- Քել ձմռանը գնանք Շրի Լանկա։ Էն օրը Ամիրյանի վրա Նաստյային տեսա, հարցրի՝ թե բա դու հոսթել ունեիր Շրի Լանկայում, չէ՞, ու ասում էիր, որ ուզենամ գնալ, բանալիները կտաս ու կասես՝ ինչը ոնց։
Ես էլ ասեցի՝ է, քե՛լ։ Սպասեցինք ձմեռը ձմեռ դառնա ու փետրվարի սկզբին, առաջին ձյունը դեռ ցեխ չդարձած՝ «Յու» տաքսին մեզ տանում էր օդանավակայան։
«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը։
Էմիրաթների Շարժա քաղաքի օդանավակայանի փքաբլիթներն ուտելուց ու բքած ծխարանում ժամանակ սպանելուց հետո, Շրի Լանկա հասնելուն մնացել էր չորս ինքնաթիռային ժամ։
Շարժայի երակներով հոսող լույսը։
Շրի Լանկայի օդանավակայանում մեզ դիմավորեց տրոպիկական թանձր տոթը ու, տասը րոպե հետո, Աջանի ուղարկած տաքսու վարորդը։
Աջանը՝ Նաստյայի շրիլանկացի գործընկերը, ում հետ և բացել են «Chill Space» հոսթելը։
Նարեկն ասում է՝ գրեմ «Չիլում զիլ էր», բայց ես հրաժարվում եմ։ «Առավոտը» Chill Space հոսթելում։
Երբ արթնացանք, արդեն ցերեկ էր, ու որոշեցինք, ինչպես հարիր է իրեն հարգող զբոսաշրջիկին, ուղղակի շրջել Նեգոմբոյում՝ մեր հոսթելի քաղաքում։
Մենք առաջին օրն այնքան զարմացած էինք աջ ու ձախ նայում, որ մարդիկ էլ մեզ էին նայում, ամեն քայլափոխի բարևում, ժպտում ու հաճախ հարցնում՝ որտեղից ենք։
Էս լուսանկարը երբ Աջանին ցույց տվեցինք, ասաց, որ երևի այստեղ մի մեծ գերդաստան է ապրում՝ ամեն հարկում մի ընտանիք։
Հետո միանգամից հայտնվեցինք մեծ, աղմկոտ փողոցում։
Դեռ հոսթելի հարևանությամբ ենք, եղանակն այնպիսին է, կարծես տելեպորտ ենք եղել օգոստոսի Երևան։
Դոկումենտալիստի երևակայական պատասխանատվության զգացմանը հետևելով՝ մտանք մի պատահական բակ։
Աղջիկներն էստեղ էլ են ավելի ամաչկոտ։
Ընտանիքը բակում այծեր ու հավեր էր պահում․ ահա ամենաթիթիզը նրանցից։
Տղաները, կարծես, հատուկ պատրաստվել էին նկարվելու համար․ սկսեցին ցատկոտել՝ ինչպես Մարվելի հերոսներ։
Սկզբում ուրախանում էինք ամեն անգամ տուկ-տուկ տեսնելիս ու նկարում, իսկ հետո սովորեցինք ու հրաժարվեցինք տուկ-տուկների սակրալիզացիայից։
Ինչ-որ տան պատշգամբը երկու արձանների համար պատվանդան էր ծառայում։
Արտացոլված տուկ-տուկի հետնապակիում։
Տուկ-տուկն ամենատարածված տրանսպորտն է Շրի Լանկայում, նույնիսկ հավելվածով կարող ես կանչել։
Հետո «զում» արեցինք․ Մարիամն ու Հիսուսն էին։
Զգացինք, որ քաղցած ենք ու ծարավ։ Ինչ-որ բուրգերանման բան կերանք, որովհետև բաց էինք թողել տեղական սթրիթ-ֆուդի ժամերը․ առավոտյան 6-8-ը ու ցերեկը կեսօրից մինչև 2-ը։
Իսկ իսկական պաղպաղակ տենց էլ չկերանք։
Խմեցինք մեր առաջին տրոպիկական հյութը։ Էստեղի մանգոն, իրոք, մանգո է, անանասն էլ՝ անանաս։
Հարգելի՛ ատենակալներ, չմոռանանք, թե ինչու ենք հավաքվել ու քայլենք դեպի ծովափ։
Տարբերվի՛ր։
…Ու նավակներից մեկի վրա մեր եռագույնն է։
Ճանապարհը հոսթելից դեպի ծովափ անցնում էր էս ջրանցքի մոտով։ Կառուցել են բրիտանացիք, բայց կոչվում է Դանիական...
