Մահացել է հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը
Այսօր՝ կեսօրին, մահացել է հուշարձանագետ, պատմաբան, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի երևանյան գրասենյակի նախագահ Սամվել Կարապետյանը։ Նա 58 տարեկան էր։
Սամվել Կարապետյանը ծնվել է 1961թ․ հուլիսի 30-ին։ 1978-ին ավարտել է Երևանի Միսաք Մանուշյանի անվան թիվ 48 դպրոցը։
Սկսած 1975թ․ թվականից ճամփորդել է Հայկական ԽՍՀ տարածքով բնությունը ուսումնասիրելու նպատակով, իսկ 1978 թվականից սկսած լուսանկարում, չափում և նկարագրում է հայկական հուշարձանները ամբողջ Պատմական Հայաստանի տարածքով։ Երեք տասնամյակի ընթացքում հետազոտում և ցուցակագրում է Պատմական Հայաստանի հայ ճարտարապետության հազարավոր նմուշներ։
Կարապետյանը հայտնի է որպես հարևան պետություններում հայկական հուշարձանների նկատմամբ վերաբերմունքի քննադատ։ Նա կարծում է, որ Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Վրաստանի իշխանությունները նպատակաուղղված իրականացնում են հայկական հուշարձանների ոչնչացման քաղաքականություն։

Умер Самвел Карапетян
Сегодня в полдень умер памятниковед, историк, руководитель ереванского офиса Фонда изучения армянской архитектуры Самвел Карапетян. Ему было 59 лет.
Самвел Карапетян родился 30 июля 1961 г. В 1978 г. окончил 48-ю ереванскую школу имени Мисака Манушяна.
С 1975 г. Карапетян путешествовал по Армянской ССР с целью изучения природы, а начиная с 1978 г. фотографировал, проводил обмеры и описывал армянские памятники на всей территории исторической Армении. На протяжении трех десятилетий Самвел Карапетян занимался изучением и составлением списка тысяч памятников армянской архитектуры исторической Армении.
Карапетян известен как критик отношения к армянским памятникам в соседних государствах. Он считал, что власти Турции, Азербайджана, Грузии проводят целенаправленную политику по уничтожению армянских памятников.