Քննարկում՝ նվիրված Սևանա լճի հիմնախնդիրներին
Շրջակա միջավայրի նախարարության նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել քննարկում, որն ուղղված էր Սևանա լճի հիմնախնդիրների լուծմանը։ Քննարկումը վարել է շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը։ Այս մասին հայտնում է Շրջակա միջավայրի նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության, Հայաստանում Շվեդիայի Թագավորության դեսպանության խորհրդական-դեսպանորդ, գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Բիրյեր Կարլսոնը, Գերմանիայի միջազգային համագործակցություն ընկերության (GIZ), «Վեոլիա ջուր» ՓԲ, «Գեոկոմ» ՍՊ ընկերությունների ներկայացուցիչները և շրջակա միջավայրի նախարարության ստորաբաժանումների ղեկավարները։
Ըստ տարածված հաղորդագրության՝ հանդիպման նպատակն էր ներկայացնել Սևանա լճի էկոհամակարգի հավասարակշռության վերականգնման և պահպանության հիմնախնդիրների կարգավորման համար անհրաժեշտ և նախատեսվող գործողությունները։
Նախարարության մասնագետները ներկայացրել են Սևանա լճի առկա վիճակը, կեղտաջրերի մաքրմանն առնչվող խնդիրների լուծումները, գետահուների մաքրման ծրագիրը և Սոթքի լքված պոչամբարի ուսումնասիրության արդյունքները։
Նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանն անդրադարձել է Սևանա լճի հիմնախնդիրներին ուղղված առաջնահերթություններին, մասնավորապես՝ Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության հետ համատեղ ճանապարհային քարտեզի մշակման աշխատանքներին ու համատեղ իրականացվող միջոցառումներին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև Սևանա լճի էկոհամակարգերի վերականգնման համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների ներգրավման հարցը։

Armenia’s Ministry of the Environment organized a roundtable discussion centering on the problems now facing Lake Sevan and the need to restore balance to its ecosystem.
Moderated by Deputy Environment Minister Irina Ghaplanyan, the meeting was attended by Birier Carlson (Adviser-Envoy of the EU Delegation to Armenia, Ambassador of Sweden to Armenia, Chargé d’Affaires Birier Carlson), representatives of the GIZ (German Agency for International Cooperation), Veolia Water CJSC, Geocom LLC, and Ministry of the Environment department heads.
While a ministry press release is short on specifics, it notes that local specialists focused on water/drainage treatment and the abandoned Sotk tailings dam as issues to be targeted.
Ghaplanyan touched upon the work now underway in Armenia with the EU delegation to draft a plan of action and operational measures now in the pipeline.
The issue of attracting financial resources for the restoration of Lake Sevan ecosystems was also discussed.