Ծո՜վ։
Ափի կրպակներից ինչ-որ խրթխրթան ծովամթերք վերցրինք։ Ահագին կծու էր, որից եզրակացրինք, որ մոտեցել ենք տեղական ուտելիքին։
Ծովը, ավազը՝ բոբիկ ոտքերիդ տակ, քամուց թրթռացող ամառային շորիկը շատ լավ զգացողություններ էին առաջացնում: Ոնց որ նավապետ լինեիր, ու հասկացել էիր, թե նավիդ քիթը որ կողմ ուղղես, ճամփորդությունդ ուր է տանելու։
Չտեսանք՝ տեղացիները մի օր լողան։ Հիմնականում ափի մոտ թրջվում էին։
Գնացինք Աջանի խորհուրդ տված ծովամերձ բարը՝ Ռոդեոն։
Այս հսկայական լոբստերները գայթակղեցին Նարեկին և շարունակում են գայթակղել «Լոս Անջելես Թայմզ»-ի առցանց էջերից։ Բայց, ավաղ, ողջ ճամփորդության ընթացքում տենց էլ մնացին խեցգետնային ցնորք։
Միակ տեղական գարեջուրը, որ ամեն տեղ կար, «Լայընն» էր, որը, Նաստյայի զրպարտանքին հակառակ, ահագին լավն էր և, էս սպիտակ պատյանների շնորհիվ, երկար էր սառը մնում։
Կողքի սեղանի բրիտանացիների հետ մի քանի բառ ֆուտբոլի մասին փոխանակելուց հետո քայլեցինք դեպի հոսթել։
Ինչպես գիտենք, բոլոր շները գնում են դրախտ։ Այսինքն՝ էս տան շնապատ աստիճանը, որի մոտով անցանք հոսթելի ճամփին, Զեփի Stairway to Heaven-ը, «Դրախտի աստիճանն» է։
Բրինձ-վերմիշել կերանք։ Առանց միջադեպերի։ Բայց լավ էր։
Ճամփին կանգ առանք՝ տեղական ուտելիք ուտելու։ Ինչ-որ տարօրինակ բլիթանման բաներ հյուրասիրեցին, մինչև սպասում էինք մեր պատվերին։
«Խմա՞ծ ես։ Թմրանյութերի ազդեցության տա՞կ։ Տասնութ դեռ չկա՞ս»։ Սկզբում, երբ չես նկատում ներքևի գրածը՝ «Գնա, հետո կգաս»-ը, թվում է, որ ցուցանակը կանչում է այդ երեք նախապայմաններին համապատասխանողներին՝ դաջվածք անելու։
Ինչպես պատահաբար տոնեցինք Շրի Լանկայի անկախության օրը
Հոսթելի հյուրերից մեկից իմացանք, որ հաջորդ օրը Շրի Լանկայի անկախության օրն է։ Դրա առթիվ Կոլոմբոյում՝ երկրի ոչ պաշտոնական մայրաքաղաքում, որը մեզնից մի ժամվա հեռավորության վրա էր, առավոտը իննին ռազմական մեծ շքերթ է լինում։ Զարթուցիչները լարված էին, բայց կարողացանք արթնանալ միայն տասին։ Որոշեցինք ամեն դեպքում գնալ տեսնել՝ ինչ կա-չկա։
Արդեն Կոլոմբոն՝ ավտոբուսի լուսամուտից։
Ինչպես բոլոր տուրիստները ճամփորդությունների սկզբում, մենք թագավորական էինք տրամադրված ու որոշեցինք չորս հարյուր դրամ ավել զոհաբերել տեղի աստվածներին։
Երկու տեսակի ավտոբուս կար՝ երկար գնացող, առանց օդորակիչ ու էժան, այն է՝ «նորմալ բաս», կամ օդորակիչով, համեմատաբար թանկ ու արագ։
Դեռ Նեգոմբոյում ենք, սպասում ենք տուկ-տուկին, որ մեզ տանի ավտոկայան։
