Նորից «երկու» կամ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հերթական փուլը
Այս տարին Հայաստանում եւ Ադրբեջանում անցավ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նշանի տակ: Ըստ էության, այս ամենին տոն տրվեց դեռ անցած տարվա ամռանը, երբ միջնորդները, իսկ նրանցից հետո նաեւ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի իշխանությունները, անսպասելիորեն հայտարարեցին ամենամոտ ժամանակներս հակամարտության լուծման հնարավորության մասին: Եվ նույնիսկ ներկայացրեցին լուծման ընդհանուր ուրվագիծը, որի քննարկումը սկսվեց դեռեւս 2004 թվականի ամռանը Պրահայում, ինչի համար էլ այն սկսեց կրել «Պրահայի գործընթաց» անունը: Այդ առաջարկությունների իմաստը հետեւյալն էր. հայերը դուրս են գալիս Լեռնային Ղարաբաղի շուրջը օկուպացրած տարածքներից, որտեղ վերադառնում են ադրբեջանցի փախստականները, վերականգնվում են հաղորդակցությունն ու երկու ժողովուրդների միջեւ այլ կապերը, դրանով վերականգվում է կողմերի միջեւ վստահությունը: Եվ այս գործընթացի ավարտին հանրաքվեի միջոցով որոշվում է հակամարտության ամենագլխավոր եւ վիճահարույց հարցը՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը:
Այս սկզբունքներում բավական աղոտ բնույթի շատ բան կար: Կողմերի ամենասուր արձագանքին արժանացավ հանրաքվեի հարցը: Ադրբեջանում այն ծայրահեղ բացասական էր: Եվ քանի որ այդ սկզբունքները շրջանառության մեջ դրվեցին Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրությունների նախօրեին, եւ դա կարող էր լուրջ դերակատարություն ունենալ, ապա երկրի իշխանությունները պահն անհաջող համարեցին եւ շտապեցին հայտարարել, որ ղարաբաղյան կարգավորման մեջ հանրաքվեի հարց ընդհանրապես չկա: Իհարկե, միջնորդներն ըմբռնեցին ադրբեջանական իշխանությունների այս քայլը, եւ ժամանակավորապես ղարաբաղյան թեմատիկան անցավ երկրորդ պլան:
Սակայն խորհրդարանական ընտրությունների ավարտից անմիջապես հետո Մինսկի խմբի միջնորդներից ԱՄՆ ներկայացուցիչ Սթիվեն Մանը հայտարարեց, թե հակամարտող կողմերն մոտեցել են կարգավորմանը ինչպես երբեք, եւ խաղաղ համաձայնագիրը կստորագրվի 2006 թվականին: Չէ՞ որ այս տարի ո՛չ Հայաստանում, ո՛չ էլ Ադրբեջանում չէր լինելու որեւէ ընտրություն, եւ ինչպես ներկայացնում էին միջնորդները հակամարտող երկրների բնակչությանը, չկա նաեւ քաղաքական նպատակներով կարգավորման գործընթացն օգտագործելու հնարավորություն:
Արդեն այն ժամանակ աչքի էր զարնվում բանակցային գործընթացում ԱՄՆ գլխավոր դերակատարությունը: Իհարկե, ֆրանսիական, եւ առավելեւս ռուսաստանյան համանախագահներն էլ էին անում որոշակի հայտարարություններ, բայց դրանք ավելի շուտ հերթապահ բնույթ էին կրում: Ադրբեջանում եւ Հայաստանում ոչ մեկը չէր կասկածում, որ ամերիկացիների շտապողականությունն ու ակտիվությունը սերտորեն կապված էր Բաքու- æեյհան նավթատարի գործարկման եւ ավելի ու ավելի վատացող իրանա-ամերիկյան հարաբերությունների հետ: Այլ կերպ ասած' հայերն ու ադրբեջանցիները վստահ էին, որ միջնորդների, հատկապես ԱՄՆ-ի' ղարաբաղյան հակամարտությունը հնարավորինս արագ լուծելու ձգտման վրա ազդեցություն է ունեցել նախեւառաջ աշխարհաքաղաքական գործոնը:
Այսպես թե այնպես, բայց արդեն այս տարվա հունվարին հայտնի դարձավ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների Ֆրանսիայում կայանալիք հանդիպման մասին, որի ընթացքում պետք է ստորագրվեր խաղաղության մասին համաձանագիրը: Այս փաստը միանգամից մի կողմ դրեց երկու երկրներում տեղի ունեցող քաղաքական եւ այլ իրադարձությունները: Հնարավոր է, որ եթե չլիներ հակամարտությունն անպայման այս տարի լուծելու մասին Սթիվեն Մանի հանրահայտ հայտարարությունը, չէր լինի նաեւ նման իրարանցում: Եվ հայերի ու ադրբեջանցիների համար իրենց նախագահների փետրվարյան հանդիպումը կդառնար հերթականը' 25-րդը, թե մեկ այլը, ճշգրիտ թիվը նույնիսկ փորձագետներն են մոռացել, էլ չեմ ասում շարքային քաղաքացիների մասին: Բայց Սթիվեն Մանը հավաստեց, որ հենց այս տարի հակամարտությունը կլուծվի, եւ հակամարտող երկրները վայրկենապես շարժման մեջ դրվեցին:
Ողջ հունվարի ընթացքում Ադրբեջանն ու Հայաստանը տենդի մեջ էին, փորձագետները, քաղաքագետները եւ աստված գիտի թե էլի ինչ «-գետները» քննարկում էին, բացատրում եւ ապացուցում էին, թե ինչ առավելություններ եւ բացասական կողմեր ունի առաջարկվող խաղաղությունը: Արդեն այն ժամանակ զգացվում էր, որ հայերի համար առաջարկվող խաղաղությունն ընդունելի է: Չէ՞ որ խոսքը, փաստորեն, այն մասին էր, որ ի պատասխան Ադրբեջանին օկուպացված շրջանների վերադարձման' Լեռնային Ղարաբաղը դառնում էր անկախ: Ճիշտ է, ոչ միանգամից, այլ 10-15 տարի հետո: Բայց ի՞նչ տարբերություն: Գլխավորն այն էր, որ Լեռնային Ղարաբաղը իրավական առումով դուրս էր գալիս Ադրբեջանի կազմից:
Բնական է, որ դրան համաձայն չէր մյուս կողմը, եւ այդ պատճառով Ադրբեջանում ծայրահեղ բացասաբար վերաբերվեցին հակամարտության կարգավորման առաջարկվող տարբերակին: Հավանաբար, Ադրբեջանի իշխանությունները գիտակցեցին այդ փաստը, եւ որպես հետեւանք' Ռամբույեում կայացած փետրվարյան հանդիպումը տապալվեց: Հայերն ու ադրբեջանցիները միաձայն գնահատեցին այս փաստը որպես տապալում, ինչը, սակայն, նրանց շատ չանհանգստացրեց: Չէ՞ որ ադրբեջանցի եւ հայ փորձագետների' Ռամբույեին նախորդած մեկնաբանություններում գերակշռում էր անհանգստությունը իրենց դիվանագիտական հնարավոր պարտության համար: Հայերը գրում էին իրենց վրա ԱՄՆ հսկայական ճնշումների մասին, ադրբեջանցիները նույն կարծիքին էին, սակայն վստահ էին, որ ամերիկացիների ճնշումներին ենթարկվում է իրենց երկիրը: Այժմ երկու կողմերը թեթեւացած շուչ քաշեցին' «լավ պրծանք»:
Հատկանշական է, որ ռուսաստանյան եւ ֆրանսիական միջնորդները նույնպես չէին թաքցնում, որ Ռամբույեի հանդիպումը տապալվել է: Ամերիկացիների դիրքորոշումն այլ էր: Այո, նրանք խիստ հիասթափված էին փետրվարյան հանդիպման արդյունքներից: Բայց մեջտեղ բերված խաղագումարը չափազանց մեծ էր ձեռքերը միանգամից իջեցնելու համար: Ամերիկացիների հիասթափությունը հանգեցրեց Սթիվեն Մանի հրաժարականին, որին փոխարինեց Մեթյու Բրայզան: Եվ նորից ամերիկացիները սկսեցին հսկայական ուժ գործադրել, որպեսզի հասնեն առաջարկվող տարբերակի ընդունմանը: Ընդհանրապես, կողքից թվում էր, թե ղարաբաղյան հակամարտության խնդրի կարգավորումն ավելի շատ անհանգստացնում էր ամերիկացիներին, իսկ հակամարտող կողմերը պարզապես նրանց մեծ լավություն էին անում:
Սակայն հունիսին Բուխարեստում ձեռնարկված երկրորդ փորձը հանգեցրեց նույն բացասական արդյունքին: Եվ դրան հետեւեց ամերիկյան արձագանքը: Մեթյու Բրայզան արեց հայտարարություն, որտեղ բանակցությունների պատմության մեջ առաջին անգամ ներկայացրեց կողմերին առաջարկվող խաղաղության ծրագրի էությունը: Սա Ադրբեջանում եւ Հայաստանում բավական բուռն արձագանքի արժանացավ, հրահրեց կողմերի միջեւ դիվանագիտական բախում, որի ընթացքում մի մեղադրանքին հաջորդում էր մեկ ուրիշը: Միաժամանակ հնչում էին մեղադրանքներ Մեթյու Բրայզայի եւ ընդհանրապես Մինսկի խմբի հասցեին: Չէ՞ որ, սովորաբար, բանակցային գործընթացը զարգանում էր գաղտնիության պայմաններում, եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ժողովուրդները դրա մասին իմանում էին այս կամ այն ծրագրի տապալումից հետո: Այն էլ' ոչ ամբողջապես:
Վերջապես, հունիսի 22-ին ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի Վիեննայում կայացած նստաշրջանում Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես եկան ղարաբաղյան կարգավորման մասին համատեղ հայտարարությամբ: 12 տարիների ընթացքում առաջին անգամ հրապարակվեցին նախագահների քննարկած խաղաղության ծրագրի սկզբուքները: Հայտարարության տեքստում ուղղակի ասվում է «հասարակական լայն շրջանակներին տեղեկացնելու» եւ նրանց «այդ սկզբունքների քննարկումների մեջ ընդգրկելու» անհրաժեշտության մասին: Այլ խոսքերով' միջնորդներն առաջին անգամ երկու հասարակություններին կոչ արեցին քննարկել առաջարկվող տարբերակները:
Ինչպե՞ս արձագանքեցին դրան մեր հասարակությունները: Հայերը ցուցաբերեցին բավական զուսպ վերաբերմունք: Թող որ վերապահումներով, բայց առաջարկվող ծրագիրը, փաստորեն, նշանակում էր Լեռնային Ղարաբաղի անջատում Ադրբեջանից: Բայց հայերը վստահ չէին, որ ադրբեջանական կողմը, նույնիսկ միջնորդների ճնշումների տակ հանրաքվեի անցկացմանը համաձայնություն տալուց հետո, չի հրաժարվի դրանից հետագայում: Սա ստիպում էր հայերին լինել ծայրաստիճան զգուշավոր եւ պատրաստել պահուստային տարբերակներ: Եվ որպես հաղթաթուղթ ջրի երես դուրս եկավ Լաչինի եւ նույնիսկ Քելբաջարի շրջանների մասին հարցը:
Ադրբեջանում, ի դեմս արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի, իշխանությունները զգուշորեն հայտարարեցին, որ հանրաքվեի գաղափարը բավարար չափով արդյունավետ է: Այս հայտարարությունը միանգամից բացասական արձագանքի արժանացավ: Սակայն հարաբերականորեն վերջերս ծագած Ղարաբաղի հարցով Հասարակական Խորհուրդը ( դրա կազմում ընդգրկված են երկրում բավական հայտնի հասարակական-քաղաքական գործիչներ ) անսպասելիորեն հանդես եկավ հայտարարությամբ, որով հավանություն էր տրվում Մինսկի խմբի հունիսի 22-ի եւ ադրբեջանցի արտգործնախարարի հայտարարություններին: Եվ առաջին հերթին հավանություն տրվեց հանրաքվեի գաղափարին: Սա բավական հախուռն արձագանքի արժանացավ Ադրբեջանում, այնքան էր հակասում ադրբեջանական հասարակության մեջ տիրող տրամադրություններին, որ Հասարակական Խորհրդի անդամները ստիպված էին հետագայում բազմաթիվ հայտարարություններ անել, որտեղ նրանք փորձում էին իրենք իրենց արդարացնել: Պարզվում է' բանն այն է, որ մեզ ձեռնտու չէ Արեւմուտքի, հատկապես ԱՄՆ-ի առաջ վատ լույսի ներքո հանդես գալը: Պետք է այնպես անել, որ հայերը տապալեն առաջարկվող ծրագիրը: Կամ, ինչպես գեղեցիկ կերպով արտահայտվեց Խորհրդի անդամ Է.Նամազովը. «Հայերը պետք է տապալեն իրենց ժողովրդավարության թեսթը»: Չէ՞ որ հանրաքվեն ժողովրդավարական գործընթաց է, եւ չի կարելի նրանից այդքան պարզորեն հրաժարվել:
Գլխավորը ձեւացնելն է, թե մենք համաձայն ենք, իսկ հետո այնպես անել, որ հայերը տապալեն բանակցային գործընթացը, նրանց ուղղվեն բոլոր մեղադրանքներն ու քարերը:
Սակայն հայերը մեզանից տարբերվում են միայն իրենց կրոնով եւ լեզվով, նրանց մենթալիտետը ճիշտ մերի նման է: Այլ կերպ ասած' նրանք ճիշտ նույն կերպ են վերաբերվում բանակցային գործընթացին, այնտեղ նույնպես շատերը կուզենային, որ ադրբեջանական կողմը տապալեր բանակցությունները: Հայաստանում դեռ շատերը չեն հասկանում, որ ստատուս-քվոյի պահպանումը վաղուց արդեն հակասում է հայերի շահերին:
Իսկ առայժմ երկու կողմերն էլ պարզապես ձեւացնում են եւ՛ բանակցությունների ընթացքը, եւ՛ գործընթացը խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմամբ ավարտելու ցանկությունը:
Սակայն ավելի ու ավելի շատ դիտորդների, այդ թվում նաեւ երկրի սահմաններից դուրս գտնվողների համար պարզ է դառնում, որ այս տեսքով եւ այս պայմաններով բանակցային գործընթացն ուղղակի դատապարտված է տապալման: Առանց Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովրդավարացման հնարավոր չէ լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը: Միայն լեգիտիմ, հասարակության կողմից ընդունվող, քաղաքացիների վստահությունը վայելող իշխանությունը կարող է ստանձնել փոխզիջումային որոշում կայացնելու պատասխանատվությունը, համոզել ժողովուրդներին փոխզիջման հիմքով կազմված խաղաղ պայմանագրի ստորագրման անհրաժեշտության մեջ:
Ժողովրդավարական իրավական պետության մեջ ցանկացած ազգության քաղաքացի իրեն կզգա օրենքով պաշտպանված:
Քաղաքական, տեղեկատվական մեկուսացման պայմաններում, երկու երկրների իշխանությունների կողմից խրախուսվող ատելության եւ վախի մթնոլորտում հնարավոր չէ հասնել կողմերի միջեւ փոխվստահության, առանց ինչի անհնար է երկու ժողովուրդների համատեղ կյանքը:
Հարավային Կովկասի ժողովրդավարացման եւ հակամարտությունների լուծման գործընթացները փոխկապված են: Ցավոք, մինչ օրս այդ ուղղությամբ ավելի շատ նմանակումներ են եղել, քան իրական քայլեր:
Արիֆ Յունուսով
Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի Միգրացիայի եւ բախումնաբանության դեպարտամենտի ղեկավար, Ադրբեջան

Опять «двойка», или очередной этап урегулирования карабахского конфликта
Нынешний год в Армении и Азербайджане прошел под знаком урегулирования Карабахского конфликта. Собственно, тон был задан летом прошлого года, когда посредники, а вслед за ними власти Азербайджана и Армении неожиданно заявили о возможности решения конфликта в самое ближайшее время. И даже дали контуры этого решения, обсуждение которого было начато еще летом 2004 г. в Праге, почему и названного тогда же «пражским процессом». Смысл этих предложений сводился к следующему: армяне освобождают оккупированные районы вокруг Нагорного Карабаха, куда возвращаются азербайджанские беженцы, восстанавливаются коммуникации и другие связи обоих народов, тем самым восстанавливается доверие сторон. И в заключение этого процесса путем проведения референдума решается самый главный и спорный вопрос конфликта - статус Нагорного Карабаха.
