Մոսկվայում ձերբակալված Վահանգ Հարությունյանն ազատ է արձակվել
Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանն ազատ է արձակվել։ Այս մասին հայտնում է Հարությունյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ հայտնի դարձավ այն մասին, որ շուրջ մեկուկես տարի հետախուզման մեջ գտվող Հարությունյանը Մոսկվայում ձերբակալվել է։ Չնայած հանգամանքին, որ Հարությունյանը գտնվում է հետախուզման մեջ՝ նրա նկատմամբ Հայաստանում խափանման միջոց ընտրված չէ։ ՀՔԾ-ն երեք անգամ նրան կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել դատարան, որոնք կամ չեն բավարարվել կամ բավարարվել են, բայց այդ որոշումները բեկանվել են։
Վահագն Հարությունյանը մեղադրվում է Մարտի 1-ի գործով ապացույցներ կեղծելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, ինչպես նաև պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեջ, որը զուգորդվել է բռնությամբ։

Задержанный в Москве Ваагн Арутюнян освобожден
Бывший руководитель следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 г. Ваагн Арутюнян отпущен на свободу. Об этом сообщил адвокат Арутюняна Мигран Погосян.
Вчера стало известно, что в Москве задержан объявленный полтора года назад в розыск В.Арутюнян. В Армении, несмотря на объявление в розыск, в отношении Арутюняна не избрана мера пресечения. Специальная следственная служба трижды обращалась в суд с ходатайством, но они либо не удовлетворялись, либо отменялись после удовлетворения.
Ваагн Арутюнян обвиняется в подлоге доказательств по делу 1 марта, злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия, а также в сопровождавшемся насилием превышении должностных полномочий.