Ավտոկայանի կողքը մեծ շուկա կար՝ իսկական ասիական թոհուբոհով։
Տուկ-տուկի վարորդի հետ նստեցինք բանակցությունների սեղան։ Ինչպես և կյանքում՝ կարևոր էր ցույց տալ, որ արդյունքը քեզ այդքան էլ չի հետաքրքրում։ «Կամ երկու հարյուր ռուփի, կամ մենք հերթական ավտոբուսն ենք նստում»։ Եվ ահա սուրում ենք մեզ ավելի ծանոթ ուրբանիստական լանդշաֆտով դեպի քաղաքի կենտրոնական զբոսայգի՝ Վիհարամահադեվի։
Հպարտ էինք, որ հասցրինք միայն ոչ պաշտոնական մասին։ Առաջին անգամ էինք ինչ-որ ռազմական շքերթի հետերեկույթի մասնակցում։
Այգու ամբողջ տարածքում շքերթի մասնակից զինվորականները անդադար երգում ու պարում էին։ Նարեկն էլ միացավ։
Կարծես թե տոնական շքերթն արդեն ավարտվել էր, բայց մեզ թվում էր, որ դեռ չի էլ սկսվել։
Շքերթից հետո որոշեցինք մի քիչ վերականգնել ուժերը մոտակա ռեստորանում և զբոսնել Կոլոմբոյով։
Վերցրինք իրենց ամենաավանդական ճաշը՝ տարբեր համեմունքներով փլավ, մանրացված կոկոս, ինչ-որ պստիկ չորացրած ձկներ, գուավայի հյութ։ Էն տերևների ուտելիության աստիճանը կասկածի տակ դնելուց հետո թեթև հայհոյեցինք նաև գուավայի հյութը։ Մշակութաքիմքային տարբերություններ։
Ըստ իմ թյուր անալիզի՝ աղջնակները՝ Հրաշքների աշխարհի Ալիսաները, փախչում են պատի կրիայից՝ ժամանակից։
Կոլոմբոյի հայտնի պատմական ձիարշավարանի նախամուտքը։ Այստեղ ժամանակին եղել է ռազմական թռիչքուղի, պետական համալսարանի լսարան ու ռեգբիի խաղադաշտ։
Տոն օր է, կենտրոնական փողոցները կիսադատարկ են։
Ինչ-որ բակ քաղաքի կենտրոնում։ Բուսականությունը Շրի Լանկայում ամենուր է։
Ավանդական ճաշը:
Կոլոմբոյի փողոցները չափչփելուց հետո որոշեցինք տուկ-տուկ վերցնել ու գնալ լողափ։
Տուկ-տուկի վարորդը առաջարկեց մեզ անվճար տանել լողափ՝ պայմանով, որ կմասնակցենք «դարի աֆյորային»։ Ճանապարհին մտանք մի ոսկերչական խանութ, հինգ րոպե կապույտ սապֆիրների հանդեպ բուռն հետաքրքրություն ձևացրինք, ինչի դիմաց մեր վարորդը ստացավ երկու լիտր վառելիք, իսկ եթե ինչ-որ բան գնեինք, էլ ավելի կերջանկանար, քանի որ կստանար վաճառքի գումարի հիսուն տոկոսը։
«Դարի աֆյորային»։
Ժամանակին բրիտանացիների կառուցած երկաթգիծը տարածվում է ողջ կղզով։ Այստեղ նաև տարածված են հայրիկների գիրկը թառած մանչուկների զբոսանքները։
Գրեթե ողջ ճանապարհորդության ընթացքում կղզու եզրերով էինք գնում՝ հաճախ որպես ուղենիշ օգտագործելով ծովափի երկայնքով ձգվող մեծ փողոցները։
Անկախության օրվա առթիվ լողափից քիչ հեռու մի քանի դրոշակակիր ռազմանավ էին հանել ծով։
Որոշեցինք վերադառնալ Վիհարամահադեվի զբոսայգի, տեսնել՝ ուրիշ ինչ միջոցառում կա քաղաքում։
