Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Կառավարության ներկայացրած «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման» և հարակից ներկայացված նախագծերի փաթեթը:
Այն ընդունվեց 100 կողմ, 2 դեմ և 18 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Մինչ քվեարկությունը վարման կարգով խոսեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը՝ ասելով, որ ձեռնպահ կքվեարկեն, իսկ մինչև երկրորդ ընթերցում առաջարկներով հանդես կգան:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն էլ ասաց, որ կողմ են քվեարկելու, և մինչև երկրորդ ընթերցում առաջարկներով հանդես կգան:
Այս նախագիծը քրեաիրավական միջոց չէ, այլ քաղաքացիական հայց ներկայացնելու ինստիտուտ:
Այն թույլ է տալիս բռնագանձել գույքը, որի ձեռքբերումը օրինական եկամտի աղբյուրներով չի հիմնավորվում: Նման գույքի առնչությամբ գործում է ապօրինի ծագում ունենալու կանխավարկածը, որը կարող է պատասխանող կողմը հերքել` գույքի ձեռքբերումը հիմնավորող ապացույցների ներկայացմամբ:

Проект закона о конфискации незаконного имущества принят в первом чтении
Парламент на сегодняшнем заседании принял в первом чтении представленный правительством проект закона “О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение”.
За принятие законопроекта проголосовали 100 депутатов, против – 2, 18 воздержались.
До начала голосования выступил секретарь фракции “Процветающая Армения” Арман Авбоян, который сообщил, что они воздержатся от голосования, а до второго чтения представят свои предложения.
Руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян отметил, что проголосуют “за”, а до обсуждения законопроекта во втором чтении представят свои предложения.
Данный проект закона представляет собой институт подачи гражданского иска. Он позволяет конфисковать имущество, приобретение которого не обосновывается источниками законного дохода. В отношении такого имущества действует презумпция наличия незаконного приобретения, которую отвечающая сторона может опровергнуть, представив доказательства, обосновывающие приобретение имущества.