Եվրաինտեգրում. գործընթացի ուղղությունները եւ դժվարությունները Հայաստանում
Եվրաինտեգրումը Հայաստանում հռչակված է ոչ միայն որպես պետական քաղաքականություն, այլեւ ունի արտաքին քաղաքական գերակայություն: Սակայն, ի՞նչ է պետք հասկանալ եվրաինտեգրում ասելով: Ոմանք այն ընկալում են որպես Հայաստանի հարաբերությունները չորս կառույցների՝ ԵԱՀԿ, ԵԽ, ԵՄ, ՆԱՏՕ-ի հետ, մյուսները' միայն ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ:
Հարկ է նշել, որ հիմք ընդունելով միայն ԵԽ-ին Հայաստանի լիարժեք անդամակցությունը (2001թ.)' ԵԽ-ին Հայաստանի ինտեգրման գործընթացը չի կարելի համարել ավարտված: Երկիրը դեռ ամբողջապես չի կատարել ստանձնած պարտավորությունները եւ շարունակում է մնալ դիտարկման ներքո: 2005թ. նոր Սահմանադրության ընդունումից հետո ԵԽ-ի առջեւ ստանձնած Հայաստանի պարտավորությունները կարելի է համարել մեծամասամբ կատարված: Կան, իհարկե, որոշ բացառություններ, ինչպես, օրինակ, այլընտրանքային ծառայության մասին օրենքը: Կարելի է անգամ ամրագրել, որ պարտավորությունների կատարման տեսանկյունից Հայաստանը ֆորմալ իմաստով կարողացել է առաջ անցնել Ադրբեջանից եւ հաստատ ետ չի մնացել հարեւան Վրաստանից: Սակայն, եթե դիտարկենք բարեփոխումներն ավելի խորը (ընդունված եւ փոփոխված օրենքների կիրառելիության' իմպլեմենտացիոն) տեսանկյունից, ապա իրավիճակը չենք կարողանա գնահատել բավարար: Հարավկովկասյան երկրներից եւ ոչ մեկը լիովին չի կարողացել լուծել այս խնդիրը, իսկ լուծման տեմպերում եղած իրավիճակների տարբերությունը գրեթե համեմատական է ֆորմալ գործընթացներում ունեցած տարբերություններին: Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա մոնիտորինգի գործընթացի ավարտ կարելի է ակնկալել միայն եւ միայն այն դեպքում, երբ մեր երկիրը ունակ կլինի անցկացնել եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող համապետական ընտրություններ:
Արժե հատուկ ընդգծել, որ ինտեգրման գործընթացներում միայն հարավկովկասյան հարեւանների հետ մշտապես համեմատվելու գայթակղությունը շատ դեպքերում վնասում է բուն գործընթացին, նրա իրականացման տեմպերին:
Այսպիսով՝ եվրաինտեգրման գործընթացը շատ ավելին է, քան ԵԽ-ի առջեւ ստանձնած պարտավորությունների այս կամ այն չափով կատարումը: Ուստի փորձենք տարանջատել գործընթացի հիմնական բաղկացուցիչները:
Արտաքին քաղաքական գործոն
Արդի աշխարհաքաղաքական զարգացումները ցույց են տալիս, որ ԵՄ քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում ինչ-որ իմաստով միջինացնում եւ հղկում է ՌԴ եւ ԱՄՆ մրցակցությունը մեր տարածաշրջանում: Մյուս կողմից, միայն դեպի հյուսիս ուղղված արտաքին քաղաքականությունն այլեւս իրատեսական լինել չի կարող, հետեւապես եվրաինտեգրումը Հայաստանի համար գրեթե այլընտրանք չունեցող պետական քաղաքականություն է: Այն, որ սա լիովին գիտակցվում է որոշում ընդունողների կողմից, կարելի է չկասկածել: Սակայն այլ հարց է, թե որքանո՞վ են պատրաստ նույն որոշում ընդունողները լիովին իրականացնել եվրաինտեգրման տրամաբանությունից բխող ներքին բարեփոխումները: Ընդ որում՝ իրականացնել ոչ միայն ընդունված օրենքների, այլեւ դրանց կիրառումն ապահովելու եւ այն անշրջելի դարձնելու իմաստով: Հետեւաբար, գործընթացում էական նշանակություն ունի ներքաղաքական գործոնը:
Ներքաղաքական գործոն
Հայաստանի անկախացումից ի վեր բարեփոխումների իմաստով կատարվել է բավական մեծ աշխատանք: Սակայն հասե՞լ է, արդյոք, քաղաքական վերնախավը այն գիտակցման, որ եղած տեմպերը բավարար չեն, եւ որ եկել է իրական, անդառնալի բարեփոխումների իրականացման ժամանակը: Դժվար է ասել: Դժվար է միարժեք եզրակացնել նաեւ, որ կա քաղաքական կամք, հստակեցված են այս խնդիրների հետեւողական եւ լիարժեք լուծման միջոցներն ու գործիքները: Հետեւաբար, ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ մի կողմից զգացնել են տալիս ազգային շահերից եւ պետական անվտանգության անհրաժեշտությունից բխող արտաքին քաղաքական հրամայականները, իսկ մյուս կողմից գրանցվում է իներցիան, որը հիմնված է անձնական եւ խմբային շահերի, տարբեր լծակներին տիրանալու խնդիրների վրա: Բնական է, որ նման երկատված իրավիճակն արտացոլվում է հասարակության վրա' կամա թե ակամա հրամցնելով նրան եվրաինտեգրման բավական խեղաթյուրված մի պատկեր: Օրինակ' մի կողմից ամեն քայլափոխի նույն բարձրաստիճան պետական այրերը հրապարակավ խոսում են Եվրոպայի եւ եվրաինտեգրման մասին (այս արտահայտությունները մեզանում շատ մոդայիկ են, դասվում են ամենից հաճախ արտաբերվող հասկացությունների շարքին), մյուս կողմից' տարբեր խողովակներով եւ միջոցներով Եվրոպան կամ եվրոպական արժեքները հասարակությանը ներկայացվում են վտանգավոր կամ այլասերված քողի ներքո (օրինակ' եվրաինտեգրումը սկսել են նույնացնել ընդամենը կրոնական, սեռական փոքրամասնությունների համար պահանջվող ազատությունների հետ): Շատ քիչ է խոսվում տնտեսական բաղադրիչի մասին: Մինչդեռ սա ունի առաջնահերթ նշանակություն:
Խիստ կարեւոր նշանակություն ունի խնդրի հասարակական ընկալումը, որը ձեւավորվում է ոչ միայն եւ ոչ այնքան վերը նշված գործոնների ազդեցության, որքան սեփական (օբյեկտիվ, երբեմն՝ սուբյեկտիվ) մոտեցումների արդյունքում: Այստեղ հարկ է անդրադառնալ եվրաինտեգրման գաղափարի եւ գործընթացի հասարակական ընկալման հիմնական բաղադրիչին, այն է' հոգեբանական գործոնին:
Հոգեբանական գործոն
Հոգեբանական գործոնն ինչ-որ իմաստով միարժեք ազդեզություն չի գործում հասարակության բոլոր շերտերի, խավերի վրա: Ստորեւ բերված բացասական կաղապարներից, պատկերացումներից յուրաքանչյուրը ձեւավորվել եւ ազդում է տարբեր տարիքային, կրթական եւ այլ խմբերի վրա:
- Դեռեւս լիարժեք չի փոխակերպված ԽՍՀՄ ժամանակներից արմատավորված «Արեւմուտքի» (հիմնականում' ՆԱՏՕ-ի) բացասական ստերեոտիպը:
- Նույնացվում են «Եվրաինտեգրում» եւ «ՆԱՏՕ», «ՆԱՏՕ» եւ «Թուրքիա» հասկացությունները, ինչը Թուրքիայի հետ ունեցած բազմաթիվ չլուծված խնդիրների պատճառով ազդում է հասարակական լայն շերտերի վրա:
- «Եվրաինտեգրում» եւ «Ռուսաստան» հասկացությունների թվացյալ կամ իրական բախման պատճառով ստեղծվում է բացասական ստերեոտիպ, որն ազդում է հասարակական լայն շերտերի վրա, առավելապես միջինից բարձր տարիքի խմբի եւ ՌԴ-ի հետ այս կամ այն ձեւով կապված հասարակական խմբերի վրա:
- Կա Եվրոպայի աշխարհագրորեն եւ այլ կարգի հեռավորության զգացողություն, որը որոշ դեպքերում վեր է ածվում ստերեոտիպի: Այս զգացողությունը բացատրվում է ոչ թե արժեքային համակարգի խնդիրներով, այլ պատմական հիշողությամբ. անցյալում եղել են խնդիրներ, անցյալում եղել են օգնության չարդարացված սպասելիքներ, օգնություն, որը կամ չի ցուցաբերվել, կամ ուշացել է: Այս ստերեոտիպը տարածված է հասարակական լայն շերտերի մեջ:
- Եվրոպան նույնացվում է «պարտավորություններ» բառի եւ (կամ) գաղափարի հետ, այն բացասական ազդեցություն ստեղծող ստերեոտիպ է, առավելապես ազդում է միջինից բարձր տարիքային խմբի, միջին եւ միջինից ցածր կրթական մակարդակ ունեցող խմբերի, ինչպես նաեւ՝ մայրաքաղաքում չբնակվող եւ քիչ տեղեկացված խմբերի վրա:
- Եվրոպան նույնացվում է սեռական, կրոնական եւ այլ փոքրամասնությունների ազատությունների եւ իրավունքների համար պայքարող «մեքենայի» հետ, որը բացի այս «արժեքների» ներմուծումից ու քարոզումից այլ ցանկություն եւ նպատակ չունի: Այս բացասական պատկերացումները տարածված են հասարակության բավական լայն շերտերի մոտ, հիմնականում' ոչ քաղաքաբնակների:
- Հասարակությունը եվրաինտեգրումը դիտում է որպես իշխանությունների կողմից իրականացվող գործընթաց, ինչը բացասական ազդեցություն է թողնում այն շերտերի վրա, որոնք ունեն մերժողական կեցվածք իշխանություններին առնչվող ցանկացած գործընթացի նկատմամբ (հիմնականում սոցիալական ծանր վիճակում հայտնված բնակչություն եւ առավել անպաշտպան սոցիալական խմբեր):
- Հասարակության մեջ կա Եվրոպայի կողմից երկակի ստանդարտների կիրառման զգացողություն (այն հատկապես սրվում է տարբեր ընտրություններից հետո): Նման զգացողության արդյունքում հասարակությունը հակվում է այն մտքին, որ Եվրոպան առավելապես առաջնորդվում է քաղաքական շահերով եւ ոչ թե արժեքային համակարգով: Արժեքային համակարգի եւ շահերի հակադրումը ստեղծում է բացասական ֆոն եւ ազդեցություն է թողնում հասարակական լայն շերտերի վրա:
Շարքը կարելի է շարունակել, սակայն այն բավարար է պատկերացնելու համար, թե որտեղ է պետք փնտրել եվրաինտեգրման դժվարությունների պատճառները եւ, ինչն ավելի կարեւոր է, ինչպես պետք է նվազեցնել դրանք: Եթե այս ամենին գումարենք նաեւ այն հանգամանքը, որ եվրաինտեգրման գործընթացների վերաբերյալ հասարակությունը շատ քիչ է տեղեկացված, որոշ դեպքերում էլ ունի այդ մասին խեղաթյուրված պատկերացում, ապա կարելի է դժվարությունների պատկերը գրեթե ամբողջական համարել:
Ինտեգրման գործընթացում իր ուրույն եւ առանձնահատուկ տեղն ունի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը: Հասարակության մեջ տարածված է այն կարծիքը, թե ինտեգրման արդյունքում կարելի է ունենալ խաղաղ եւ կայուն տարածաշրջան: Սա առավել քան հասկանալի է, եւ կարծում եմ, որ նույն ակնկալիքները կան նաեւ հարեւան Ադրբեջանում: Հետաքրքիր է նաեւ այն հանգամանքը, որ ինտեգրման գործընթացի վերը շարադրված բարդությունները շատ դեպքերում նման են, իսկ որոշ դեպքերում էլ' նույնը Հայաստանում եւ Ադրբեջանում: Սակայն, հակամարտության կարգավորման գործընթացի իմաստով, եղած փորձը, մեղմ ասած, խոստումնալից չէ: Հիշենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը զուգահեռաբար դարձան Եվրոպայի խորհրդի լիիրավ անդամ: ԵԽ-ն փորձում էր ամեն կերպ պահպանել զուգահեռության սկզբունքը' նաեւ այդ ձեւով ցանկանալով նպաստել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Չմոռանանք, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը, ի թիվս այլ պարտավորությունների, ստանձնեցին նաեւ խնդիրը միայն խաղաղ ճանապարհով լուծելու պարտավորություն:
Թե ինչպե՞ս են կատարվել ստանձնած պարտավորությունները երկրներից յուրաքանչյուրում, պարտավորություններից որո՞նք են կատարվել միայն թղթի վրա եւ որո՞նք կարելի է համարել իրապես կատարված' առանձին հոդվածի նյութ է: Սակայն հստակ է' առանց ուժի կիրառման (խաղաղ ճանապարհով) հակամարտության կարգավորման պարտավորությունը կատարված չէ: Եվ իրականում չեն երեւում նշված պարտավորության կատարման միտումներ (առավել եւս Քոչարյան-Ալիեւ վերջին հանդիպումներից հետո): Իրականում մենք ականատեսն ենք քաղաքական կամքի ոչ պատշաճ դրսեւորման: Սակայն հարկ է անդրադառնալ նաեւ մեկ այլ կարեւոր հանգամանքի: Ոչ մի կերպ չեմ ուզում արդարացնել կարգավորման գործընթացի «անարդյունավետությունը», սակայն պետք է նկատեմ, որ հարկավոր է լրացուցիչ մոտիվացիա, որը կլինի կողմերի ընդհանուր շահերի ծիրում: Ասենք' եվրոպական ինտեգրման հնարավորությունը: Այս իմաստով, կարծում եմ, Եվրոպական Միությունը դեռեւս ունենալու է իր ասելիքը: Սակայն յուրաքանչյուր դադար կամ ձգձգում կարգավորման գործընթացում հղի է բացասական նոր հետեւանքներով: Կողմերի միջեւ լարվածության նոր ալիք է նկատվում, որն էլ ուղղակիորեն պայմանավորված է Ադրբեջանում շատ հաճախակի դարձած ծայրահեղ ռազմատենչ հայտարարություններով: Նման իրավիճակում չի կարող որեւէ դրական տեղաշարժ արձանագրվել, այն կարող է հրահրել հակառակ կողմում եւս անհանդուրժողականության տարաբնույթ դրսեւորումներ:
Իմ կարծիքով' եվրաինտեգրման գործընթացի համար մեծ ազդակ կարող է հանդիսանալ Եվրոպական հարեւանության քաղաքականությունը: Սակայն անհրաժեշտ է, որ սպասվելիք Գործողությունների ծրագիրը լինի իրատեսական, զերծ կոռուպցիոն ռիսկերից, նաեւ պարունակի հասարակության իրազեկման, ակտիվ մոնիտորինգի եւ արդյունքների ընթացիկ ու վերջնական օբյեկտիվ գնահատման հստակ սահմանումներ: Անհրաժեշտ է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի Գործողությունների ծրագրերում հստակորեն ամրագրվի դրույթ, ըստ որի ղարաբաղյան հակամարտության կողմերը պարտավոր կլինեն զերծ մնալ ոչ միայն ուժի, այլեւ' ուժի սպառնալիքի կիրառումից : Սա թեկուզեւ փոքրիկ, բայց բնական եւ էական քայլ կարող է լինել իրավիճակը առավել չսրելու եւ կրքերը անիմաստ չբորբոքելու տեսանկյունից:

Евроинтеграция: направления и сложности процесса в Армении
Евроинтеграция провозглашена в Армении не только как государственная политика, но и выдвинута в ранг внешнеполитических приоритетов. Однако, что нужно понимать под евроинтеграцией? Одни воспринимают ее как отношения Армении с четырьмя структурами: ОБСЕ, СЕ, ЕС и НАТО. Другие – с двумя из них: ЕС и НАТО.
Нельзя считать завершенным нынешний этап интеграции приняв за основу только полноправное членство Армении в СЕ (2001г.) по двум причинам. Во-первых потому, что страна еще не полностью выполнила взятые обязательства и продолжает оставаться под мониторингом. После принятия в 2005г. новой Конституции большинство взятых Арменией перед СЕ обязательства можно считать выполненными. Есть, конечно, некоторые исключения, как, например, закон об альтернативной службе.