«Հին» Կոլոմբոն։
«Նոր» Կոլոմբոն։
Փորձում էինք գովազդային վահանակներից հասարակական տենդենցների մասին եզրակացություններ անել։ Նիհար լինելը, կարծես, էստեղ նորաձև չէ։
Ինտենսիվ շինարարություն Կոլոմբոյում։
Ասում են՝ զոհված բայքերների հոգիները վերադառնում են իրենց մոտոցիկլների մոտ՝ որպես էլեգանտ ագռավներ։
«Պրոլետարներ բոլոր երկրների, միացե՛ք»։
Նեգոմբոյի մեր հոսթելում հանդիպած կանադացի կինը համոզված է՝ չինացիները Կոլոմբոն վերածում են Մալազիայի մայրաքաղաք Կուալա-Լումպուրի։
Վերջին տարիներին Շրի Լանկայի խոշոր քաղաքներում, ինչպես ամենուր, վեր են խոյանում նորանոր երկնաքերեր։ Ասում են՝ հիմնական կառուցապատողները չինացիք են։
Վերադարձ Վիհարամահադեվի։
Օրը գլորվում էր դեպի իր ավարտը, ժամանակն էր վերադառնալ Նեգոմբո։
Բայքերով երիտասարդների հետ նկարվեցինք մի հատ իրենց հեռախոսով, մի հատ էլ՝ մեր ֆոտոխցիկով։ Միջազգային հարաբերություններ։
Բուդդան ընդդեմ Սպիտակ տան նմանակի։
Կրիկետը Շրի Լանկայում ամենատարածված մարզաձևերից է և՛ բակերում, և՛ պրոֆեսիոնալ դաշտում։ 1996թ․-ին նրանք նվաճել են Աշխարհի գավաթը, իսկ հետո երկու անգամ բավարարվել արծաթե մեդալով։
Ամբողջ օրը թափառելուց հետո հասանք այգի ու պառկեցինք խոտերին։
Հաջորդ մասում կգնանք ուրիշ քաղաքներ, կպայքարենք կոկորդիլոսների դեմ, կմասնակցենք բուդդիստական տոնի ու լուսաբացը կդիմավորենք կանգառում։ Գուշակեք՝ որն ենք հորինել։ Ընթերցո՛ղ, հետևիր մեզ։

Sometime in October Narek was like, “Let’s go to Sri Lanka this winter. I saw my friend Nastya on Amiryan the other day and asked her about her hostel. Reminded her that she had told me that if I ever find myself around, I can crash for free and that she’ll share all the insider scoop on the country.”
So I, tired from all sorts of Europes, said, “Sure.”
We patiently waited for winter to come to full reign and the morning the first proper snow graced Yerevan streets, we were already on our way to the airport.
“Zvartnots” International Airport. Is this, like, “Soviet Modernism”? Hardly.
After devouring two Krispy Kremes that I had dearly missed and people watching in the misty smoking room at the airport of Sharjah (UAE), we had four more hours on the plane.
The veins of Sharjah circulating light.
Sri-Lanka greeted us with heavy tropical air. And in 10 minutes we were in Ajan’s driver’s car on our way to our hostel.
