Հաշմանդամություն ունեցող 16-23 տարեկանները մասնագիտական հմտություններ ձեռք բերելու հնարավորություն կունենան
Կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված և հաշմանդամություն ունեցող 16-23 տարեկան անձանց համար կստեղծվի լրացուցիչ ծառայություն, որպեսզի կարողանան ինքնուրույն կյանքով ապրել և մասնագիտական հմտություններ ձեռք բերել։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը նման առաջարկություն է ներկայացրել իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։ Նախարարությունը ծառայությունը որոշել է կոչել՝ «անկախ ապրելակերպ ուղեկցող կյանքի»։
Նախարարությունն ընդգծել է, որ մասնագիտացված մանկատներում շարունակում են խնամք ստանալ 18 տարին լրացած, հաշմանդամություն ունեցող, որևէ հմտություն և կարողություն չունենցող անձինք, որոնց համար ինքնուրույն կյանք վարելն ու հաստատությունից դուրս գալը շատ ռիսկային է:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը նախատեսում է այս տարվանից նաև ճգնաժամային իրավիճակում հայտնված և անհապաղ տեղավորման կարիք ունեցող 0-18 տարեկան երեխաների համար (անհրաժեշտության դեպքում նաև ուղեկցողի հետ) հիմնել ճգնաժամային աջակցության կենտրոններ։ Դրանք կգործեն Երևանում, Գյումրիում և Կապանում:
Այդ կենտրոններում երեխաների խնամքը կիրականացվի առավելագույնը 6 ամիս ժամկետով։ Դրան զուգահեռ մասնագիտական աշխատանք կիրականացվի թե՛ երեխայի, թե՛ ընտանիքի հետ՝ երեխայի հետագա խնամքը կենսաբանական, իսկ դրա անհնարինության դեպքում՝ խնամատար, խնամակալ ընտանիքում կազմակերպելու համար:
Իսկ կենսաբանական ընտանիքից դուրս բերելու անհրաժեշտության դեպքում՝ 0-3 տարեկան երեխաների խնամքի կազմակերպումը պետք է իրականացվի խնամատար ընտանիքում կամ ճգնաժամային աջակցության կենտրոնում։
Իսկ ճգնաժամային աջակցության կենտրոնում տեղավորված երեխաների՝ կենսաբանական ընտանիք վերադառնալու հնարավորության բացառման դեպքում՝ նրանց խնամքը առաջնային կերպով կկազմակերպվի որդեգրման, խնամակալ, խնամատար ընտանիքի միջոցով։

Имеющие инвалидность лица до 23 лет смогут получить профессиональные навыки
Для лиц с инвалидностью в возрасте от 16 до 23 лет, которые оказались в тяжелой жизненной ситуации, будет создана дополнительная служба, помогающая им получить профессиональные навыки и жить самостоятельной жизнью.
Проект соответствующего предложения Министерства труда и по социальным вопросам размещен на едином сайте публикации проектов правовых актов.
Как подчеркивает министерство, в специализированных детских домах продолжают получать уход лица с инвалидностью в возрасте 18 лет, которые не владеют какими-либо профессиональными навыками и для которых ведение самостоятельного образа жизни и проживание за пределами заведения чревато серьезными рисками.
Минтруда и по социальным вопросам предусматривает создать в этом году центры кризисной помощи для детей в возрасте от 0 до 18 лет, которые оказались в кризисной ситуации и нуждаются в безотлагательном устройстве (в случае необходимости вместе с сопровождающим). Такие центры будут действовать в Ереване, Гюмри и Капане.
Максимальный срок ухода за детьми в этих заведениях составит шесть месяцев. Параллельно будет вестись работа как с членами семьи, так и с ребенком с целью организации дальнейшего ухода за ним со стороны биологических родителей, а в случае невозможности этого – со стороны опекунов.
Если потребуется изъять ребенка из биологической семьи, то уход за детьми от 0 до 3 лет должен быть организован в опекунской семье, либо в центрах кризисной помощи.
В случае невозможности возвращения в биологические семьи детей, помещенных в центры кризисной помощи, уход за ними в первоочередном порядке должен быть организован посредством усыновления, опекунов или опекунской семьи.