Արդարադատության նախարարն ընդդիմությանն առաջարկեց ներկայացնել դատական համակարգի մաքրման լավ տարբերակ
«ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի փոփոխությունների փաթեթը հնարավորություն է տալիս էֆեկտիվ պայքար մղել դատական համակարգի կոռուպցայի դեմ` միաժամանակ չխթարելով դատական իշխանության անկախությունը: Այս մասին նախագծի քննարկմանն իր եզրափակիչ ելույթում ասաց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
«Պարոն Մարուքյանը, պարոն Սիմոնյանն ասում են կախյալ դատական համակարգ ստեղծելու փաստաթուղթ է, դատավորները պետական մարմիններից կախյալ են լինելու: Ո՞ր մարմիններից` էթիկայի և կարգապահական հարցերով հանձնաժողովի՞ց, որտեղ բացարձակ մեծամանություն են կազմում դատավորները, Բարձրագույն դատական խորհրդի՞ց, որտեղ հինգ դատավոր անդամ կա, և հինգ իրավաբան գիտնական, ուսումնական հարցերի հանձնաժողովի՞ց, որտեղ գերակշիռ մեծամասնությունը դատավորներ են, գնահատող հանձնաժողովի՞ց, որտեղ մեծ մասամբ դատավորներ են ընդգրկված: Ինչ ենք ուզում սրանով ասել` ումի՞ց են կախյալ»,- ասաց նախարարը:
Ռուստամ Բադասյանն անդրադարձավ նաև ընդդիմադիրների այն քննադատություններին, որ փաթեթը պետք է ավելի կոշտ գործիքակազմով լիներ, որպեսզի հնարավոր լիներ վեթինգ իրականացնել:
«Պարո՛ն Սիմոնյան, ասում եք՝ կարող էր ավելի կոշտ լինել, պետք էր համակարգը մաքրել: Ո՞նց մաքրեինք, ու՞մ մաքրեինք, հա՛մ խոսում եք դատավորների արժանապատվությունից, դատական համակարգի մասին գեղեցիկ խոսքեր եք վկայակոչում Հին Հռոմից, ու ասում` պետք է մաքրեիք»,- ասաց նա:
Նախարարը հայտնեց, որ նախագծի առաջինից երկրորդ ընթերցում քննարկմանը պատրաստ է ընդդիմադիրների ներկայացրած փոփոխություններն ընդունել, եթե դրանք Սահմանադրությանը չհակասեն:
«Բերե՛ք մաքրելու լավ տարբերակ, մենք ընդունենք, եթե Սահմանադրությանը չհակասի, կշարժվենք առաջ»,- ասաց նա:

Министр юстиции предложил оппозиции представить хороший вариант очистки судебной системы
Пакет поправок к конституционному закону “Судебный кодекс РА” дает возможность вести эффективную борьбу с коррупцией в судебной системе, не нарушая при этом независимость судебной власти. Об этом в своем заключительном выступлении в ходе обсуждения проекта изменений в Судебном кодексе сказал министр юстиции Рустам Бадасян.
“Г-н Марукян и г-н Симонян считают, что этот документ способствует созданию зависимой судебной системы. Напрашивается вопрос: зависимой от каких органов – от комиссии по вопросам этики и дисциплины, в которой абсолютное большинство составляют судьи? От Высшего судебного совета, в состав которого входят пять судей и пять ученых-юристов? От комиссии по учебным вопросам, подавляющую часть членов которой составляют судьи? От оценочной комиссии, большинство членов которой тоже судьи?“ – спросил глава Минюста.
Касаясь критики оппозиционеров о том, что пакет должен иметь более жесткий инструментарий, который позволит осуществить веттинг судей, Бадасян отметил: “С одной стороны вы говорите о достоинстве судей, приводите высказывания древнеримских философов о судебной системе, а с другой заявляете: должны были очистить”.
Министр сообщил, что в период между первым и вторым чтениями он готов принять предложенные оппозиционерами изменения, если они не будут противоречить Конституции.
“Представьте хороший вариант, и если он не будет противоречить Конституции, то мы пойдем вперед”,- добавил Рустам Бадасян.