Պայքար Վրաստանի համա՞ր, թե՞ Վրաստանի պատճառով
Ամեն ինչ «սկսվեց» սեպտեմբերի 22-ին, երբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի 61-րդ նստաշրջանում Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին, ինչպես եւ խոստացել էր նախօրեին, միջազգային բարձր ամբիոնից ասաց «Ռուսաստանի մասին ամբողջ ճշմարտությունը»: Նրա ելույթն ամբողջովին նվիրված էր Ռուսաստանին: Սաակաշվիլին մեղադրեց Ռուսաստանին Աբխազիային ու Հարավային Օսիային անեքսիայի ենթարկելու, այս շրջանների բնակչությանը ռուսաստանյան անձնագրեր հատկացնելու, նրանց իր քաղաքացիները համարելու համար, դատապարտեց Ռուսաստանին, քանի որ նա ոչ միայն չի կատարում միջնորդական առաքելությունը, այլեւ օգտագործում է իր խաղաղապահ ուժերը տարածաշրջանում լարվածությունը պահպանելու նպատակով:
Սաակաշվիլին կոչ արեց միջազգային հանրությանը «ձերբազատվել Ռուսաստանի միջնորդական առաքելության հետ կապված պատրանքներից», քանի որ «նաեւ ՄԱԿ-ի ու Եվրամիության փաստաթղթերից պարզ երեւում է, որ ռուսաստանյան ուժերն ավելի շատ բարդացնում են հակամարտությունները, քան նպաստում դրանց լուծմանը»: Սաակաշվիլին ընդգծեց, որ ռուսաստանյան ուժերը պետք է փոխարինվեն «անշահախնդիր, չեզոք ուժերով», եւ ավելացրեց, որ որպես ինքնիշխան պետություն եւ հակամարտության կողմ Վրաստանն ունի դա անելու իրավունքը:Պարզ է, որ չեզոք ուժեր ասելով Վրաստանի նախագահը նկատի ուներ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներին:
Ռուսաստանի նախագահ Վ. Պուտինը ստիպված էր սեպտեմբերի 23-ին արձագանքել Ժակ Շիրակի եւ Անգելա Մերկելի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում: Գուցե հենց այդ պատճառով էին Պուտինի գնահատականները ընդգծված մեղմ:
«Միխայիլ Նիկոլաեւիչը (Սաակաշվիլին - Լ.Բ.) տաքարյուն մարդ է, Կովկասում քաղաքական բոլոր գործիչներն առանձնանում են հատուկ զգացմունքայնությամբ»,- ասաց նա: Այսպիսի ընկալումն ակնհայտորեն տարբերվում էր Ռուսաստանի մնացած բարձրաստիճան պաշտոնյաների ծայրահեղ խիստ հայտարարություններից , որոնք արվեցին նույն օրն իսկ Ռուսաստանում:
Այդ ընթացքում հայտնի դարձավ նաեւ Վրաստանին այն երկրների խմբի մեջ ընդգրկելու որոշման մասին, որոնք պետք է շուտով անդամագրվեն ՆԱՏՕ-ին:
Ռուսաստանի դեմ Սաակաշվիլու տարած երեք հաղթանակները
Վերջին տարիների վրաց-ռուսական հարաբերությունների պատմության մեջ եղել են բազմաթիվ լարված փուլեր, որոնց ընթացքում երկու կողմերից էլ հնչել են այսօրվանից ոչ պակաս ծայրահեղ հայտարարություններ: Սակայն սեպտեմբերի 23-ից հետո տեղի ունեցած իրադարձությունները, մի կողմից, թողնում են Ռուսաստանի դեմ ուղղված գործողությունների ծրագրի հաջորդական քայլերի տպավորություն, իսկ մյուս կողմից առաջացնում են իրենց նշանակությամբ եւ հնարավոր հետեւանքներով աննախադեպ աշխարհաքաղաքական փոխակերպումների զգացողություն:
Սեպտեմբերի 25-28-ը արդեն Վրաստան վերադարձած Սաակաշվիլին երեք խորհրդանշական հաղթանակ տարավ Ռուսաստանի նկատմամբ: Սկզբում նա հայտարարեց, որ «ոչ ոք չէր մտածում, որ ՆԱՏՕ-ին անդամագրվելու ընթացքում մենք կհաղթահարենք եզրափակիչի մեկ տասնվեցերորդի սահմանը, իսկ Վրաստանն արդեն դուրս է եկել կիսաեզրափակիչ, եւ ոչինչ չի խանգարի նրան դուրս գալ նաեւ եզրափակիչ»: Նա ասաց այս խոսքերը քաղաքի ավանդական տոնի օրը հավաքված բազմաթիվ թբիլիսցիների առջեւ, այնուհետեւ միացավ գինու համար կախեթական խաղողի տրորման արարողությանը:
Այս ամենի քարոզչական ազդեցությունը հսկայական էր, եւ ոչ միայն Վրաստանի հասարակ քաղաքացիների համար: Ռուսաստանում վրացական գինիների վաճառքն արգելվելուց հետո Վրաստանի բնակչությունը շատ էր վրդովվել իր հպարտության այդ առարկայի աննախադեպ եւ անսպասելի արժեզրկման պատճառով:
Երկրորդ հարվածը հասցվեց աբխազական ուղղությամբ: Սեպտեմբերի 27-ին Սաակաշվիլին հայտարարեց, որ այսուհետ Աբխազիայի այն հատվածը, որը 1992-1993թթ. պատերազմից հետո մնացել էր Վրաստանի հսկողության տակ (Կոդորի կիրճը), անվանվելու է Վերին Աբխազիա: Իրեն ուղեկցող Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի, ուժային նախարարների եւ Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս -Պատրիարք Իլիա Երկրորդի հետ միասին Միխայիլ Սաակաշվիլին ուղեւորվեց Կոդորի կիրճ եւ պաշտոնապես բացեց Աբխազիայի վտարանդի կառավարության նստավայրը:
Այս արարողության ընթացքում Վրաստանի նախագահը հայտարարեց, որ այդտեղից մինչեւ Սուխումի ընդամենը երկու քայլ է' 70 կմ, եւ շուտով կվերադարձվեն նաեւ Աբխազիայի մյուս շրջանները: Վրաստանի նախագահի որոշմամբ' այսուհետ այդ հատվածն անվանվելու է Ստորին Աբխազիա: Թեեւ Սաակաշվիլին ընդգծեց, որ Ստորին Աբխազիան վերադարձվելու է խաղաղ ճանապարհով, սա ոչ մի կերպ չփարատեց Սուխումիի իշխանությունների անհանգստությունը, եւ նրանք միանգամից կայացրեցին Վրաստանի հետ բանակցությունները դադարեցնելու մասին որոշում:
Սակայն Ռուսաստանին ամենալուրջ հարվածը հասցվեց Թբիլիսիում եւ Բաթումիում մի քանի ռուսաստանյան սպաների ձերբակալելու միջոցով: Նրանք մեղադրվում էին Վրաստանի դեմ լրտեսական գործունեություն ծավալելու մեջ: Միաժամանակ ձերբակալվեցին նաեւ Վրաստանի 10 քաղաքացիներ երկրի դեմ մի շարք սադրիչ գործողություններ կազմակերպելու մեղադրանքով:
Վրաստանի ՆԳ նախարար Վանո Մերաբիշվիլու հայտարարության մեջ նշվում է, որ «չեզոքացված հետախուզական խումբը գլխավորապես հետաքրքրված էր Վրաստանի մարտունակությամբ, ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության Վրաստանի նախագծերով ու ծրագրերով, Վրաստանի էներգետիկ անվտանգությամբ, ընդդիմադիր կուսակցություններով ու ոչ կառավարական կազմակերպություններով, Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության առանձին ստորաբաժանումներով, անձնակազմով, ռազմական գնումներով, նավահանգիստներով, երկաթգծային հաղորդակցություններով»:
Նախարարը նաեւ մատնանշեց ռուսաստանյան զիվորական հետախուզության գնդապետ Անատոլի Սինիցինի անունը, որը « 2005թ. փետրվարի 1-ին Գորի քաղաքում կազմակերպել էր ահաբեկչական գործողություն, եւ գործողությունների ղեկավարությունն իրականացնում է Երեւանից, ՌԴ ԶՈՒ N 44843 զորամասից»:
Հայաստանում դեռեւս ոչ ոք չի մեկնաբանել այս վերջին հանգամանքը: Իսկ ռուս-վրացական ներկայիս սրացման առիթով ինչպես ՀՀ նախագահ Ռ. Քոչարյանը, այնպես էլ ԱԳ նախարար Վ.Օսկանյանը առայժմ արձագանքել են դասական ձեւակերպումներով' Հայաստանը շահագրգռված է, որպեսզի Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ հարաբերությունները կարգավորվեն արագորեն, քանի որ դրանք ուղղակիորեն անդրադառնում են երկրի վրա:
Երեք պատիժ Վրաստանի համար
Առաջին հակաքայլերը Ռուսաստանն արդեն արել է: Ռուսաստանը դադարեցրել է Վրաստանի քաղաքացիներին անցագրերի տրամադրումը, օդային, ջրային եւ ցամաքային բոլոր կապերը, բանկային եւ այլ փոխանցումները, դուրս է բերել Վրաստանից ռուսաստանցի դիվանագետների եւ զինվորականների ընտանիքներին, Վրաստանում Ռուսաստանի դեսպանատանը թողել է ընդամենը մի քանի աշխատակիցների, Վրաստանի հարցով դիմել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդին, եւ նույնիսկ սկզբում դադարեցրեց Վրաստանից ռուսական զորքերի դուրս բերման գործընթացը:
Սակայն բոլոր այս քայլերը ռեֆլեքսիվ բնույթի են եւ չեն լուծում Ռուսաստանի համար գլխավոր հարցը' ինչպե՞ս կանգնեցնել Վրաստանը կորցնելու գործընթացը, ինչը, ինքնաբերաբար, կհանգեցնի ողջ հարավկովկասյան տարածաշրջանի կորստին: Չէ՞ որ այդ դեպքում բավական շատ հանգամանքներ են առաջանալու, որոնց պատճառով նույնիսկ Ռուսաստանին անվերապահորեն հավատարիմ Հայաստանը ստիպված է լինելու կատարել իր ռազմավարական գործընկերոջ համար ոչ բարենպաստ քայլեր:
Վրաստանին պատժելու երեք տարբերակ կա. տնտեսական պատժամիջոցներ, Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի պաշտոնական ճանաչում, կամ էլ Վրաստանին ԱՄՆ հզոր սատարումից զրկում, ինչի հետեւանքով կարգելակվի նաեւ Վրաստանի անդամագրումը ՆԱՏՕ-ին: Այս տարբերակներից յուրաքանչյուրի դեպքում, միեւնույն է, էլ ավելի է սրվելու տարածաշրջանում կամ տարածաշրջանի համար աշխարհաքաղաքական առճակատումը:
Ռուսաստանը Վրաստանին տնտեսական ուժեղ հարված հասցրեց վրացական գինիները վաճառքից հանելու մասին ավելի վաղ կայացրած որոշմամբ: Ռուսական շուկայում իրացվող վրացական ապրանքների արտահանման մեջ գինիները 50%-ից ավելի էին կազմում: Հայտնի չէ, թե որքան կտեւի Վրաստանի հետ բոլոր կարգի հաղորդակցությունների դադարեցումը:
Իհարկե, եթե դա երկար տեւի, ինչը քիչ հավանական է, ապա Վրաստանի կրած ֆինանսական եւ տնտեսական կորուստները կգերազանցեն գինիներից ստացած վնասները: Սակայն առայժմ, ի տարբերություն, ասենք, Հայաստանի, Վրաստանը կարող է արագորեն կազմակերպել մթերքի եւ այլ տեսակի ապրանքների ներմուծումը մի քանի երկրներից' Ադրբեջանից, Թուրքիայից եւ նույնիսկ Հայաստանի տարածքով Իրանից: Մեր դեպքում փրկօղակը միայն Իրանն է, նաեւ' մնացած այլ երկրների հետ օդային կապը, ինչով, իհարկե, երկար ժամանակ բիզնես չես անի: Որքան շրջափակված մնա Վրաստանը, այդքան ժամանակ Հայաստանի համար այն կլինի կիսափակուղի:
Հայկականի նման Ռուսաստանին զոդված Վրաստանի էներգետիկային հարված հասցնելու մեթոդը նույնպես փորձարկված է: Փորձը ցույց է տալիս, որ այն ամենաշահավետը չէ եւ հղի է ոչ միայն բոլորի համար զգալի տնտեսական կորուստներով, այլեւ նույն Ռուսաստանի համար քաղաքական զգալի բացթողումներով: Նախ' այդ դեպքում հարվածի տակ է ընկնում նաեւ Հայաստանը:
Շատերն են արդեն Ռուսաստանում «նկատել», որ յուրաքանչյուր նման դեպքում, սովորաբար, իրենց երկրի նկատմամբ լոյալ Հայաստանում դժգոհություններն արտահայտվում են ավելի բարձրաձայն եւ միանշանակ, ընդ որում' արդեն նաեւ երկրի իշխանական կառույցներում: Պարբերաբար տեղի ունեցող էներգետիկ խզումների պատճառով էր նաեւ, որ ձեռնարկվեց այլընտրանքային Իրան-Հայաստան գազամուղի շինարարությունը, ինչը պետք է ամրացնի մեր երկրի էներգետիկ անվտանգությունը եւ նվազեցնի կախվածությունը ռուս-վրացական զիգզագաձեւ հարաբերություններից: Իհարկե, գազամուղի տարանցիկությանը հասնել «չհաջողվեց»: Հայաստանի իշխանություններն այն ժամանակ որոշեցին չփչացնել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները: Եվ բանը միայն Հայաստանը չէր, այլեւ այն, որ Իրան-Հայաստան գազամուղի տարանցիկության դեպքում նաեւ Վրաստանն էր այսօրվանից ավելի անկախ լինելու ռուսաստանյան գազից:
Հայաստանի իշխանությունների' այս հարցում զիջողականությունն այն ժամանակ խստորեն քննադատվեց քաղաքական ուժերի եւ փորձագիտական շրջանակների կողմից: Սակայն այժմ, եթե, այնուամենայնիվ, Ռուսաստանում որոշեն երկարատեւ էներգետիկ պատժամիջոց կիրառել Վրաստանի (հետեւաբար նաեւ Հայաստանի) նկատմամբ, արդեն քչերն են հանդիմանելու Հայաստանին իրանական գազամուղի լոկալ բնույթի մասին որոշումը վերանայելու համար:
Վրաստանին երկարատեւ էներգետիկ հարված հասցնելու առաջին հայացքից տրամաբանական քայլը ոչ միայն քաղաքական, այլեւ տնտեսական իմաստով ձեռնտու չէ Ռուսաստանին: Այդ դեպքում հնարավոր չի լինի հաշվի չնստել նաեւ այն հսկա տնտեսական կորուստների հետ, որոնք նաեւ ինքն է կրելու: Չէ՞ որ հարավկովկասյան երկրները ռուսաստանյան էներգետիկ համակարգին կցելը ուներ նաեւ հսկայական տնտեսական նշանակություն: Այս տեսանկյունից ռուսաստանյան իշխանությունների համար դժվար է լինելու լայն ըմբռնում գտնել իրենց իսկ երկրում, եթե Վրաստանն ու Հայաստանը ենթարկվեն երկարատեւ էներգետիկ շրջափակման:
«Ինչպե՞ս պատժել Վրաստանին իր իսկ համար նվազագույն կորուստներով» խնդիրը լուծելի չէ նաեւ երկրորդ տարբերակի դեպքում, եթե Ռուսաստանը ինչ-որ մի ձեւով (հաշվի առնելով անցկացվող հանրաքվեների արդյունքները, կամ նույնիսկ առանց դրանց) ճանաչի Աբխազիան եւ Հարավային Օսիան: Եվ հիմնականում այն պատճառով, որ այդ դեպքում վերջնականապես կփակվի Վրաստանի հետ բանակցություններ վարելու հարցը, կվերանան Վրաստանի նկատմամբ լծակներ գործադրելու հնարավորությունները, Ռուսաստանը ստիպված կլինի ստանձնել տարածաշրջանում ռազմական բախումների, չի բացառվում նաեւ պատերազմի, ողջ պատասխանատվությունը:
Սեպտեմբերի 29-ին ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Իվանովի եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաապ դե Հոոպ Սխեֆերի հանդիպումը, այս հարցի առիթով ՌԴ եւ ԱՄՆ նախագահների հոկտեմբերի 2-ի հեռախոսազրույցը եւ միջազգային այլ ատյաններում ռուսաստանյան ներկայացուցիչների քայլերը ցույց են տալիս, որ ՌԴ ղեկավարությունը որոշել է անել այն, ինչի մասին արդեն երկար ժամանակ խոսում են այդ իսկ երկրի փորձագիտական-վերլուծական շրջանակներում' պայքարել ոչ թե Վրաստանի, այլ նրան աջակցություն ցուցաբերող երկրների ու կառույցների դեմ, նախազգուշացնել նրանց, որ Վրաստանի կոնֆլիկտային գոտիներում իրավիճակի հետագա սրման պարագայում Ռուսաստանը կողմնակի դիտորդի դերում չի մնա, եւ դրա ողջ պատասխանատվությունը կկրեն ԱՄՆ-ն ու ՆԱՏՕ-ի երկրները:
Այժմ շատերն են պնդում, որ ռուս-վրացական հարաբերություններն այնպիսի մի փուլում են, որից հետո դժվար թե հնարավոր լինի վերադառնալ նախկին դիրքերին եւ լուծել հարցերը բանակցությունների միջոցով: Բանակցությունների միջոցով, իհարկե, Վրաստանի ներկայիս իշխանությունների արտաքին քաղաքական կողմնորոշումները կտրուկ շրջադարձել հնարավոր չէ: Ի դեպ, այդ կողմնորոշումները սկսել են ձեւավորվել աբխազական եւ հարավօսական հարցերում Ռուսաստանի բռնած դիրքորոշման պատճառով' սկսած 1996 թվականից: Սակայն, մյուս կողմից, իր չլուծված հակամարտություններով Վրաստանը ՆԱՏՕ-ի անդամ չի կարող դառնալ, քանի որ այդ դեպքում Ռուսաստանի հետ ուղղակի առճակատման մեջ կհայտնվի ՆԱՏՕ-ն: Ո՛չ ԱՄՆ-ն, ո՛չ էլ ՆԱՏՕ-ն Ռուսաստանի հետ Վրաստանի, ավելի ճիշտ' Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի համար չեն պատերազմի: Այս տարածքները կարեւոր են միայն Ռուսաստանի եւ Վրաստանի համար: Հետեւաբար, վրացական դիլեման այս անգամ էլ այստեղ եւ այժմ չի լուծվելու:

С кем бороться из-за Грузии?
Все «началось» 22 сентября, когда на 61-й сессии Генассамблеи ООН президент Грузии Михаил Саакашвили, как и обещал накануне, стал с высокой международной трибуны говорить «всю свою правду о России». Его выступление было полностью посвящено России. Саакашвили обвинил Россию в аннексии Абхазии и Южной Осетии, в том, что она выдала жителям этого региона российские паспорта, называет их своими гражданами, не просто не выполняет миссию посредника, а использует свои миротворческие силы для поддержания напряженности в регионе. Саакашвили призвал международное сообщество «избавиться от иллюзий» по поводу посреднической миссии России, ибо и «из докладов ООН и Евросоюза ясно видно, что российские силы больше усугубляют конфликты, чем способствуют их разрешению». Саакашвили потребовал, чтобы российские миротворцы были заменены «непредвзятыми, нейтральными силами», и добавил, что как суверенное государство и как сторона конфликта Грузия имеет право это сделать.
Президенту России В. Путину пришлось реагировать на выступление М. Саакашвили на совместной с Жаком Шираком и Ангелой Меркель пресс-конференции 23 сентября. Может именно поэтому Путин был подчеркнуто мягок в своих оценках. «Михаил Николаевич (Саакашвили. – Л.Б.) – человек горячий, на Кавказе все политические деятели отличаются особой эмоциональностью. И тем более он переживает за свою страну, за ситуацию, которая складывается в государстве», - сказал он. Такое понимание резко диссонировала с предельно жесткими заявлениями других высокопоставленных деятелей России, которые также, как и Путин, все же осознают, что сейчас важно не отталкивать Грузию от себя окончательно и бесповоротно, ибо в противном случае Россия потерпит крупнейшее поражение в геополитической конкуренции за Южный Кавказ в целом.
Как раз в эти дни стало известно о решении МИД-ов стран НАТО включить Грузию в список стран, которые должны стать членами Альянса в скором времени.
