Հայաստանը ծերանում է
Հայաստանի մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության պատրաստած «Երիտասարդության ազգային զեկույցում», որի հիմքում 2005թ. անցկացված սոցիոլոգիական հարցումներն են 16-ից 30 տարեկան բնակչության շրջանում, ցույց է տվել, որ երիտասարդների մոտ 77 տոկոսը ցանկություն է հայտնում հեռանալ հայրենիքից, այսինքն՝ արտագաղթել: Բացի այդ, երիտասարդների միայն 21%-ն է ցանկություն հայտնել շարունակել բնակվել ներկա բնակավայրում:
Երկրից հեռանալու' երիտասարդների ներկայացրած պատճառները, ըստ ուսումնասիրության, բազմաթիվ են, բայց հիմնականը Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակն է: Ու չնայած, կրկին ըստ պաշտոնական թվերի, մեր երկիրը արդեն քանի տարի արձանագրում է երկնիշ տնտեսական աճ, Հայաստանի 16-ից 30 տարեկան քաղաքացիները (որը կազմում է հանրապետության ողջ բնակչության մոտ 25 տոկոսը, կամ, ըստ պաշտոնական վիճակագրության, 840 հազար մարդ), առաջին իսկ հնարավորության դեպքում հեռանում են երկրից:
1988 թվականի աղետալի երկրաշարժով սկսվեց արտագաղթի առաջին հոսքը երկրի հյուսիսային շրջաններից: Երկրորդ հոսքը ղարաբաղյան հակամարտության հետեւանք էր: Սկզբնական շրջանում դա հարկադրված ներգաղթ էր. Ադրբեջանում տեղի ունեցած արյունալի ջարդերից հետո հարյուր հազարավոր հայեր գաղթեցին հիմնականում Հայաստան եւ Ռուսաստան: 1989-1991 թվականների ընթացքում Ադրբեջանից փախստականների թիվը կազմել է 360 հազար մարդ, այնուհետեւ մոտ 48 հազար փախստականներ գաղթեցին Լեռնային Ղարաբաղից եւ մոտ 72 հազար՝ Ադրբեջանի հետ սահմանամերձ հայկական գյուղերից:
1991 թվականի վերջից սկսվեց միգրացիայի երրորդ ալիքը' բնակչության զանգվածային արտագաղթը դեպի ԱՊՀ եւ այլ երկրներ: Մոտավոր հաշվարկներով վերջին 15 տարիներին բարդ սոցիալ-տնտեսական վիճակի, ղարաբաղյան հակամարտության, տրանսպորտային շրջափակման, էներգետիկ ճգնաժամի եւ այս ամենից բխող կենսամակարդակի շեշտակի անկման պատճառով Հայաստանից արտագաղթել է առնվազն 1.1 միլիոն մարդ:
«Վերջին տարիներին,- ասվում է «Երիտասարդության ազգային զեկույցում»,- Հայաստանում նկատվում է բնակչության «ծերացման» միտում, որը պայմանավորված է սոցիալ-տնտեսական պայմաններից բխող ամուսնությունների, մեկ ընտանիքին բաժին ընկնող երեխաների եւ ծնունդների քանակի կրկնակի նվազման հետ: Եթե նշվածին հավելենք նաեւ այն, որ երկիրը լքողների մեջ ծանրակշիռ մասն է կազմում երիտասարդ, աշխատունակ տարիքի բնակչությունը, ապա ակնհայտ է դառնում, որ Հայաստանում բնակչության ծերացման գործընթացը դրսեւորվում է ոչ թե դասական իմաստով, այլ հանդես է գալիս որպես յուրատիպ երիտասարդազրկման գործընթաց»:
Համաձայն ՄԱԿ-ի եւ Եվրախորհրդի տվյալների' եթե մինչեւ 1990թ. Հայաստանում տարեկան ծնվում էր մոտ 80 հազար երեխա, ապա 90-ական թթ. կեսերից այդ թիվը հասել է մինչեւ 30 հազարի: Նվազել է նաեւ մինչեւ 50 տարեկան կանանց շրջանում ամուսնացածների թիվը: Եթե ծերացող Եվրոպայում մինչեւ 50 տարեկան կանանց 62 տոկոսն է ամուսնացած, ապա Հայաստանում՝ 50: Մեր երկրում մեկ կնոջը բաժին է ընկնում 1.2 երեխա, մինչդեռ բնական վերարտադրության համար այդ ցուցանիշը պետք լինի 2.1:
Ազգային ժողովի պատգամավոր Շավարշ Քոչարյանը, ով տարիներ շարունակ հետեւում է Հայաստանի ժողովրդագրական միտումներին, ասում է. «Եթե տարվող քաղաքականությունը չփոխվի, մինչեւ 2050թ. բնակչության թիվը Հայաստանում չի աճի, բայց միեւնույն ժամանակ տեղի է ունենալու բնակչության կտրուկ ծերացում, որը վտանգավոր է մի շարք առումներով' նշանակում է մեկ թոշակառուին գալու է ավելի քիչ աշխատող, քան անհրաժեշտ է: Երկրորդ' մենք այսօր արդեն խնդիր ունենք զորակոչի հետ, եւ գնալով այդ խնդիրը ավելի է սրվելու»:
ՄԱԿ-ի դասակարգման համաձայն' բոլոր հասարակությունները բաժանվում են երեք խմբի' ծերացող, ժողովրդագրորեն ծեր եւ գերծեր: Այս խմբերից մեկին հասարակության պատկանելությունը որոշվում է տվյալ երկրի բնակչության ընդհանուր թվաքանակի նկատմամբ 65 տարեկանից ավելի տարեց մարդկանց տոկոսային հարաբերակցությամբ:
Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱԱՀԿ) փորձագետ Սյուզաննա Բարսեղյանն ասում է. «Ծերացող հասարակությունում ծեր բնակչությունը կազմում է նվազագույնը 7 տոկոս, ժողովրդագրորեն ծեր հասարակությունում այն գերազանցում է 14 տոկոսը, գերծեր հասարակությունում' 20-ը: Այսպես' «ծերացողից» դեպի «ծեր» անցման համար ժամանակին Ֆրանսիայից պահանջվեց 115 տարի, ԱՄՆ-ից' 72 տարի, Մեծ Բրիտանիայից' 47 տարի, Գերմանիայից' 40 տարի, Ճապոնիայից' 24 տարի»:
Շավարշ Քոչարյանն ասում է, որ իրավիճակը շտկելու համար անհրաժեշտ են հրատապ քայլեր: «Տարբեր երկրներ ծերացման դեմ տարբեր քաղաքականություն են վարում: Եվրոպայում կա երկու մոտեցում՝ մի կողմից ներգաղթի, մյուս կողմից' ծնելիության խթանում: Այս վերջինը բնորոշ է սկանդինավյան երկրներին. հատուկ վերաբերմունք ընտանիքների, մայրերի, նորածինների նկատմամբ: Բայց ներգաղթը ծերացման դեմ խնդիրը մասամբ է լուծում կամ չի լուծում, չի հաղթահարում ծերացման վտանգը: Շատ էական է ընդհանուր քաղաքականությունը, որը պետք է ուղղված լինի եւ՛ ներգաղթի խթանմանը, եւ՛ միաժամանակ ծնելիության խթանմանը: Այսօր Իռլանդիան այս հարցում հաջողության է հասել»,- նշում է պատգամավորը:
Սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը համաձայն է. «Սփյուռքահայերը եթե գան Հայաստան, կգան ցածր ծնելիության ստանդարտներով, դա չի փրկի, դա կլինի ծերացման ժամանակավոր հետաձգում: Ազգեր կան, որ գիտակցում են իրենց անհետացման վտանգը, փորձում են պահպանել ծնելիության օպտիմալ մակարդակը: Այլ երկրներ ներմուծում են աշխատուժ եւ փորձում արագ ձուլել, սովորաբար ոչ թե խորթ, այլ հարեւան մշակույթներից: Օրինակ' Ռուսաստանը կարող է Ուկրաինայից եւ Բելառուսից ներգաղթի հաշվին որոշ չափով բարելավել ժողովրդագրական վիճակը»:
Ադիբեկյանն ասում է, որ պետք է լինի պետական քաղաքականություն, ինչպես վերջերս Ռուսաստանն է որդեգրել. սկսել են օգնել երիտասարդ ընտանիքներին բնակարանի հարցում, մեծ գումարներ են տալիս երկրորդ, երրորդ երեխայի համար: Սոցիոլոգը նկատում է, որ այսօրվա ծնունդների քանակով Հայաստանը 1.5 միլիոնանոց հանրապետություն է. «Դա նշանակում է, որ եթե տարեկան 30 հազար ծնելիությունը պահպանվի առաջիկա տասնամյակներում, ապա մեր երկրում բնակչության թիվը կլինի 1.5 միլիոն, եւ կարելի է կանխատեսել, թե հայերը երբ կվերանան իրենց պատմական հայրենիքում: Օրինակ' գերմանացիները հաշվել են, որ եթե ներկա տեմպերն իրենց երկրում շարունակվեն, ապա 12 սերունդ հետո գերմանացիները իրենց երկրում փոքր թիվ են կազմելու: Նույնը կարող է տեղի ունենալ հայերի հետ 6-8 սերունդ հետո, եւ սա շատ լուրջ խնդիր է»:
ԱՊՀ երկրներից ժողովրդագրության հարցում շատ ծանր է վիճակը Ուկրաինայում, Ռուսաստանում, Մոլդովայում, համեմատաբար բարվոք' Ադրբեջանում, քանի որ հարեւան երկրում մեծ է ծնելիությունը: Շավարշ Քոչարյանի տվյալներով' վիճակը Հայաստանից բարվոք է նաեւ Վրաստանում: «Եթե քաղաքականությունը չփոխվի, Հայաստանը կդառնա Եվրոպայի ամենածեր երկրներից մեկը»,- ասում է նա:
Ծերացող հասարակությունը, ինչպիսին Հայաստանն է, կանգնում է մի շարք այլ խնդիրների առջեւ. աշխատանքի առաջարկի քանակական կրճատում, աշխատուժի շուկայի կառուցվածքի փոփոխում, ցածր արտադրողականություն, կապիտալի թույլ կուտակում, տնտեսական աճի դանդաղում: Փորձագետ Սյուզաննա Բարսեղյանը նշում է, որ հասարակության ծերացման դեպքում կրճատվում է արտահանվող ապրանքների ծավալը, տնտեսական աճի կրճատման հետ քչանում են հարկային մուտքերը, հետեւաբար' պետական բյուջեն: «Սա' միայն տնտեսության ոլորտում: Հսկայական փոփոխություններ են տեղի ունենում ընտանիքում, սոցիալական հարաբերություններում, սոցիոմշակութային վարքում, արժեքային համակարգում եւ այլուր»,- ասում է նա:
Երկու կոնկրետ օրինակով ցույց տանք, թե մեր երկրում ինչ չափերով են կրճատվում ծնունդները: Բերեմ իմ օրինակը: Ադրբեջանին սահմանամերձ եւ մոտ 150 տնտեսություն ունեցող այն գյուղի դպրոցում, որտեղ ես եմ սովորել, այս տարի առաջին դասարան է գնում 2 երեխա: Երբ ես էի առաջին դասարան գնում' մոտ 30 տարի առաջ, մեր դասարանը աշակերտների քանակով ամենափոքրն էր մեր դպրոցում' 12 աշակերտ: Այս տարի առաջին դասարան է հաճախում իմ որդին: Երեւանի այդ դպրոցում ընդամենը մեկ առաջին դասարան է հավաքվել' 8 երեխա:

Почти 77 процентов молодежи выражает желание покинуть родину
В подготовленном Министерством культуры и вопросам молодежи Армении “Национальном докладе по молодежи”, в основе которого заложен социологический опрос, проведенный в 2005г., отмечено, что среди населения в возрасте от 16 до 30 лет почти 77 процентов молодых людей выражают желание покинуть родину, т.е. эмигрировать. И только 21 % молодежи выразил желание оставаться там, где живет сейчас.