Можно даже констатировать, что с точки зрения выполнения принятых обязательств Армении формально удалось опередить Азербайджан и она точно не отстала от соседней Грузии. Но если рассмотреть реформы глубже (с точки зрения применения измененных законов - имплементации), то ситуацию нельзя будет оценивать как удовлетворительную. Ни одна из стран Южного Кавказа еще не в полной мере сумела решить эту задачу, а разница в темпах разрешения почти пропорциональна разнице между формальными процессами. Что касается Армении, то можно ожидать завершения процесса мониторинга лишь в том случае, если наша страна сможет провести общегосударственные выборы, соответствующие европейским стандартам.
Стоит особо подчеркнуть, что постоянный соблазн сравнивания себя в ходе интеграции лишь с соседними южно-кавказскими странами во многом наносит ущерб самому процессу, темпам его развития.
Таким образом, процесс евроинтеграции намного больше, чем выполнение в той или иной мере взятых перед СЕ обязательств. Поэтому, попытаемся дифференцировать основные составляющие процесса.
Внешнеполитический фактор
Современные геополитические развития показывают, что политика ЕС на Южном Кавказе к каком-то смысле сглаживает и усредняет противоборство между РФ и США в нашем регионе. С другой стороны, больше не может быть направленная только на север внешняя политика реалистичной, следовательно, для Армении евроинтеграция является безальтернативной государственной политикой. Можно не сомневаться в том, что это полностью осознается теми, кто принимает решение. Но другой вопрос, насколько готовы те же принимающие решение силы провести внутренние реформы, вытекающие из логики евроинтеграции? Причем, провести не только с точки зрения принятых законов, но и гарантирования их применения и необратимости. Следовательно, в процессе значительную роль имеет внутриполитический фактор.
Внутриполитический фактор
После независимости Армении в смысле реформ была проделана довольно большая работа. Но дошла ли политическая элита до того осознания, что имеющиеся темпы недостаточны, и что наступило время реализации реальных, необратимых реформ. Трудно сказать. Трудно также однозначно делать вывод, будто есть политическая воля, четко определены средства и инструменты для последовательного решения этих задач. Следовательно, создана ситуация, когда, с одной стороны, дают о себе знать императивы, продиктованные национальными интересами и соображениями госбезопасности, а с другой стороны, чувствуется инерция, которая обусловлена личными и групповыми интересами, задачами владения различными рычагами. Естественно, что подобная двойственная ситуация отражается на обществе, волей или неволей преподносит ему довольно искаженную картину евроинтеграции. Например, с одной стороны, на каждом шагу те же высокопоставленные государственные мужи говорят о Европе и евроинтеграции (эти выражения у нас довольно модны, относятся к ряду самых часто произносимых высказываний), с другой стороны, по различным каналам и различными средствами европейские ценности и Европа представляются обществу под опасной и искаженной завесой (например, евроинтеграцию начали отождествлять всего лишь со свободами для религиозных, сексуальных меньшинств). Очень мало говориться об экономическом составляющем. Между тем, это имеет первоочередное значение.
Довольно важное значение имеет общественное восприятие задачи, которое формируется не только и не столько в результате названных выше факторов, сколько в итоге собственных (объективных, порою субъективных) подходов. Следует здесь обратиться к основному составляющему общественного восприятия идеи и процесса евроинтеграции, а именно, к психологическому фактору.
Психологический фактор
Психологический фактор в каком-то смысле не оказывает одинакового воздействия на все слои, группы общества. Каждый из отмеченных ниже стереотипов, представлений формировался и воздействует на различные возрастные группы, группы с разным уровнем образования.
- Еще не трансформирован отрицательный стереотип «Запада» (в основном стереотип НАТО), укоренившийся с времен СССР.
- Отождествляются понятия «Запад» и «Европа».
- Отождествляются понятия «Евроинтеграция» и «НАТО», «НАТО» и «Турция», что воздействует на широкие слои общества из-за имеющихся с Турцией множества проблем.
- Из-за кажущихся или реальных противоречий между понятиями «Евроинтеграция» и «Россия» создается отрицательный стереотип, который воздействует на широкие слои населения, в большей мере на группу, старше среднего возраста и на так или иначе связанную с РФ часть общества.
- Есть ощущение географической и иной отдаленности Европы, что в некоторых случаях превращается в стереотип. Это чувство объясняется не задачами системы ценностей, а исторической памятью: в прошлом были проблемы, неоправданные ожидания помощи, помощь, которая либо не была оказана, либо была запоздалой. Этот стереотип распространен в широких слоях общества.
