Լավագույն տղերքը հեռանում են
Արկադի Արզումանյանը ստույգ չգիտե, թե ինքը Տողում ապրած Արզումանյանների, որ սերնդին է պատկանում, սակայն մանրամասն տեղյակ է Տողի պատմությանն ու հաղթանակներին. «Տողն ուրիշ գյուղ է, հերոս գյուղ է: Տողն իր հերոսությունը ցույց է տվել դեռեւս 10-րդ դարում, երբ քոչվոր Բուղան գրավել է ամբողջ Կովկասը եւ իր 40 հազարանոց զորքով 48 հարձակում կազմակերպել Տողի վրա, սակայն չի կարողացել գրավել մեր գյուղը»: Արկադի Արզումանյանը 72 տարեկան է: Տողից բացակայել է շատ կարճ ժամանակով' ուսումը շարունակելու համար:
1958 թ-ից եղել է Տողի ակումբի ղեկավարը: «Ադրբեջանցիները գյուղի եկեղեցու գմբեթը քանդել էին եւ ակումբ դարձրել: Ամեն երեկո գյուղի երիտասաարդները հավաքվում էին ակումբում: Ես նրանց համար տարբեր միջոցառումներ էի կազմակերպում: Երգը, պարը, թատրոնը, կինոն մեր առօրյա կյանքի անբաժանելի մասն էր: Այսօրվա երիտասարդները հետաքրքրություն չունեն, հոգեւոր-մշակութային կյանքով չեն ապրում, չեն սիրահարվում, ընտանիք չեն կազմում»,- դժգոհում է Արկադի Արզումանյանը:
Խմելու եւ ոռոգման ջրից ոչ պակաս նրան մտահոգում է գյուղում ակումբի վերաբացումը. «Մեր երիտասարդները հանդիպելու, միմյանց հետ զրուցելու տեղ չունեն: Ակումբի վերաբացումը նույնքան կարեւոր է, որքան աշխատատեղերի ստեղծումը: Եթե գյուղի բնակչությունը չավելանա, նոր ընտանիքներ չստեղծվեն, մենք կկորցնենք մեր հողերը»:
Ի տարբերություն Տողի մյուս բնակիչների' Արկադի Արզումանյանն առանձնապես ոգեւորված չէ Տողում վերջերս բացված ջրաշխարհով: «Ես դեմ չեմ, որ Տողում ջրաշխարհ լինի, բայց մեր գյուղի համար ավելի լավ կլիներ մի գործարան բացեին, աշխատատեղեր ստեղծեին: Աշխատանք չունեցող մարդը չի կարող օգտվել էդ ջրաշխարհից: Մեզ դպրոց, հիվանդանոց է անհրաժեշտ: Էդ ջրաշխարհը մեզ համար չէ: Դրա փոխարեն մեր ղեկավարները թող մտածեն արտագաղթը ներգաղթով փոխարինելու մասին»:
Արկադի Արզումանյանի երկու որդիներից այսօր մեկն է ողջ: Նրա ավագ որդին զոհվել է պատերազմում: Երկրորդը' Վիրաբը, 35 տարեկան է, ամուսնացած է, ունի երկու աղջիկ եւ ապրում է ծնողների հետ' Տողում: Նա իր համադասարանցիներից միակն է, որ չի հեռացել Տողից. «Պատերազմից հետո, աշխատանք չլինելու պատճառով ընկերներս մեկնեցին Ռուսաստան: Բոլորն էլ հայրենասեր տղաներ են, մինչեւ կռվի ավարտը Տողում են ապրել, բայց այսօր սոցիալական վիճակը նրանց ստիպել է հեռանալ գյուղից: Եթե գյուղում աշխատանք լինի, համոզված եմ, որ կվերադառնան»:
Վիրաբ Արզումանյանն աշխատում է Տողի դպրոցում' մաթեմատիկա եւ ֆիզիկա է դասավանդում: Ուսուցչի աշխատավարձը նրան էլ չի բավարարում, սակայն ընկերների օրինակին հետեւել չի պատրաստվում: Ընտանիքի կարիքները հոգալու համար զբաղվում է նաեւ անասնապահությամբ եւ հողագործությամբ. «Հանուն էս հողի ես եղբայր, ընկերներ եմ կորցրել: Էս հողը պետք է մշակել, էս հողի վրա պետք է կառուցել: Որքան էլ սոցիալական պայմանները ծանրանան, ես Տողից չեմ հեռանա: Եթե սոցիալական պայմաններին նայենք, ապա պետք է չամուսնանանք, երեխա չունենանք»:
Առանց սոցիալական փոփոխությունների սպասելու Արզումանյանները որոշել են ավելացնել իրենց ընտանիքի անդամների թիվը'շուտով կծնվի նրանց երրորդ երեխան: «Երկու աղջիկ ունեմ, ուզում եմ նաեւ տղա ունենալ: Պատերազմի ընթացքում Տողից շատ տղաներ են զոհվել»,- ասում է Վիրաբը:
Վիրաբի կինը' Վարդուհին, Տողի մանկապարտեզում դաստիարակչուհի է: Նրան չի մտահոգում երեխայի սեռը. «Աստծուն տված պարգեւ է, ինչ ծնվելու է, թող ծնվի: Եթե տղա չլինի, չորրորդը կունենանք»: Արզումանյանների ընտանիքում հատկապես հպարտանում են մեծ թոռնիկով։
Գայանեն 6 տարեկան է: Այս տարի պատրաստվում է դպրոց գնալ եւ արդեն հասցրել է գերազանց գնահատականներով ավարտել Տողի երաժշտական դպրոցի առաջին դասարանը: «Սա իմ պարծանքն է, թե Տողում Մշակույթը զարգանա, Գայանես է զարգացնելու: Սա իսկական իմ թոռն է»,- հպարտությամբ ասում է պապը' Արկադի Արզումանյանը եւ Գայանեին խնդրում Մոցարտից որեւէ բան նվագել' նախապես նշելով, որ աղջիկը տանը միայն իր եւ թանկագին հյուրերի համար է նվագում:
Գյուղի մշակույթի տունը պատերազմի ընթացքում ավերվել է: Սուսաննա Բալայանի ջանքերով գյուղն այսօր փոքրիկ երաժշտական դպրոց ունի' 30 սաներով: Տողում համապատասխան մասնագետներ չկան: Սուսաննա Բալայանը շաբաթը 2 անգամ կարողանում է Ստեփանակերտից Տող մասնագետներ բերել: «Նա ինքն էլ Տողեցի չէ: Մեր գյուղում չի ծնվել, բայց Ղարաբաղի ազատագրման շարժման սկզբից Տողում է եղել մինչեւ պատերազմի ավարտը: Նույնիսկ ռազմական գործողությունների է մասնակցել»,- ասում է Արկադի Արզումանյանը:
Սուսաննա Բալայանին Տողում որպես հյուր չեն ընկալում: Հատկապես մշակութային թեմաններին առնչվող բոլոր խնդիրները տողեցիները քննարկում են նրա հետ: Երբեմն ուղղակի հավաքվում են Արզումանյանների տանը՝ զրուցելու եւ անցյալը հիշելու: Տողեցիները վրդովվում են, երբ խոսք է լինում ազատագրված տարածքները հանձնելու մասին. «Նրանք ովքեր հող հանձնելու մասին են խոսում, բա չե՞ն մտածում, թե ի՞նչ պատասխան պետք է տան զոհվածներին, ինչպե՞ս են կանգնելու նրանց շիրիմների առաջ: Ղարաբաղում գրեթե ամեն տան պատին մի զոհվածի նկար է կախված: Տարածք տալու մասին մտածելու դեպքում, ես ի՞նչ խղճով նայեմ զոհված որդուս նկարին: Տարածքներ տալու մասին խոսողները, թող մեկ-մեկ էլ այդ տարածքները ազատագրողների մասին հիշեն»,-խորհուրդ է տալիս Արկադի Արզումանյանը:

Аркадий Арзуманян не знает точно, к какой именно ветви рода Арзуманянов живших в Тохе он имеет отношение, однако до мельчайших деталей изучил историю и победы этого села. “Тох- героическое село. Оно проявило свое геройство еще в 10-ом веке, когда кочевники под предводительством Буги завоевали весь Кавказ. С 40-тысячным войском, организовав 48 атак захватчик так и не смог покорить Тох. ”
Аркадию Арзуманяну 72 года. За всю жизнь он отсуствовал из села на короткое время, когда надо было продолжить учебу. В 1958-ом году руководил сельским клубом. “Азербайджанцы снесли купол церкви и превратили ее в клуб. Каждый вечер молодежь собиралась там и я организовывал для них разные мероприятия. Песни и танцы, театр и кино были неотделимой частью нашей жизни. Сегодня молодых не интересуют духовно-культурные ценности. Они даже не влюбляются, не создают семей...”,- сетует Аркадий Арзуманян.
