Դատարանը մերժել է Թեղուտի բողոքը
Ապրիլի 1-ին ՀՀ վճռաբեկ դատարանը մերժեց «Էկոդար» բնապահպանական ՀԿ-ի բողոքն ընդդեմ ՀՀ վարչական դատարանի 2010թ. մարտի 24-ին կայացրած որոշման: Հիշեցնենք, որ Վարչական դատարանը մերժել էր «Էկոդար»-ի` ՀՀ կառավարության եւ «ACP» ընկերության դեմ ուղղված հայցը, որով կազմակերպությունը դատարանից պահանջում էր դադարեցնել Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման հետ կապված բոլոր գործողությունները:
Ինչպես «ԷկոԼուր»-ին հայտնեց «Էկոդար» ՀԿ-ի նախագահ Հրայր Սավզյանը, դատարանում հայցի մերժման պատճառները չընթերցվեցին, եւ իրենք սպասում են դատարանի նամակին: «Նամակը ստանալուց հետո, երբ հայտնի կլինեն հայցի մերժման պատճառները, մենք հանդես կգանք հայտարարությամբ եւ կտեղեկացնենք մեր հետագա քայլերի մասին»,- ասաց Հրայր Սավզյանը:

On April 1, Armenia’s Court of Cassation rejected the suit filed by the environmental NGO Ecodar in protest of a RA Administrative Court’s March 24 verdict.
The lower court had also thrown out Ecodar’s suit against the mining company, Armenian Copper Programme. The environmental group had gone to court to get a stop order for the company’s mining operations in Teghut.
EcoLur President Hrayr Savzyan says the Cassation Court did not state the reason for the rejection and that they are waiting for an official response.