«Ryanair»-ը ժամանակավոր կրճատում է կարճ տարածության թռիչքները
Իռլանդական «Ryanair» բյուջետային ավիաընկերությունն այսօր հայտարարել է, որ կորոնավիրուսի պատճառով մարտի 17-ից մինչեւ ապրիլի 8-ը կրճատում է (մինչեւ 25 տոկոսով) կարճ թռիչքների գրաֆիկը: Ավիաընկերությունը նշում է, որ կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված իրավիճակի պատճառով անցած շաբաթ նկատվել է մարտի վերջից ապրիլի սկիզբ ընկած ժամանակահատվածի թռիչքների տոմսերի ամրագրումների շոշափելի անկում: Բացի դրանից՝ պարզ է դարձել, որ տոմս գնած ուղեւորների մի ստվար հատված չի ներկայանում չվերթին: Այս իրավիճակը նկատելի է, մասնավորապես, ներիտալական եւ Իտալիայից մեկնարկող թռիչքների պարագայում:
Այդուհանդերձ, ավիաընկերությունը նշում է, թե չվերթների չեղարկումները, որոնց մասին արդեն տեղեկացրել է ուղեւորներին, զգալի ազդեցություն չեն ունենա ընթացիկ ֆինանսական տարվա (ավարտվում է մարտի վերջին) կանխատեսումների վրա, սակայն միեւնույն ժամանակ շատ շուտ է կանխատեսել, թե ինչպիսի ազդեցություն կունենա կորոնավիրուսը ընկերության շահույթի վրա գալիք ֆինանսական տարում:
«Ryanair»-ը հայտարարում է, որ կշարունակի ուսումնասիրել ամրագրումների սեգմենտը եւ ըստ այդմ կարգավորել չվերթների գրաֆիկը: Ըստ ավիաընկերության՝ ինքը համագործակցում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եւ EASA-ի (Ավիացիոն անվտանգության եվրոպական գործակալություն) հետ՝ անձնակազմի եւ ուղեւորների առողջությունն ապահովելու համար:
Նշենք, որ ներկա պահին «Ryanair»-ը դեպի Երեւան թռիչքներ է կատարում Հռոմից եւ Միլանից: Չվերթներն իրականացվում են ամեն երեքշաբթի եւ շաբաթ:
Ինչպես ասվեց, ընկերության գրաֆիկի կրճատումը վերաբերում է կարճ տարածության թռիչքներին: «Eurocontrol»-ը (Օդային նավիգացիայի անվտանգության եվրոպական կազմակերպություն) կարճ չվերթ է համարում մինչեւ 1500 կմ հեռավորության թռիչքները, միջին՝ 1500-4000 կմ, իսկ երկար՝ 4000 կմ-ից ավելի մեծ տարածության փոխադրումները: Երեւանից Հռոմ թռիչքի հեռավորությունը շուրջ 2700 կմ է, իսկ Երեւանից Միլան՝ 2900 կմ: Սա նշանակում է, որ դեպի Երեւան «Ryanair»-ի չվերթները միջին տարածության թռիչքներ են, հետեւաբար դրանք կրճատվածների շարքում չեն կարող լինել:

Irish budget airline Ryanair announced today that due to the coronavirus it will reduce short-term flight schedules (by 25%) from March 17 to April 8.
The airline notes that due to the situation caused by the spread of coronavirus, there has been a noticeable decline in flight bookings for late March to early April. In addition, a large proportion of the passengers with tickets were not boarding flights. This is especially the case for domestic flights within Italy and from Italy.
However, the airline notes that cancellations will not have a significant impact on forecasts for the current financial year (ending March), but at the same time it is too early to predict what impact the coronavirus will have on company profits in the next financial year.
Ryanair says it will continue to study bookings and adjust its flight schedule accordingly. The carrier says it is working with the World Health Organization and EASA (European Aviation Safety Agency) to ensure the safety of its staff and passengers.
Ryanair now flies to Yerevan from Rome and Milan. Flights are operated every Tuesday and Saturday.
As noted, flight cuts are for short hauls.
Eurocontrol (European Organization for the Safety of Air Navigation) deems short-haul flights to be those up to 1500 km Medium-haul flights range from 1,500 to 4,000 km, and long-haul flights are more than 4000 km.
Given that the flight distance from Yerevan to Rome is about 2,700 km, and from Milan to Yerevan is 2,900 km, Ryanair flights to Yerevan are mid-range and shouldn’t be affected.