Реставрацию старой “клубной культуры” он считает не менее насущной проблемой чем водоснабжение, орошение земель и создание рабочих мест. “Нашим молодым негде встретиться и поговорить друг с другом. Если население села не увеличится, не будут создаваться новые семьи, мы потеряем нашу землю. ”- об ъясняет он.
В отличие от других жителей Тоха, Аркадий Арзуманян не в особом восторге от аквапарка, который недавно построили в селе. “Я не против этого, но для села лучше было бы построить какой-либо завод, создать рабочие места. Безработный не в состоянии пользоваться благами аквапарка. Нам школа, больница нужна в селе. Аквапарки не для нас. Вместо этого пусть руководство думает, как уменьшить отток населения и увеличить приток. ”
Старший сын Аркадия Арзуманяна погиб во время войны. Младшему, Вирабу, 35 лет. Он живет с родителями в Тохе, женат и у него две дочки. Вираб единтвенный среди своих однокласников, кто остался в селе. “После войны мои друзья из-за отсутствия в селе работы уехали в Россию. Все они патриоты, до последнего дня войны были в Тохе. Социальные условия вынудили их покинуть родное село. Если будут рабочие места здесь, они все вернутся.”
Вираб Арзуманян работает в сельской школе, преподает математику и физику. Учительского оклада ему конечно же не хватает, однако он не собирается следовать примеру своих друзей. Чтоб прокормить семью занимается скотоводством и земледелием. “За эту землю я брата потерял, друзей. Эту землю необходимо возделывать, на этой земле строить надо. Насколько бы не ухудшились социальные условия, я отсюда не уеду. Если будем обращать столько внимания на социальные условия, то не должны жениться и иметь детей.” В подтверждение этого Арзуманяны готовятся к рождению третьего ребенка. “У меня две дочки, -говорит Вираб,- хочу чтоб мальчик родился. Во время войны много парней из Тоха погибло.”
Жена Вираба Вардуи – воспитательница в сельском детсаде. Пол будущего ребенка ее не интересут. “Это дар Божий, что должно родиться пусть родиться. Если опять будет девочка, не беда, родим четвертого.”-говорит она. В семье Арзуманянов особо гордятся старшей внучкой.
Шестилетняя Гаянэ готовится в этом году пойти в школу, однако, она уже успела наотлично окончить первый класс местной музыкальной школы. “Она моя гордость. Если будет культурное развитие в Тохе, то это ей суждено осуществить,”- с гордостью восклицает дед Аркадий и просит свою любимицу сыграть что- нибудь из Моцарта, заранее предупредив нас, что девочка дома играет только для него и для дорогих гостей.
Дом культуры Тоха был разрушен во время войны. Благодаря усилиям директора, Сусанны Балаян в музыкальной школе села сегодня учится 30 детей. Ощущается нехватка соответствующих специалистов. В неделю два раза ей удается привозить специалиста из Степанакерта. “Она сама не местная, однако с самого начала арцахского движения и до конца войны была в Тохе, даже участвовала в боевых действиях,”- рассказывает Аркадий Арзуманян.
Сусанну Балаян в селе не воспринимают как гостью. Проблемы, особенно касающиеся “культурной” тематики обсуждаются именно с ней. Иногда собираются дома у Арзуманянов, беседуют, вспоминают пережитое.
Здесь, в Тохе, возмущаются когда речь заходит о сдаче занятых земель. “Те кто говорит об этом, не думают, что мы скажем нашим погибшим, стоя у их могил? В Карабахе на стене каждого дома висит портрет погибшего. Думая о возврате земель, с какой душой смогу смотреть на портрет моего погибшего сына? Те кто говорят о сдаче занятых территорий, пусть иногда думают и о тех кто погиб освобождая эти земли,”- советует Аркадий Арзуманян.