Դատարանը մերժեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների ինքնաբացարկի միջնորդությունը
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործը կշարունակի քննել դատավոր Աննա Դանիբեկյանը: Րոպեներ առաջ վերջինս մերժեց Քոչարյանի պաշտպանների ներկայացրած ինքնաբացարկի երրորդ միջնորդությունը:
Նշենք, որ Քոչարյանի պաշտպանները դատավոր Աննա Դանիբեկյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն էին ներկայացրել մարտի 3-ի դատական նիստի ընթացքում: Պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը, հղում կատարելով ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի հարցազրույցներից մեկին, նշել էր, որ Աննա Դանիբեկյանն իշխանությունների համար ցանկալի դատավոր է:
Մեկ այլ ինքնաբացարկի միջնորդություն էլ ներկայացրել էր Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Վարդևանյանը: Վերջինս նաև ամբաստանյալներ Սարգիս Օհանջանյանի և Նարեկ Մութաֆյանի պաշտպանն է, որոնք անցնում են այն գործով, որով դատավոր Աննա Դանիբեկյանը տուժող է: Նարեկ Մութաֆյանի ու Սարգիս Օհանջանյանի մեղադրանքի ձևակերպման մեջ նշվում է, որ նրանք ցանկացել են ազդել Քոչարյանի և մյուսների գործը քննող դատավոր Աննա Դանիբեկյանի կարծիքի վրա:

Судья отклонила ходатайство защитников Роберта Кочаряна о своем самоотводе
Дело второго президента РА Роберта Кочаряна и других бывших высокопоставленных должностных лиц будет продолжать рассматривать судья Анна Данибекян. Несколько минут назад судья отклонила третье ходатайство защитников Кочаряна о своем самоотводе.
Отметим, что ходатайство было представлено на судебном заседании 3 марта. Защитник Айк Алумян, ссылаясь на одно из интервью председателя Высшего судебного совета Рубена Вардазаряна, отметил, что Анна Данибекян – предпочтительный для властей судья.
Еще одно ходатайство о самоотводе Данибекян было представлено другим защитником экс-президента Арамом Вардеваняном. Последний защищал в суде также интересы Саргиса Оганджаняна и Нарека Мутафяна. Оба проходили по делу, в рамках которого Анна Данибекян имела статус потерпевшей.
В обвинительном заключении вышеуказанных лиц отмечается, что они хотели воздействовать на мнение судьи Данибекян, рассматривающей дело Р.Кочаряна и других.