Из исследования следует, что указанные опрошенными причины, из за которых они хотят покинуть страну, многочисленны, но основная – это социально-экономическое положение Армении. Несмотря на то, что, по официальным данным, в нашей стране уже несколько лет отмечается двухзначный экономический рост, граждане Армении 16 - 30 летнего возраста (они составляют 25% всего населения, или, по официальным статистическим подсчетам, 840 тыс. человек) при первой же возможности покидают страну.
С 1988 года, после страшного землетрясения началась первая волна эмиграции с северных районов страны. Вторая волна явилась следствием карабахского противостояния. Его следствием стала и вынужденная эмиграция армян из Азербайджана: после неоднократной кровавой резни в Азербайджане тысячи армян эмигрировали, в основном, в Армению и в Россию. С 1989 по 1991гг. количество беженцев из Азербайджана составило 360 тыс. человек, затем почти 48 тысяч беженцев эмигрировали из Нагорного Карабаха и около 72 тысяч - из пограничных с Азербайджаном армянских деревень.
С конца 1991г. началась третья волна массовой эмиграции населения, в основном, в бывшие союзные республики и другие страны. По приблизительным подсчетам, за последние 15 лет, из-за резкого спада уровня жизни, который произошел в следствие сложного социально-экономического состояния, карабахского противостояния, транспортной блокады, энергетического кризиса, из Армении эмигрировали не менее 1.1 миллиона человек.
“ За последние годы”, - говорится в “Национальном докладе по молодежи”, - “ в Армении наблюдается тенденция “старения” ее населения. Это обусловлено низким количеством браков и снижением вдвое рождаемости и количества детей, приходящих на одну семью, что обусловлено экономическими условиями. Если к сказанному добавить и то, что весомую часть покидающих страну составляют жители молодого и трудоспособного возраста, то становится очевидным, что процесс “старения” проявляется не в классическом смысле, а как специфический процесс антиомоложения”.
По данным Евросовета и ООН, если до 1990г. в Армении в год рождалось, приблизительно, 80 тыс. детей, то с половины 90-х эта цифра снизилась до 30 тысяч. Уменьшилось также и количество замужних женщин в возрасте до 50 лет. Если в стареющей Европе количество замужних женщин до 50 лет составляет 62%, то в Армении - 50%. По статистике в нашей стране на одну женщину приходится 1.2 ребенка, в том случае, когда для естественной репродукции этот показатель должен соответствовать 2.1.
Депутат парламента Шаварш Кочарян, который годы подряд следит за демографическими тенденциями в Армении, говорит: “Если в Армении не изменится ведущаяся сегодня политика, то до 2050 года количество жителей в стране не возрастет, скорее, произойдет резкое старение населения, что опасно по нескольким причинам: на одного пенсионера придется меньше рабочей силы, чем необходимо и, во-вторых, у нас уже сегодня существует проблема с количеством призывников, и этот вопрос со временем будет обостряться”.
Согласно классификации ООН, все общества делятся на три группы: стареющие, демографически старые и сверх-старые. Социальная принадлежность к одной из этих групп определяется процентным соотношением людей старше 65 лет по отношению к общему количеству населения страны.