Три победы Саакашвили над Россией
По большому счету в истории грузино-российских взаимоотношений за последние годы было множество напряженных периодов, начиная от взаимных ультимативных заявлений и обмена нотами, до обвинений в прямом или косвенном участии в подготовке подрывных акций друг против друга. Однако развернувшиеся после 23 сентября события, с одной стороны, оставили впечатление слишком уж плавно стыкующихся звеньев одной цепи, а с другой стороны, создали ощущение беспрецедентности по своей значимости и возможным последствиям геополитических метаморфоз.
С 25 по 28 сентября уже дома Саакашвили одержал три весьма символические победы над Россией. Сначала он заявил о том, что «н икто не думал, что в процессе вступления в НАТО мы пройдем дальше одной шестнадцатой финала, а Грузия уже вышла в полуфинал, и ничто не помешает ей выйти в финал». Он произнес эти слова во время традиционного праздника города перед многочисленными тбилисцами, потом присоединился к церемонии отжима молодого кахетинского винограда для вина. Пропагандистский эффект от этого был сильным, и не только для обычных граждан Грузии, которые после запрета продажи грузинских вин в России просто недоумевали из-за такой дискредитации предмета гордости целой нации.
Второй удар был нанесен на абхазском направлении. Так 27 сентября Саакашвили объявил о том, что отныне та часть Абхазии, которая после войны 1992-1993 гг. осталась под контролем Грузии (Кодорское ущелье) будет называться Верхней Абхазией. Вместе с сопровождающими его председателя парламента Грузии, силовыми министрами и Католикосом-Патриархом всея Грузии Илией Вторым президент Грузии направился в Кодорское ущелье и официально открыл резиденцию Абхазского правительства в изгнании. На церемонии Саакашвили заявил, что до Сухуми всего лишь рукой подать, 70 километров, и в скором времени и остальные районы Абхазии, которые отныне будут называться Нижней Абхазией, возвратятся под контроль Грузии. Хотя Саакашвили в своем выступлении подчеркнул о намерении возвратить остальную часть Абхазии мирным путем, это отнюдь не уменьшило тревогу Сухумских властей, и они сразу заявили о выходе из переговорного процесса с Грузией.
Однако самый серьезный удар был нанесен арестом нескольких российских военнослужащих в Тбилиси и Батуми, которых обвинили в шпионской деятельности против Грузии. 10 граждан страны были задержаны из-за обвинения в участии в подготовке ряда подрывных акций.
В заявлении министра ВД Грузии Мерабишвили отмечается, что «главными интересами нейтрализованной разведывательной группы были боеспособность Грузии, программы и планы сотрудничества Грузии с НАТО, энергобезопасность Грузии, оппозиционные партии и неправительственные организации, отдельные подразделения Минобороны Грузии, личный состав, военные закупки, морские порты, железнодорожные коммуникации». Министр также указал на полковника российской военной разведки Анатолия Синицына, который «организовал теракт в городе Гори 1 февраля 2005 года, руководит операциями из Еревана, из военной части № 44843 Вооруженных сил». В Армении пока никто не комментировал последнее обстоятельство, да и по поводу данного обострения как президент РА Кочарян, так и министр ИД Осканян пока еще реагировали в шаблонной форме: Армения заинтересована в том, чтобы отношения между Россией и Грузией были разрешены в скором времени, так как это прямым образом сказывается на стране.
Три наказания для Грузии
Первые контршаги Россией уже предприняты. Россия приостановила выдачу виз гражданам Грузии, вывезла из страны семьи дипломатов и военнослужащих РФ, оставила в посольстве РФ в Грузии всего нескольких сотрудников, обратилась в СБ ООН с вопросом по Грузии, и даже сначала приостановила процесс вывода российских вооруженных сил из страны. Однако все они рефлексивны и не решают главной для России задачи – как остановить процесс потери Грузии, что автоматически может привести к потере всего южнокавказского региона? Ведь слишком много в таком случае возникнут обстоятельства, из-за которых даже приверженная к России Армения будет вынуждена идти на не устраивающие своего стратегического партнера шаги.
