Նիկոլ Փաշինյան. «Ես նախարարներին հարցաքննելու սովորություն չունեմ, ցանկություն էլ չունեմ»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր Կառավարության կազմում գտնվող նախարարներին, որոնք նախկինում էլ են պաշտոնավարել, չի հարցրել` ծրարով աշխատավա՞րձ ստացել են, թե՝ ոչ: Այս մասին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց Նիկոլ Փաշինյանը` արձագանքելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանի հարցադրմանը: Վերջինս հիշեցրել էր վարչապետի խոսքերը, որ նախկինում պաշտոնյաները ծրարով աշխատավարձ են ստացել, և հետաքրքրվեց, թե արդյոք իրավապահները զբաղվել են այդ հայտարարությամբ, թե ոչ:
«Ձեր կառավարության կազմում կան պաշտոնյաներ, որոնք նախկինում էլ են պաշտոնավարել, իրենց հարցրե՞լ եք՝ ծրարով գումար ստացե՞լ են, արդյոք մա՞ս են կազմել այդ համակարգային կոռուպցիային: Դուք իրենց այդ հարցը ուղղե՞լ եք, թե՝ ոչ»,- ասաց Թանդիլյանը:
Վարչապետ Փաշինյանն արձագանքեց` իրավապահ մարմինները չեն հասցնում զբաղվել իր հայտարարություններով, ինքն էլ դժգոհում է վերջիններիս աշխատանքներից` կոռուպցիայի դեմ պայքարի ծավալի հարցով:
«Ես նախարարներին հարցաքննելու սովորություն չունեմ, ցանկություն էլ չունեմ: Երբ իրավապահ մարմինները հասցնեն իմ բոլոր հայտարարություններով զբաղվել, մենք կարող ենք արձանագրել, որ համակարգային լուրջ հաջողությունների ենք հասել: Պետք է արձանագրենք նաև, որ նման պրոցեսը կարող է տեղի ուենալ երկու մարդու միջև, և դրա բացահայտումն այդքան էլ հեշտ չէ»,- ասաց նա:
Փաշինյնաը բացառեց, որ այժմ նման երևույթ լինի Կառավարությունում, սակայն խնդրեց նման տեղեկություն ունենալու դեպքում բարձրաձայնել:
Մանե Թանդիլյանն արձագանքեց` ոչ թե հարցաքննելու մասին էր խոսում, այլ պարզապես իր ենթականերին հարց տալու մասին: Փաշինյանն էլ հիշեցրեց, որ Թանդիլյանը ևս իր Կառավարության կազմում է եղել` արդյոք իր պաշտոնավարման շրջանում նման բան եղե՞լ է, թե՝ ոչ: Թանդիլյանը տեղից խոսում էր, սակայն նրա ձայնը լսելի չէր:

Никол Пашинян: “Я не имею привычки, да и желания допрашивать министров”
Премьер-министр Никол Пашинян не интересовался у нынешних министров, которые занимали эту должность и ранее, получали они зарплату в конверте или нет. Об этом премьер сказал во время Правительственного часа в Национальном Собрании, отвечая на вопрос депутата оппозиционной фракции “Просвещенная Армения” Мане Тандилян. Последняя, напомнив слова премьера о том, что раньше должностные лица получали зарплату в конверте, поинтересовалась, занялись ли правоохранители этим заявлением.
“В составе Вашего правительства есть лица, которые и раньше занимали эти должности. Вы спрашивали у них, получали ли они деньги в конвертах, имели ли отношение к системной коррупции”,- спросила депутат.
Никол Пашинян отметил, что правоохранительные органы не успевают заниматься его заявлениями, поэтому он сам недоволен масштабами их борьбы с коррупцией.
“Я не имею привычки, да и желания допрашивать министров. Когда правоохранительные органы начнут успевать заниматься моими заявлениями, мы сможем констатировать, что добились серьезных системных успехов. Нужно констатировать, что данный процесс происходит между двумя людьми, поэтому выявить его не так легко”,- сказал премьер.
Пашинян исключил возможность подобного явления в правительстве сегодня, но попросил в случае получения сведений обязательно сообщить. Мане Тандилян уточнила: речь идет не о допросе, а об обращении к подчиненным с таким вопросом. Пашинян, напомнив о том, что в свое время г-жа Тандилян тоже входила в состав правительства, поинтересовался, наблюдалось ли это явление в период ее работы министром. Тандилян с места ответила на вопрос, но ее голос не был слышен.