Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն կհետաձգվի
Այս մասին ԱԺ հատուկ նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` արձագանքելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանի հարցադրմանը, թե արտակարգ դրության պայմաններում ինչ է որոշվելու հանրաքվեի կապակցությամբ:
«Օրենսդրության համաձայն՝ արտակարգ դրության պամաններում հանրաքվեն տեղի ունենալ չի կարող, այն կարող է լինել արտակարգ դրության ավարտից հետո ոչ շուտ 50 և ոչ ուշ 65 օր հետո: Պրոցեսը կսկսվի այն կետից, որտեղ ավարտվել էր»,-ասաց Փաշինյանը:
Պատգամավորն անդրադարձավ նաև խանութներում տիրող գնաճին, հատկապես՝ առաջնային սպառման ապրանքների դեպքում, հետաքրքրվելով, թե արդյոք պետությունը վերահսկում է առկա իրավիճակը, թե ոչ:
Վարչապետն արձագանքեց, որ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը պայքարում է այդ երևույթի դեմ:
«Բայց գնաճի դեմ պայքարը մենք ինքներս` սպառողներս, կարող ենք անել, պայմանավորվենք, որ խուճապային գնումներ չենք իրականացնում»,-ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով` որոշ ապրանքների դեպքում կարող է օբյեկտիվ գնաճ լինել, ինչպես, օրինակ, դիմակների, սակայն պետք է միջոցներ ձեռնարկվեն, որ այդ գնաճն անտրամաբանական չլինի:

Референдум по конституционным изменениям будет отложен
Референдум по конституционным изменениям будет отложен. Об этом на специальном заседании Национального Собрания сообщил премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата фракции “Мой шаг” Арусяк Джулакян о том, какое решение будет принято по референдуму в условиях чрезвычайного положения.
“Согласно законодательству, в условиях чрезвычайного положения референдум не может состояться. Референдум можно будет провести не раньше, чем 50 дней и не позже, чем 65 дней по завершении действия режима чрезвычайного положения. Процесс начнется с того пункта, на котором закончился”,- сказал Пашинян.
Депутат затронул также вопрос роста цен особенно на товары первой необходимости, поинтересовавшись, контролирует государство эту ситуацию или нет.
По словам Никола Пашиняна, Государственная комиссия по вопросам экономической конкуренции ведет борьбу с этим явлением. “Однако бороться с ростом цен можем и мы, потребители, договорившись не делать панических закупок”,- сказал Пашинян.