Մարտի 1-ի գործով հետախուզման մեջ գտնվող Վահագն Հարությունյանը ձերբակալվել է
Այս մասին մամուլում տարածված տեղեկությունը հաստատեց դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
«Ձերբակալման մասին տեղեկացվել է ՀՀ ոստիկանությանը, սահմանված կարգով կնախաձեռնվի էքստրադիցիոն գործընթաց»,- ասաց Արևիկ Խաչատրյանը։
Հիեցնենք, որ Վահագն Հարությունյանը հետախուզման մեջ էր շուրջ մեկուկես տարի։ Նա մեղադրվում է Մարտի 1-ի գործով ապացույցներ կեղծելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, ինչպես նաև պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեջ, որը զուգորդվել է բռնությամբ։
Այս մեկուսկես տարվա ընթացքում ՀՔԾ-ն երեք անգամ միջնորդություն է ներկայացրել դատարաններ՝ նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ, որոնք կամ մերժվել են կամ բավարարվելուց հետո բեկանվել։ Այսինքն՝ թեև Հարությունյանը գտնվում էր հետախուզման մեջ՝ նրա նկատմամբ ՀՔԾ-ում քննվող գործով ընտրված չէ խափանման միջոց կալանավորում։

В Москве задержан объявленный в розыск руководитель следственной группы по делу 1 марта Ваагн Арутюнян
Бывший руководитель следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 г. Ваагн Арутюнян задержан в Москве. Появившуюся в СМИ эту информацию подтвердила начальник отдела общественных связей прокуратуры Аревик Хачатрян.
“О задержании проинформирована Полиция РА, которая в установленном порядке организует процессэкстрадиции”,- отметила А.Хачатрян.
Напомним, что Ваагн Арутюнян был объявлен в розыск полтора года назад. Он обвиняется в подлоге доказательств по делу 1-го марта, злоупотреблении должностными полномочиями, вызвавшем по неосторожности тяжкие последствия, а также в сопровождавшемся насилием превышении должностных полномочий.
За эти полтора года Специальная следственная служба трижды представляла в суды ходатайства о применении в отношении Арутюняна ареста в качестве меры пресечения, однако они либо отклонялись, либо отменялись после удовлетворения. Это означает, что хотя Арутюнян был объявлен в розыск, в рамках расследуемого в ССС дела арест в качестве меры пресечения не избран.