Ատոմակայանի արդիականացման համար արդեն ծախսվել է ավելի քան 200 մլն դոլար
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի արդիականացման համար արդեն ծախսվել է ավելի քան 200 մլն դոլար: Թե որքան կկազմի ողջ ծախսը գործընթացն ավարտելու համար ռուսական կողմի ներկայացուցիչ Յուրի Սվիրիդենկոն, ով ղեկավարում է ՀԱԷԿ-ի շահագործումը երկարաձգելու նախագիծը, դեռ չի կարող պատասխանել:
Այսօր ոլորտի մասնագետների մասնակցությամբ քննարկվում էին Հայկական ատոմակայանի զարգացման հնարավորությունները:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Ատոմային էներգետիկայի վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նունե Ալեքյանը, ի պատասխան հնչող հարցերին, թե Ատոմակայանի շահագործման դադարեցման Եվրամիության պահանջը արդյոք չի կատարվելու` ԵՄ երկրների հետ վիզային ռեժիմի բացման պայմանի դիմաց, Նունե Ալեքյանը պատասխանեց, որ ատոմակայանի փակման ԵՄ պահանջը չի կարող բավարարվել, քանի դեռ երկընտրանքային էներգիայի աղբյուր չկա Հայաստանում, և ատոմակայանի շահագործումն առայժմ չի դադարեցվելու: Իսկ նոր ատոմակայանի կառուցման համար բյուջեում գումարներ դեռևս չեն նախատեսվում:
ՀԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրենի խորհրդական Գերա Սևիկյանը նույնպես հաստատեց, որ քանի դեռ Հայաստանը չունի ատոմակայանին փոխարինող որևէ բան, ատոմակայանը չի կարող փակվել:
Ատոմակայանի արդիականացման աշխատանքային խմբի ուսումնասիրությունների արդյունքում եզրակացություն է կազմվել, որ ատոմակայանը կարող է շահագործվել մինչև 2026 թվականը: Հիմնական ենթակառուցվածքները փոփոխվել են 80 տոկոսով, ինչի արդյունքում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը կարող է 15 տոկոսով բարձրանալ:
Արդյոք Ռուսաստանը, որպես ՀՀ ռազմավարական և ԵԱՏՄ գործընկեր, կարո՞ղ է ֆինանսավորել նոր ատոմակայանի կառուցումը Հայաստանում կամ հնի ամբողջական արդիականացումը: Հնչեցված այս հարցին ՌԴ ներկայացուցիչը խուսափեց պատասխանել. «Ես «Ռոսատոմի» ներկայացուցիչն եմ, ոչ թե Կրեմլի»,- ասաց Յուրի Սվիրիդենկոն:
Էներգետիկայի հայկական գործակալության ատոմային էներգետիկայի ծրագրերի ղեկավար Արտյոմ Պետրոսյանն իր ելույթում նշեց, որ ատոմակայանն անցյալ տարի 27 տոկոս էներգիա է արտադրել` իր 13 տոկոս արտադրողունակության պարագայում:
Լրագրողներին և էկոլոգ Կարինե Դանիելյանին հետաքրքրում էին ատոմակայանի շահագործման հետ կապված բնապահպանական ոլորտին վերաբերող հարցեր: Արտյոմ Պետրոսյանը, պատասխանելով Կարինե Դանիելյանի հարցին, թե որքանով են գնահատված բնապահպանական ռիսկերը ՀԱԷԿ-ի հետագա շահագործման պարագայում, ասաց, որ չի կարող նշել բնապահպանական ռիսկերը, քանր որ դրանք կապված են ռադիոակտիվ թափոնների ռազմավարության և կառավարման հետ: Այդ հարցեը դեռևս Ֆինլանդիան է լուծել, իսկ Ֆրանսիան լուծման ճանապարհին է:
Նունե Ալեքյանն ավելացրեց, որ ռադիոակտիվ թափոնների ռազմավարության հետ կապված փորձում են ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման հիմնարկին վերապահել լիազորություններ, որով նա կարողանա անվտանգ կառավարմամբ սահմանված գործառույթներն իրականացնել:
Հնչեցված մյուս բնապահապանական, այդ թվում` Սևջուր գետի ցամաքելու, ատոմակայանի հովացման համակարգի համար այլընտրանքային աղբյուրներ ստեղծելու, ինչպես նաև ատոմակայանի 5-10 կմ շառավղով հեռավորության, բնակչության անվտանգությանը վերաբերող հարցերն անպատասխան մնացին:

US$200 million has already been spent to modernize Armenia’s aging Metzamor Nuclear Power Plant according to Yuri Sviridenko, who represents ROSATOM, a Russian state corporation specializing in nuclear energy that is heading up the project.
Sviridenko was speaking at a meeting today in Yerevan attended by industry experts.
When asked if Russia, a strategic partner of Armenia and an EEU member, could finance the construction of a new nuclear power plant in Armenia or complete the modernization of the existing one, Sviridenko only said, “I only represent Rosatom, not the Kremlin.”
The Russian expert could not estimate what it would cost to fully modernize the Metzamor plant.
Nune Alekyan, Acting Head of the Department of Atomic Energy of Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, in response to questions raised by the European Union on whether the EU demand for the suspension of the plant will not be met, a condition for an open visa regime with the EU, said as long as there is no alternative energy source in Armenia, the operation of the nuclear power plant will not be stopped.
Alekyan added that the government isn’t planning to allocate funds for the construction of a new nuclear power plant.
Gera Sevikyan, an adviser to ANPP (Armenian Nuclear Power Plant, CJSC) General Director Movses Vardanyan, stated that Metzamor would remain open as long as Armenia had nothing to replace it with.
Studies by the Nuclear Power Plant Task Force show that the nuclear power plant could be operational until 2026. The basic infrastructure has been changed by 80%, as a result of which electricity production can increase by 15%.
Artyom Petrosyan, who heads the Armenian Energy Agency's atomic energy program, said that the plant produced 27% of its energy last year, with 13 % of its capacity.
Journalists and ecologist Karine Danielyan were interested in environmental issues related to the operation of the power plant
Answering Karine Danielyan's question on the extent to which the environmental risks are assessed in the future operation of the plant, Artyom Petrosyan said that he cannot mention the environmental risks, as they are related to the strategy and management of radioactive waste. Finland has still resolved the issue, and France is on the way.