Эксперт Армянского центра стратегических и национальных исследований Сюзанна Барсегян говорит: “В стареющем обществе старики составляют не менее 7 процентов от общего числа населения, в демографически старом обществе этот процент превышает 14%, а в сверх-старом обществе – 20%. Например, Франция перешла из “стареющего” общества к “старому” в течение 115 лет, Америка – за 72 года, Великобритания – 47, Германия – 40, Япония – 24 ”.
Шаварш Кочарян говорит, что для исправления ситуации необходимы оперативные шаги. “В разных странах ведется разная политика против старения. В Европе существует два подхода: это, с одной стороны, приток эмигрантов, с другой – поощрение роста рождаемости. Последнее особенно свойственно Скандинавским странам: там наблюдается особенное отношение к семьям, материнству и новорожденным. Миграция лишь частично решает проблему старения общества или не решает вовсе: не преодолевает опасности старения. В этом случае внешняя политика страны должна быть направлена и на поощрение притока эмигрантов, и, одновременно, на поощрение роста рождаемости. Сегодня Ирландия в этом вопросе достигла значительных результатов”, - отмечает депутат.
Социолог Агарон Адибекян согласен, что если армяне диаспоры и вернуться обратно в Армению, то со своими стандартами низкой рождаемости. Это страну не спасет, явится лишь временной отсрочкой старения. Есть нации, которые осознают опасность своего исчезновения, пытаются поддерживать оптимальный уровень рождаемости. Другие страны импортируют рабочую силу и пытаются подвергнуть ее быстрой ассимиляции, но, как правило, это делается за счет людей из близких, а не совершенно отдаленных культур. Например, Россия может в какой-то степени улучшить свое демографическое положение за счет количества эмигрантов из Беларуси и Украины.
А. Адибекян считает, что с этой точки зрения должна существовать определенная политика, такая, какую, например, применяет в последнее время Россия: помощь молодым семьям в вопросах квартиры, выдача пособий за второго, третьего ребенка. Социолог замечает, что, исходя из показателей сегодняшней рождаемости, Армения - 1.5 миллионная республика, что означает, что если в ближайшие десятилетия будет поддерживаться рождаемость в 30 тысяч человек, то количество жителей в нашей стране составит 1.5 миллиона, и, исходя из этого, можно даже предсказать, когда армяне исчезнут с территорий своей исторической родины. Например, немцы подсчитали, что если настоящие демографические темпы в их стране продержаться и дальше, то через 12 поколений немцы в собственной стране составят довольно маленькое количество. “Подобное может случиться и с армянами через 6-8 поколений, и это - очень серьезная проблема ”, - отмечает он.
В странах СНГ в демографическом смысле довольно тяжелое состояние наблюдается на Украине, в России, Молдове, сравнительно благоприятное – в Азербайджане... По данным Шаварша Кочаряна, в Грузии также более благоприятное состояние, чем в Армении. “Если не изменить политику, то Армения станет одной из самых старых стран Европы”, - говорит он.
В такой стареющей стране, как Армения, возникают также и другие проблемы: количественное сокращение трудовых предложений, изменение структуры рынка рабочей силы, низкая производительность, слабое накопление капитала, замедление роста экономики. Эксперт Сюзанна Барсегян также отмечает: “При старении общества сокращается объем экспортируемой продукции, с сокращением роста экономики снижаются и налоговые поступления, что влияет на госбюджет. И это только в экономической сфере, огромные изменения происходят и в семье, в социальных отношениях, социокультурном поведенческом наборе, в структуре ценностей и т. д.”.
Вот два конкретных примера, показывающих в каких размерах идет снижение рождаемости в нашей стране: в пограничной с Азербайджаном и имеющей 150 хозяйств деревенской школе, где учился я, в этом году первый класс посещают 2 ученика. Когда я ходил в 1-й класс (а это было, приблизительно, 30 лет назад), количество учеников нашего класса считалось самым низким в школе: нас было 12 человек. В этом году в школу пошел и мой сын, и в этой ереванской школе сейчас есть лишь один первый класс с 8 учениками.