Հայաստանում մինչև մարտի 23-ը դադարեցվում է կրթական հաստատությունների գործունեությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելուն ուղղված միջոցառումների ընթացքը: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրել է Հայաստանում, նաև աշխարհում և տարածաշրջանում կորոնավիրուսի տարածվածության վերաբերյալ ընթացիկ վիճակագրական տվյալները: Նրա խոսքով՝ մեր երկրում կորոնավիրուսով վարակվել է 6 մարդ, նրանցից 5-ն իրենց լավ են զգում և լուրջ սիմպտոմներ չունեն, մեկ անձի մոտ առկա է թոքաբորբ, սակայն առողջական վիճակի վատթարացում չի արձանագրվել: Նախարարը նշել է, որ երեկվանից համապատասխան քայլեր են իրականացվել կորոնավիրուսով վարակվածների հետ շփված անձանց շրջանակը պարզելու և մեկուսացնելու ուղղությամբ:
Առողջապահության նախարարը հավելել է, որ դեղորայքի և բժշկական պարագաների դեֆիցիտ պետությունը չունի, առկա է նաև դիմակների պահուստավորված անհրաժեշտ խմբաքանակ, որի միջոցով էլ բժշկական հաստատությունները համալրվում են: Միաժամանակ, նշվել է, որ քայլեր են ձեռնարկվում դիմակների նոր խմբաքանակ ներկրելու ուղղությամբ: Նախարարն ընդգծել է, որ փողոցում դիմակ կրելու անհրաժեշտություն չկա, դա անելու անհրաժեշտություն ունի այն մարդը, ով ունի հիվանդության ախտանշաններ և նա, ով շփվում է հիվանդի հետ:
Արսեն Թորոսյանը տեղեկացրել է, որ այսօր կհետազոտվեն դեռևս մարտի 1-ին մեկուսացված մեր հայրենակիցները և մեծ է հավանականությունը, որ արդյունքները կլինեն բացասական, այսինքն նրանց մոտ կորոնավիրուս չի ախտորոշվի:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող ոլորտային աշխատանքները և հետագա քայլերը: Որոշում է կայացվել մինչև մարտի 23-ը դադարեցնել նախակրթարանների, դպրոցների, և բուհերի գործունեությունը: «Մարտի 18-19-ին մենք ևս մեկ անգամ կանդրադառնանք խնդրին, և եթե լինի անհրաժեշտություն, ժամկետը կրկին կհետաձգենք: Խնդրում ենք, կոչ ենք անում հնարավորինս խուսափել զանգվածային միջոցառումներին մասնակցելուց ու կազմակերպելուց, առավել ևս մեր այն հայրենակիցներին, որոնք ունեն որևէ ախտանշան, որ կարող է նրանց մոտ վարակվածության դեպք արձանագրվել:
Կորոնավիրուսի կանխարգելման հանձնաժողովն ամենօրյա ռեժիմով աշխատում է, այսօր էլ նիստ տեղի կունենա: Ամենժամյա ռեժիմով հետևում ենք իրադարձությունների զարգացմանը: Որևէ որոշման վերանայման անհրաժեշտություն եթե լինի, թեկուզ կես, մեկ կամ երկու ժամ հետո, մենք դա կանենք: Մեզ համար մեծագույն խնդիրը ոչ միայն որոշում կայացնելն է, այլ որ այդ որոշումները լինեն մաքսիմալ արդյունավետ»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու լավագույն միջոցը յուրաքանչյուրի անհատական գիտակցումն է և պատասխանատվությունը: Վարչապետը հորդորել է քաղաքացիներին հետևել պաշտոնական տեղեկատվությանը և չվստահել սոցցանցերում շրջանառվող չստուգված և կեղծ լուրերին:
Առաջիկա անելիքների համատեքստում վարչապետը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել պատասխանատուներին հետագա անելիքների վերաբերյալ:

В Армении учебные заведения будут закрыты до 23 марта
Сегодня состоялось заседание правительства во главе с премьер-министром Николом Пашиняном, на котором обсуждался ход мероприятий по предупреждению распространения в стране коронавируса. Об этом сообщает отдел информации и связей с общественностью администрации главы правительства.
Министр здравоохранения Арсен Торосян представил статистические данные о распространенности коронавируса в Армении, регионе и мире. По словам Торосяна, в нашей стране выявлено 6 случаев заражения коронавирусом. Пять зараженных чувствуют себя хорошо и не имеют серьезных симптомов, у одного диагностировано воспаление легких, однако ухудшения состояния не наблюдается. Министр отметил, что со вчерашнего дня предпринимаются шаги по установлению и изоляции лиц, общавшихся с зараженными коронавирусом.
По словам главы Минздрава, дефицита лекарств и медицинских принадлежностей в стране нет, кроме того, заскладирована необходимая партия медицинских масок, которыми обеспечиваются медучреждения.
Было также отмечно, что предпринимаются шаги по импорту новой партии масок. Торосян подчеркнул, что на улице необязательно носить маски. Это должны делать только те, у которых есть симптомы заболевания, или те, кто общаются с больными.
Министр сообщил, что сегодня будут обследованы те наши соотечественники, которые были изолированы 1 марта, и велика вероятность, что результаты исследования окажутся отрицательными, то есть коронавирус у них не будет выявлен.
В ходе совещания обсуждались работы по борьбе с коронавирусом. Принято решение прекратить до 23 марта деятельность детских садов, школ и вузов. “18-19 марта мы еще раз обсудим эту проблему, и в случае необходимости установленный срок будет продлен. Просим и призываем вас избегать организации массовых меропритий и участия в них. Это касается главным образом тех наших соотечественников, которые имеют какие-либо симптомы, свидетельствующие о возможной зараженности.
Комиссия по предупреждения коронавируса работает в каждодневном режиме. Сегодня состоится заседание. Мы в ежечасном режиме следим за развитием событий. Если даже через полчаса, час или два возникнет необходимость в пересмотре решения, мы это сделаем. Для нас самой важной задачей является не принятие решения, а то, чтобы эти решения были максимально эффективными”,- отметил премьер-министр, добавив, что лучшим способом недопущения распространения коронавируса является осознание каждым своей ответственности.
Н. Пашинян также призвал граждан следить за официальной информацией и не доверять циркулирующим в соцсетях непроверенным и ложным сведениям.