Դատարանը հետաձգեց Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդությունների քննարկումը
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի և պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումն այս պահին չի դադարեցվի, և սահմանադրական կարգի տապալման կամ դրան օժանդակելու մեջ մեղադրվող նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերաբերյալ գործի վարույթը չի կարճվի:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, քիչ առաջ որոշեց հետաձգել վերը նշված միջնորդությունների լուծումը մինչև դրա համար էական հանգամանքների պարզումը:
Նշենք, որ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ վերջին մի քանի դատական նիստերի ընթացքում գործով բոլոր մեղադրյալների պաշտպանները հանդես են եկել վերը նշված միջնորդություններով:
Պաշտպանները պնդում են, որ ամբաստանյալներին չէր կարող Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով մեղադրանք առաջադրվել, որ նրանց նկատմամբ խտրական վերաբերմունք է դրսևորվել, որ Ռոբերտ Քոչարյանի դեպքում չի հաղթահարվել նախագահի անձեռնմխելիության արգելքը:
Միջնորդությունների դեմ մեղադրող կողմն առարկել է: Դատարանը որոշում կայացնելու համար խորհրդակցական սենյակ էր հեռացել փետրվարի 25-ին:

Суд отложил рассмотрение ходатайств о прекращении уголовного преследования в отношении Роберта Кочаряна и других обвиняемых
На данный момент уголовное преследование в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна, бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова, бывшего вице-премьера Армена Геворкяна, бывшего министра обороны Сейрана Оганяна, а также производство уголовного дела, в рамках которого бывшие высокопоставленные должностные лица обвиняются в свержении или содействии свержению конституционного строя, не будут прекращены.
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Анны Данибекян немногим ранее огласил решение, которым отложил рассмотрение вышеуказанных ходатайств до установления обстоятельств, имеющих существенное значение для этого вопроса.
Отметим, что подобные ходатайства представлялись защитниками обвиняемых на всех последних судебных заседаниях.
Защитники утверждают, что их подзащитным не может быть предъявлено обвинение по ст.300.1 УК РА, что к ним проявляется дискриминационное отношение, а в случае с Робертом Кочаряна не преодолен запрет на неприкосновенность президента.
Обвинение выступило с возражениями против ходатайств. 25 февраля суд удалился в совещательную комнату для принятия решения.