, քաղաքացուն ծառայելու իրենց շնորհը (օգտագործեն)՝ սեփական կուսակցության խնդիրները լուծելու համար»,- հայտարարեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նրա ասելով՝ իշխանությունները պետք է զսպեն իրենց, եւ պարտադիր չէ, որ իշխանավորները պետական բյուջեի հաշվին «7 աստղանի» հյուրանոցներում ապրեն: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը խոսեց նաեւ արտաքին պարտքի ահռելի չափերի ու կառավարության վարած կործանարար քաղաքականության մասին: Նրա ասելով` այսօրվա իշխանություններն ամեն ինչ անում են՝ ելնելով անձնական եւ կուսակցության շահից:
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդը կոչ արեց նաեւ կրթական ոլորտը զերծ պահել քաղաքականությունից եւ վստահ է, որ գալիք իշխանությունները պետական հիմնարկներից ու հաստատություններից «ցած կիջեցնեն կուսակցությունների զինանշաններն ու ցուցատախտակները»:
«Ինչ գործ ունի կուսակցության անունը դպրոցի, հիվանդանոցի, համալսարանի, մշակույթի տան պատերի վրա, որը պատկանում է ժողովրդին եւ պետությանը»,-ավելացրեց Ր. Հովհաննիսյանը: Ըստ նրան` նոր իշխանության նախագահը, վարչապետը, նախարարները չեն լինելու բուհերի ռեկտորներ, խորհրդի նախագահներ եւ չեն կուսակցականացնելու կրթական օջախները:
Նշենք, որ այսօրվա համագումարում «Ժառանգությունը» չանդրադարձավ գալիք խորհրդարանական ընտրություններին իր համամասնական ցուցակին ու մեծամասնականով առաջադրվողներին: Համագումարը լիազորեց կուսակցության խորհրդին, որ մարտի 18-ին ընտրությունների հետ կապված որոշումներ ընդունի:

РПА и ПОЕ проигнорировали съезд “Наследия”
Сегодня в зале заседаний правительства состоялся 7-ой съезд партии “Наследие”. В числе гостей были руководители и члены партии “Свободные демократы”, члены партии “Процветающая Армения” Наира Зограбян и Вардан Осканян, член АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян, а также независимый депутат Лева Хачатрян и недавно покинувший ряды партии “Оринац еркир” Гагик Багдасарян.
На съезде не присутствовали представители Республиканской партии Армении и партии “Оринац еркир”. Депутат фракции “Наследие” Анаит Бахшян сообщила “Hetq”-у что приглашения на съезд были направлены всем партиям.
На съезде выступил Ваан Ованнисян. Он отметил, что за последние 5 лет АРФД активно сотрудничала в Национальном Собрании с “Наследием”. Говоря о предстоящих выборах, Ованнисян сказал, что если в результате свободных и справедливых выборов победу одержат власти, то их можно будет только поздравить.
Руководитель ”Свободных демократов” Хачатур Кокобелян заявил, что их партии предстоит пройти долгий путь сотрудничества с ”Наследием”.
В своем выступлении лидер ”Наследия” Раффи Ованнисян подчеркнул важность сотрудничества партий. Он также сказал: ”Государственный чиновник должен проявлять сдержанность. В течение пяти лет все – от президента до депутата, судьи, прокурора, членов исполнительного органа – должны только служить народу. После этого они могут обогащаться, заниматьсяь бизнесом, быть ректором государственного университета. Пусть, используя свои знания, делают все, что хотят, но не используют государственные ресурсы для решения проблем собственной партии”.
По словам Раффи Ованнисяна, совсем необязательно, чтобы должностные лица за счет госбюджета жили в 7-звезодочных гостиницах. Ованнисян коснулся также огромного внешнего долга страны и проводимой правительством гибельной политики, отметив, что сегодняшние власти руководствуются исключительно личными и партийными интересами.
Руководитель ”Наследия” призвал оградить образовательную сферу от политики, добавив, что новые власти в лице президента, премьер-министра, министров не будут ректорами и председателями советов вузов и не будут политизировать образовательные очаги.
Отметим, что на съезде не был затронут вопрос пропорционального списка и кандидатов в депутаты от партии ”Наследие” по мажоритарной системе. Съезд уполномочил совет партии принять решения, связанные с предстоящими парламентскими выборами.