«5-րդ Ալիքի» սեփականատեր Արմեն Թավադյանն ազատ է արձակվել
«5-րդ Ալիքի» սեփականատեր Արմեն Թավադայանն ազատ է արձակվել։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի, բավարարել է կալանքի ժամկետը երկարացնելու դեմ նրա պաշտպանների բողոքը։
Թավադյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ դատարանը որոշման մեջ նշել է, որ առկա չէ հիմնավոր կասկած այն մասին, թե Թավադյանը կատարել է իրեն վերագրվող արարքը։
Նշենք, որ Արմեն Թավադյանը մեղադրվում է սուտ ցուցմունք տալու նպատակով տուժողին կաշառելու մեջ։ Խոսքը Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով տուժողներից մեկի մասին է։ Թավադյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։
Նրա կալանքի ժամկետը երկու ամսով երկարացնելու որոշումը կայացրել էր Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը, որի դեմ նրա պաշտպանները բողոք էին ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան։
Նշենք, որ բողոքի քննության ընթացքում դատախազն ու քննիչը դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին ինքնաբացարիկի միջնորդություններ էին ներկայացրել, որոնք մերժվել էին։

Армен Тавадян вышел на свободу
Владелец телекомпании “5-й канал” Армен Тавадян вышел на свободу. Апелляционный уголовныйсуд под председательством Александра Азаряна удовлетворил жалобу защитников Тавадяна на продление срока его ареста.
Как сообщил в беседе с Hetq.am защитник Ованнес Худоян, в решении суда указывается на отсутствие обоснованного подозрения в совершении Тавадяном приписываемого ему деяния.
Армен Тавадян обвиняется в подкупе потерпевшего с целью получения ложных показаний. Речь идет об одном из потерпевших по делу второго президента РА Роберта Кочаряна. Тавадян не признает предъявленное ему обвинение.
Ранее судья ереванского суда общей юрисдикции Мнацакан Мартиросян принял решение продлить на два месяца срок ареста А.Тавадяна, однако защитники обжаловали это решение в апелляционном суде.
В процессе рассмотрения жалобы прокурор и следователь представили ходатайства о самоотводе судьи Азаряна, которые, однако, были отклонены.