В этих принципах многое носило достаточно расплывчатый характер. В первую очередь наибольшую реакцию сторон вызвал вопрос о решении статуса Нагорного Карабаха путем референдума. При этом в Азербайджане реакция была крайне негативной. А поскольку эти принципы были оглашены накануне парламентских выборов в Азербайджане, и это могло сыграть серьезную роль, то власти республики сочли момент неудачным, поспешили заявить, что вопрос о референдуме вообще не стоит. Естественно, посредники с пониманием отнеслись к таким действиям азербайджанских властей, и на время карабахская тематика отошла на второй план.
Однако сразу после завершения парламентских выборов представитель США в Минской группе сопредседателей Стивен Манн сделал заявление, что конфликтующие стороны как никогда близки к разрешению конфликта, и подписание мирного соглашения произойдет именно в 2006 году. Ведь в этом году ни в Азербайджане, ни в Армении не будет каких-либо выборов и, соответственно, как объяснили посредники жителям конфликтующих стран, нет возможности для использования процесса урегулирования в политических целях.
Уже тогда бросалась в глаза главенствующая роль США в переговорном процессе. Конечно, и французский, а тем более, российский сопредседатели также делали определенные заявления, но это носило скорее дежурный характер. Впрочем, ни у кого в Азербайджане и Армении не вызывало сомнений, что торопливость и активность американцев была тесно связана с вводом в строй нефтепровода Баку-Джейхан и все более ухудшающимися американо-иранскими отношениями. Иначе говоря, у армян и азербайджанцев не было сомнений, что в первую очередь геополитический фактор играет основную роль в стремлении посредников, особенно США, решить поскорее Карабахский конфликт.
Так или иначе, но уже в январе нынешнего года стало известно о намеченной встрече президентов Азербайджана и Армении во Франции (февраль) для подписания мирного соглашения. Этот факт сразу оттеснил в сторону все другие политические и иные события в обеих странах. Возможно, не будь знаменитого заявления Стивена Манна о том, что конфликт будет обязательно решен в 2006 году, не было бы и такого ажиотажа. И для азербайджанцев и армян встреча их президентов стала бы очередной, то ли 25-ой, то ли еще какой, точную цифру уже позабыли даже эксперты, не говоря уже о рядовых гражданах обеих республик. Но Стивен Манн заверил, что именно в этом году конфликт будет решен. И конфликтующие страны мгновенно пришли в движение. Весь январь Азербайджан и Армению лихорадило, эксперты, политологи и еще бог знает какие «-тологи» дискутировали, объясняли и доказывали в чем преимущества и отрицательные стороны предлагавшегося мира.
Уже тогда было видно, что армян предлагаемый мир в целом устраивал. Ведь речь шла фактически о том, что в обмен на возвращение Азербайджану оккупированных районов, Нагорный Карабах становился независимым. Правда, не сразу, а через 10-15 лет. Но какая разница? Главное Нагорный Карабах юридически выходил из состава Азербайджана. Естественно, это не устраивало другую сторону, и потому в Азербайджане крайне негативно отреагировали на предлагавшийся вариант урегулирования конфликта.
Видимо, власти Азербайджана осознали этот факт и, как следствие, февральская встреча в Рамбуйе провалилась. Армяне и азербайджанцы практически единодушно восприняли этот факт как провал, что, однако, не сильно их обеспокоило. Ведь в многочисленных комментариях армянских и азербайджанских экспертов до встречи в Рамбуйе доминировали беспокойство и тревога по поводу возможного дипломатического поражения. Армяне писали о колоссальном нажиме на них со стороны США, азербайджанцы придерживались того же мнения, только были уверены, что давлению со стороны американцев подвергается их страна. Теперь же негласно обе стороны вздохнули: «Обошлось!».
Примечательно, что и российские, и французские посредники также не скрывали, что встреча в Рамбуйе провалилась. Позиция американцев была иной. Да, они были сильно разочарованы итогом февральской встречи президентов. Но ставки были слишком велики, чтобы сразу опускать руки. Разочарование американцев вылилось в отставку Стивена Манна, которого сменил Мэтью Брайза. И вновь американцы стали прикладывать огромные усилия, чтобы добиться согласия сторон на предлагаемый вариант. Вообще, со стороны казалось, что проблема урегулирования Карабахского конфликта больше волновала американцев, в то время как конфликтующие стороны делали им просто большое одолжение.