Есть три варианта наказания Грузии: экономические санкции, признание Абхазии и Южной Осетии или же лишение Грузии мощной поддержки США и препятствование его членству в НАТО. Применение любого из этих вариантов все равно усугубит геополитическую конфронтацию в регионе или из-за региона.
Сильный удар по Грузии был нанесен запретом продажи грузинских вин в России. Ведь в экспорте грузинских товаров на российский рынок грузинские вина составляли больше 50%. Приостановка другого товарооборота между двумя странами, или эмбарго на использование российских территорий для ввоза в страну продуктов питания, других товаров в случае с Грузией не может иметь такого значительного воздействия. В отличие от положения Армении, Россия не является единственным вариантом выхода в мир для Грузии. И она может сразу перейти к транзитам из других стран: из Турции, Азербайджана и даже Ирана, используя территорию Армении.
Метод ударов по энергетике Грузии, которая, как и энергетика Армении, сильно привязана к России, также апробирован. Практика показала, что он не самый выгодный и чреват не только значительными экономическими для всех ущербами, но и опасными политическими упущениями для самой же России. Во-первых, в таком случае под ударом автоматически попадает и Армения. И с каждым таким случаем недовольства в обычно лояльной к России Армении выражаются все громче и отчетливее, причем уже и во властных структурах страны. Собственно, именно из-за таких периодических сбоев в Армении была предпринята попытка создать альтернативный канал получения газа, что бы увеличило энергетическую безопасность страны и уменьшило бы зависимость Армении от зигзагов в российско-грузинских взаимоотношениях. Строительство газопровода Иран-Армения идет полным ходом. Правда, добиться его транзитности Армении «не удалось». Тогда руководители Армении посчитали не выгодным портить с Россией отношения, и дело было не только в экономической невыгодности такого хода событий для России. При транзитном газопроводе Иран-Армения и Грузия смогла бы быть менее зависимой от российского газа, чем сейчас. Уступчивость властей Армении тогда в этом вопросе вызвало резкую критику ряда политических сил и экспертных кругов страны. Однако, если все же в России решаться на долгосрочное энергетическое эмбарго Грузии (значит и Армении), тогда мало кто сможет упрекнуть Армению в пересмотре принятого решения о локальности иранского газопровода. Но не только поэтому вряд ли сейчас в России посчитают, что политический эффект от прекращения газоснабжения Грузии, а значит и Армении, будет колоссальным. Сейчас будет не возможно не принимать в счет и возможные экономические убытки, которые она же сама понесет в южном направлении. Ведь привязывание стран ЮК к энергетической системе России кроме политического имело и огромное экономическое значение. Трудно будет российским властям найти широкое понимание долгосрочного энергетического наказания Грузии и Армении у себя же в стране.
Задача «как наказать Грузию с меньшими для себя потерями» не решаема и во втором случае, если Россия каким-либо образом, с учетом итогов проводящихся там референдумов, или без этого признает государства Абхазия или Южная Осетия. И главным образом из-за того, что тогда будут не только потеряны все оставшиеся рычаги воздействия на Грузию и ее удерживания, но и придется нести ответственность за военные столкновения в регионе.
Встреча министра обороны РФ С. Иванова с генеральным секретарем НАТО Яапом де Хоопом Схефером, и инициирование разбирательства по вопросу Грузии в Совете Безопасности ООН, возможно и прямые обсуждения между президентами РФ и США в будущем (об этом стали поговаривать уже сейчас) свидетельствуют о том, что в российском руководстве решили сделать то, о чем давно громко говорят в экспертных кругах этой же страны – бороться не против самой Грузии, против тех, кто оказывает поддержку ей, предупредить их в том, что при дальнейшей эскалации ситуации в конфликтных зонах Грузии Россия не останется в стороне, и тогда вся ответственность ляжет на США и страны НАТО.
Сейчас многие утверждают, что в российско-грузинских взаимоотношениях наступила такая фаза, после которой вряд ли можно будет вернуться к исходным позициям и решать вопросы путем переговоров. Однако, с другой стороны, с нерешенными конфликтами на своей территории, Грузию все же вряд ли сразу примут в НАТО, что означало бы идти на прямую военную конфронтацию с Россией. Ни США, ни НАТО из-за Грузии с Россией не будут воевать. Да и России не выгоден такой поворот событий. Грузинская дилемма для геополитических игроков здесь и сейчас опять не будет решена.