Ajan, Nastya’s business partner. They’ve opened up “Chill Space” hostel together.
Narek is like, “Write that “Chill was a thrill,” but I refuse to. “Morning” at “Chill Space” hostel.
When we woke up the next day, it was already afternoon so we decided to just wander around in Negombo, as any self-respecting tourist would do. You know, “to get the vibe of the place” or whatnot.
On the first day we looked around with such zeal and intensity that people were staring back, saying “Hi” at every turn, smiling, waving, and often asking where we are from.
When we showed this photo to Ajan, he said that most likely it’s two sisters, each living on a separate floor with their respective families.
And then suddenly we’re on the busy main road.
We’re still in the neighborhood of the hostel. The weather reminds us of August in Yerevan.
Following the sense of imaginary responsibility of an amateur documentalist, we entered a random yard.
Girls are more shy in Sri Lanka, too. Socialization, no doubt.
The family kept goats and hens in their yard. Here’s the prettiest of them all with great translucent ears.
The boys, it seems, were just waiting for someone to take their pictures. They immediately began to jump around and pose like Marvel heroes.
At first we rejoiced every time we saw a tuk-tuk, but then got used to it and quit tuk-tuk sanctification.
Some house’s balcony serves as a pedestal for two statues.
Tuk-tuk back window selfie is the new bathroom selfie.
Tuk-tuks are super popular in Sri Lanka. There’s even an app for getting a ride!
We zoomed in on the photo. Mashtots and...Koryun? Nah, false alarm, it’s Mary and Jesus.
At this point we were quite hungry and ate some burger-like entities. Local street food follows a strict schedule of 6-8 am and 12-2 pm, windows we had missed and were gonna miss over and over again throughout the whole trip.
Never tried the Platonic ideal of ice-cream though.
Our first tropical juice! Here mangos and pineapples are close to their Platonic ideals.
Gentlewomen of the jury, let us not forget the truest reason why we’re here and head to the beach.
Be different.
One of the boats had the Armenian flag on it. #blessed
On the way from the hostel to the seaside we saw a canal built by the Brits. It’s commonly known as the “Dutch Canal.”
The sea! Yay!
We bought some crunchy seafood from the small beachside stores. Since they were quite spicy, we concluded that we had come a step closer to real local food.
The sea, the golden sand under my bare feet, and my windblown summer dress made for a wonderful sensual experience. I felt myself a sea captain that had figured out which direction her ship bow should face, where the trip was gonna take us.
To our surprise, the locals weren’t into swimming at all. Mainly they just drenched their feet near the shore.
The snacks demanded beer and we headed toward the seaside bar Ajan had recommended, Rodeo.
These four spiny lobsters seduced Narek and continue seducing him even now when we’re back in Armenia from the online pages of Los Angeles Times. But alas they were to stay a dream.
The only local beer available everywhere was “Lion,” which was quite good, despite Nasya warning us otherwise. And those white thingies kept it cold for a long time.
We exchanged a few unremarkable remarks with the Brits watching soccer at the table next to us – Lancaster this, New Castle that – and then walked back toward our hostel.
As you know, all dogs go to heaven. Which arguably makes these stairs we passed by Zep’s “Stairway to Heaven.”
Rice or noodles with vegetables and meat. Uneventful, though rather good.
On our way back we stopped by a street vendor for dinner. They gave us egg hoppers while we waited for our food.
At first we didn’t notice the advice below so it appears as though being drunk, on drugs or under age are sound reasons to get a tattoo.
How We Accidentally Celebrated Sri Lanka’s Independence Day
One of the hostel guests told us that the following day was Sri Lanka’s Independence Day. They were gonna have a big military parade at nine in Colombo, Sri Lanka’s biggest city an hour away from us.
The alarms were set but snooze buttons exist, so we woke up only at 10. In any case, we decided to go check it out.
Colombo from the bus window already.
As all tourists at the beginnings of their trips, we felt kingly and decided to sacrifice a whole dollar more to local gods.