Однако и вторая попытка в июне в Бухаресте в ходе встречи президентов привела к тому же плачевному результату. И тогда последовала американская реакция: Мэтью Брайза сделал заявление, в котором впервые в истории переговоров раскрыл суть предлагавшегося мирного плана. Это вызвало бурную реакцию в Азербайджане и Армении, и даже спровоцировало дипломатическую перепалку сторон, в ходе которой одно обвинение следовало за другим. В то же время последовали обвинения сторон в адрес самого Брайза и вообще Минской группы. Ведь обычно переговорный процесс проходил в обстановке конфиденциальности, и об обсуждавшихся вариантах народы Армении и Азербайджана узнавали после провала того или иного плана. Да и то не в полном объеме. Сейчас же впервые стало известно, что предлагается сторонам.
Наконец, 22 июня на заседании Постоянного Совета ОБСЕ в Вене сопредседатели Минской группы ОБСЕ сделали совместное Заявление по урегулированию Карабахского конфликта. Тем самым, впервые за 12 лет переговоров были обнародованы принципы предлагаемого мирного соглашения, которые обсуждаются президентами. При этом в тексте Заявления прямо говорится о необходимости «информирования широких слоев общественности» и их «включения в процесс обсуждения этих принципов». Иначе говоря, впервые посредники призвали к обсуждению предлагаемого варианта общественность обеих народов.
Как же отреагировали на это наши общества? Армяне достаточно сдержанно отнеслись. Пусть и с оговорками, но предлагавшийся план урегулирования фактически означал отторжение Нагорного Карабаха от Азербайджана. Но у армян не было уверенности в том, что азербайджанская сторона, даже под давлением посредников дав согласие на проведение референдума, не откажется от этого впоследствии. И это вынуждало армян быть крайне осторожными и готовить запасные варианты. В качестве козырной карты всплывал вопрос о будущей судьбе Лачинского и даже Кельбаджарского районов.
Власти Азербайджана в лице министра иностранных дел Эльмара Мамедъярова осторожно сделали заявление, что идея референдума достаточно продуктивна. Это заявление тут же вызвало негативную реакцию. Однако, сравнительно недавно возникший Общественный совет по Карабаху, в состав которого вошли достаточно известные общественно-политические деятели страны, неожиданно выступил с заявлением в поддержку известного заявления посредников Минской группы от 22 июня, а также заявления азербайджанского министра иностранных дел. И в первую очередь поддержал идею референдума.
Это настолько вступало в противоречие с господствующими в азербайджанском обществе настроениями, что члены Общественного Совета были вынуждены сделать многочисленные заявления, в которых стали оправдываться. Оказывается, все дело в том, что нам невыгодно оказываться в плохом свете перед Западом, особенно перед США. Надо сделать так, чтобы армяне сорвали предложенный план. Или, как изящно выразился член Совета Э. Намазов, «армяне должны провалить тест на демократичность». Ведь референдум – это демократический процесс и нельзя от него так просто отказываться.
Главное, имитировать свое согласие, а потом добиться того, чтобы армяне сорвали переговорный процесс, и на них бы посыпались все обвинения и шишки.
Однако армяне отличаются от нас только по религии и языку, а ментальность у них точно такая же. Иначе говоря, они также относятся к переговорному процессу, там также очень многие хотели бы, чтобы азербайджанская сторона сорвала переговоры. Многие в Армении еще не понимают, что сохранение статус кво давно уже противоречит интересам армян.
А пока обе стороны просто имитируют и ведение переговоров и желание завершить процесс подписанием мирного соглашения.
Однако для все большего числа наблюдателей, в том числе и за пределами страны, становится ясно, что переговорный процесс в таком виде и в таких условиях просто обречен на провал. Без демократизации Армении и Азербайджана нельзя решить Карабахский конфликт. Только легитимная власть, пользующаяся поддержкой общества, доверием граждан может взять на себя ответственность за принятие компромиссного решения и убедить народы в необходимости заключения мирного договора на компромиссных условиях. В правовом демократическом государстве граждане любой национальности будут чувствовать себя защищенными законом.
В условиях политической, информационной изоляции, поддерживаемой властями двух стран атмосфере ненависти и страха, невозможно достичь доверия между сторонами, без которого немыслимо совместное проживание двух народов.
Процессы демократизации стран Южного Кавказа и мирного разрешения конфликтов взаимосвязаны. К сожалению, до сих пор и в отношении переговорного процесса, и в отношении процесса демократизации обеих стран было больше имитации, нежели реальных шагов.