- Европа отождествляется со словом или идеей «обязательств», это – отрицательный стереотип, в большей мере воздействует на группу, старше среднего возраста, группы, со средним и неполным средним образованием, также на не проживающих в столице и плохо информированных людей.
- Европа отождествляется с машиной, которая борется за права и свободы религиозных и сексуальных меньшинств и, которая кроме внедрения и пропаганды этих «ценностей» не преследует и не имеет других целей. Эти отрицательные представления распространены среди довольно широких слоев общества, в основном среди не городских жителей.
- Общество воспринимает евроинтеграцию как процесс, проводимый властями, что оказывает отрицательное воздействие на тех, кто с протестом относиться к любым процессам, имеющим отношение с властями (это в основном население, оказавшееся в тяжелых социальных условиях и наиболее незащищенные социальные группы).
- В обществе есть ощущение придерживания в Европе двойных стандартов (оно в особенности обостряется после различных выборов). В результате подобного чувства общество склоняется к той мысли, что Европа в значительной степени руководствуется политическими интересами, а не системой ценностей. Противопоставление системы ценностей и интересов создает отрицательный фон и оказывает воздействие на широкие слои общества.
Этот ряд можно продолжить, однако он достаточен для понимания, где нужно искать причины сложности евроинтеграции и, что наиболее важно, как можно их сокращать. Если ко всему этому добавим и то обстоятельство, что общество весьма мало информировано о процессах евроинтеграции, а в некоторых случаях имеет искаженное представление о них, то можно считать картину проблем евроинтеграции полной.
В процессе евроинтеграции особое место занимает урегулирование Карабахского конфликта. В обществе распространено мнение, что в результате евроинтеграции можно установить в регионе мир и достичь стабильности. Это более чем понятно, и думаю, что подобные ожидания от евроинтеграции есть и в Азербайджане. Интересно также то обстоятельство, что приведенные выше сложности евроинтеграции во многих случаях похожи, а в некоторых случаях одинаковы в Армении и Азербайджане. Однако в смысле урегулирования конфликта имеющийся опыт, мягко говоря, не обещающий. Вспомним, что Армения и Азербайджан стали полноправными членами Совета Европы параллельно. СЕ пытался всячески сохранять принцип параллельности, желая и таким образом способствовать мирному урегулированию. Не будем забывать, что Армения и Азербайджан, в числе других обязательств, взялись за решение проблемы только мирным путем. Материалом для отдельной статьи являются вопросы, как выполнены взятые обязательства в каждой из стран, какие из них выполнены лишь на бумаге, а какие можно отнести к числу действительно выполненных. Однако ясно, что не выполнено обязательство урегулирования конфликта без применения силы (мирным путем). И в действительности не видны тенденции выполнения этого обязательства (в особенности после последних встреч между Кочаряном и Алиевым).
На самом деле мы являемся свидетелями неадекватного проявления политической воли. Но нужно обратиться также и к другому обстоятельству. Никоим образом не хочу оправдать «неэффективность» процесса урегулирования, но должен заметить, что нужна дополнительная мотивация, которая была бы в рамках общих интересов. Скажем, возможность евроинтеграции. В этом смысле, думаю, Евросоюз еще будет иметь, что сказать. Но любая пауза или откладывания в процессе урегулирования чреваты новыми отрицательными последствиями. Чувствуется новая волна напряженности между сторонами, что напрямую обусловлено частыми крайне воинственными заявлениями в Азербайджане. В подобной ситуации не возможно достигнуть какого-либо положительного сдвига, она может спровоцировать различные проявления нетерпимости и на противоположной стороне.
С моей точки зрения большим стимулом евроинтеграции может стать Политика европейского Соседства. Но нужно, чтобы ожидаемый План действий был реалистичным, без коррупционных рисков, включать в себе четкие определения информирования общества, активного мониторинга и объективной оценки текущих и конечных результатов. Нужно, чтобы в Планах действий Армении и Азербайджана было четко зафиксировано положение, по которому стороны Карабахского конфликта будут обязаны отречься не только от самого применения силы, но и от угроз это сделать. Это может быть хотя и маленьким, но естественным и существенным шагом для того, чтобы не обострять ситуацию и бессмысленно не разжигать страсти.