There were two types of buses: the “normal bus” was slow, cheaper, and A/C-less, the “abnormal bus” fast, with A/C, and a bit more expensive.
Still in Negombo, waiting for a tuk-tuk to take us to the bus station.
Right next to Colombo’s Central Bus there was a huge noisy market. “A real Asian market,” we thought to ourselves proudly. Forgive us, Edward Said.
As in life, so in bargaining, you have to pretend that you’re not too attached to end results. “Either two hundred rupees or we’re taking the bus,” we announced to the tuk-tuk driver and he obliged. And, oh joy, we are again braving the urban landscape so familiar to our city-rat selves to get to the city’s central park Viharamahadevi.
We were, as usual, proud of ourselves for only making it to the unofficial part. It was, after all, the first after-party of a military parade we had been to.
The soldiers who had participated in the march were dancing and singing all over the park. Narek joined them, because of course he did.
The celebratory march was already over, but we thought at first that it hadn’t started yet.
After the “parade” we decided to get something to eat in the nearby restaurant and then just walk around Colombo. We got The Most Traditional Sri Lankan Meal: rice, different sauces, including coconut sambol, a few weird leaves, potato in curry, and guava juice. Narek immediately theorized that they’re testing out the degree of edibleness of various leaves from random street trees on naive tourists. And we cussed out the guave juice, too. You know, cultural-gastronomical differences.
According to my fancy analysis, the girls are two Alices in Wonderland running away from the wall’s tortoise, the symbol of time.
The entrance hall to the famous historical Colombo Racecourse. It has served as an airstrip, a university lecture hall, and a rugby grounds at different time periods.
It’s a holiday, so the streets are pretty empty.
Some yard at the city center. Sri Lanka is green everywhere.
Traditional Sri Lankan Meal.
We were pretty tired from walking Colombo streets the whole day, so took a tuk-tuk to take us to the seaside.
The tuk-tuk driver offered to take us there for free if we agree to participate in the scam of the century. He took us to some jewelry shop where we feigned acute interest in blue sapphires for five minutes. In exchange, the driver got two litres of petrol. And if we had bought something, he would get 50% of the profit. But of course, we’re not some petty bourgeoisie.
Scam of the century.
The train tracks built by the Brits cover the whole island. So do toddlers out on walks in their dads’ arms. They were everywhere!
Those long roads edging the island facing the sea were our favorites the whole trip. We often used them as a sort of North star, a reference point.
There were a few military boats covered with colorful flags sailing near the shore in honor of Independence Day.
Then we decided to return to Viharamahadevi park to see what else they have going on. (Spoiler alert: Not much).
“Old” Colombo.
“New” Colombo.
When you’re in an unfamiliar society you try to make conclusions about societal trends from everything, inclusing ad banners. It seems like being thin is not fashionable here
Active construction in Colombo.
They say the souls of bikers who’ve passed return to their motorcycles as elegant ravens.
“Workers of the world, unite!”
This woman we met back in our Negombo hostel was sure that the Chinese are set on turning Colombo into Malaysia’s capital Kuala Lumpur.
In recent years, in Sri Lanka’s big cities, as everywhere probably, new skyscrapers scrape the skies. We’ve been told it’s mainly Chinese people’s doing.
Return to Viharamahadevi.
The day was crawling to its end, it was time to return to Negombo.
Young bikers approached us in the park for a photo, so we also took one with our camera. International relations, yo!
Buddha against the copy of the White House.
Cricket is one of the most popular Sri Lankan sports both in yards and professionally. In 1996 the team won the Cricket World Cup and then almost won it two times since then.
After wandering around the whole day, we were exhausted and immediately threw ourselves onto the grass.
In the next part, we will visit other cities, fight a couple of crocodiles, take part in a Buddhist holiday, and watch the dawn at a bus station. Okay, one of these is not true, guess which one. Follow us, reader, and you shall witness bountiful wonders of the East!